Роберт Голоб
Роберт Голоб
742

Роберт Голоб

Голоб Роберт: прем'єр-міністр Словенії з червня 2022 року

Роберт Голоб - Фото 1

Голоб Роберт — підозрюється прокуратурою в політичному втручанні і зловживанні владою, включаючи тиск на ексголову МВС

  1. Біографія
  2. Освіта
  3. Сім’я
  4. Кар’єра
  5. Компромат

Біографія

Роберт Голоб народився 23 січня 1967 року в місті Шемпетер-при-Гориці, Словенія.

Освіта

Голоб навчався на електротехнічному факультеті Люблянського університету, який закінчив у 1989 році. Через п'ять років Роберт став доктором наук у сфері електротехніки. Здобувши ступінь доктора, він отримав стипендію Фулбрайта для навчання в Georgia Tech в Атланті.

Роберт Голоб - Фото 2

Сім’я

Голоб був одружений з Яною Немец-Голоб понад тридцять років. У них троє дітей. З осені 2022 року він живе з колишньою моделлю Тіною Габер.

Роберт Голоб - Фото 3

Кар'єра

У 1998 році під час процедури вступу Словенії до Євросоюзу Голоб очолив словенську переговорну групу у сфері енергетики. З травня 1999 року по червень 2000 року він був державним секретарем міністерства економіки.

У 2002 році Роберт був обраний до міської ради Нова-Гориці. Регіональним депутатом він залишався до 2022 року. Також у період з 2010 по 2014 рік він очолював місцеву громаду Кромберк-Локе і залишався її членом до 2022 року.

У 2004 році Голоб виступив одним із засновників енергетичної торгової компанії GEN-I. Через два роки він став головою її правління і залишався на цій посаді до 2021 року.

З 1999 по 2002 рік Голоб був членом ліберальної демократії Словенії. У 2011 році Роберт став членом лівоцентристської партії «Позитивна Словенія». У 2013-2014 роках, зі зростанням внутрішньопартійної напруженості Голоб грав посередницьку роль між двома фракціями.

Роберт Голоб - Фото 4

Після остаточного розколу всередині партії у квітні 2014 року він приєднався до відокремленої партії Оленки Братушек, ставши одним з її віцепрезидентів.

У тому ж році ця політсила зазнала поразки на парламентських виборах. З цієї причини Голоб вирішив відійти від політики на національному рівні, залишаючись активним лише на місцевому в муніципалітеті Нова Гориця.

На початку 2022 року Роберт повернувся до великої політики. Він очолив невелику Партію зелених дій і перейменував її у «Рух за свободу».

Через кілька місяців на парламентських виборах партія отримала 41 з 90 місць у Національній асамблеї. Наприкінці парламентської кампанії Голоб захворів на коронавірус і був змушений керувати виборчими процесами віддалено.

У травні того ж року Роберт сформував коаліційний уряд, до якого крім «Руху за свободу» увійшли партія «Соціал-демократи» і екосоціалістична й демократично-соціалістична партія «Ліві». Голоб став у червні 2022 року 15 прем'єр-міністром Словенії після здобуття незалежності.

Роберт Голоб - Фото 5

Компромат

Наприкінці 2023 року після відходу з посади міністерки внутрішніх справ Тетяна Бобнар заявила, що Голоб чинив тиск на її роботу. Вона стверджувала, що прем'єр-міністр вимагав «неприпустимих і неприйнятних» дій, включаючи звільнення та призначення певних осіб у поліцію, а також «очищення» працівників, які нібито були лояльними до попереднього уряду Янеза Янші.

Крім того, Бобнар заявила, що Голоб втручався у справу про затримання двох російських шпигунів, виявлених словенською розвідкою SOVA у 2022 році. За її словами, прем'єр вимагав відкласти затримання, щоб воно не затьмарило успіх коаліції на референдумах. Затримання в результаті було проведено 5 грудня 2022 року, хоча спочатку планувалося на 28 листопада.

Голоб відкинув звинувачення, назвавши їх «політичною грою скривдженої політики». У своєму виступі в парламенті він заявив, що саме Бобнар пропонувала провести чистку поліції, щоб отримати посаду міністра.

Однак заяви Голоба зазнали критики за суперечливість. У грудні 2022 року він стверджував, що вперше зустрівся з Бобнар 31 травня 2022 року, але пізніше у відповіді на звинувачення вказав, що зустріч відбулася ще до виборів. Голоб назвав це «обмовкою», посилаючись на особливості словенської мови.

Роберт Голоб - Фото 6

У листопаді 2023 року Комісія із запобігання корупції розпочала розслідування проти Голоба за підозрою у порушенні норм службової етики. А 15 жовтня 2024 року словенська поліція подала до прокуратури кримінальну справу проти прем'єра.

Опитування громадської думки, опубліковане газетою «Справа» в листопаді 2023 року, показало істотне зниження популярності партії «Рух за свободу» та уряду Голоба. 

За результатами опитування, роботу останнього підтримали менше половини громадян. Це стало найбільшим падінням рейтингу очільника уряду за всю історію вимірювань.

Влітку 2024 року словенський прем'єр вважав за краще відвідати баскетбольний матч північноамериканської ліги НБА аніж дводенну мирну конференцію по Україні у Швейцарії. За словами політика, він пропустив міжнародну зустріч, бо був у відпустці.

Опозиція розкритикувала прем'єра за те, що той віддав перевагу розвазі важливим міжнародним питанням. Крім того, у той час в самій Словенії проходили страйки кількох профспілок.

Роберт Голоб - Фото 7
Згадки про персону