Котін Петро Борисович: президент НАЕК Енергоатом
Котін Петро Борисович — за даними ЗМІ, компанія його сина неодноразово перемагала на тендерах, які проводило кероване Котіним держпідприємство
Біографія
Петро Борисович Котін народився 13 квітня 1961 року в місті Владімір, Російська Федерація.
Освіта
Котін має кілька вищих освіт. Атомні електростанції та установки він вивчав в інженерно-фізичному інституті міста Москва (1985). Державне управління — у Дніпропетровській філії Нацакадемії держуправління при Президентові України, а економіку підприємства — у Харківському інституті підвищення кваліфікації (обидва виші він закінчив у 1997).
Четвертий диплом Петро отримав за спеціальністю "Менеджмент організацій" у Запорізькому інституті державного та муніципального управління (2003).
Сім’я
Петро одружений другим шлюбом. Від першої дружини Раїси у нього є син Ілля. Другу дружину Котіна звуть Наталя. У шлюбі з нею народилося ще двоє дітей.
Кар'єра
У 1985 році Котін за розподілом після інституту потрапив на роботу на Запорізьку атомну електростанцію в місті Енергодар. Починав на посаді оператора реакторного цеху. Через дев'ять років став начальником управління на АЕС.
У 2003 році Петро переходить на роботу в дирекцію держпідприємства НАЕК "Енергоатом". Протягом п'ятнадцяти років він обіймав посаду керівника інженерно-технічного департаменту.
В середині "десятих" неодноразово був у складі комісій МАГАТЕ, які перевіряли експлуатацію і безпеку на атомних електростанціях по всьому світу: від Пакистану до Франції, від Фінляндії й до Арабських Еміратів.
У 2014 році Котін очолив проєкт Енергоатому "Енергетичний міст Україна — ЄС". Петро керував ним протягом п'яти наступних років до оголошення конкурсу Міністерством енергетики та вугільної промисловості з вибору інвестора на реалізацію проєкту.
З 2018 по 2019 рік Котін був директором з виробництва — заступником виконавчого директора з виробництва. Водночас Петро пройшов атестацію та отримав ліцензію державної інспекції ядерного регулювання України. Це дозволило йому займатися організаційно-розпорядчою діяльністю, пов'язаною із забезпеченням ядерної та радіаційної безпеки.
Керував технічною комісією при тендерному комітеті компанії Енергоатом. У 2019 рік повернувся на Запорізьку АЕС. До квітня наступного року Котін був генеральним директором атомної станції.
Потім Петро став виконуючим обов'язки президента НАЕК Енергоатом, а з травня 2022 року офіційно очолив державне підприємство.
У жовтні того ж року Котін заявив, що буде дистанційно керувати захопленою російськими військами Запорізькою АЕС. Він закликав співробітників, що залишилися на станції, не підписувати договори з росіянами.
Компромат
У серпні 2020 року депутат Запорізької обласної ради Ярослав Гришин заявив про системну корупцію на атомній станції. За його словами, на Котін став одним з організаторів розкрадань бюджетних коштів на ЗАЕС.
Того ж року засоби масової інформації писали про те, що син топменеджера Ілля обіймав керівну посаду в компанії "Інкла-Київ" і привласнював бюджетні кошти.
Підприємство Іллі займається постачанням обладнання і протягом десяти років перемагало в тендерах, які проводив "Енергоатом", де працював Котін-старший. Тільки у 2016 році "Інкла-Київ" отримала від держпідприємства триста мільйонів гривень.
У розмові з журналістами Петро Котін заявив, що з сином кілька років не підтримує стосунків і від подальших питань ухилився, зазначивши, що він працює під зовнішнім контролем.
Декларація
З метою захисту даних та протистояння кібератакам з боку Російської Федерації доступ до електронних декларацій у 2022 році тимчасово закрито.
Однак ще до війни податкова звітність Котіна стала об'єктом для журналістських розслідувань. Так, у 2020 році представники преси помітили, що він прибрав з декларації першу дружину і старшого сина. На них була записана ділянка землі (4,5 тисячі кв.м) і недобудований житловий будинок (250 кв. м) в селі Петропавлівське на Київщині, квартира (151,4 кв. м) в Києві, а також два автомобілі — Land Rover Discovery 4 2012 року випуску і Volvo S40 2007 року випуску.
У новій декларації, сам Котін не було нічого, крім зароблених в Енергоатомі півтора мільйона гривень і 150 тисяч пенсії. Другій дружині належала квартира (156,3 кв.м) в столиці.