Рябікін Павло Борисович: міністр зі стратегічних галузей промисловості та ексголова митної служби
Рябікін Павло Борисович — нардеп трьох скликань, посол України в Данії (2009-2010), колишній заступник київського мера (2014-2015), а також екскерівник аеропорту "Бориспіль" (2017-2020) та митної служби (2020-2021). 4 листопада 2021 року призначений на посаду міністра зі стратегічних галузей промисловості.
Біографія
Павло Борисович Рябікін народився 6 червня 1965 року в Києві.
Освіта
Павло за освітою юрист. Диплом він отримав у Київському університеті імені Тараса Шевченка (1989). Там же закінчив аспірантуру (1992). Рябикин стажувався в університетах Лейпцига і Кіля. Проходив службу в радянській армії.
Сім’я
Борис Олександрович (1925-2000) – батько Павла працював режисером у музичних театрах Самари, Києва, Севастополя, Одеси, Алма-Ати. З 1996 до 2000 року був головним режисером Одеського оперного театру.
Павло одружений. Дружину звуть Галина. Вона власниця ТОВ "Софія арт" (основний вид діяльності — діяльність по забезпеченню фізичного комфорту).
Вона має частку у статутному фонді:
- ТОВ "Ліонгруп" (50%, оптова торгівля товарами господарського призначення);
- ТОВ "Верона-Арт" (90%, надання в оренду та експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна);
- ТОВ "Асіменія" (40%, діяльність ресторанів, надання послуг харчування);
- ТОВ "Крассула нова" (50%, виробництво виробів з деревини, виготовлення виробів з корка, соломки та рослинних матеріалів для плетіння).
У подружжя є донька Анна.
Кар'єра
Після закінчення університету Павло почав працювати юристом.
У 2000 році Рябікін став народним депутатом. Тоді він переміг на довиборах на 130-му мажоритарному окрузі (Миколаївської області). Павло увійшов до комітету з питань правової політики.
Через два роки він переобирався до парламенту по 131-му виборчому округу. Був членом комітету з питань економічної політики. У 2005 році достроково склав з себе повноваження у зв'язку з переходом на посаду заступника міністра транспорту і зв'язку. На цій посаді пробув до серпня 2006 року.
У липні 2009 року Рябікін потрапив на дипломатичну службу. До квітня наступного року він очолював українське посольство у Данії. У лютому 2010 року Павло отримав дипломатичний ранг Надзвичайного та Повноважного Посланця 2-го класу.
Через кілька місяців після повернення на батьківщину Павло став заступником директора - начальником порту ТОВ "Рекреаційно-оздоровчий центр "Зелений порт".
У 2012 році Рябікін втретє став народним депутатом. На цей раз він балотувався за партійними списками — №28 партії УДАР. Член транспортного комітету ВРУ.
У липні 2014 року Рябікіна призначили заступником голови Київської міської державної адміністрації. На цій посаді він займався питаннями містобудування та архітектури більше року — до вересня 2015 року. У жовтні того ж року Павло повернувся в "Зелений порт" на ту ж посаду.
У березні 2017 року Рябікін був призначений на посаду глави аеропорту "Бориспіль". На цій посаді Павло провів три з половиною роки. У листопаді 2020 року після перемоги на конкурсі він став головою Державної митної служби.
Через рік, 4 листопада 2021 року, Верховна Рада призначила Рябікіна на посаду міністра зі стратегічних галузей промисловості. Його кандидатуру підтримали 237 нардепів.
Чиновник є кінцевим бенефіціаром ТОВ "Рекреаційно-оздоровчий центр "Зелений Порт" та юридичної фірми "РК Партнери".
Компромат
З чуток, у керівника аеропорту у Швейцарії є юридична фірма. Основними її клієнтами є українські політики, яким Павло Рябікін допомагає виводити кошти у банки цієї альпійської республіки. Дана схема почала працювати ще на початку 1990-х років.
Працюючи у міністерстві транспорту і зв'язку, мав нелегальний бізнес у Миколаєві. Крім того, його підозрювали у тому, що він особисто контролює видобуток піску на одному з кримських піщаних кар'єрів.
На посаді заступника голови КМДА Павло Рябікін відзначився тим, що виділив землю самому собі. Також він допоміг опальному Сергію Льовочкіну отримати у володіння столичні землі, які до цього перебували в комунальній власності.У 2017 році переговори між лоукостером Ryanair та аеропортом Бориспіль були зірвані. Ірландська авіакомпанія скасувала заплановане входження до України через порушення українським аеропортом.
Тодішній міністр інфраструктури Омелян розкритикував Рябікіна та звинуватив "очільника "Борисполя" у розголошенні конфіденційних умов договору". Міністр звернувся до Кабміну з поданням про його звільнення. Але Рябікін залишився на своєму посту.
У жовтні 2019 року НАЗК виявило в декларації Рябікіна за 2016 рік недостовірну інформацію. Гендиректор аеропорту "Бориспіль" відзначив недостовірні відомості та забув вказати дані про корпоративні права та майно на загальну суму у 10,6 мільйона гривень.
У січні 2020 року посадовець потрапив у скандал, задекларувавши пів мільйона гривень у якості зарплати. "Рябікін спочатку вказав, що отримав 255 693 гривень зарплати за основним місцем роботи — аеропорт "Бориспіль". Трохи пізніше він задекларував отримання ще 233 400 гривень зарплати на тому ж підприємстві".
Декларація
У березні 2021 року Павло Рябікін опублікував електронну декларацію за минулий рік.
Міністрові належить квартира (109,3 кв.м.), два машиномісця (10,6 та 10,7 кв.м.), нежитлові приміщення (107,3; 71,5; 12; 13 та 535,3 кв.м.) у Києві. У селищі Козин у нього є три машиномісця (по 17,9 кв.м.). У столиці у спільній власності має ще одну квартиру (189,9 кв.м).
Його дружина володіє ще двома столичними квартирами (50,7 та 70 кв.м.) та однією квартирою в Севастополі (120,3 кв.м.). Їй належить земельна ділянка у Києві (571 кв.м.) та селі Романків (798 кв.м.). Там у Галини є дача (116,9 кв.м.). У столиці у неї є недобудована дача (185,5), нежитлові приміщення (211,7 кв.м.), два гаражі та два машиномісця.
З цінного рухомого майна чиновник вказав швейцарські годинники у кількості семи штук, колекції картин, книг, антикваріату, а також венеціанського скла та ювелірні вироби. Автомобільний парк родини Рябікіних складається із шести машин. Також Павло та Галина володіють сімома водними засобами.Загальний дохід Павла у 2020 році становив понад 13,3 мільйона гривень. Дружина Рябікіна поповнила сімейний бюджет на 4,2 мільйона гривень.
На рахунках у банках міністр має три мільйони гривень, 28,7 тисяч доларів та 24,7 тисяч євро. Готівкою Павло задекларував 700 тисяч доларів та 45 тисяч євро.
Дружина Рябікіна зберігає у банках 264 тисячі гривень, а готівкою має 20 тисяч доларів. Третім особам подружжя Рябікіних позичило 11,5 мільйонів гривень і 17,6 тисяч доларів.