Павло Овчаренко
  • Країна
    Україна
Павло Овчаренко
4336

Павло Овчаренко

Павло Овчаренко: глава правління "Укртатнафти" з репутацією махінатора і рейдера

Павло Овчаренко - Фото 1

Павло Овчаренко - український бізнесмен, якого прозвали головним рейдером Коломойського. Практично вся його біографія складається з фінансових махінацій, корупції та рейдерства. Кілька років тому за скандального управлінця взялися правоохоронні органи, після чого він виїхав до Франції, де живе за награбовані в Україні гроші. З 2015 року перебуває в міжнародному розшуку.

1. Біографія
2. Кар'єра
3. Компромат

Біографія

Овчаренко Павло Володимирович народився в 1967 році. Довгий час жив в Одесі, звідки сам родом, проте останні кілька років проживає в Парижі, де ховається від правосуддя за корупцію і шахрайство. Більше про біографію бізнесмена нічого не відомо, крім низки гучних скандалів, пов'язаних з його злочинною діяльністю.

Кар'єра

Відслуживши в армії, у 1999 році Овчаренко влаштувався на Ізмаїльський консервний завод. Після трьох років роботи зі скандалом був звільнений за фінансові махінації. Говорять, працюючи в бухгалтерії, він привласнив собі велику суму грошей (приблизно піврічний дохід підприємства) через надання неправдивих відомостей в звітах та іншої документації.

В ті ж роки Овчаренко підробляв в україно-американській компанії "Ірен". Уже через рік директор підприємства зі скандалом звільнив горе-працівника також за фінансові махінації і підробку документів.

Завдяки злочинним справам, які бізнесмен встиг провернути всього за три роки своєї трудової діяльності, про нього дізналися в кримінальному світі, прозвавши "крадійкою на довірі".

Втім, зі злочинним світом він був знайомий вже давно, ще з 90-х. Кажуть, що десь в 1995 році під час чергових розборок був убитий Ігор Вантік, з яким Овчаренко свого часу сильно здружився. Ходять чутки, що виною загибелі хлопця, крім особистих справ, були борги його приятеля. Винних так і не знайшли, і тільки через 9 років після інциденту правоохоронні органи затримали та посадили двох виконавців замовного вбивства.

Був з тріском вигнаний з попередніх місць роботи, вже в 2000 році Овчаренко влаштовується в компанію "Енерготрансінвест". Мабуть, на новому місці він себе добре проявив, оскільки після трьох років роботи ним не на жарт зацікавилися в "Укртатнафті". У підсумку, в 2003 Павло Овчаренко стає головою правління компанії.

Звичайно, посада в міжнародній нафтопереробній компанії пробудила в управлінці злочинну натуру і змусила повернутися до старих справ. Менше ніж через рік керівником "Укртатнафти" зайнялася Генпрокуратура, в результаті чого бізнесменові довелося тікати за кордон.

За даними правоохоронних органів, топ-менеджер великої нафтової компанії уклав фіктивну угоду на поставку нафти з ТД "Нафтатрейд", перерахувавши на рахунки вказаної фірми 37 мільйонів доларів в якості передоплати за паливо. Однак, "Укртатнафта" отримала майже в два рази менше сировини (приблизно на 20 мільйонів доларів). В ході судових розглядів "Укртатнафті" вдалося відсудити у пов'язаної з Овчаренком компанії ТД "Нафтатрейд" 7 мільйонів доларів. При цьому, 10 мільйонів доларів так і залишилися десь на рахунках махінатора.

У 2007 - 2008 роках вибухнув ще один скандал, пов'язаний з несплатою кредитних коштів на суму близько 17 мільйонів доларів, які бізнесмен знову таки присвоїв собі через підконтрольні йому компанії. Суть злочинної схеми проста: Овчаренко бере в "Альфа-банку" кредит на свої підприємства "Агрікор" та "Агропрайм", а потім закриває їх нібито в результаті банкрутства, щоб не повертати борги.

Маючи за плечима такий "видатний" кримінальний досвід, у 2007 році пан Овчаренко провертає ще одну велику справу - повертає собі право управління компанією "Укртатнафта". Хоча його юрист домігся повернення одіозного бізнесмена на керівну посаду через суди, фактично це було рейдерське захоплення підприємства.

Незабаром махінатором зайнялися правоохоронні органи, що змусило його тікати. Цікаво, що оголошений ще в 2015 році в розшук Павло Овчаренко досі зазначений на сайті "Укртатнафти" головою правління компанії.

Компромат

Перший шахрай країни

Павло Овчаренко зайняв перше місце в 10-ці головних шахраїв країни (за версією одного інтернет-видання). Свою злочинну діяльність він почав ще з кінця 90-х років, коли влаштувався на Ізмаїльський консервний завод. Через три роки його зі скандалом звільнили за привласнення чималої суми грошей через фінансові махінації.

На початку 2000-х скандального управлінця взяли в "Укртатнафту" на керівну посаду, але і там він довго не протримався: всього через рік йому пред'явили звинувачення в розкраданні 17 мільйонів доларів через проведення фіктивної угоди. І хоча компанії вдалося відсудити 7 мільйонів доларів, решта 10 мільйонів так і залишилися в кишені шахрая.

Примітно, що в 2007 році Овчаренко підкупив суддів і таким чином повернув собі керівництво нафтовим підприємством.

По суті, це було рейдерське захоплення компанії, в результаті якого в 2014 році Паризький арбітражний суд визнав російську "Татнафту" постраждалою стороною і підтвердив незаконне заволодіння її дочірнім підприємством "Укртатнафта", зобов'язавши Україну виплатити майже 150 мільйонів доларів за втрачені акції.

Однак до того часу, поки горе-бізнесмену довелося ховатися від правосуддя за кордоном, він продовжував свою злочинну діяльність. Так, у 2008-2010 роках Павло Овчаренко захопив великий агрохолдинг "Агрейн". На підставі цього правоохоронні органи почали розслідування справи, які до сих пір залишаються відкритим. За час керівництва підприємством рейдер завдав компанії збитків на суму 300 мільйонів доларів.

Крім згаданих шахрайських дій, Овчаренко звинувачувався і в ряді інших кримінальних справ. Наприклад, він отримав від "Альфа Банку" кредит на суму 40 мільйонів доларів, які не захотів віддавати. Однак, програвши всі суди, був змушений повернути борг.

Менеджери - "відпрацьований матеріал"

Як повідомляли ЗМІ, власник агрохолдингу "Агрейн" називав своїх менеджерів, разом з якими він здійснював злочинні схеми, "відпрацьованим матеріалом". Відповідаючи за фінансові та юридичні питання, всі вони безпосередньо брали участь в тих махінаціях, які здійснював Овчаренко: реєстрували фіктивні фірми, підробляли документи і податкові звіти, заводили додаткові рахунки і т.д.

Майже всім співробітникам, які мали відповідальні посади в "Агрейні", були висунуті підозри в причетності до ряду кримінальних справ. У нинішній час на їх майно накладено арешти, а вони самі знаходяться під слідством.

Цікаво, що Павло Овчаренко не поспішає рятувати своїх подільників, яких свого часу використовував для власного збагачення. За словами адвоката одного з підозрюваних менеджерів, Овчаренко дав зрозуміти, що його зовсім не цікавить доля його колишніх колег.

Назвавши менеджерський склад "відпрацьованим матеріалом", він заявив, що нічим їм тепер не зобов'язаний, оскільки свого часу добре всім платив. Екс-глава "Агрейна" вважає, що вони знали, на що йшли, тому якщо посидять у в'язниці - нічого страшного.

Юрист, який виступає на захист деяких менеджерів компанії, впевнений, що з тими зв'язками і грошима, які має Овчаренко, він міг би допомогти своїм колегам уникнути покарання, але навмисно не робить цього. Шахраєві вигідно, щоб всі причетні до його злочинних схем люди сіли в тюрму, бо тоді справа буде закрита, і він зможе продовжувати свою діяльність з новими "чистими" менеджерами. Ось тому колишній керівник "Аргейна", найнявши собі хороших іноземних адвокатів, відсиджується за кордоном і чекає остаточної розв'язки справи.

Колгоспників - під суд

Після стількох скандалів, пов'язаних з Овчаренком, на цей раз правоохоронні органи серйозно зайнялися справою рейдерського захоплення компанії "Агрейн" і нанесення їй шкоди в розмірі декількох сотень мільйонів доларів. В ході слідства підозри в ряді кримінальних справ (таких як шахрайство, підробка документів, ухилення від сплати податків, привласнення майна і т.д.) висунуті не тільки менеджерському складу "Агрейна", але навіть колгоспникам, які вирощували і поставляли компанії зерно.

Як стверджує один з юристів, що проходить в якості захисту у цій справі, якщо Овчаренко назвав своїх найближчих колег "відпрацьованим матеріалом", то допомагати колгоспникам з сіл він точно не буде. Ось і виходить, що аграрії, більшість з яких вже знаходяться на пенсії, маючи дітей і онуків, можуть отримати умовні або реальні терміни за причетність до скандальної справи.

Більш того, в розмові з адвокатом, який зустрічався з бізнесменом для визначення стратегії захисту, він попросив більше не приїжджати, щоб не викликати зайвих питань.

Цікаво, що хоча шахрайська діяльність Овчаренка викликала великий резонанс, а сам він неодноразово був оголошений в розшук (в тому числі й Інтерполом), підприємець і надалі перебуває на свободі. Проживає десь у Франції, веде бізнес, але вже і там, за чутками, має проблеми з законом у результаті ухиленням від сплати податків.

З підозрюваного - в обвинувачі

Попри свою репутацію шахрая і рейдера, в листопаді 2017 Павло Овчаренко, якого ще називають менеджером Коломойського, подав до суду на Міністерство внутрішніх справ, Генпрокуратуру та Службу безпеки України, вимагаючи зняти його з розшуку і видалити його дані з реєстру.

Як заявив юрист Юрій Кармазін, слідчі і представники української влади могли б уже давно розшукати та притягнути до кримінальної відповідальності Павла Овчаренка, проте на це їм не вистачає політичної волі.

На його думку, якщо формально чинний глава "Укртатнафти" до цього часу не знайдений, значить хтось його покриває.

У таких серйозних недопрацюваннях юрист звинувачує РНБО, нардепів та українського президента, які замість того, щоб сприяти дотриманню закону, допускають безкарність людей, які обікрали державу.

Крім цього, Кармазін зазначив, що Павло Овчаренко є одним з елементів в мафіозному ланцюжку. І якби цей ланцюжок розірвалася, то це порушило б усю систему. А оскільки слідчі й судові органи ніким не контролюються, немає прозорості, відбувається так, що справи затягуються, а винні не притягуються до кримінальної відповідальності. В результаті, в країні процвітає корупція і злочинність. Це системна проблема - вважає юрист.

Згадки про персону