Ольга Афанасьєва
Ольга Афанасьєва
1393

Ольга Афанасьєва

Ольга Афанасьєва: одна з перших жінок у сфері венчурного і приватного капіталу

Ольга Афанасьєва - дівчина з провінції, яка змогла здобути економічну освіту не тільки в Україні, а й за кордоном. Вона проходила стажування в Німеччині і Польщі. Ольга, незважаючи на свою молодість, займає важливий пост в Українській асоціації венчурного і приватного капіталу.

1. Біографія
2. Освіта
3. Сім'я
4. Кар'єра
5. Ольга Афанасьєва про реалізацію "Концепції розвитку цифрової економіки"
6. Ольга Афанасьєва про об'єднання "Європейські жінки у венчурному капіталі"
7. Ольга Афанасьєва про розвиток IT-індустрії
8. Ольга Афанасьєва про те, як стартапу зацікавити інвестора на технологічних виставках
9. Відео

Біографія

Ольга Афанасьєва народилася 3 березня 1986 року в місті Суми.

Освіта

За освітою Ольга економіст. У рідному місті вона закінчила факультет банківських технологій в Українській академії банківської справи. Там у 2012 році захистила дисертацію.

Стажувалася в Fachhochschule der Deutschen Bundesbank, де вивчала грошово-кредитну політику і банківську діяльність. Також Ольга Афанасьєва проходила стажування на фондовій біржі в столиці Польщі.

Сім’я

Ольга Афанасьєва незаміжня, дітей не має.

Кар'єра

Афанасьєва протягом дев'яти років була викладачем у своїй Alma mater. Має досвід викладання і за кордоном.

Протягом 2015 року працювала в британському університеті Грінвіча.

Ольга Афанасьєва займається дослідницькою роботою у сфері банківської справи, корпоративного управління, соціальної відповідальності. Написала близько півсотні наукових статей, а також три монографії. Була керівницею кількох наукових конференцій в Україні та Італії.

У 2015 році Ольга Афанасьєва очолила Українську асоціацію венчурного і приватного капіталу (UVCA), яка займається просуванням інвестиційних можливостей України, представляє інтереси приватних інвесторів у відповідному національному органі влади, покращує інвестиційний і діловий клімат країни.

У 2017 році Ольга Афанасьєва стала послом від України на конференції "Європейські жінки в венчурному капіталі".

Входить в топ-50 найвпливовіших і найуспішніших бізнесвумен в Україні.

Ольга Афанасьєва про реалізацію "Концепції розвитку цифрової економіки"

Для успішної реалізації Концепції розвитку цифрової економіки, на думку Афанасьєвої, держава повинна зробити чотири важливі кроки.

Перший з них - це інвестування в стартапи. На сьогодні їх фінансування відбувається в основному за рахунок приватних інвестицій. Але для подальшого розвитку Ольга Афанасьєва пропонує створити фонд інвестицій з державною участю. Це буде сигналом великим інвесторам, що держава насправді цікавиться і підтримує інноваційні компанії. Фонд стане стимулом для створення нових стартапів.

Другий важливий момент, який Ольга Афанасьєва називає - це економічна стимуляція IT-компаній. Для цього необхідно зробити оподаткування більш дружнім до бізнесу. Якщо цього не зробити, то підприємці можуть покинути український ринок.

Третє, що вважає Афанасьєва необхідно зробити для розвитку цифрової економіки - це відкрити дані органів влади в регіонах. Це допоможе розробити міські IT-проекти на кшталт запису до лікаря он-лайн. Проблему вона бачить у тому, що чиновники досі все роблять, як до комп'ютерної ери. Тому важливо для уряду організувати освітні проекти для чиновників на місцях, показати їм успішні приклади міст, де вже відкриті дані.

Заключним моментом у реалізації Концепції Ольга Афанасьєва називає створення інфраструктури для безготівкових платежів. Кількість таких платежів із кожним роком зростає. Але дотепер залишаються сектори, де безготівкові платежі ще не впроваджені.

Створення такого виду платежів значно б спростило життя громадянам і вивело б на світло частину економіки. Ця проблема особливо гостро відчувається в роздрібних магазинах і транспорті. Їх цифровізація привела б ще й до розвитку безлічі стартапів, які обслуговували б ці інновації.

Ольга Афанасьєва про об'єднання "Європейські жінки у венчурному капіталі"

Інвестор, відвідуючи конференції венчурних капіталістів, звернула увагу, що більшість учасників - чоловіки. Так, тільки сімнадцять відсотків підприємств із часткою венчурного капіталу були засновані жінками і тільки 7 відсотків їх у Топ-100.

Не в останню чергу це було пов'язано з давніми стереотипами про жінок у бізнесі. Але за останні п'ять років ситуація гендерної нерівності, за словами Ольги Афанасьєвої, стала змінюватися.

Афанасьєва стала одним з ініціаторів створення асоціації, куди входили б тільки жінки - венчурні капіталісти.

На перших порах участницями об'єднання були представниці семи європейських країн.

За рік існування асоціації кількість країн збільшилася вдвічі, а самих представниць стало трохи менше двохсот.
Ольга Афанасьєва вважає, що організація “Європейські жінки в венчурному капіталі” важлива з кількох причин.

По-перше, в Україні венчурний ринок тільки на етапі становлення, на відміну від західних країн. Тому колаборація з ними допоможе розвинути цей ринок у нашій країні, а також залучити в країну інвестиції.

По-друге, такі об'єднання допомагають створенню нових ідей. Спілкуючись з іншими людьми, можна виробити нову стратегію.
Ольга Афанасьєва також відзначає тенденцію до розвитку гендерної різноманітності і серед стартапів. Якщо ще пару років назад жінки керували всього парою стартапів, то зараз цей показник значно виріс.

Так, Афанасьєва наводить як приклад фінальну частину міжнародного конкурсу Клінтек-стартапів ClimateLaunchpad.

Із восьми фіналістів у трьох засновниками були жінки.

Ольга Афанасьєва про розвиток IT-індустрії

Інвестор зазначає, що сфера інформаційних технологій в Україні розвивається дуже швидко. Однак зростання це відбувається не завдяки підтримці з боку держави, а, навпаки, всупереч. Адже, якщо в 2015 році майже щотижня в який-небудь стартап надходили інвестиції, то в наступному році IT-індустрія відчула на собі серйозний тиск правоохоронних органів.

Тепер майже кожного тижня в компаніях сфери інформаційних технологій відбуваються обшуки, під час яких вилучаються не тільки сервери, офісне обладнання, але навіть приватне.

Таке ставлення до IT-бізнесу явно не йде йому на користь.

Компанії починають поступово залишати український ринок.

Але Ольга Афанасьєва закликає навіть в умовах кризи все-таки залишатися в Україні. На її думку, крім загроз бізнесу, існують і явні можливості. Адже в умовах економічного спаду у підприємця буде менше конкурентів, а значить більше шансів завоювати споживача.

Інвестор у ході спілкування із західними бізнесменами прийшла до висновку, що для успіху українському ІТ-бізнесу не вистачає управлінців.

Від гарної розробки продукту залежить тільки 20% успіху, а ось від просування і його продажу залежать інші 80%. Причому в Європі і США досить багато управлінців і невелика кількість своїх “технарів”, а в Україні все навпаки. Саме тому з країни кращі фахівці переїжджають на захід.

Ольга Афанасьєва про те, як стартапу зацікавити інвестора на технологічних виставках

Ольга називає кілька важливих пунктів, які допоможуть початківцям-стартаперам продати себе інвестору.
1. На таких виставках велика конкуренція. Тому необхідно здивувати і зацікавити пресу.
2. Важливо підготувати прес-реліз про свої стартапи.
3. Дізнатися, які цікаві заходи будуть на технологічній виставці, дізнатися, хто там буде виступати і чи можна там познайомиться з потенційними інвесторами.
4. На великих виставках колосальна кількість людей. Просто так ніхто не зацікавиться невідомим йому стартапом. Потрібно не соромитися самому заводити знайомства.

Відео

Згадки про персону