Олена Фіданян
  • Дата народження
    1 грудня 1963
  • Країна
    Україна
  • Соцмережі
Олена Фіданян
5593

Олена Фіданян

Фіданян Олена Григорівна: очільниця київського Департаменту освіти і науки

Фіданян Олена Григорівна — керує столичною сферою освіти з квітня 2014 року. Часто потрапляла у скандали, пов'язані з корупцією, зловживаннями, махінаціями з тендерами, стимулюванні шкільних поборів.

  1. Біографія
  2. Освіта
  3. Сім’я
  4. Кар’єра
  5. Компромат
  6. Декларація
  7. Посилання

Біографія

Олена Григорівна Фіданян народилася 1 грудня 1963 року в місті Київ.

Освіта

Олена має дві вищі освіти. Вчителем молодших класів вона стала після закінчення педінституту в Києві (1989). Диплом державного управлінця Фіданян отримала після навчання у Львівській академії держуправління (2010).

Сім’я

Олена одружена з Олегом Фіданяном. Згідно з декларацією дружини, в 2020 році він працював на Державному підприємстві «Антонов», а також служив у Збройних Силах України. У подружжя є донька.

Кар'єра

Ще студенткою Олена почала працювати вчителем молодших класів в 240-й столичній школі. У 1989 році за розподілом Фіданян була направлена ​​в сільську школу Чернігівської області. Через п'ять років вона повернулася до Києва. У школі № 139 Олена зайняла посаду заступника директора.

Восени 1997 року Фіданян перейшла до Шевченківського районного відділення освіти столиці. На посаді спеціаліста першої категорії вона працювала протягом двох років. У жовтні 1999 року з райвно Олена перебралася до Головного управління освіти і науки КМДА. Тут вона починала працювати на посаді методиста координаційного центру фізкультури і спорту.

Трохи більше ніж через рік, на початку 2001 року, Фіданян стала співробітницею Головного управління освіти і науки. Наступні дванадцять років вона поступово йшла по кар'єрних сходах від фахівця першої категорії до посади начальника відділу загальної середньої освіти управління дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти Департаменту освіти і науки, молоді та спорту.

У лютому 2013 року Олена залишила КМДА заради роботи у Верховній Раді. Вона стала помічницею народного депутата VII скликання парламенту Лілії Гриневич з фракції ВО «Батьківщина». Колишня вчителька молодших класів допомагала парламентарію на платній основі.

У квітні 2014 року, коли Гриневич була призначена на посаду міністра освіти, Фіданян повернулася до Департаменту освіти і науки КМДА на пост директора. Цю посаду вона змогла утримати й після відставки Гриневич.

Компромат

ЗМІ повідомляли, що в 2015 році Фіданян виписала довіреність на представлення інтересів Департаменту освіти такому собі громадянинові Жукову. Журналісти виявили, що дана персона не мала до освітньої сфери жодного відношення, зате була помічена в темних справах.

За кілька років до цього Жуков проходив у судовій справі, як рейдер. Цікаво, що він отримав документ для представлення інтересів Департаменту на тій же ділянці, на якій раніше намагався «віджати» нерухомість. У пресі гадали, чиновниця або допустила службову недбалість, або свідомо дала шанс рейдеру захопити ділянку землі.

Також журналісти звернули увагу на те, що Фіданян без сорому змінює політичні уподобання.

На парламентській кампанії 2012 року Фіданян була в команді регіонала Віталія Журавського, близького соратника ексмера Леоніда Черновецького. Олена їздила по округу, по якому він балотувався і активно агітувала за нього. При цьому, Фіданян залишалася держслужбовцем а їм брати участь у передвиборній гонці заборонено законом.

Через кілька місяців після виборів Олена різко змінила політичний вектор, ставши помічницею соратниці Юлії Тимошенко та народної депутатки Лілії Гриневич.

Діяльність Фіданян на посаді директора Департаменту освіти і науки викликало питання у простих жителів столиці і представників влади.

ЗМІ повідомляли, що лише за один 2014 рік відомство, кероване Фіданян провалило значну частину регіональних програм. У тому ж році вона відзначилася рішенням відправити київських школярів на канікули під час холодів. Нібито це повинно було заощадити бюджетні кошти. Зрештою, ця ідея закінчилася провалом, а червоніти і виправдовуватися довелося київському мерові.

На початку 2016 року в Київраді була зареєстрована петиція з вимогою звільнити Фіданян з Департаменту. Укаладачі петиції відзначали, що чиновниця не відповідає займаній посаді, не має професійних навичок, а її робота негативно впливає на репутацію державного службовця.

Фіданян звинувачували в тому, що вона сприяє шкільним поборам, здійснює держзакупівлі за завищеними цінами, веде рейдерську діяльність щодо київських навчальних закладів. З вимогою відставки чиновниці до стін будівлі уряду навіть виходили студенти.

Петиція набрала понад десять тисяч підписів, але більша частина з них просто пропала. Пізніше з'ясувалося, що вони були заблоковані тому що мали ознаки фальсифікованих. Тому до розгляду її столичними депутатами справа так і не дійшла.

У тому ж 2016 році столичну громадськість обурило рішення Департаменту освіти ліквідувати єдину в місті вечірню школу для незрячих і слабозорих людей. Аргументація про те, що тільки тут можна було здобути середню освіту людям різного віку з проблемами зору чиновників не цікавила. Для них необхідно було оптимізувати бюджет.

До київського міського голови неодноразово зверталися нардепи з проханнями відсторонити Фіданян з посади. За інформацією парламентарів, керівниця Департаменту проводила договірні тендери, замість електронних підручників закуповувала застарілі нетбуки. Олену звинуватили навіть у тому, що вона саботувала питання національно-патріотичного виховання юних киян.

Зловживання при проведенні тендерних закупівель зацікавили й правоохоронців, які порушили кілька кримінальних проваджень. Співробітники прокуратури виявили, що в період з 2016 по 2019 рік в тендерах на загальну суму в 20,3 млн гривень перемагали фірми з ознаками фіктивності.

Журналісти київських інтернет-видань повідомляли, що сфера освіти за два роки (2018-2019) з якихось нез'ясованих причин не засвоїла півтора мільярда гривень. Водночас батьки школярів скаржилися на постійні побори в навчальних закладах.

Столичні депутати помітили цікаву помилку в кошторисах Департаменту. Так, у списку з 71 установ освіти, де заплановані капремонти, 16 об'єктів дублюються.

Департамент освіти став одним з «героїв» журналістського розслідування програми «Гроші» про корупцію в київських школах і про інші порушення закону. Серед них було хабарництво при підборі персоналу. Представники преси відзначили, що директори багатьох шкіл не справляються зі своїми обов'язками. Але це не заважає їм роками зберігати за собою керівні пости.

За інформацією ЗМІ, всі спроби зняти Фіданян з посади очільниці столичної освіти закінчувалися нічим. Всі вони розбилися об потужний політичний «дах» чиновниці.

Декларація

У березні 2021 року Філанян опублікував електронну декларацію про свої доходи за минулий рік.

У спільній власності чиновниці належить квартира (86 кв.м.) в Києві. Чоловік Фіданян володіє земельною ділянкою (1250 кв.м.) в селі Проців Київської області. Своєї машини у Олени немає. Її чоловік їздить на Volkswagen Pointer 2006 року випуску.

За 2020 рік зарплата директора Департаменту освіти склала 610 тисяч гривень. Олег Фіданян поповнив сімейний бюджет на 500,7 тисячі гривень. Олена Фіданян, згідно з декларацією, не має ані банківських рахунків, ані грошей. У її чоловіка на рахунку в банку зберігається 336 тисяч гривень.

Посилання

Facebook

Згадки про персону