Олександр Візір
Олександр Візір
1902

Олександр Візір

Візір Олександр Сергійович: ексрадник Міністра енергетики та колишній очільник департаменту управління держпідприємствами Фонду держмайна

Олександр Візір - Фото 1

Візір Олександр Сергійович — у ЗМІ його називають організатором корупційної схеми з розкрадання мільйонів з обленерго, також він намагався отримати бронювання від мобілізації, фіктивно влаштувавшись на держпідприємство 

  1. Біографія
  2. Освіта
  3. Сім’я
  4. Кар’єра
  5. Компромат
  6. Декларація

Біографія

Олександр Сергійович Візір народився в місті Дніпропетровськ (нині Дніпро), Україна.

Освіта

Олександр має диплом з міжнародного права. Візір закінчив у 2009 році факультет міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка.

Сім’я

Олександр одружений на Наталії Візір. Вона методистка тренінг-центру іноземних мов "Епоха" та мовний коуч. У подружжя двоє дітей: син Ярослав і дочка Анна.

Кар'єра

Після закінчення університету влітку 2009 року Візір став юрисконсультом в інвестиційно-будівельній компанії "Столиця". Через півтора року Олександр перейшов до юридичної компанії "Саєнко Харенко". 

З листопада 2010 по липень 2011 року він працював над проєктами в галузі будівництва, займався питаннями злиття і поглинання, юридичною експертизою об'єктів нерухомого майна та пов'язаних з ними активів, роботою над проєктами IPO і євробондів, а також роботою над реалізацією сільськогосподарських проєктів.

Олександр Візір - Фото 2

Наступним місцем роботи Олександра стала мережа готелів Reikartz Hotels and Resorts. Протягом року, з липня 2011 по липень 2012 року, він обіймав посаду головного юрисконсульта. У сферу відповідальності Візіра входили питання, пов'язані як з придбанням товариств, що володіють об'єктами нерухомості, так і безпосередньо об'єктів нерухомості для цілей подальшого їх використання в якості готелів (3-4 зірки).

З липня 2012 по квітень 2015 року Олександр знову працював у девелоперській компанії "Stolitsa Group". Був юрисконсультом і заступником начальника юридичного департаменту групи компаній. У "Stolitsa Group" Візір займався повним юридичним супроводом діяльності комерційного департаменту, а також питаннями оподаткування.

У квітні 2015 року Візір став заступником начальника управління правового забезпечення Київської міської ради. У березні наступного року він перейшов до Фонду державного майна. До листопада 2019 року Олександр обіймав посади заступника директора департаменту – начальника управління корпоративних прав та директора департаменту управління державними підприємствами та корпоративними правами держави.

У вересні 2016 року Олександр увійшов до складу правління "Одеського припортового заводу" та "Центренерго". На платній основі він був помічником народного депутата VIII скликання Верховної Ради Ігоря Кононенка з Блоку Петра Порошенка.

У березні 2020 року Візір став виконавчим директором громадської спілки "Розумні електромережі України". З квітня 2021 по вересень 2022 року Олександр був радником Міністра енергетики Германа Галущенка та головним консультантом НАЕК "Енергоатом". 

Олександр Візір - Фото 3

У грудні 2022 року Візір обійняв посаду генерального директора компанії VIB Assets, яка працює на енергетичному ринку на проєктах з використання відновлюваних джерел енергії та самоспоживання електроенергії. 

З квітня по грудень 2023 року він значився на посаді заступника начальника Центральної служби приладів обліку та метрології ПАТ "Черкасиобленерго". На початку 2024 року Візір став керівником громадської організації "Асоціація енергоефективності та енергозбереження".

Компромат

За даними ЗМІ, Олександр Візір був ставлеником бізнес-партнера експрезидента Порошенка та "смотрящего" за енергетикою Ігоря Кононенка, у якого працював помічником у парламенті VIII скликання. Це допомогло Візіру працевлаштувати своїх людей з Фонду держмайна до Наглядових рад відразу декількох енергокомпаній, що було прямим конфліктом інтересів.

В середньому зарплата члена Наглядової ради обленерго тоді становила близько ста тисяч гривень. Перебуваючи в декількох Наглядових радах, люди Візіра одночасно отримували виплати з кожної з них. Сам Олександр Візір не соромився отримувати частину зарплат своїх "підлеглих".

Олександр Візір - Фото 4

Завдяки посаді директора департаменту Фонду держмайна при Порошенку Олександра і самого ввели в Наглядові ради "Одеського припортового заводу" та "Центренерго", які в ті часи стали одними з найгучніших корупційних епізодів.

Перевірка в державних обленерго показала, що разом зі своїми людьми Візір впливав на рішення керівництва компаній, що призводило до закупівель товарів за завищеними цінами, безпідставно списувалося обладнання і т.д.

Після перемоги на президентських виборах Володимира Зеленського команда Кононенка була вичищена з ФДМ. Деякий час Олександр керував громадською організацією "Розумні електромережі України", яку заснували обленерго ДТЕК Ріната Ахметова і VS Energy російського бізнесмена Михайла Воєводіна. Візір почав часто з'являтися на ахметовському телеканалі "Україна" в якості експерта з енергетичних питань.

Олександр відстоював введення RAB-тарифів. В Україні їх встановили в серпні 2020 року. Як виявилося методологія НКРЕКП для визначення оціночної вартості обленерго для встановлення ним RAB-тарифу містила завищені ціни на матеріали та обладнання.

Олександр Візір - Фото 5

Потім Візір увійшов до оточення тоді першого помічника Президента Сергія Шефіра. При новому очільнику держави Олександр зміг роздобути крісло першого помічника президента "Енергоатому". 

За даними журналістів "Економічної правди", допоміг Візірю в цьому призначенні Герман Галущенко, який тоді обіймав посаду віцепрезидента компанії. Після того як Галущенко очолив Міненерго, він зробив Візіра своїм помічником.

Однак, коли нове керівництво "Українських розподільних мереж" виявило корупційну схему з Наглядовими радами обленерго, воно звільнило всіх людей, яких розставив Візір, а сам він позбувся посади радника Міністра. Документи про незаконну діяльність групи корупціонерів були направлені в правоохоронні органи.

Після оприлюднення даних про корупційну схему сам Візір став активно "викривати" інших корупціонерів на своїй сторінці у Фейсбуці та ЗМІ. Як відзначив директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик, схема ексрадника Міненерго стара як світ — відвернути увагу від своїх проблем і уникнути відповідальності.

Олександр Візір - Фото 6

На початку 2024 року правоохоронні органи розпочали кримінальне провадження щодо Олександра. Було встановлено, що Візіра фіктивно влаштували на роботу до "Черкасиобленерго".

Олександр ініціював видання наказу про введення дистанційної роботи. В результаті з квітня по грудень 2023 року Візір не виконував своїх обов'язків, хоча отримував заробітну плату, а також отримав тимчасову відстрочку від мобілізації, яка надається працівникам критично важливих для функціонування держави компаній і підприємств. 

Декларація

Востаннє Олександр Візір подавав електронну декларацію про свої доходи в листопаді 2019 року перед звільненням з Фонду держмайна. На той момент у Вишгороді він володів квартирою (56,70 кв.м) і нежитловим приміщенням (4,30 кв. м), а у його дружини в місті Тлумач на Івано-Франківщині у власності була земельна ділянка (1000 кв.м).

Цінного рухомого майна, в тому числі транспортних засобів, Олександр і Наталія не мали. За 11 місяців 2019 року Візір заробив у Фонді держмайна 366,6 тисячі гривень. Готівкою він задекларував 15 тисяч доларів, які належали Наталії Візір.

Згадки про персону