Олександр Третяк
  • Дата народження
    13 грудня 1985
  • Країна
    Україна
  • Соцмережі
Олександр Третяк
5507

Олександр Третяк

Третяк Олександр Віталійович: міський голова Рівного та наймолодший мер України

Олександр Третяк - Фото 1

Третяк Олександр Віталійович — фігурант низки скандалів, влітку 2023 року суд відсторонив його від керівництва міста на один рік за корупційне адміністративне правопорушення

  1. Біографія
  2. Освіта
  3. Сім’я
  4. Кар’єра
  5. Компромат
  6. Декларація

Біографія

Олександр Віталійович Третяк народився 13 грудня 1985 року в селі Липне Ківерцівського району Волинської області.

Освіта

У рідному селі Третяк закінчив школу, а потім перебрався до Рівного.

У Олександра дві вищі освіти: викладача англійської та німецької мови, а також магістра богослов'я. У 2007 році він закінчив Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені академіка Степана Дем'янчука, а через три роки — Львівську богословську семінарію

Сім’я

Батьки Третяка були пов'язані медициною. Батько працював водієм на швидкій допомозі, а мати — на фельдшерсько-акушерському пункті.

Олександр одружений на Ользі Третяк (1989 року народження). Вона була медичною сестрою в Рівненському обласному центрі служби крові. Після того як Ольга захворіла на артрит, вона залишила роботу.

У подружжя є син Данило.

Олександр Третяк - Фото 2

Кар'єра

У 2007 році відразу із закінченням університету Третяк став викладачем теологічних дисциплін та іноземних мов у Рівненській духовній семінарії та Академії християн віри євангельської.

У 2010 році він зайняв пост проректора з питань науки та розвитку, а через два роки, у віці 27 років, Олександр був обраний колективом ректором Рівненської духовної семінарії та Академії християн віри євангельської. Таким чином він став наймолодшим керівником вищого навчального закладу в Україні.

З 2008 по 2016 рік Третяк займався волонтерством. Неодноразово їздив на африканський континент, де організовував виховну, викладацьку, місіонерську роботу, а також медичну клініку.

Олександр Третяк - Фото 3

З початком Антитерористичної операції на Донбасі Олександр займався доставкою гуманітарних вантажів для наших захисників, організацією свят для дітей учасників бойових дій та ін. У розпал пандемії запустив соціальну ініціативу "Підвези медика". 

З 2017 по 2019 рік на телеканалі "Рівне-1" Олександр був ведучим суспільно-просвітницької програми "Інша перспектива". З 2019 року Олександр координує роботу громадської організації "Всеукраїнський собор" у Рівненській області. Він також є активним проповідником церкви п'ятидесятників.

Олександр Третяк - Фото 4

Восени 2020 року в якості кандидата від партії "Європейська солідарність" Третяк взяв участь у виборах міського голови Рівного. У першому турі за нього проголосувало 10 591 (або 16,93%) виборців. Майже на дві тисячі голосів більше набрав кандидат від партії "Рівне разом" Віктор Шаркізян — 12 411 (19,84 %). 

Однак у другому турі за Третяка проголосувала більшість виборців 27 451 (або 50,18 %). Олександр став мером Рівного і наймолодшим міським головою в неповні 35 років.

Компромат

У пресі відзначали вельми сумнівне ректорство Олександра. Вищий навчальний заклад він очолив у неповні 27 років. При цьому у нього немає ані наукового ступеня, ані вченого звання, а також десятирічного стажу роботу у вищих навчальних закладах.

Сумнівна і сама Рівненська духовна семінарія та Академія християн віри євангельської. За словами Ігоря Пасічника, ректора Острозької академії та голови Асоціації вишів Рівненської області, в списку вишів даний навчальний заклад не значиться.

Олександр Третяк - Фото 5

Громадська позиція Олександра Третяка далека від демократичної. Так, на сесії міської ради він закликав заборонити рекламу Хелловіна. Олександр назвав зображення закривавленої дівчини на білбордах прямою пропагандою насильства і суїциду. 

Він активно виступає проти ратифікації Конвенції Ради Європи про запобігання насильству щодо жінок і домашнього насильства і боротьбі з цим явищем (Стамбульської декларації). Різко критикує спільноту ЛГБТ+.

У пресі помітили, що головним у його політичних амбіціях є можливість отримати владу. Всього за три місяці до виборів міського голови Олександр був кандидатом у депутати Рівненської обласної ради від партії "За майбутнє". Його прізвище значилося під третім номером. 

Третяк довгий час був активістом партії та підтримував на парламентських виборах кандидата від "За майбутнє" Віктора Мялика. Але перед самими виборами Олександр вирішив змінити політичну партію на більш вигідну — "Європейську солідарність".

Олександр Третяк - Фото 6

У 2021 році розгорівся скандал навколо житлового будинку, який купив міський голова. Спочатку дружина Третяка опублікувала відео різдвяної ялинки в якомусь будинку, несхожому на колишнє місце проживання сім'ї. Пізніше Олександр записав стрім біля будинку. По задньому фону журналісти знайшли його на сайті продажу нерухомості. Коштував будинок 220 тисяч доларів.

Міський голова в інтерв'ю відхрещувався від того, що купив нову нерухомість і говорив, що не був в цьому будинку навіть в гостях. Але всього через кілька днів після спілкування з пресою в Державному реєстрі нерухомого майна з'явився запис про те, що мер придбав земельну ділянку та житловий будинок в селі Бармаки, який знаходиться біля Рівного.

Пізніше журналісти виявили, що ще під час передвиборної кампанії у дворі цього будинку стояв автомобіль, на якому була політична реклама Третяка. Виявилося, що попереднім власником нерухомості був "брат по вірі" Олександр Мулик.

Олександр Третяк - Фото 7

У представників преси виникло два питання: чому Третяк приховував той факт, що раніше був в будинку, як мінімум, в гостях і на які гроші міг придбати нерухомість мер міста, якщо раніше в його деклараціях такої суми не фігурувало.

У 2021 році Третяк звільнив голову Центру надання адміністративних послуг Наталію Хомич. Як передавали ЗМІ, мер сфабрикував службове розслідування, звільнив чиновницю і на неї місце призначив "свою" людину. Але Хомич не погодилася з несправедливістю і через суд домоглася поновлення на посаді.

Пізніше Третяк вдруге її звільнив. Хомич подала скаргу до Касаційного адмінсуду у складі Верховного суду і знову виграла. Але гроші (півмільйона гривень) за вимушений прогул міська влада їй не повернула. В результаті Хомич сама звільнилася.

Ще одним скандалом закінчилася "реконструкція" скверу біля супермаркету "Сільпо", яка в народі отримала назву "Третьяковська галерея". Замість того, щоб облаштувати сквер, демонтували бруківку і лавки, а натомість там з'явилося 14 кіосків, які поставив "свій" підприємець мера. 

У 2021 році щодо міського голови Рівного НАЗК склала одразу три адміністративні протоколи: про повернення собі премій, голосування за призначення керуючою справами виконкому та призначення їй премій і надбавок. Через деякий час перші два протоколи закрили через відсутність складу порушення і за термінами давності.

Олександр Третяк - Фото 8

А ось третє дійшло до суду. Третяк призначив на посаду керуючою справами міського виконавчого комітету Марію Корнійчук, яка під час мерської кампанії внесла добровільний внесок до його виборчого фонду (45 тисяч гривень). Крім того, міський голова призначив управсправами міськради премію. Антикорупціонери побачили в цих діях міського голови конфлікт інтересів.

До суду на розгляд справи Третяк не з'являвся, мотивуючи зайнятістю на роботу і частими закордонними відрядженнями. Тому Феміді в першій інстанції довелося виносити рішення без його присутності. 

10 липня 2023 року суддя Петро Денисюк оголосив рішення, згідно з яким, міський голова визнаний винним у корупційному правопорушенні. Це передбачає покарання у вигляді штрафу 6800 гривень і позбавлення права обіймати посаду строком в один рік. При цьому у Третяка є 10 днів для подачі апеляції.

Олександр Третяк - Фото 9

Декларація

В електронній декларації за 2019 рік Третяк вказав земельну ділянку, квартиру в безоплатному користуванні та два автомобілі.

У селі Корнин у нього була земельна ділянка площею 630 квадратних метрів. Цю нерухомість Олександр купив за 108,6 тисячі гривень. Квартира, де проживала сім'я міського голови, площею 34,7 "квадратів" знаходилася в простому панельному багатоповерховому будинку. Вона належала сестрі Олександра — Тамара Телепей.

У 2016 році Третяк купив мікроавтобус Mercedes-Benz Vito 2005 року випуску. Через два роки він придбав Volkswagen Passat 2009 року випуску, віддавши за нього 120 тисяч. Офіційно транспортні засоби належать духовній семінарії, а зареєстровані на Третяка через "бюрократичні процедури".

У 2018 році в Рівненській духовній семінарії та Академії християн віри євангельської він заробив 91,5 тисячі гривень (понад 7,5 тисячі на місяць). Наступного року в якості зарплати Олександр отримав 102,8 тисячі гривень (9 346 грн на місяць). Готівкою в родині Третьякових у 2020 році було 36 тисяч доларів. На банківських рахунках Олександр мав 38 тисяч гривень.

Олександр Третяк - Фото 10

За вісім місяців 2021 року (січень-серпень) вже на посаді міського голови Рівного Олександр Третяк отримав 611,5 тисячі гривень заробітної плати, 262,8 тисячі гривень премії та 126,7 тисячі гривень допомоги (загалом трохи більше мільйона).

Інформації про поточні декларації міського голови Рівного немає. З метою захисту даних і протистояння кібератакам з боку Російської Федерації доступ до електронних декларацій з 2022 року тимчасово закритий.

Згадки про персону