Олександр Сирський
  • Країна
    Україна
  • Соцмережі
Олександр Сирський
19

Олександр Сирський

Сирський Олександр Станіславович: Головнокомандувач Збройних сил України

Олександр Сирський - Фото 1

Сирський Олександр Станіславович — протягом п'яти років (2019-2024) командував сухопутними силами, а з 2022 року очолював ОСУВ "Хортиця". З 8 лютого 2024 року командує ЗСУ

  1. Біографія
  2. Освіта
  3. Сім’я
  4. Кар’єра
  5. Компромат
  6. Декларація

Біографія

Олександр Станіславович Сирський народився 26 липня 1965 року в селі Новинки Киржацького району Володимирського області, нині Російська Федерація.

Освіта

Після школи в Харкові Олександр вирішив піти по стопах батька-військового. У 1986 році він закінчив у Москві вище загальновійськове командне училище. Через десять років вже в Україні Сирський став випускником Академію ЗСУ.

Кандидат військових наук.

Олександр Сирський - Фото 2

Сім’я

Олександр Сирський перебуває у шлюбі. Ім'я його обраниці — Тамара Харченко. У подружжя є діти.

Кар'єра

Попри те, що Сирський — етнічний росіянин, вся його служба в армії пов'язана з Україною. Після закінчення командного училища Олександр був направлений для проходження на Полтавщину. У Лубнах він командував мотострілецьким взводом. З часом служби Сирський підіймався кар'єрними сходами. 

У 1990-х роках він командував батальйоном і полком 6-ї дивізії Національної гвардії, які базувалися в Харківській області. У 2000-х роках Олександра призначали керувати штабом, а потім і всією 72-ю бригадою української армії. У 2009 році Сирський отримав звання генерал-майора.

У 2013 році він обіймав посаду першого заступника начальника Головного командного центру ЗСУ. До його обов'язків входила співпраця ЗСУ з представниками Північноатлантичного альянсу та впровадження стандартів НАТО в українську армію. Коли на Донбасі почалася антитерористична операція Сирського призначили начальником штабу АТО.

Олександр Сирський - Фото 3

У лютому 2015 року генерал-майор керував відходом українських сил з Дебальцевого, який російська пропаганда описала як панічну втечу. Український генерал наполягав, що його дії були добре сплановані.

У ці ж дні в білоруській столиці проходила зустріч глав України, ФРН, Франції та Росії про регулювання конфлікту на Донбасі. Російський президент Путін заявляв, що ЗСУ потрапили в котел і тому Україна заради порятунку своїх солдатів повинна піти на поступки.

Утримання міста до моменту закінчення переговорів у столиці Білорусі, а пізніше - відносно організований відхід українських сил з Дебальцевого був позитивно оцінений тодішнім керівництвом України. За ці події Сирський отримав орден Богдана Хмельницького 3-го ступеня.

Потім генерал був командувачем АТО/ООС. У 2016 році підвищений до генерал-лейтенанта. Влітку 2019 року Сирського призначили на пост глави Сухопутних сил. Через рік він став генерал-полковником.

На початку повномасштабного вторгнення Сирський успішно командував обороною Києва, за що був відзначений званням Героя України. Восени того ж 2022 року генерал став "архітектором" Слобожанського наступу, внаслідок якого було звільнено півтисячі населених пунктів на Харківщині, Луганщині та Донеччині. Саме після цього наступу російська армія стала "головним постачальником" техніки для ЗСУ.

Олександр Сирський - Фото 4

Після відступу української армії з Бахмута, Сирський відстоював на необхідності відбити це напівзруйноване місто. Атаки на місто не увінчалися успіхом, а експерти вважали ці спроби хоч і не головною, але однією з причин невдачі планованого прориву ЗСУ до Азовського моря влітку-восени 2023 року. За словами ж генерала, успіх був можливий лише в разі отримання необхідної кількості боєприпасів.

Після цього Сирський продовжував очолювати ОСУВ "Хортиця", яка відповідала за деокуповані Куп'янськ і Лиман. У цьому напрямку російські війська проводять безперервні атаки на позиції ЗСУ.

Сирський іноді давав інтерв'ю західним журналістам. Вони відзначали начитаність генерала, знання військової історії, а також англійської мови. Представники ЗМІ давно називали його другим за значущістю українським генералом після Валерія Залужного.

Олександр Сирський - Фото 5

8 лютого 2024 року президент Зеленський змінив Головнокомандувача ЗСУ. Замість дуже популярного як в армії, так і в суспільстві Залужного він призначив Сирського. Новий Главком назвав своїм головним пріоритетом чітке і детальне планування дій всіх органів військового управління.

Компромат

З призначенням Сирського на пост Головкому ВСУ в пресі висловили сумнів у його компетенції. Генералу закидають російське коріння і родичів у РФ, а також те, що Олександр здобув військову освіту в Москві.

Через жорсткий підхід до ведення бойових дій Сирський мало користується популярністю в армії. За даними ЗМІ, він тримає дистанцію в спілкуванні навіть зі своїми безпосередніми заступниками.

Від своїх підрозділів генерал вимагає більшого, ніж вони реально можуть досягти. За "дебальцевський котел" серед військових Сирський отримав образливе прізвисько "генерал 200".

Олександр Сирський - Фото 6

Декларація

Згідно з декларацією за 2018 рік, Олександр Сирський заробив 632 тисяч гривень. В якості соціальної допомоги учаснику АТО генерал отримав 6350 гривень. Ще 1265 гривень йому нарахували в якості разової фінансової допомоги. Генштаб ЗСУ зробив Сирському подарунок на суму 6350 гривень.

На банківських рахунках військовий зберігав майже 178 тисяч гривень, а готівковими коштами задекларував десять тисяч доларів.

Родині Олександра належало три ділянки землі, столична квартира (105,6 кв.м) і дача (152,9 кв. м) в селі Шамраївка на Київщині. Їздив генерал у 2018 році автомобілі Renault Megane 2017 року випуску.

З початком повномасштабного вторгнення заради безпеки декларації військового командування засекречені.

Олександр Сирський - Фото 7
Згадки про персону