Алекс Ровт: україно-угорський єврей, що став мільйонером в США
Один з небагатьох українців, що досягли багатства після переїзду за кордон. Людина незвичайної долі, біографія якого нібито придумана автором пригодницьких романів. Мільйонер і благодійник, щирість намірів якого оскаржується суспільством.
1. Біографія
2. Сім'я
3. Освіта
4. Кар'єра і бізнес
5. Компромат і чутки
6. Декларація
7. Відео
Біографія
Алекс Ровт, біографія якого опублікована у відредагованому ним же самим варіанті, є людиною єврейської національності. Довгі роки прожив в Угорщині і США, домігшись успіху лише за кордоном.
Алекс Ровт є уродженцем Мукачева (Закарпатська область). Згідно з офіційною версією, народився 23 липня 1953 року.
Сім'я
Бізнесмен, сьогодні відомий як Алекс Ровт, народився під ім'ям Олександр в заможній родині. Майбутній мільярдер є сином чиновника. Називає себе етнічним євреєм, проте має угорське та українське коріння.
Не дивлячись, на те, що Ровт є емігрантом, він ідентифікує себе з рідним Мукачевом і Україною. Мільярдер надає допомогу рідному місту і країні, хоча його критики називають його благодійність лише піар-ходом.
Алекс Ровт, сім'я якого забезпечила йому кращу освіту і стартові позиції, закінчив школу з відзнакою. З дитячого віку відрізнявся розумом, амбіціями і схильності до ризику, що пізніше послужить йому відмінну службу.
На даний момент Алекс Ровт називає себе одруженим чоловіком. Має двох синів Філіпа і Максвелла, а також онуків.
Освіта
Алекс Ровт, Мукачево для якого ніколи не відповідало його амбіціям, переїхав до великого міста відразу ж після закінчення школи. У 1973 році майбутній мільярдер отримав диплом Львівського торгово-економічного інституту.
Згідно загальній думці, Алекс Ровт є розумною і ерудованою людиною. Крім їдишу, українського і російського вивчив угорську, англійську, німецьку, чеську і польські мови. Мільярдер заявляє, що також захоплюється документальною і історичною літературою.
На даний момент постійно проживає в нью-йоркському районі Бруклін.
Кар'єра і бізнес
Старт кар'єри Алекс Ровт, Форбс якого називає мільярдером, пов'язаний з його переїздом на постійне проживання в Угорщину. У цю країну, згідно з його особистим визнанням, Ровт втік від тиску радянського режиму, не маючи підтримки.
Ровт перші роки еміграції працював різноробочим. Вивчивши мову, він зайнявся торгівлею і доріс до посади начальника головного управління збуту плодово-овочевої продукції Угорщини.
В кінці 70-х років україно-угорський єврей створив «справу всього свого життя» - компанію IBE Trade Corp.
Наступним етапом життя і кар'єри Алекса Ровта варто назвати 1985 рік. Тоді майбутній магнат емігрував з Угорщини в США. У новій для себе країні виходець з Мукачева також почав «з низу». Перший час працював у фірмі «Мілмард», а після відкрив свою справу з продажу ювелірних виробів, а також ресторан.
Зліт кар'єри Алекса Ровта приходиться на кінець 80-х років, коли він зумів домогтися «прориву» власної компанії «IBE Trade Corp». Бізнес був заснований в Нью-Йорку і спеціалізувався на виробництві та реалізації мінеральних добрив.
Підйом двічі-емігранта пов'язують з «перебудовою» в СРСР. В кінці 80-х років Ровт зумів налагодити контакти з колишніми співвітчизниками і організувати вкрай вигідний інтернаціональний бізнес з торгівлі мінеральними добривами.
Ровт розповідав, що займався продажем цегляних виробництв, які не маюча валютних коштів радянська влада продавали по бартеру - за мінеральні добрива.
Стати повноправним власником IBE Trade Corp Ровт зумів лише в 2000 році, повністю взявши управління над величезним конгломератом в свої руки.
Сьогодні компанія IBE Trade Corp є одним з найбільших виробників аміаку і селітри на планеті. Згідно з оцінкою Міжнародної асоціації виробників мінеральних добрив Алекс Ровт контролює 13% продажем світового аміаку, і 7% селітри.
Після падіння Радянського Союзу Ровт почав активно будувати бізнес на своїй колишній Батьківщині. В Україні новий американець став власником акцій концерну «Стирол» і «IBE-Стірол».
До вітчизняних активів угорсько-українського єврея також відносили частку в «Сєвєродонецькому хімічному підприємстві Азов», визнаному одним з найбільших в Європі за обсягами виробництва мінеральних добрив. Однак, пізніше цей «портфель» був викуплений у Ровта українським олігархом Дмитром Фірташем.
Крім компанії з виробництва та реалізації мінеральних добрив, Ровт разом з молодшим сином займається нерухомістю. Уродженець Мукачево називається власником 34 об'єктів в Нью-Йорку, а також активно працює над новими будівлями.
В Україні Алекс Ровт, фото якого в достатку розміщені в Інтернеті, став відомий лише в 2000-і роки. Тоді уродженець Мукачевого прийшов на допомогу колишнім співвітчизникам і надав матеріальну допомогу жертвам масштабних повеней на Закарпатті.
Також Ровт називається засновником соціального санаторію «Солоні маки» і спонсором установки міні-пам'ятника Михайлу Стренку в Ужгороді.
Називає себе філантропом. Зокрема в Брукліні заснував єврейську школу, названу на честь його діда - Zvi Dov Roth Academy of Yeshiva Rambam.
Крім того, Ровт є «патроном» університетського медичного центру і лікарні Брукдейл - Brookdale University Hospital. Бізнесмен почав активно залучати до роботи російськомовний персонал, інвестував в розвиток лікарні і зумів значно підвищити її прибутковість. Також він володіє мережею поліклінік (Day care), які переправляють пацієнтів в головний госпіталь Ровта.
В останні роки Алекс Ровт активно збирає різні регалії і нагороди. Так, в 2002 році він був визнаний почесним громадянином рідного Мукачева. У 2004 році йому вручили міжнародну премію «Людина року» за меценацтва. У 2016 році Алекс Ровт отримав Орден Ярослава Мудрого п'ятого ступеня за популяризацію України за кордоном.
Компромат і чутки
Алекс Ровт, компромат на якого можна легко знайти в Мережі, звинувачується в «імітації» благодійності. Гучний скандал за участю колишнього жителя Мукачева відбувся в 2016 році. Тоді відомого філантропа звинуватили в тому, що він передав рідному місту несправний ангіограф.
Так, начальниця Мукачівського міського відділу охорони здоров'я Людмила Мандзіч заявила, що Ровт передав колишнім співвітчизникам не медичний апарат, а «нікому не потрібний металобрухт».
Однак, благодійний фонд «Сім'я Ровта» всіляко заперечував ці звинувачення і звинуватив головного лікаря Мукачево в політичній заангажованості.
Суперечливим виглядає вчинок знаменитого благодійника, здійсненим ним в 2012 році.
Тоді мільярдер викупив хмарочос на Уолл-Стріт за 303 мільйони. При цьому, гроші за цю власність Ровт передав готівкою, чим шокував продавців.
«Людина року» купив будинок, площею 93 тисячі квадратних метрів, оренда метра офісу в яких перевищує 300 доларів за квадратний метр.
Своє придбання Алекс Ровт пояснив небажанням інвестувати в об'єкт нерухомості, а тим, що його дружині мало будинку площею в 1 тисячу метрів. Колишній емігрант заявив, що просто потребує місця, де йому можна буде спокійно покурити сигару.
При цьому, джерело походження 303 мільйонів доларів в купюрах, також як і сенс придбання двадцать четвертого об'єкту нерухомості в Нью-Йорку, Ровт не пояснив.
Алекс Ровт і Дмитро Фірташ стали одними з фігурантів справи «Азоту». Так, сєвєродонецьке підприємство, раніше визнане одним з найбільших виробників добрив, зупинилося. При цьому, причиною зупинки заводу і втрати мільярдів гривень прибутку називають суперечка між українським американцем Ровтом та Фірташем.
Так, в 2018 році з'ясувалося, що угода про продаж Ровтом акцій «Азоту» Фірташу - не відбулася. Згідно з даними джерел, передача акцій носила неформальний характер або взагалі так і не відбулася.
Крім того, з'ясувалося, що процес приватизації і подальшого продажу акцій «Азоту» був незаконним, а кримінальні справи за фактами шахрайства вже мають шість томів. При цьому, сам Ровт ситуацію навколо свого колишнього активу ніяк не коментує.
Алекс Ровт потрапив в заголовки ЗМІ в 2016 році, коли став інвестором медичного бізнесу скандальної російської телеведучої Олени Малишевої.
Ровт придбав 15% акцій медичного центру епатажно телезірки, чиї витівки на програмі «Жити здорово!», що транслюється Першим каналом, стали джерелом десятків мемів в Інтернеті.
Відзначимо, що Малишеву і її російських партнерів не збентежив той факт, що її інвестор спонсорував лікування бійців АТО, яких роками демонізував її рідний канал.
Декларація
Алекс Ровт, статки якого були зароблені в багатьох країнах світу, ніколи офіційно не називав вартості своїх активів.
У 2008 році, видання Форбс внесло колишнього українця в список 400 найбагатших людей світу. Тоді статки уродженця Мукачева становили понад 1,5 мільярда доларів.
Однак, згідно з даними української сторони, в 2013 році він був визнаний одним з найбагатших людей нашої країни зі статком в 320 мільйонів доларів.