Олександр Мережко: експерт "Команди Зе", який буде впроваджувати в життя електронний уряд
Олександр Мережко — юрист-міжнародник з двадцятирічним стажем, завданням якого стане введення системи E-government і народовладдя.
Біографія
Олександр Олександрович Мережко народився 14 лютого 1971 року у містечку Бобринець, що у Кіровоградській області.
Освіта
У Олександра Мережка дві вищі освіти. Юриспруденцію він вивчав у Київському університеті імені Тараса Шевченка, а також в університеті Денвера.
Після закінчення українського вишу, Олександр залишився в ньому в аспірантурі, яку закінчив в 1996 році. Тоді ж захистив дисертацію і став кандидатом юридичних наук. Через шість років Олександр Мережко став доктором наук.
Неодноразово він проходив стажування у американських університетах і дослідницьких інститутах.
Мережко — експерт в міжнародному торговому праві, праві Європейського союзу, публічному та приватному міжнародному праві.
Сім'я
Мати Олександра звуть Лілія Примушко. Зараз вона на пенсії.
Мережко одружений. Дружину звуть Вікторія Уліганець. Має також юридичну освіту. Навчалася в Ужгородському національному університеті, Києво-Могилянській академії, а також у Центрально-Європейському коледжі в місті Скаліца (Словаччина). Вікторія працює у відділі проблем цивільного, трудового і підприємницького права в Інституті держави і права ім. В.М. Корецького НАН України.
Кар'єра
Олександр Мережко має більш ніж двадцятирічний викладацький стаж. Почав читати лекції у 1997 році. Викладав не тільки в українських ВНЗ, але і в навчальних закладах Сполучених Штатів, Польщі, Індії та Казахстану.
На даний момент обіймає посаду завідувача кафедри права в Київському лінгвістичному університеті.
Крім викладацької роботи Олександр Мережко займається і наукою. Він автор ста п'ятдесяти наукових статей, в тому числі п'ятнадцяти монографій.
За свої наукові роботи отримав премію ВНЗ імені Шевченка, а також спеціальну нагороду Спілки юристів України в номінації юридичні індивідуальні монографічні видання.
Олександр був заступником голови Товариства програми імені Фулбрайта, писав статті для порталу ТСН. Він є членом Українського товариства міжнародного права і Американської Асоціації міжнародного права. Мережко — позаштатний радник в адвокатській фірмі ENGARDE.
Олександр Мережко редактор і засновник Oxford Online Bibliography on International Law — онлайнової бібліографії з міжнародного права видавництва Oxford University Press.
Мережко був учасником відбору кандидатів на посаду судді Європейського суду з прав людини від України, а також членом відбору кандидатів на посаду судді Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду.
У 2019 році він увійшов до складу команди кандидата, а потім президента України Володимира Зеленського. В "команді Зе" відповідає за впровадження електронного уряду і народовладдя.
Цитати і заяви
Про зовнішню політику президента Зеленського
Експерт заявив, що зовнішньополітичний курс при новому президенті не змінюватиметься. Вона також залишиться прозахідною. Тому Олександр Мережко вважав, що перший офіційний візит Зеленський на посаді президента повинен був зробити в США, оскільки це головний союзник України.
Не виключав Мережко варіант з першим візитом до Варшави. Тому що Польща активно підтримує Україну на міжнародній арені.
Про вступ України в НАТО
Олександр Мережко заявляє, що є активним прихильником членства України в Альянсі. Але одночасно він ставить риторичне запитання: а чи потрібно НАТО мати в своєму складі Україну? Адже у неї частина території анексована Росією, а інша знаходиться під військовою окупацією. Вступ України до Північноатлантичного альянсу може призвести до прямого збройного зіткнення з Росією.
До того ж, в Україні неоднозначне ставлення до Альянсу. Тому, щоб збільшити кількість прихильників НАТО, в Україні необхідно проводити просвітницьку та роз'яснювальну роботу серед населення.
Про відносини з Росією
Олександр Мережко вважає, що з Росією потрібно проводити будь-які перемовини. Але до прямих переговорів з північним сусідом, потрібно провести консультації зі своїми західними союзниками
Декларація
Юрист-міжнародник володіє трьома квартирами: двома в Києві (одна з них у спільній власності з матір'ю) і однією в Польщі. Нерухомість за кордоном у Олександра Мережка з'явилася в 2012 році. Квартиру в сорок два квадратних метрів він придбав за сімсот сорок чотири тисячі гривень.
Відповідно до декларації, у Мережко немає автомобілів, або цінного рухомого майна.
Викладацька діяльність принесла Олександру майже сімсот тридцять тисяч гривень. Зарплата його дружини в Інституті держави і права ім. В.М. Корецького НАН України склала тридцять шість тисяч гривень.
У банку у Олександра Мережка зберігається триста шістдесят одна тисяча польських злотих та триста вісімдесят дев'ять тисяч індійських рупій. Готівковими коштами юрист задекларував сім тисяч доларів.