Олег Сенцов
  • Дата народження
    13 липня 1976
  • Країна
    Україна
  • Соцмережі
Олег Сенцов
538

Олег Сенцов

Сенцов Олег Геннадійович: український режисер, сценарист та активіст

Сенцов Олег Геннадійович — український кінорежисер, сценарист і письменник. Навесні 2014 роки після приєднання Криму до Російської Федерації затриманий російськими правоохоронними органами в Криму за підозрою в тероризмі. Сенцов не визнав себе винним в інкримінованих йому злочинах. У 2019 році Олег нарешті був звільнений у рамках обміну полоненими.

  1. Біографія
  2. Сім’я
  3. Освіта
  4. Кар’єра
  5. Компромат
  6. Статки
  7. Посилання
  8. Відео

Біографія

Олег Сенцов народився 13 липня 1976 року в Сімферополі.

Сім’я

Олег Сенцов був одружений з жінкою, на ім'я Алла. У 2002 році у подружжя народилася дочка Аліна. У 2004 році на світ з'явився син Вадим. 

У 2016 році пара офіційно розлучилася. Алла переїхала жити до Києва, діти залишилися в Криму. Їх вихованням тривалий час займалися бабуся Людмила — мати Олега Сенцова, і його сестра Галина.

У 2021 році Олег Сенцов дав ексклюзивне інтерв’ю “Фактам”. У ньому режисер зізнався, що його серце не вільне і він має кохану дівчину, з якою збирається одружитися. У тому ж інтерв’ю Сенцов зазначив, що його дівчина від світу кіно далека, проте для нього вона найближча.

Освіта

Освіту Олег Сенцов здобув у Кримському філіалі Київського державного економічного університету. У Москві Олег навчався на кінематографічних курсах.

Кар’єра

Ще в юності Олег Сенцов з товаришами відкрив комп'ютерний клуб в одному зі спальних районів міста. Цей заклад користувався популярністю.

У 2011 році Олег Сенцов зняв свою першу кінокартину. Вона отримала назву «Гамер» (англ. Gamer). Бюджет стрічки склав 20 тис. USD. Засоби для зйомки Олег збирав самостійно. Прем'єра картини відбулася в одному з місцевих кінотеатрів. Покази супроводжувалися аншлагами. Пізніше фільм «Гамер» був представлений на низці кінофестивалів, в тому числі в Роттердамі. Картина була відзначена кількома нагородами. Настільки успішний старт надихнув режисера. Незабаром він взявся за роботу над наступною картиною.

Через два роки після успішного дебюту Олег Сенцов почав активну роботу над своєю другою стрічкою «Носоріг». У ній розкривалася історія про дітей 90-х рр. Бюджет цього фільму склав 1 млн. USD. 43% фінансових коштів виділила держава. Завершити роботу над цією стрічкою Олегу тоді не вдалося. Перешкодою послужили політичні події, які жорстко пройшлися по долі Олега Сенцова.

Наприкінці того ж року в Україні розгорілася революція. Олег Сенцов не залишився в стороні від подій. Він став активним учасником Автомайдану. Незабаром відбулося значне загострення суспільно-політичної ситуації в Криму, що зумовило передумови для анексії українського півострова Росією. У цей період режисер підтримував рух «За єдину Україну». Він купував продукти харчування та товари першої необхідності, які розвозив по українських військових частинах у Криму. На той момент усі вони були заблоковані.

У травні 2014 року Федеральна служба безпеки Росії звинуватила Олега Сенцова в підготовці теракту. Потім український режисер був незаконно вивезений до Росії, де його судили. Олег Сенцов був засуджений до 20-ти років позбавлення волі в колонії суворого режиму. Вирок гостро розкритикували представники влади та культурної спільноти з України та Заходу. Спроби вплинути на дії ФСБ зробили також російські кінематографісти.

Ще до суду в російських ЗМІ прозвали Олега Сенцова терористом. У західній пресі відзначили, що звинувачення ФСБ проти Сенцова є вигаданими. На підтримку українського режисера було проведено безліч громадських акцій, в тому числі в Росії. У них взяло участь безліч знаменитостей, серед яких голлівудський актор Джонні Депп.

У 2017 році російський режисер Аскольд Куров почав роботу над документальною стрічкою «Процес: Російська держава проти Олега Сенцова». Через рік Лех Валенса, колишній президент Польщі і лауреат Нобелівської премії, висунув кандидатуру Олега Сенцова на здобуття Нобелівської премії миру.

Незважаючи на позбавлення волі, Олег Сенцов продовжував займатися творчістю. У 2014 році відбувся реліз його дебютної книги. Вона отримала неординарну назву «Купіть книгу - вона смішна». У 2015-му у світ вийшли «Розповіді». У листопаді 2014 року відбулася прем'єра вистави «Номери» за п'єсою Олега Сенцова. Її виконав київський театр «ДАХ». Свій твір Сенцов переслав в листах продюсеру Наталі Йозеф.

Звільнення та подальша діяльність

Близько п’яти років майбутнє Олега Сенцова, коли він знаходився в російському ув’язненні, було невизначеним. Нарешті у 2019 році в рамках обміну полоненими Олег Сенцов разом із іншими українськими в'язнями Кремля повернувся в Україну.

Після звільнення Олег Сенцов заявив, що збирається заснувати власну благодійну організацію, в рамках діяльності якої буде займатися правозахисною та культурною діяльністю.

У 2021 році Сенцов завершив створення фільму “Носоріг”, роботу над яким він почав ще до ув’язнення. 

Сенцов — лауреат премій Тараса Шевченка та премії Сахарова. 

Компромат

У травні 2014  року федеральна служба безпеки РФ затримала Олега Сенцова. Режисера запідозрили в тероризмі. Незабаром Олега помістили в московському СІЗО. За словами правозахисників Олега Сенцова, він був незаконно затриманий, проти нього також застосовувалися тортури.

Як згадує Олег Сенцов, таким було його затримання: “Мене кинули в мікроавтобус, з мішком на голові привезли в будівлю колишнього СБУ на Івана Франка. Почався дуже жорсткий допит, мене запитували, кого я знаю з активістів, хто збирався підривати пам'ятники. Мене почали бити ногами, руками, кийками, лежачи і сидячи. Коли я відмовлявся говорити, почали застосовувати удушення. Мене душили пакетами. Душили 4 рази”.

ФСБ Росії звинуватило режисера в організації терористичної групи, підготовці двох терактів і обороті зброї, а також вибухових пристроїв. Звинувачення проти Сенцова ґрунтувалися на свідченнях інших обвинувачених, які пізніше заявили, що свідчили під примусом. Свідчення проти режисера також дав колишній чоловік його сестри, який раніше служив в СБУ, а пізніше став полковником ФСБ.

До справи також додавався пістолет, на якому був знайдений біологічний матеріал, що належить Олегу Сенцову. На суді режисер повідомив, що вперше побачив цю зброю, коли його нею били. Олег також заявив, що на допитах його били ногами, руками, палицями, а також погрожували сексуальним насильством.

У 2015 році суд виніс вирок - 20 років позбавлення волі в колонії суворого режиму. У 2016-му українського режисера перевели до Якутії. У 2018-му Олег Сенцов оголосив голодування. Таким чином режисер вимагав звільнити 64-х українських політв'язнів. У результаті Сенцова перевели в ізольовану камеру, де за його станом спостерігав медик.

Адвокати режисера були переконані, що його запроторили в колонію з політичних міркувань. Правозахисники наполягали на обміні в'язнями між Україною і Росією. Російська сторона не підтримувала цю ініціативу. Разом із тим, представники ФСБ стверджували, що Олег Сенцов є громадянином РФ, оскільки він не склав відмову від російського громадянства після анексії Криму.

Справа проти режисера викликала гостру критику з боку української і західної влади. Українського кінематографіста також підтримали впливові колеги з різних країн. Зокрема, Російська кіноспілка звернулася до ФСБ з вимогою про звільнення Сенцова. З тим же зверненням виступили аналогічні організації з України та інших країн. Мільйони осіб підтримували акцію #FreeSentsov.

Статки

Доходи Олега Сенцова не описані в пресі.

Посилання

Олег Сенцов у мережі Фейсбук

Відео

Згадки про персону