Балагура Олег Вікторович: депутат Київської облради та голова аграрного держпідприємства
Балагура Олег Вікторович — агробарон міста Тетіїв, фігурант кримінальних справ про шахрайство та ухилення від сплати податків, одночасно керує держпідприємством і займається бізнесом
Біографія
Олег Вікторович Балагура народився 6 жовтня 1961 року в селі Денихівка Тетіївського району Київської області, Україна.
Освіта
Атестат зрілості Балагура отримав в 1977 році, закінчивши Денихівську загальноосвітню школу. Потім він відправився в Черкаську область здобувати вищу освіту.
У Олега є диплом агронома. У 1984 році Балагура закінчив Уманський сільськогосподарський інститут. Після цього два роки провів у лавах радянської армії. У 1994 році Балагура захистив дисертацію і став кандидатом сільськогосподарських наук, а у 2016 році — доктором наук.
У квітні 1998 року Балагуру відзначили званням Заслужений працівник сільського господарства.
Сім’я
Одружений на Галині Балагурі. Вона є фізичною особою підприємцем (основний вид діяльності — розведення домашньої птиці). Крім того, Галині належить кілька сільськогосподарських підприємств. Також за даними ЗМІ, вона є начальницею відділу кадрів на держпідприємстві "Шевченківське".
У подружжя є син Богдан (1994 року народження). Він також зайнятий у сільськогосподарському бізнесі. З 2016 по 2018 рік очолював комерційний відділ Агро-Дібрівка", керував ПСП "Денихівка" та "Dengoff AgroFamily".
З 2015 по 2017 рік Балагура-молодший був депутатом Тетіївської міської ради. У 2020 році син Олега як самовисуванець переміг на виборах міського голови Тетієва.
Кар'єра
Одразу після закінчення інституту Олег став співробітником Денихівської дільниці дослідницького господарства "Шевченківське". Обіймав посаду агронома. Переривав роботу на службу в армії.
Через десять років, тобто в 1994 році, Балагура очолив "Шевченківське", що стало на той час державним підприємством. У 2003 році він заснував і очолив фермерське господарство "Червона калина" (вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур).
З 1998 року Олег неодноразово обирався до місцевих органів самоврядування. Два рази він був депутатом Київської обласної ради. З 2006 по 2010 рік Балагура засідав у Тетіївській районній раді Київської області.
У V-VI скликаннях Верховної Ради на громадських засадах був помічником народного депутата Василя Демчишина (фракція Партії регіонів). З 2004 по 2016 рік він очолював тетіївське районне відділення Селянської партії.
У 2014 році Олег пробував стати й народним депутатом. Всеукраїнське аграрне об'єднання "Заступ" висунуло його кандидатуру на парламентських виборах по 92-му мажоритарному округу. З результатом 9,07% (7805 виборців) Балагура посів четверте місце.
З 2010 року він знову три рази поспіль обирався до Київської облради. У 2015 році став депутатом від Блоку Петра Порошенка. Входив до складу постійної комісії з питань екології, водних ресурсів, природокористування, ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та інших надзвичайних ситуацій.
У 2020 році Олег йшов від партії Європейська солідарність. Балотувався під 2-м номером у територіальному списку в окрузі №2 (Сквирська, Тетіївська, Рокитнянська, Таращанська, Ставищенська, Узинська, Володарська, Гребінківська, Фурсівська, Маловільшанська, Ковалівська та Медвинська територіальні громади).
У VIII скликанні облради Балагура входить до однойменної фракції, а також постійної комісії з питань регламенту, депутатської діяльності, законності, правопорядку, взаємодії з правоохоронними органами та запобігання корупції.
Балагура обіймає посаду заступника Київської обласної асоціації футболу. Олег
— засновник Благодійного Фонду "Розвитку громад "Червона калина".
Компромат
За інформацією громадського руху "Чесно", у 2017 році Балагура потрапив до списку кандидатів на відкликання з облради через пропуск засідань екологічної комісії. Олег стверджував, що комісія йому подобається, але не подобаються деякі розглянуті там питання.
Видання Антикор повідомляло, що агробарон Балагура порушує закон, одночасно керуючи державним підприємством і займаючись бізнесом. Правоохоронці не звертають на це увагу тому. що нібито давно куплені.
В інтерв'ю виданню "Моя Київщина" депутата пафосно заявив, що "ніколи не бігав по базарах", тобто ніколи не змінював свою політичну орієнтацію. Проте навіть у тому ж інтерв'ю Олег зізнається, що керував районним осередком Селянської партії.
У 2014 році він балотувався на парламентських виборах від партії "Заступ" і був помічником нардепа в антиукраїнській Партії регіонів. У попередніх скликаннях Київської облради фракцій Порошенка взагалі не існувало, а оскільки Балагура депутатствує з 1998 року — то точно виявляв свою партійну лояльність до різних політичних сил. А значить-таки "бігав по базарах".
За інформацією журналістів Антикора держпідприємство "Шевченківське", яким керує Балагура", використовується як джерело активів і землі на благо власного бізнесу. На фірму "Агро-Дібрівка" Олег нібито переводив активи держпідприємства. Журналісти вважають, що Балагура скупив не тільки всіх силовиків, але і як мінімум керівництво райдержадміністрації.
Показовим прикладом є ситуація із "забутим" в декларації автомобілем. Олег не вказав, що у 2018 році придбав машину. З цієї причини Нацагентство із запобігання корупції повинно було виписати йому протокол про корупцію.
Але районна прокуратура ніби навмисне тягнула з розглядом цієї справи. У результаті суд виніс рішення про закриття провадження через закінчення строків давності притягнення до відповідальності.
На початку 2019 року правоохоронці затримали адвоката депутата Київської облради та директора одного з держпідприємств. Журналісти з'ясували, що він представляв інтереси саме Олега Балагури та намагався підкупити поліцейського, щоб той не складав протокол про корупційне адміністративне правопорушення.
В результаті адвокат отримав реальний термін, а Балагура вийшов сухим з води. Як пишуть ЗМІ, Олег неодноразово таким чином підставляв колег або підлеглих при вирішенні інтересів.
Сам же Олег нібито дав чималий (у півмільйона доларів) хабар директору Національної академії аграрних наук за те, щоб той знову затвердив його на посаді голови держпідприємства "Шевченківське".
Ця посада, за інформацією преси, дає можливість Балагурі нелегально здавати в оренду тисячі гектар землі своїм же компаніям, а відповідно підпільно продавати урожай і отримувати з нього надприбутки.
За оцінками, з 3,5-4 тисяч гектар, які відповідно до статуту держпідприємства, повинні використовуватися для вирощування експериментальних сортів агропродукції, насправді дослідження проводять всього на якихось 20 гектар — там вирощують «суперсвеклу». Решта — незаконно здаються в оренду. Доходи від такої синергії з державними землями становлять не менше чотирьох мільйонів на рік.
Прямим конфліктом інтересів у ЗМІ називають і те, що на "Шевченківському" посаду начальниці відділу кадрів займає дружина Балагури — Галина. Сам би директор ДП зобов'язаний був про нього повідомити, але в цьому інтерв'ю журналістам він просто "розводив руками".
У 2016 році Балагура гальмував прийняття рішення про зміну генерального плану міста Тетіїв. Річ у тому, що ферми Олега фактично перебували поза межею міста. Відповідно, податок з таких земель нижче, ніж з міських. Тому депутат блокував розширення міста навіть через суд.
Як відзначали в пресі, процес гальмувався протягом п'яти років. За розрахунками тодішнього голови Тетіївської ОТГ Руслана Майструка, така затримка обійшлася міському бюджету в десять мільйонів гривень, які могли піти на облаштування об'єктів соціальної інфраструктури, ремонт доріг або реконструкцію парків.
Восени 2020 року поліція відкрила кримінальну справу стосовно Олега, Галини та Богдана Балагури за підозрою в ухиленні від сплати податків, а також розкраданні коштів ДП "Шевченківське" через безтоварні операції з ТОВ "Агро-Дібрівка" та ПСП "Денихівка" на суму понад сорок мільйонів гривень у 2020 році.
Декларація
У 2019 році Балагура задекларував 16 земельних ділянок у Київській області. Частина належить йому, частину він орендував, по чотири житлових будинки на Київщині та Одещині, квартири (дві в Києві та по одній в Умані та селі Денихівка), нежитлових будівель в Тетіївському районі та Києві.
Олег їздив на Toyota Land Cruiser 2003 року випуску. У 2017 році він придбав машину за 483 тисячі гривень. Галина пересувалася на Toyota Camry 2015 року випуску. Восени 2018 року автомобіль обійшовся їй в сто тисяч.
За 2019 рік сукупний дохід Балагури склав 3,3 мільйона гривень. Його дружина поповнила сімейний бюджет на 1,8 мільйона гривень. При цьому Олег вказав тільки 400 тисяч гривень, які лежали у нього на банківському рахунку.
Про поточні декларації Олега Балагури даних немає. З метою захисту даних і протистояння кібератакам з боку Російської Федерації доступ до електронних декларацій з 2022 року тимчасово закритий.