Оксана Маркарова
  • Дата народження
    28 жовтня 1976
  • Країна
    Україна
  • Соцмережі
Оксана Маркарова
731

Оксана Маркарова

Маркарова Оксана Сергіївна: посол України в США, колишня міністерка фінансів України

Маркарова Оксана Сергіївна — українська державна діячка, фінансистка, яка свого часу змінила на посту скандального Олександра Данилюка. Надзвичайний та Повноважний посол України в США. Колишня міністерка фінансів України (пробула на посаді близько двох років).

  1. Біографія
  2. Сім’я
  3. Освіта
  4. Кар’єра і бізнес
  5. Оксана Маркарова зараз 
  6. Думки
  7. Компромат і чутки
  8. Декларація
  9. Посилання
  10. Відео

Біографія

Оксана Маркарова народилася 1 червня 1976 року в Рівному.

Сім’я

Оксана Маркарова заміжня, її чоловік – відомий підприємець і банкір Данило Волинець. У родині четверо дітей. 

Освіта

У 1999 році Оксана Маркарова закінчила Києво-Могилянську академію, має ступінь бакалавра за спеціальністю «Хімік». Потім навчалася і отримала ступінь магістра в галузі суспільних фінансів і торгівлі університету Індіани в США.  За відмінні успіхи в навчанні вона отримала 2 нагороди.

Кар’єра і бізнес

Ще в статусі студентки-другокурсниці, Маркарова знайшла роботу в Міжнародній фундації виборчих систем і консалтингової компанії Chemonics Intl.  Inc.  в рамках проєкту «Українська аграрна товарна біржа». У той час прокинувся інтерес до фінансів.

За час навчання встигла побувати на різних посадах: радника з економічної політики, менеджера із зовнішніх і корпоративних зв’язків в американському фонді прямих інвестицій Western NIS Enterprise Fund (тепер в управлінні Horizon Capital).  У 2000 році пройшла практику в Світовому банку США, працюючи в групі банків і фінансових ринків регіону Європи та центральної Азії.

З 2001 року Маркарова займала посаду ПрАТ «ІТТ-інвест», що входив у бізнес-групу ITT, належала в тому числі і чоловікові Маркарової.  На керівних посадах у приватному секторі вона пропрацювала цілих 12 років.

У 2015 році перейшла на державну службу, зайнявши посаду заступника міністра фінансів.  Варто відзначити, що Маркарова керувала апаратом в період роботи Наталії Яресько (15-й міністр фінансів України).

До речі, в ті часи Маркарову називали членом «dreamteam Яресько».

Вони не приховували свого давнього знайомства: дружили з часів роботи Маркарової в інвестиційному фонді Western NIS Enterprise Fund, який знаходиться в управлінні Horizon Capital, співзасновником і головним виконавчим директором якого Яресько була до призначення міністром.

Журналістам Маркарова тільки і могла повідомити про те, що «Наталка запропонувала мені приєднатися до її команди, і я почала допомагати їй як радник на громадських засадах».

Хоча, насправді, Маркаровій час від часу надходили пропозиції приєднатися до уряду.  Особливо багато їх було відразу після «Помаранчевої революції».

Але розлучатися з бізнесом Маркарова категорично не поспішала.  У своє виправдання говорила, що «розглядає свій прихід на державну службу як особисту мобілізацію».

Розрахунок був правильним, оскільки вже через рік, з приходом нового уряду, в квітні 2016 року Маркарова стала першим замом міністра фінансів Олександра Данилюка.  Через кілька місяців Маркарова отримала посаду урядового уповноваженого з питань інвестицій.  З її ініціативи було створено UkraineInvest – офіс залучення і сприяння інвестиціям.  Вона займається підбором професійного директора і команди офісу, реалізацією низки конкретних ініціатив щодо підтримки наявних інвесторів і залучення нових інвестицій в Україну.

Крім роботи в Мінфіні, Маркарова відома співпрацею з американським інвестфондом Western NIS Enterprise і роботою на чолі інвестиційної компанії ПрАТ «ІТТ-інвест».

Ще одна сфера відповідальності Маркарової – офіційний портал використання державних коштів e-Data.gov.ua. До слова, у неї є професійна ліцензія з торгівлі цінними паперами, управлінням активами і ліцензія члена Ради недержавних пенсійних фондів.

Крім того, Оксана Сергіївна членствує в наглядових радах державних банків: «Ощадбанк», «Ексімбанк», «Укргазбанк» і «ПриватБанк».

Маркарова зайнята і в інших сферах.  Є членом Дорадчої ради «Києво-Могилянської академії», входить в «Коло Друзів» Українського католицького університету.

У 2019 році новий прем'єр-міністр України Олексій Гончарук представив главу Міністерства фінансів. Керувати міністерством продовжила Оксана Маркарова, яка займала цей пост і в уряді Володимира Гройсмана.

4 березня 2020 року Верховна Рада проголосувала за відставку Олексія Гончарука з посади прем'єр-міністра, що спричинило відставку всього уряду, в тому числі і Оксани Маркарової.

Оксана Маркарова зараз

У лютому 2021 року президент Володимир Зеленський призначив Оксану Маркарову на нову посаду. Вона стала Надзвичайним та Повноважним послом України у США. Цю посаду Маркарова обіймає до сьогодні.

Наразі Оксана також член Консультативної ради Національного університету "Києво-Могилянська академія", член асамблеї друзів Українського католицького університету та член Міжнародної організації молодих президентів (YPO).

У 2021 році Маркарова була удостоєна честі увійти у список ста найуспішніших жінок в Україні (рейтинг складали у виданні “Новое время”).

Пані Оксана регулярно висвітлює свої кар’єрні успіхи на сторінці у мережі Фейсбук. Там на неї підписані більш ніж 20 тисяч користувачів. 

Думки

Фінансисти, економісти і аналітики, спостерігаючи за діяльністю Маркарової збоку, зробили деякі висновки щодо її роботи.

За словами Ігоря Мазепи, гендиректора інвесткомпанії Concorde Capital, Маркарова «прикольна панянка».

«Пару років роботи в Мінфіні, професійна пам’ять – її плюси.  «Ставлюся до неї нейтрально-позитивно.  Точно гірше не буде.  Відносини з Нацбанком у неї завжди були рівні.  Не скажу, що вона призведе до великого буму в інвестиційному кліматі та зростання економіки.  Вона – робоча, технічна людина.  Нам така потрібна.  Вона представить Україну на належному рівні в переговорах з кредиторами.  Вона все життя займалася інвестиціями», – каже Мазепа.

Є й інші думки.  Наприклад, Володимир Дубровський, старший економіст CASE Україна, вважає, що Маркарова зарекомендувала себе добре своєю безконфліктністю.  Однак, «вона, на жаль, не такий сильний гравець.  На посаді міністра фінансів має бути людина з доброю політичною і адміністративною підтримкою.  Інакше вона не зможе виконати завдання, які повинна виконувати, тому що часто ці завдання суперечать завданням інших органів виконавчої влади», – вважає Дубровський.

На думку старшого економіста CASE Україна, Данилюк – досвідчений професійний парламентер, а Маркарова таких якостей не виявила.

Можливо, у неї не було такої можливості.  Але інвестування – це її коник.  Інвестиції – це те, що вона робить дуже професійно, і в цьому відношенні все буде в порядку, – вважає він.

Компромат і чутки

Як стало відомо медіа, структури, близькі до заступника міністра фінансів Маркарової, непогано заробили на ліквідації «Актив-банку» братів Клюєвих (Андрій і Сергій, політики, українські бізнесмени, що займаються транзитною торгівлею чорними металами, «регіонали»).  Про сумнівні угоди стало відомо через те, що Фонд гарантування вкладів спробував їх скасувати через суд.

Раніше «Актив-банк» був фінансовим центром  «сонячного» бізнесу братів Клюєвих.  У 2013 році Клюєви продали його структурам групи «ІТТ», основним власником якої є чоловік Маркарової Данило Волинець.  Сама Маркарова, як відомо, раніше очолювала один з підрозділів «ІТТ» – інвесткомпанію «ІТТ-Інвест».

Після виходу Яресько та Маркарової з наглядової ради «Актив-банку», змінився і склад засновників основного акціонера банку ТОВ «Актив фінанси груп». Замість Маркарової та її чоловіка там з’явилися невідомі фізичні особи з Росії та останній голова правління банку Ігор Солнцев, який раніше очолював «Акорд банк» з групи «ІТТ».

Однак відразу після перепродажу банку він зіткнувся з фінансовими проблемами, а вже 13 червня 2014 року НБУ відніс «Актив-Банк» до категорії проблемних.  2 вересня «Актив-банк» оголосили неплатоспроможним, а 3-го Фонд гарантування вкладів ввів тимчасову адміністрацію.

У 2019 році Маркарова знову ж таки через чоловіка засвітилася в ЗМІ у скандалі. В Україні виплив можливий зв'язок між відомою за звинуваченнями у відмиванні коштів ексглавою управління ДФС у столиці Людмилою Демченко і Оксаною Маркаровою. Як виявилося, обидві впливові жінки мають відношення до банкіра Данила Волинця. Колишня податкова чиновниця, як заявляють численні джерела, мабуть, співпрацювала з Волинцем, а міністр Маркарова – його дружина.

Декларація

За даними декларації, яку Оксана Маркарова подала в 2021 році, її родина володіє трьома квартирами: одна (в Києві) належить самій Оксані, дві (у Львові та США) — її чоловікові Данилу. Чоловік також має два гаражі (один з них з житловими кімнатами) у Києві та у Львівській області.

У декларації Оксани Маркарової 13 земельних ділянок. Одну з них орендує чоловік Оксани, решта — його 100-відсоткова власність. Крім цього, Данило має три житлові будинки і лазню у Київській області. Один із будинків — це цілий маєток площею більш ніж 2 тисячі кв. м. 

Також Оксана Маркарова у Києві орендує приміщення для Музею преси. 

З цінного майна Оксана Маркарова зазначила, що її родині належать різні ювелірні вироби, колекція монет, твори мистецтва. Найцікавіший пункт у декларації — це племінний кінь, що належить Оксані. Це руда кобила гановерської породи.

Чоловік Оксани має дві автівки: ​​Мерседес CL500 та Тойота Хайлендер.

Родина також має акції та цінні папери в чотирьох компаніях. Оксана Маркарова зареєстрована кінцевим бенефіціарним власником кількох компаній: ТОВ “Архітекта” та ТОВ “Архідата”. 

30 мільйонів 643 тисячі 990 гривень — такий дохід за рік отримала Оксана Маркарова. Її чоловік отримав  6 мільйонів 659 тисяч  117 гривень доходу.

Грошові активи (спільно з чоловіком): 24 мільйони 757 тисяч 901 гривня, 970 тисяч 931 долар.

Посилання

Сторінка Оксани Маркарової в мережі Фейсбук

Відео

Згадки про персону