Томенко Микола Володимирович - нардеп п'яти скликань парламенту та можливий претендент на посаду мера Києва
Микола Володимирович Томенко - має майже 20-річний політичний стаж, був парламентарем п'яти скликань, віцепрем'єром, заступником голови парламенту. Томенко називають одним з претендентів на посаду столичного міського голови.
1. Біографія
2. Освіта
3. Сім'я
4. Кар'єра
5. Цитати і заяви
6. Декларація
7. Посилання
8. Відео
Біографія
Микола Володимирович Томенко народився 11 грудня 1964 року у селі Малі Канівці Черкаської області.
Освіта
Микола у 1982 році закінчив Велікоканівецькую середню школу. Через рік був призваний в армію та протягом двох років воював на радянсько-афганській війні.
У 1985 році після демобілізації Томенко став студентом Київського національного університету ім.Т. Шевченко. Тут Микола отримав диплом історика.
Після закінчення аспірантури та успішного захисту дисертації, він у 1992 році отримав вчений ступінь кандидата історичних наук. У 2010 році Микола Томенко став доктором політичних наук.
Сім'я
Микола Томенко одружений. Ім'я дружини Валентина Томенко (1962 року народження). Вона також історик за освітою та має диплом з держуправління.
Одружені з 1987 року. Через два роки у них народився син Павло. Він закінчив той же виш, що й батьки.
Дружина та син Миколи займаються підприємницькою діяльністю. Павло є засновником та керівником приватного підприємства "Термінал-II", основним видом діяльності якого є оренда і управління власною або орендованою нерухомістю.
Кар'єра
Після закінчення аспірантури молодий вчений став завідувачем кафедри політичних наук в Інституті державного управління при українському уряді. Через кілька років він перейшов до Києво-Могилянської академії, де працював на кафедрі політології.
У 1990-х роках Микола Томенко встиг попрацювати у міністерстві у справах національностей та міграції, де очолював один з департаментів, був віцепрезидентом фонду «Українська перспектива». Довгий час Томенко керував Інститутом політики.
Наприкінці 1990-х років Микола Томенко перейшов від теоретичної до практичної роботи у політиці. Однак перший млинець виявився глевким. У 1998 році він невдало балотувався з партією Реформи і Порядок до Верховної Ради.
Зате вже через два роки Томенко отримав посаду голови інформаційного управління у Київській міській державній адміністрації, якою тоді керував Олександр Омельченко. А у 2002 році з другої спроби Микола був обраний народним депутатом.
До Верховної Ради четвертого скликання політик пройшов за списком Блоку "Наша Україна" (№62). У парламенті Микола Томенко отримав посаду голови комітету з питань свободи слова та інформації.
Під час президентської кампанії 2004 року Томенко став довіреною особою кандидата Віктора Ющенка та був активним учасником "першого Майдану".
Після перемоги Ющенка на виборах та формуванні нового уряду, Микола Томенко отримав посаду віцепрем'єр-міністра з гуманітарних питань. Однак пропрацював у Кабміні недовго. Вже через сім місяців він подав у відставку.
Після розколу "помаранчевої коаліції", політик йде з партії "Реформи та порядок" та приєднується до Юлії Тимошенко. На нових парламентських виборах, які відбулися у 2006 році, Томенко замкнув першу трійку списку БЮТу.
У п'ятому скликанні Верховної Ради Микола став заступником фракції та керівником комітету з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту і туризму.
У лютому 2007 року Томенко був обраний заступником спікера парламенту. Однак уже через кілька місяців через політичну кризу президент Ющенко розпустив Верховну Раду та призначив перевибори.
Микола Томенко знову балотувався у парламент під третім номером Блоку Юлії Тимошенко. У новому, шостому скликанні, парламентарій також зайняв крісло заступника голови Верховної Ради.
В кінці 2012 року Томенко в черговий раз обраний до парламенту за списками партії "Батьківщина" (№10). У Верховній Раді він, як і десять років тому, очолював комітет свободи слова та інформації.
Народний обранець активно брав участь в Революції Гідності. У 2014 році після приходу до влади Петра Порошенка, Микола став його позаштатним радником. Займався гуманітарними питаннями.
У тому ж 2014 році Томенко був призначений почесним президентом української федерації біатлону та віцепрезидентом Національного олімпійського комітету України.
У п'ятий раз народним обранцем політик став уже у складі пропрезидентського БПП (№8). У парламенті восьмого скликання Томенко півтора року був заступником лідера фракції, яку на той час очолював Юрій Луценко.
Депутат входив до складу Виконавчого комітету у міжпарламентській організації "Виконавчий комітет Національної парламентської групи в Міжпарламентському Союзі", а також був головою комітету з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Наприкінці 2015 року народний обранець через незгоду з новим бюджетом, вийшов з фракції БПП. Через кілька місяців його позбавили депутатського мандата під час таємного позачергового з'їзду партії "Блок Петра Порошенка".
За півтора року роботи в парламенті політик встиг зробити 29 депутатських запитів, взяти участь у створенні 96 законопроєктів та 147 раз виступити на засіданні Верховної Ради.
У квітні 2016 року Томенко створив та очолив громадський рух "Рідна країна". На виборах Президента України у 2019 році політик офіційно підтримав Анатолія Гриценка.
У тому ж році Микола у черговий раз взяв участь в парламентських виборах. Але на цей раз стати народним обранцем йому не судилося.
Політик йшов під третім номером політсили Анатолія Гриценка "Громадянська позиція". Однак дана політична сила не змогла набрати необхідних п'ять відсотків підтримки виборців.
Восени 2019 року у Києві пройшла зустріч політичного руху "Рідна країна" під егідою Миколи Томенка. На цьому з'їзді було вирішено, що партія братиме участь у місцевих виборах, а сам Томенко - балотуватися у мери Києва.
Взявши слово, лідер політсили заявив, що при будь-якій владі разом зі своїми соратниками завжди діяв в інтересах українців. На підтвердження своїх слів він нагадав про заощаджені його партією 1,5 мільярди гривень, які заплатили в держскарбницю платники податків. Такого результату вдалося досягти завдяки підписанню петиції про скасування держфінансування партій, яку з ініціативи руху "Рідна країна" підтримали тисячі українців.
Крім того, дана громадська організація має велику кількість програм, у тому числі й екологічних. Однією з них стала реалізація проєкту "Рідний Дніпро". Активісти за свій рахунок займаються зарибленням та очищенням головної річки України.
Крім політичної діяльності, Микола Томенко не забував й про науку. Професор написав кілька монографій, а також приблизно сотню публікацій. Томенко викладає в рідному КНУ, а також в університеті біоресурсів та природокористування, у якому він ще очолює наглядову раду.
Народний депутат кількох скликань став ініціатором та організатором загальнонаціональних акцій "Сім чудес України", "Сім природних чудес України", "Сім чудес України: замки, фортеці, палаци", а також акції "Сім чудес Києва".
Цитати і заяви
Про ринок землі
Позицію політичної сили "Рідна країна" з питання про продаж землі озвучив її лідер Микола Томенко в одному з інтерв'ю. Експарламентарій заявив, що "не потрібно витрачати гроші та проводити референдуми", як це хоче зробити команда президента Зеленського.
"Відомо, що абсолютна більшість проти продажу землі іноземцям та великим агрохолдингам. Абсолютна більшість українців за те, щоб вони могли продати свій пай. Тому потрібно навести порядок з орендою". Томенко вважає, що для реалізації проєкту з продажу землі "необхідні антимонопольні обмеження. Очевидно, слід мати земельний банк або земельне агентство, які допоможуть здати в оренду або продати пай територіальній громаді".
Політик вважає, що після того, як буде побудована система координат, можна надавати землю фермерам або невеликим бізнесменам, які на цій землі живуть та працюють, якісно її обробляють та не погіршують якість ґрунтів.
"З яхти або з-за кордону ви не можете управляти землею. Це повний абсурд".
Декларація
Через рік після того, як Микола Томенко позбувся депутатського мандата, він опублікував електронну декларацію про свої доходи за 2016 рік. На даний момент це його остання декларація, яку він подав у ролі державного службовця.
Експарламентарій володіє трьома земельними ділянками у Київській та Черкаській областях, загальною площею у чотири тисячі квадратних метрів. У селі Свидівок на Черкащині Томенко має дачу.
Валентина Томенко - власниця двох квартир: в Києві та Запоріжжі, двох ділянок землі у селі Великі Дмитровичі на Київщині, двох нежитлових приміщень та гаража у Києві.
Пересувається політик на автомобілі Skoda Superb. Павло Томенко їздить на Mercedes-Benz ML 250 2014 рік випуску. Йому також належить моторний човен BRIG Eagle 500L.
За 2016 рік Томенко заробив 215 тисяч гривень. Половину цієї суми він отримав у якості гонорарів. Друга частина доходів - зарплати у вишах та у Верховній Раді. Дружина політика отримала понад 750 тисяч гривень, які їй принесла підприємницька діяльність. Найбільше задекларував син політика. Його дохід склав більше мільйона гривень.
На банківських рахунках колишнього народного обранця зберігалося понад дві тисячі доларів, три тисячі євро та сто тисяч гривень. Готівковими коштами він задекларував чотири з половиною тисячі доларів та 78 тисяч гривень.
Валентина Томенко у банку зберігала 80,8 тисячі гривень та 95 тисяч гривень готівкою. Крім того 23 тисячі доларів вона позичила третім особам. Павло Томенко мав готівковими коштами 52 тисячі гривень.