Михаїл Кавелашвілі
  • Дата народження
    22 червня 1971
  • Країна
    Грузія
  • Соцмережі
Михаїл Кавелашвілі
117

Михаїл Кавелашвілі

Кавелашвілі Михаїл: президент Грузії з грудня 2024 року та ексфутболіст

Михаїл Кавелашвілі - Фото 1

Кавелашвілі Михаїл — вважається ставлеником бізнесмена Бідзіни Іванішвілі та зручним президентом для проросійської партії «Грузинська мрія» 

Біографія

Михаїл Кавелашвілі народився 22 липня 1971 року в місті Болнісі, Грузія.

Освіта

У 1989 році Михаїл вступив на економічний факультет Тбіліського державного університету. Але не закінчив через те, що вирішив зосередитися на футболі.

Сім'я

Михаїл одружений на Тамарі Багратіоні (1971 року народження). У цьому шлюбі народилося троє дітей: в 1996 році — дочка Маріам, у 2001 — син Гурам, а через 12 років — ще одна дочка Елізабет. Крім того, Кавелашвілі виховав пасинка Георгія (1989 р.н.).

Михаїл Кавелашвілі - Фото 2

Кар'єра в клубі

Кавелашвілі побудував кар'єру у футболі. Він виступав на позиції нападника. Як і багато провідних грузинських футболістів, Михаїл почав свої виступи в команді «Динамо» з Тбілісі. Вийшов з її молодіжної системи у 1989 році. Також кілька матчів провів за столичний «Локомотив».

У складі «Динамо» (деякий час на початку 1990-х р. клуб називався «Іберія») Кавелашвілі виступав у період з 1990 по 1995 рік. За цей час став шестиразовим чемпіоном і чотириразовим володарем кубка Грузії. Михаїл провів 130 ігор, в яких відзначився 80 голами.

У 1995 році форвард перебрався до владикавказького «Спартака». За підсумками сезону Михаїл став чемпіоном Росії. Зіграв у 24 зустрічах, він забив 12 голів. Грузинський нападник став найкращим бомбардиром владикавказької команди та посів шосте місце в російському чемпіонаті.

Наступного року Михаїл підписав контракт з клубом «Манчестер Сіті». У чемпіонаті Англії грузин дебютував 6 квітня 1996 року. У першій же грі за нову команду Кавелашвілі забив гол. Але це не врятувало «городян» від вильоту в Першу лігу.

Михаїл Кавелашвілі - Фото 3

Михаїл зіграв ще 24 гри й забив два голи в першому англійському дивізіоні. У 1997 році англійці віддали футболіста в оренду у швейцарський клуб «Грассгоппер». З новим клубом грузин став чемпіоном країни вже в 1998 році. 

На початку «нульових» років Михаїл виступав в інших швейцарських клубах таких, як «Цюрих», «Люцерн», «Сьон» і «Арау». Восени 2004 року Кавелашвілі знову провів кілька матчів за владикавказький клуб, який на той час змінив назву на «Аланію». 

З «Цюрихом «(2000) і «Базелем» (2007) грузин завоював кубки Швейцарії. У 2008 році, бувши гравцем дубля клубу «Цюрих», Михаїл повісив бутси на цвях.

Кар'єра в збірній

За національну збірну Грузії Кавелашвілі виступав понад десять років. Вперше він одягнув футболку «першої команди» в матчі проти Молдови влітку 1991 року. За 11 років виступів Михаїл провів 46 матчів, забив 9 голів.

У складі національної команди він став переможцем Міжнародного футбольного турніру на Мальті в 1998 році.

Михаїл Кавелашвілі - Фото 4

Громадська діяльність та політична кар'єра

У 2006 році Кавелашвілі отримав швейцарську ліцензію категорії C на роботу тренером. У 2009 році заснував і став почесним президентом Всесвітньої асоціації футболістів (FIFPro) в Грузії.

Повернувшись на батьківщину, Михаїл став футбольним експертом «Суспільного мовника» і автором численних публікацій. У 2014 році він розробив стратегію розвитку футболу «фабрика талантів». Через два роки отримав ліцензію УЄФА категорії B на роботу тренером.

У 2015 році Кавелашвілі збирався балотуватися на посаду президента Федерації футболу Грузії. Однак не маючи вищої освіти, він був знятий з виборів.

Зате відсутність університетського диплома не завадила Михаїлу зайнятися політикою. У 2016 році ексфутболіст став депутатом парламенту Грузії 9-го скликання. Балотувався від виборчого блоку: «Грузинська мрія – Демократична Грузія». Через чотири роки переобрався. Протягом шести років був головою парламентського комітету зі спорту та у справах молоді.

Михаїл Кавелашвілі - Фото 5

Влітку 2022 року він покинув «Грузинську мрію», створивши окрему парламентську фракцію «Сила народу», яка стала надалі партією. Ця політсила відрізняється ще більшою радикальною антизахідною риторикою, ніж «Грузинська мрія». Звинувачував США в «загостренні політичного фону» і «штучному створенні революційного настрою» в Грузії.

На парламентських виборах восени 2024 року «Грузинська мрія» і «Сила народу» пішли одним блоком. За результатами виборів блок набрав майже 54% голосів. Вибори багатьма спостерігачами були визнані недемократичними, з порушеннями, «вкидами» і призвели до великих опозиційних демонстрацій.

У грудні депутати «Сили народу» вийшли з правлячої коаліції. Ряд фахівців вважає, що зроблено це було для видимості діяльності в парламенті опозиції.

Тоді ж Кавелашвілі був висунутий єдиним кандидатом у президенти Грузії. У 2024 році вперше в історії країни голосування проходило не прямим волевиявленням народу, а за допомогою 300 членів Колегії вибірників. Наполовину вона складається з депутатів парламенту, наполовину — з делегатів регіонів.

14 грудня Михаїл був обраний зі 100% результатом. Офіційно Кавелашвілі вступить на посаду 29 грудня. При цьому його попередниця, Саломе Зурабішвілі, не збирається складати повноваження, називаючи парламентські вибори сфальсифікованими.

Михаїл Кавелашвілі - Фото 6
Згадки про персону