Людмила Лузан
1125

Лузан Людмила Володимирівна: українська спортсменка-каноїстка та бронзовий призер Олімпійських ігор 2020 року

Людмила Лузан - Фото 1

Лузан Людмила Володимирівна — дворазова чемпіонка Європи, призер світових та континентальних першостей і Кубків світу. На Олімпіаді-2020 посіла третє місце на дистанції 200 метрів. На Олімпіаді-2020 посіла третє місце на дистанції 200 метрів та друге в парі з Анастасією Четверіковою на 500 метрах.

1. Біографія
  2. Освіта
  3. Кар’єра
  4. Посилання
  5. Відео

Біографія

Людмила Володимирівна Лузан народилася 27 березня 1997 року в місті Івано-Франківськ.

Освіта

Лузан закінчила Івано-Франківський коледж фізичного виховання і Національний університет фізичного виховання і спорту України.

Кар'єра

Людмила з чотирьох років займається спортом. Спочатку десять років Лузан ходила на тренування зі спортивної гімнастики і навіть виконала норматив майстра спорту України. Однак не досягнувши особливого успіху в гімнастиці, Людмила покинула цей вид спорту.

У 2011 році брат Людмили, який тренувався веслуванням, привів її на тренування на міське озеро в Івано-Франківську. Уже з першого тренування дівчина закохалася в цей вид спорту.

Людмила Лузан - Фото 2

«Мене поставили в човен, я зробила гребок, і мій перший тренер сказав, що у мене все вийде, що у мене талант... Тоді я зрозуміла, як це — любити свій вид і ходити на тренування із задоволенням кожен день», — розповідала Лузан.

У 2013 році, всього через два роки з початку занять веслуванням, Людмила завоювала золото на юніорському чемпіонаті Європи у каное-одиночці на дистанції 200 метрів. У тому ж році на світовій першості на тій же дистанції Лузан прийшла до фінішу третьою і завоювала бронзову нагороду.

На юнацьких Олімпійських іграх 2014 року вона завоювала срібну медаль. У наступному році Лузан стала чемпіонкою світу серед юніорів на «двухсотметрівці».

У 2016 році українка опинилась на другому місці в розіграші Кубка світу на дистанції 200 метрів. Людмила фінішувала на дев'ятому місці на етапі в Дуйсбурзі, потім вона була п'ятою в Рачіце та другою — у Монтеморі. У загальному заліку вона набрала 14 очок і стала другою в загальному заліку. Це досягнення найкраще в історії українського жіночого каное на Кубках світу.

Людмила Лузан - Фото 3

У наступному році українці не було рівних на континентальній першості серед молоді на дистанції 500 метрів. У травні 2018 року вона була третьою на етапах Кубка світу в Угорщині та Італії на дистанції 500 метрів.

Уже в липні на молодіжній континентальній першості Людмила «взяла» дві медалі. Бронзу вона завоювала з Анастасією Четвериковою в парному змаганні на дистанції 500 метрів. В одиночці Лузан була першою на тій же дистанції.

У наступному місяці на «дорослому» чемпіонаті світу Людмила разом з Анастасією на дистанції 500 метрів в каное-двійці фінішували на восьмому місці. На цій дистанції, але в одиночному змаганні Лузан опинилася трохи вище. До фінішу вона прийшла шостою.

Людмила Лузан - Фото 4

У 2019 році на II Європейських іграх в дуеті з Четвериковою вона була п'ятою на дистанції 500 метрів. Зате на тій же дистанції дівчата завоювали золоту на юнацькому чемпіонаті Європи.

Через два роки Лузан тріумфально провела «дорослу» континентальну першість, завоювавши відразу чотири нагороди. В одиночці на дистанції 500 метрів вона прийшла до фінішу першою. Срібло українка завоювала на дистанції 200 метрів. Ще одну перемогу на чемпіонаті Європи Людмила отримала в парі з Анастасією на дистанції 500 метрів. На 200 метрах українки були третіми.

Людмила Лузан - Фото 5

Завдяки цим успіхам Людмила завоювала ліцензію на участь в Олімпіаді 2020 року в Токіо. Але через пандемію коронавірусу, головна спортивна подія чотириріччя була перенесена на один рік. Хоча ця новина не збентежила українську спортсменку.

«Для мене перенесення Олімпіади — це шанс стати ще краще, довести всім і собі в першу чергу, що можу показувати гідний результат і відібратися в Токіо, і не просто відібратися, а завоювати там медалі, — говорила Лариса, коли стало відомо, що Олімпійські ігри перенесені на серпень 2021 року.

У травні 2021 року на етапі Кубка світу в угорському Сегеді дует Лузан-Четверикова на каное взяли ще одну бронзу на 500 метрах. В одиночці Людмила перемогла в гонці на 500 метрів і посіла друге місце на дистанції в 200 метрів, програвши переможниці всього 0,02 секунди.

Людмила Лузан - Фото 6

У серпні 2021 року Лузан дебютувала на Олімпійських іграх. Попередній заїзд на дистанції 200 метрів Людмила виграла з результатом 45,571 секунди. У півфіналі українка пройшла дистанцію за 47,339 секунди і посіла також перше місце.

Фінальний заплив українка почала слабо. Йшла п'ятою-шостою. Але вже ближче до фінішу Людмила сильно додала. У підсумку з результатом 47,034 секунди Лузан посіла третє місце та завоювала бронзову медаль. Від переможниці запливу американки Невін Гаррісон вона відстала на 1,102 секунду. Бронза Людмили стала 12-й медаллю в скарбничці українських спортсменів на Олімпійських іграх-2020.

Людмила Лузан - Фото 7

«Мені здається, що я сплю, що це сон. Я не можу в це повірити. Я стільки років йшла до цієї олімпійської медалі», — розповіла спортсменка після завоювання бронзової нагороди.

Через кілька днів до бронзової медалі в одиночці Людмила додала й срібло в каное-двійці з Анастасією Четверіковою на дистанції 500 метрів. Українки показали час 1.57,499 секунд, відставши від китайських гребчих на 2,004 секунди.

На церемонії закриття Олімпійських ігор саме Людмилі довірили честь нести український прапор.

«Для мене це дуже велика честь. Чесно скажу, не очікувала. Коли мені про це повідомили, я стрибала від щастя. Хочу сказати, що я теж не очікувала, що все так складеться для мене в Токіо і я зможу завоювати дві з двох можливих для мене олімпійських нагород. Це неймовірно», — зізналася Лузан.

Людмила Лузан - Фото 8

До 24 років українська спортсменка зібрала три десятки нагород. Найбільше (12 медалей) вона завоювала на етапах Кубку світу. З них по дві золоті та срібні, а також вісім бронзових. У Людмили дві золоті, одна срібна і дві бронзові нагороди на континентальних першостях.

Тричі Лузан перемагала на молодіжних чемпіонатах Європи. На цих змаганнях вона здобула по одній срібній та бронзовій медалі. Весь комплект нагород Людмила «взяла» на чемпіонатах світу серед юніорів. А ось на чемпіонатах Європи серед юніорів у неї є тільки золото і срібло. На Олімпійських іграх у українки дві медалі: на юніорській — срібло, на «дорослій» — бронза.