Леонід Юрушев
  • Дата народження
    3 березня 1946
  • Країна
    Україна
  • Соцмережі
Леонід Юрушев
6028

Леонід Юрушев

Леонід Юрушев: загадковий донецький бізнесмен, який забудував Київ елітними готелями

Леонід Юрушев - Фото 1

Леонід Юрушев - один з найбільш потаємних українських олігархів. Він не любить розкривати подробиці свого ділового та особистого життя, про що свідчить повна відсутність інтерв'ю і коментарів бізнесмена у пресі. Це породжує багато чуток про його біографію, яка сповнена таємниць кримінального характеру. Ну а поки журналісти намагаються розгадати, хто ж такий пан Юрушев, він продовжує заробляти мільйони на машинобудуванні, девелопменті та готельному бізнесі.

Біографія

Юрушев Леонід Леонідович народився 16 лютого 1946 року в Донецьку. Володіючи десятками прибуткових активів, є доларовим мільярдером. Раніше володів банком "Форум" і столичним бізнес-центром "Леонардо".

Сім'я

Леонід одружений, виховав двох дітей - Анастасію Жолінскую і Єлизавету Кенігсхофер-Юрушева. Обидві

дочки, між якими він розділив свої активи, допомагають батькові в управлінні бізнесом.

Освіта

На жаль, у відкритих джерелах немає точної інформації про те, де і яку освіту здобув мільйонер. За деякими даними, Юрушев закінчив ПТУ або технікум. Інші ж припускають, що він закінчив гірничий технікум, а потім - торговий інститут.

Леонід Юрушев - Фото 2

Кар'єра

Трудовий шлях Леоніда почався рано. Бувши 14-річним хлопцем, він влаштувався на Донецьку меблеву фабрику. Через кілька років пішов в армію, після якої працював будівельником на різних промислових підприємствах Кавказу і Середньої Азії.

Ходять чутки, що в молодості Юрушев дружив і вів справи з колишнім президентом футбольного клубу "Шахтар" Ахатем Брагіним, а також перебував у так званій "єнакієвській групі", під покровом якої займався валютними операціями. Подейкують, бізнесмен також входив до близького оточення Віктора Януковича.

Однак після того, як у 1995 році Брагіна вбили, Юрушеву довелося виїхати з країни. Одні кажуть, що він жив у Відні, де отримав австрійське громадянство, інші ж - що емігрував до Греції.

Після п'яти років за кордоном Леонід Юрушев повернувся в Україну. На батьківщині знову почав активно розвивати бізнес. Так, у 2001 році викупив контрольний пакет акцій банку "Форум", ставши главою його наглядової ради.

У 2009 році бізнесмен вигідно продав 60+1% акцій "Форуму" німецькій фінустанові Commerzbank, яка дала за нього 600 мільйонів доларів. Втративши головний фінансовий актив, Леонід Юрушев перевів усі рахунки своїх підприємств в російський "Альфа-Банк". Через рік підприємець продав ще 26% акцій "Форуму", отримавши за них не менше 70 мільйонів доларів.

Виручені від продажу банку гроші Юрушев вклав у ряд прибуткових будівельних проектів, якими займалася його компанія "Ярославів Вал". Наприклад, одним з його активів є люксовий готель InterContinental в центрі Києва. Крім цього, бізнесмен займається будівництвом торговельних, офісних і готельних комплексів, а також торгівлею нерухомості в столиці.

Крім InterContinental, Леоніду Юрушеву належав бізнес-центр Leonardo, будівництво якого він фінансував спільно з олігархом Рінатом Ахметовим. Також він володіє готелем Holiday Inn біля станції метро "Золоті Ворота" та 5-зірковим готелем Fairmont Grand Hotel Kyiv на набережній.

На додачу до всього цього мільярдер активно розвиває нові напрямки бізнесу. У сферу своїх інтересів він включив деревообробку, запустивши перший в країні завод з випуску деревних плит, на переоснащення якого пішло близько 120 мільйонів євро. Більш активно зайнявся транспортним машинобудуванням, контролюючи українські підприємства "Дизельний завод" і "Дніпровагонрембуд", а також російський "Завод металоконструкцій".

Ще один напрямок діяльності, в який Юрушев інвестує кошти, це торгівля морепродуктами. Найбільший актив цієї сфери - компанія ТВП "Скандинавія". І це далеко не всі підприємства, які входять в бізнес-імперію олігарха.

Як повідомляють ЗМІ, з початком військових дій на сході України Леонід Юрушев регулярно фінансує українську армію, допомагаючи добровільним батальйонам в зоні АТО.

Компромат

Боротьба за активи

Український мільйонер, ім'я якого пов'язують з "єнакієвською групою" і "сім'єю" Віктора Януковича, активно розвиває в Україні машинобудівний бізнес. В рамках цієї діяльності у 2002 році він почав співпрацювати з Сергієм Тігіпком, який на той час уже володів групою "ТАС". Разом підприємці привласнили собі Кременчуцький сталеливарний завод. Пізніше вони взяли під контроль Крюківський вагонобудівний завод, а також дніпропетровський завод "Дніпровагонмаш".

Однак у 2005 році між партнерами почали виникати конфлікти, які швидко переросли в запекле протистояння. В ході війни двох мільйонерів за сфери впливу в машинобудівному бізнесі на Кременчуцький сталеливарний завод кілька разів були здійснені рейдерські атаки.

Травень 2006 року став піковою точкою протистояння Юрушева і Тігіпко. Тоді акціонери підприємства зібралися на чергову робочу зустріч, але прямо в залі засідань на них напало велике угруповання озброєних людей з битами, кастетами і ланцюгами в руках. Вибивши двері приміщення, вони почали бити присутніх. Жорстокі розбірки припинилися тільки після появи загону "Беркута", який зупинив все, що там відбувалося. У той день міліція затримала 172 людини.

Цікаво, що сам Леонід Юрушев за щасливим "збігом" на зустріч не з'явився. Саме він став головним підозрюваним в організації "терористичної" атаки. В результаті Кременчуцький сталеливарний завод відійшов Сергію Тігіпку, який позбавив людей Юрушева керівних посад.

Не зміг знайти взаєморозуміння бізнесмен і з іншим українським олігархом Олександром Бойком, з яким він до 2006 року ділив Дніпропетровський вагоноремонтний завод. Ще в кінці 90-х Бойко став власником контрольного пакета акцій даного підприємства, а також очолив його наглядову раду. У 2005 році Юрушев придбав частину активів, ставши рівноправним власником заводу. На цьому грунті у бізнесменів почали виникати суперечки, оскільки один олігарх планував співпрацювати з вагонобудування з Іраном, а інший - з Росією.

Несподівано для всіх Юрушев продає Бойко свій пакет акцій (та ще й за заниженою ціною), після чого той отримує повний контроль над усіма активами заводу. Як виявилося пізніше, зробив це київський бізнесмен недарма: у тому ж році мер Дніпропетровська Іван Куліченко через реалізацію у "промисловій зоні" нового житлового району переніс завод в інше місце, по суті припинивши його діяльність.

Будівельні афери

У 2001 році Леонід Юрушев заснував компанію "Ярославів Вал", яка з того моменту регулярно потрапляла в різні "будівельні" скандали. Один з них стосувався проекту "Аквапарк", який забудовник, вигравши державний тендер, повинен був реалізувати у Києві. На будівництво грандіозного комплексу було відведено 2 роки.

За цей час бізнесмен продав інвесторам велику кількість акцій "перспективного" підприємства, заробивши на цьому близько 20 мільйонів гривень, які відразу ж пустив в оборот свого банку. В результаті, аквапарк на озері Тельбін так і не з'явився там.

Гучного розголосу набув проект будівництва елітного житлового комплексу в Маріїнському парку, на вулиці Грушевського. Тоді олігарх почав зводити 15-поверховий будинок, який згодом перетворився в 22-поверхову висотку. Скандальну діяльність намагалися зупинити мери столиці Олександр Омельченко і Леонід Черновецький, проте так і не змогли цього зробити. Попри те, що на співробітників КМДА, які брали участь в афері, було заведено кримінальну справу за фактом зловживання службовими повноваженнями, в парку таки з'явився багатоповерховий будинок.

Інвестиції в Арсенія Яценюка

Українські ЗМІ "пройняті" чутками про те, що мільйонер Леонід Юрушев виступав головним інвестором скандально відомого політика Арсенія Яценюка. За даними НБУ, рахунок виборчого фонду Яценюка, який на той час балотувався на пост Президента України, був відкритий саме в банку "Форум". Примітно, що Юрушев володів значним пакетом акцій даного банку (контрольний пакет належав Commerzbank), за рахунок чого його стали вважати головним спонсором передвиборної кампанії політика.

Статки і джерела доходів

Леонід Юрушев офіційно з'явився в списках найвпливовіших людей України в 2006 році. У 2009-му він зайняв 9 місце в рейтингу журналу "Фокус", який оцінив його капітали в 663 мільйони доларів.

За даними того ж видання, з кожним роком доходи бізнесмена росли і в 2012-му досягли понад 1 мільярда доларів, з якими він зайняв 19 місце в рейтингу українських багатіїв. Протягом наступних кількох років (за оцінками ЗМІ) статки Юрушева не опускалися нижче мільярда доларів і тільки в 2015 році його дохід знизився до 900 мільйонів доларів, з якими він зайняв 7 місце у списку впливових українців.

Згадки про персону