Леонід Черновецькй
  • Дата народження
    25 листопада 1951
  • Країна
    Україна
  • Соцмережі
Леонід Черновецькй
1030

Леонід Черновецькй

Черновецький Леонід Михайлович: бізнесмен, політик та благодійник із "космосу"

Леонід Михайлович Черновецький (або як його часто називають "Льоня Космос") увійшов в історію як один з найбільш ексцентричних мерів Києва. Одні критикують його за навіжені ідеї, інші ж хвалять за співчуття до знедолених. Дивну поведінку міського голови пояснюють пристрастю до наркотиків. Наркозалежність олігарх заперечує, називаючи себе глибоко віруючою людиною.

  1. Біографія
  2. Сім'я
  3. Освіта
  4. Кар'єра
  5. Компромат
  6. Підвищення тарифів і дерибан землі
  7. Ухилення від сплати податків
  8. Від неприязні до бійки
  9. Співочий талант
  10. Два ДТП з летальними наслідками
  11. Будівництво вертолітного майданчика
  12. Де сьогодні
  13. Статки і джерела доходів

Біографія

Леонід Черновецький народився 25 листопада 1951 року в Харкові, у родині фронтовика та юристки. Після розлучення батьків, за його словами, ріс безпритульним.

Присвятив своє життя політиці, бізнесу та благодійності. Чотири рази обирався народним депутатом і двічі - мером Києва. У нинішній час живе в Грузії (має грузинське громадянство), де займається політичною діяльністю.

У 2018 році видав власну книгу "Божевільна історія", в якій описав свій "непростий і одночасно повчальний" життєвий шлях.

Фейсбук: facebook.com/chernovetskiy

Твіттер: twitter.com/chernoveckiy

Сайт: www.chernovetskiy.com.ua

Сім'я

Вперше одружився у 1977 році. Його обраницею стала однокурсниця, студентка юридичного інституту Аліна Айвазова, з якою Черновецький прожив 30 років. Вона народила Леоніду двох дітей - доньку Христину і сина Степана. Примітно, що родичі політика (син, чоловік дочки і свояк) були депутатами Київради від "Блоку Леоніда Черновецького".

На початку 2012 року олігарх одружився знову. Другою дружиною стала його співробітниця Олена Савчук, з якою (за чутками) у нього давно зав'язався роман. Через 2 роки після весілля у них народився син Гавриїл.

Старший син колишнього мера Києва Степан Черновецький, крім політичної діяльності, професійно займається боксом, а також перейняв управління бізнесом батька.

Освіта

Школу нинішній мільйонер не просто не любив, а "ненавидів усіма фібрами душі". За словами Черновецького, вона для нього була важким випробуванням, оскільки принижувала особистість людини і вчила підлабузництву і стукацтву.

"Я активно протестував, за що був вигнаний у восьмому класі зі школи", - пише в своїй автобіографії бізнесмен

Висловлюючи свій протест проти радянської системи навчання, Леонід кинув школу і пішов працювати на авіаційний завод слюсарем-складальником. Після року важкої праці хлопчик повернувся до навчання, щоб здобути середню освіту.

Відразу після закінчення школи був покликаний в армію, перебування в якій назвав гіршими роками у своєму житті. Проте, Черновецький став відмінником служби, за що його направили здобувати вищу освіту в сфері юриспруденції до Харківського юридичного інституту.

Кар'єра

Після закінчення ВНЗ Леонід Черновецький протягом 4 років працював слідчим прокуратури Київської області. Потім продовжив навчання в Харківському інституті. Отримавши у 1884 році ступінь кандидата юридичних наук, він почав викладати і навіть став заступником проректора в КНУ ім. Т. Г. Шевченка.

У 1989 заснував компанію "Правекс", яка починалася як юридичний консультаційний центр, а з часом переросла в концерн, з якого виділився "Правекс-Банк".

У 2008-му Черновецький продав свій банк італійцям з Intesa Sanpaolo за 750 мільйонів доларів, а українське видання "Форбс" назвало цю угоду найуспішнішою за той рік.

У 1996 році Черновецький прийшов в політику, створивши і очоливши Християнсько-ліберальну партію України. Тричі ставав народним депутатом (у 1996, 1998 і 2002 роках). Був членом фракції "Наша Україна". Був наближеним до президента Віктора Ющенка.

У 2006 році вперше став мером Києва, вигравши перегони у Віталія Кличка і попереднього міського голови Олександра Омельченка.

Отримавши депутатський мандат в четвертий раз, пів року не здавав його, оскільки боявся, що не втримається в кріслі глави КМДА. Незабаром після його призначення в Київраді вибухнула справжня війна між новим мером і депутатами БЮТ, Нашої України і Віталія Кличка. В основному, опонентів Черновецького обурювало неоґрунтоване підвищення тарифів на послуги ЖКГ, дерибан столичної землі і подібні рішення, які приймав голова міської адміністрації.

Хоча після довгої боротьби опозиція таки домоглася дострокових виборів нового мера і депутатів Київради, це нічого не дало. В результаті Леонід Черновецький був обраний главою КМДА повторно, а за його блок кияни віддали найбільше голосів.

Коли в 2010 році до влади прийшов Віктор Янукович, Черновецького фактично усунули з посади, поставивши на його місце Олександра Попова, а в 2012-му (за два дні до закінчення терміну його повноважень) він написав заяву про звільнення з мерії.

Тоді ж, в 2012-му, на отримані від продажу "Правекс-Банку" гроші бізнесмен заснував інвестиційну компанію Chernovetskyi Investment Group, керівником якої поставив свого сина Степана. За словами Леоніда, він передав синові й інші бізнес-проекти, щоб самому приділяти більше уваги благодійності. Так, колишній мер Києва відкрив у Грузії 3 дитячих притулки, а також взяв на забезпечення 600 знедолених людей похилого віку.

Наприкінці 2015 року Леонід Черновецький створив партію "За щасливу Грузію", пояснюючи це рішення тим, що знає, як зробити життя грузинів краще. У цій країні він має намір провести залишок свого життя, займаючись політичною і благодійною діяльністю.

Компромат

Підвищення тарифів і дерибан землі

Життя Леоніда Черновецького постійно було пов'язане зі скандалами і кумедними ситуаціями. Одними з найбільш гучних ідей колишнього градоначальника Києва були значне і необґрунтоване підвищення тарифів на ЖКГ і сумнівні схеми з розподілу "ласих" столичних ділянок землі.

Всього за кілька годин Київрада під керівництвом одіозного чиновника ухвалила близько 400 рішень щодо розподілу або зміни статусу київських земель, вартість яких оцінювалася приблизно в 10 мільярдів доларів.

Ухилення від сплати податків

За інформацією депутатів з Блоку Юлії Тимошенко, мер столиці під час продажу "Правекс-Банку" провернув схему, в результаті якої приховав значну суму грошей, які повинні були піти в міський бюджет. Свій банк Черновецький продав через кіпрську офшорну компанію, ухилившись таким чином від сплати податків в розмірі близько 500 мільйонів гривень.

Від неприязні до бійки

На посаді мера Києва Леонід Черновецький не тільки воював з депутатами і журналістами, які раз у раз критикували його навіжені ідеї, а й постійно конфліктував з тодішнім міністром внутрішніх справ і головою руху Народна самооборона Юрієм Луценком.

Незлюбив він Луценка за те, що той публічно звинуватив його у вживанні наркотиків. У свою чергу, Черновецький дорікнув главу МВС у пияцтві. Після цього "самооборонівець" під прицілом камер відправився до лікарів здавати аналізи, а київський мер поїхав на стадіон, щоб довести, що він знаходиться у відмінній фізичній формі.

Неприязнь політиків, яка раніше обмежувалася лише словесними суперечками, на початку 2008 року вилилася у відверту бійку

За словами Черновецького, під час чергового засідання Ради нацбезпеки України він розповів, як Луценко вимагав від нього шматок землі і навіть погрожував посадити за ґрати його старшого сина. Після цього в пориві гніву глава МВС нібито накинувся на чиновника з кулаками. Сам же Луценко стверджує, що Черновецький при всіх його оббрехав і вдарив по хворому коліну, за що він дав йому ляпаса, а також обізвав "брехуном і просто падлюкою".

Співочий талант

Кажуть, талановита людина - талановита в усьому. Бувши успішним політиком і бізнесменом, Леонід Черновецький не став приховувати і свої вокальні здібності. Так, він записав свій альбом, в якому виконав кілька популярних пісень з 80-х. А одного разу навіть заявив, що краще за нього співає тільки Бог.

Два ДТП з летальними наслідками

Навесні 2003 року ЗМІ облетіла скандальна новина про те, що шикарний службовий "мерседес", який належав компанії "Правекс" Леоніда Черновецького, на смерть збив хлопчика 11 років. За словами свідків, після аварії водій відразу ж зняв з машини номери і зник з місця події. Як пізніше з'ясувалося, в той день за кермом авто перебувала дружина бізнесмена.

Восени того ж року вже сам Черновецький збив на своєму "мерседесі" 20-річного хлопця, який так і не вижив. За фактом ДТП правоохоронці завели проти чиновника кримінальну справу, проте через рік вона була закрита.

Будівництво вертолітного майданчика

Проти Леоніда Черновецького було заведено ще одне кримінальне провадження за підозрою в незаконному будівництві вертолітного майданчика для Віктора Януковича. 25 липня 2017 року Генеральна прокуратура України отримала дозвіл суду на його затримання з метою приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Восени 2017 року СБУ оголосила олігарха в розшук.

Майже відразу після цього колишній мер столиці написав на своїй сторінці в Фейсбуці, що від правосуддя не ховається, і слідчі добре знають, де його шукати. "Мені, як юристу, абсолютно незрозуміло, чому мене оголошують в розшук в Україні, де я не проживаю! В Україні мене немає вже майже 6 років і, перш ніж оголошувати мене в Україні в розшук, СБУ повинна була поцікавитися в прокуратурі і у моїх адвокатів, де я перебуваю. Навіщо мене шукати там, де мене немає! " - написав у соціальній мережі ексчиновник.

Де сьогодні

Останнім часом Леонід Черновецький жив у Грузії, де отримав громадянство і побудував шикарний особняк - один з найдорожчих в країні. Повертатися на батьківщину не збирається. Каже, що всі бізнес-проекти передав старшому синові, а сам займається благодійністю і ростить 4-річного сина.

Статки і джерела доходів

Одного разу Черновецький сказав: "Все, до чого я торкаюся, завжди перетворюється на золото". І дійсно за роки свого життя він підняв успішний бізнес, яким сьогодні займається його старший син.

Стан олігарха становить сотні мільйонів доларів. Втім, Леонід Михайлович ніколи не приховував, що багатий.

Він спокійно говорить про колекцію ексклюзивних автомобілів, яких в парку мільйонера близько двох десятків, і особистий вертоліт, на якому він любить милуватися красотами України і Грузії. При цьому стверджує, що гроші його ніколи не цікавили, адже головне - людина та ідея.

Не відмовляє собі колишній градоначальник Києва і в до непристойності дорогих аксесуарах. На рівні з Біллом Гейтсом і Володимиром Путіним носить годинник бренду Patek Philippe, але дорожчу модель, яка має два циферблати. 

У 2009 році Черновецький з'явився в залі міськдержадміністрації з годинником Dewitt, вартість яких двічі перевершила вартість годинника самого Ріната Ахметова.

Як і багато українських олігархів, має особняк в Конча-Заспі, а також окремі квартири й цілі поверхи в столиці, які його сім'я здає в оренду. І це окрім величезного будинку в Кобулеті (Грузія) на ділянці площею 2,5 га з виходом на море, де Леонід живе зі своєю новою дружиною та дитиною.

Згадки про персону