Кріш'яніс Каріньш
  • Дата народження
    13 грудня 1964
  • Країна
    Сполучені Штати Америки
  • Соцмережі
Кріш'яніс Каріньш
3043

Кріш'яніс Каріньш

Каріньш Кріш'яніс: Прем'єр-міністр Латвії

Кріш'яніс Каріньш - Фото 1

Каріньш Кріш'яніс — лінгвіст, який перекваліфікувався спочатку в бізнесмена, а потім в політика. Один з найактивніших європейських політиків, що підтримують Україну

  1. Біографія
  2. Освіта
  3. Сім’я
  4. Кар’єра
  5. Компромат
  6. Декларація

Біографія

Артурс Кріш'яніс Каріньш народився 13 грудня 1964 року в американському місті Вілмінгтон, штат Делавер. У середині 1990-х років переїхав до Латвії.

Освіта

Каріньш попри віддаленість від історичної батьківщини одночасно отримав і американську, і латиську освіту. У віці дев'ятнадцяти років Кріш'яніс навчався в латиській гімназії німецького міста Мюнстер. Цікаво, що там його викладачем був нинішній Президент Латвії Егілс Левітс.

Вищу освіту Каріньш отримав у Штатах. В Університеті Пенсільванії він вивчав мовознавство. У 1990 році приїжджав до Ленінграда, де в місцевому університеті вивчав російську мову.

Кріш'яніс Каріньш - Фото 2

У середині 1990-х років захистив докторську дисертацію з лінгвістики.

Крім рідних латвійської та англійської, він володіє німецькою, французькою і трохи російською мовами.

Сім’я

Кріш'яніс — емігрант другого покоління. Його предки в довоєнній Латвії були із заможних сімей. Перед радянською окупацією батьків Каріньша перевезли до Швеції. Тут його батько і мати виросли, познайомилися та одружилися. У 1950-х роках вони перебралися за океан. Його батько Улдіс був інженером-будівельником. Він заснував будівельну фірму в штаті Делавер.

У 1996 році Каріньш одружився. Його обраницею стала сімейний лікар Анда Кариня. У цьому шлюбі народилося четверо дітей — Отомар, Карліс, Мара та Анна.

Кріш'яніс Каріньш - Фото 3

Кар'єра

На історичну батьківщину Каріньш вперше приїхав у віці двадцяти років. З початком в Радянському Союзі "перебудови" Кріш'яніс приїжджав до Латвії щоліта. Коли залізна завіса впала і Латвія стала незалежною молодий вчений став частіше відвідувати Ригу і її околиці, де збирав матеріал для своєї дисертації.

У середині 1990-х він був запрошеним професором Латвійського університету. Трохи згодом Кріш'яніс вирішив залишити кафедру викладача і стати бізнесменом.

Каріньш займався виробництвом і торгівлею заморожених продуктів, був посередником у сфері нерухомості, з батьком керував фірмою з продажу автомобільних лакофарбових матеріалів.

На початку "нульових" Кріш'яніс зайнявся політикою. Він став одним з творців правої партії "Новий час". У листопаді 2002 року політсила отримала чверть місць у парламенті, а Каріньш очолив фракцію.

Через два роки йому було доручено очолити Міністерство економіки в коаліційному уряді. Але навесні 2006 року "Новий час" вийшла з коаліції, а Каріньш залишив крісло Міністра.

Кріш'яніс Каріньш - Фото 4

У листопаді 2006 року Каріньш вдруге став депутатом Сейму і знову очолив представників "Нового часу" в парламенті. Через рік його обрали головою правління партії.

У 2009 році Кріш'яніс змінив крісло латвійського народного обранця на депутата Європейського парламенту. У 2014 році переобирався повторно вже від партії "Єдність", в яку трьома роками раніше влився "Новий час".

У Брюсселі Каріньш працював у комітетах з питань промисловості, досліджень та енергетики, а потім з економічних та валютних питань. У 2017 році він увійшов до двадцятки найвпливовіших євродепутатів і був найвпливовішим серед балтійських політиків у Європейському парламенті.

Після листопадових виборів до Сейму 2018 року Кріш'яніс став одним із кандидатів у Прем'єр-міністри. У січні наступного року Сейм затвердив його уряд. Через чотири роки "Нова єдність" перемогла на виборах і Каріньш вдруге став главою уряду.

У зовнішній політиці Кріш'яніс дотримується антиросійської та проукраїнської політики. У травні 2022 року латвійський Прем'єр заявив, що для миру і безпеки в Європі в російсько-українській війні переможцем повинен вийти Київ.

Кріш'яніс Каріньш - Фото 5

На саміті Балтійського моря Каріньш зазначив, що країни, що оточують Балтійське море, повинні звести до мінімуму економічну співпрацю з Росією, особливо в енергетичному секторі. Знесення меморіалу радянських солдатів на кордоні з РФ політик назвав звільненням від незворотних наслідків окупації.

З першого дня повномасштабного російського вторгнення Латвія надає військову та гуманітарну допомогу Україні. Країна прийняла понад 35 тисяч біженців і витратила один відсоток свого ВВП на допомогу Україні.

Компромат

Навесні 2019 року латвійський депутат-популіст Алдіс Гобземс звернувся в правоохоронні органи з проханням розслідувати угоду з майном подружжя Каріньш в Ризі, яку вони здали в оренду громадянами Росії, пов'язаними з Газпромом і Урядом Москви.

Після розслідування представники поліції заявили, що кримінальної справи порушувати не будуть, тому, що ознак протиправних дій не виявили.

Кріш'яніс Каріньш - Фото 6

Декларація

Латвійські ЗМІ повідомляли, що за 2021 рік зарплата Прем'єра склала понад 73 тисяч євро. У кредитних організаціях Каріньш зберігав 132,9 тисячі євро і 296,6 тисячі доларів.

У AS Swedbank він тримав 72,9 тисячі євро і 34,4 тисячі доларів, в KBC-bank — 59,9 тисячі євро, PNC-bank — 13,6 тисячі доларів, в Charles Schwab — 19,7 тисячі доларів США і Morgan Stanle — 31,7 тисячі доларів.

Кріш'янісу належать акції восьми американських компаній, номінальна вартість яких становить близько 22,8 тисячі доларів.

Він володіє нерухомістю в Ризі та в портовому місті Айнажі. Політик їздить на автомобілі Toyota Yaris Hybrid. У декларації він також вказав мопед Aprilia і весловий човен Terhi 440.

Кріш'яніс Каріньш - Фото 7
Згадки про персону