Костянтин Григоришин
  • Дата народження
    16 листопада 1965
  • Країна
    Україна
  • Соцмережі
Костянтин Григоришин
979

Костянтин Григоришин

Костянтин Григоришин: україно-російський олігарх і колекціонер, який не віддає борги

Костянтин Григоришин - Фото 1

Костянтин Григоришин має бізнес у сфері енергетики. Протягом декількох років входив до списку найвпливовіших бізнесменів Росії. Спонсорував Помаранчеву революцію і різко висловлювався стосовно Яценюка. Заслужив "славу" одного з перших вітчизняних рейдерів і офшорних махінаторів. У 2016 році прийняв українське громадянство.

Біографія

Григоришин Костянтин Іванович народився 16 листопада 1965 року в Запоріжжі.

Очолює корпорацію "Енергетичний стандарт", яка також контролює частину української енергетики. Крім того, володіє декількома електромережними компаніями, машинобудівними заводами і "Укррічфлотом".

Любить мистецтво, має у своїй колекції більше 250 картин маслом і близько 500 полотен в графіці. За оцінками експертів, їх приблизна вартість становить 300 мільйонів доларів.

Є громадянином трьох держав - Кіпру, РФ і України. У нинішній час проживає в Москві, при цьому заявляє, що його батьківщина - це Україна.

Сім'я

Григоришин розлучений, має сина.

Освіта

Вищу освіту олігарх отримав у Московському фізико-технічному інституті, де вивчився на інженера-фізика. Там же закінчив аспірантуру, отримавши ступінь кандидата фізико-математичних наук. Після закінчення ВНЗ працював у науковому Інституті спектроскопії Академії наук СРСР.

Кар'єра

В середині 90-х Костянтин Григоришин переїхав в Україну, де почав розвивати металургійний, машинобудівний і енергетичний бізнес. Йому приписують розробку ряду злочинних схем, в рамках яких він використовував недосконалість законодавства для незаконного заволодіння підприємствами та ухилення від сплати податків.

Так, у 1996 році бізнесмен створив кілька офшорних фірм на Кіпрі і Віргінських островах, через які скуповував в Україні енергетичні активи.

У 1998-1999 роках почав співпрацювати з лідерами СДПУ (о) Григорієм Суркісом і Віктором Медведчуком. За словами олігарха, контракти з ними привели до поганих наслідків: вклавшись в партнерство, Григоришин отримав невелику частку акцій футбольного клубу "Динамо" (Київ) та Українського Кредитного Банку, але вже через кілька років втратив дані активи.

Конфлікти між партнерами почалися з 2001 року, коли Суркіс зажадав від Григоришина безкоштовно перевести всі загальні фірми на підприємства Медведчука. Через це вже в 2002 році він позбувся майже всіх своїх українських активів, вартість яких на той момент становила сотні мільйонів доларів. А позбавлятися йому було чого, адже олігарх контролював дев'ять обленерго, Запорізький і Стахановський феросплавні заводи, Запорізький трансформаторний завод, "Дніпроспецсталь", а також банк "БІГ-Енергія".

У 2002 році проти Григоришина підлаштували кримінальну справу (затримали біля ресторану нібито за зберігання наркотиків і зброї), давши таким чином зрозуміти, що його не хочуть бачити в українському бізнесі. Хоча справа була закрита, бізнесмен неодноразово говорив, що за ним і його рідними стежить СБУ.

Перед виборами президента в 2004 році він продав Коломойському вісім обленерго, хоча перед громадськістю заперечував співпрацю з власником групи "Приват". Частину з цих підприємств спробував повернути відразу після виборів, встановивши своє керівництво на них.

Костянтин Григоришин - Фото 2
Костянтин Григоришин - Фото 3
Костянтин Григоришин - Фото 4

Компромат

Говорять, Костянтин Григоришин спонсорував Помаранчеву революцію. Згідно із заявою Ігоря Коломойського в Лондонському арбітражному суді, бізнесмен виділив на організацію перевороту 12 мільйонів гривень. У своє виправдання він говорив, що вірив в ідею демократичного оточення президента, але незабаром розчарувався, оскільки "Ющенко змінив своє оточення на придворних".

Журналісти видання "Україна кримінальна", розкриваючи витівки олігарха, назвали його "першим претендентом на роль батька-засновника вітчизняного рейдерства". За їх даними, в Харкові бізнесмен був зацікавлений двома заводами - "Електроважмаш" і "Турбоатом", чим викликав страх директорів, що підприємства можуть бути незаконно захоплені. За словами керівника "Турбоатому", якби у 2007 році Фонд держмайна передав контрольний пакет акцій Мінпромполітики, то завод перейшов би Григоришину, адже він спонсорував компартію, під контролем якої знаходилося це міністерство.

В кінці 2008 року СБУ заборонила Григоришину в'їзд в Україну на підставі його рейдерської діяльності щодо енергетичних держпідприємств.

У 2014-2016-х роках між Арсенієм Яценюком, який на той момент був прем'єр-міністром, і Костянтином Григоришиним спостерігалася взаємна неприязнь. З одного боку Яценюк заявляв, що бізнесмен взяв під контроль весь український енергосектор, а також вимагав від СБУ перевірити його на співпрацю з ФСБ і фінансування антиукраїнських політичних сил. З іншого - Григоришин відкрито критикував прем'єр-міністра і не приховував до нього свого негативного ставлення.

У березні 2016-го олігарх запросив дозвіл на отримання українського громадянства, а вже через місяць потрапив під слідство російських правоохоронців, які порушили проти нього кримінальну справу і провели ряд обшуків на його підприємствах.

Тоді Григоришин підозрювався слідчими РФ в ухиленні від сплати податків на суму 675 мільйонів рублів. У травні того ж року бізнесмен офіційно став громадянином України.

В 2016-му між Григоришиним і двома російськими мільярдерами зав'язалася суперечка щодо Сумського МНВО ім. Фрунзе. Так, російський бізнесмен Вадим Новинський (якому Янукович на прохання Порошенка у 2012 році надав українське громадянство) і його партнер Володимир Лук'яненко подали позов проти Григоришина, за яким суд зобов'язав його компанію "Енергетичний стандарт" виплатити бізнесменам понад 305 мільйонів доларів. В кінці 2017 року всі активи групи "Енергетичний стандарт" були заарештовані Високим судом Лондона на підставі підозр олігарха в їх приховуванні з метою ухилення від виплати зазначеної суми.

Статки і джерела доходів

Костянтин Григоришин з 2012 до 2016 року незмінно входив до списку найбагатших бізнесменів Росії за версією журналу "Форбс". Неодноразово був відзначений у рейтингу видання "Фокус", яке в 2011 році розмістило його на 8 місці у списку найбільш впливових людей України зі статками 2 мільярди доларів. У 2013-му вони нарахували у бізнесмена 1,8 мільярда доларів, віддавши йому знову 8 місце у своєму рейтингу.

У нинішній час, за інформацією ЗМІ, Григоришин володіє енергетичним бізнесом, мережею аптек ЗАТ "Медінтрейд", компанією "Козацька чайка", будівельним підприємством "ЕСК", проектно-технологічним інститутом "Київміськбуд", "Ясногородською страусиною фермою" та іншими фірмами. Крім цього, його ім'я пов'язують з групою "Созидание", більша частина підприємств якої знаходиться в Росії.

Костянтин Григоришин - Фото 5
Згадки про персону