Клаус Йоганніс
Клаус Йоганніс
179

Клаус Йоганніс

Йоганніс Клаус: президент Румунії з 2014 року

Клаус Йоганніс - Фото 1

Йоганніс Клаус — етнічний німець, який за 14 років мерства перетворив рідне місто в туристичний центр, а у 2014 році став президентом Румунії

  1. Біографія
  2. Освіта
  3. Сім’я
  4. Кар’єра
  5. Компромат

Біографія

Клаус Вернер Йоганніс народився 13 червня 1959 року в місті Сібіу, Румунія.

Освіта

Йоганніс за освітою фізик. У 1983 році він закінчив університет Бабеш-Бояї в місті Клуж-Напока. Перед вступом до вишу Клаус відслужив дев'ять місяців строкової служби в румунській армії.

Крім рідних румунської та німецької, Клаус володіє англійською мовою.

Сім’я

Клаус — виходець з родини етнічних німців, що заселили ще в XII столітті Трансільванію, в якій знаходиться рідне місто Йоганніса — Сібіу (Гермманштадт).

Його батько Густав Хайнц працював техніком у державній компанії, а мати Сюзанна була медсестрою. У Клауса є молодша сестра Кріста (1964 р.н.). У 1992 році батьки Йоганніса і сестра переїхали до німецького Вюрцбурга, де за програмою повернення етнічних німців отримали громадянство ФРН.

У 1989 році Клаус одружився з етнічною румункою Кармен Лазурке, яка викладала англійську мову в Національному коледжі Георге Лазера в Сібіу. Дітей у подружжя немає.

Клаус Йоганніс - Фото 2

Кар'єра

Після закінчення університету, Клаус повернувся до рідного Сібіу, де влаштувався вчителем фізики. Викладав як в школах, так і в коледжах протягом п'ятнадцяти років. У 1997 році Йоганніс перейшов на адміністративну посаду. Два роки був заступником голови та ще рік головним шкільним інспектором округу (жудеца) Сібіу.

У 1990 році Йоганніс став членом демократичного форуму німців Румунії. Через одинадцять років очолив це політичне формування. У 2000 році Форум висунув Клауса на посаду примара (міського голови) Сібіу. На виборах кандидатуру Йоганніса підтримало майже 70% виборців. Згодом Клаус ще три рази перемагав на виборах мера Сібіу.

За чотирнадцять років примарата Йоганніс перетворив Сібіу в один з найпопулярніших туристичних центрів Румунії, куди щорічно приїжджає близько мільйона туристів. У 2007 році Сібіу став однією з культурних столиць Європи. 

Клаус Йоганніс - Фото 3

При Йоганнісі в місті був реконструйований історичний центр, аеропорт, автомобільні дороги. Була створена індустріальна зона, яка допомогла залучити західних інвесторів.

Восени 2009 року опозиція пропонувала президенту Траяну Бесеску призначити Йоганніса, який мав імідж незалежного політика, прем'єр-міністром. Сам примар Сібіу підтвердив готовність очолити уряд. Однак Бесеску призначив іншого кандидата.

На початку 2013 року Клаус приєднався до Національної ліберальної партії. У тому ж році він став віцепрезидентом, а у 2014 році майже одноголосно (95% голосів) обраний головою НЛП.

Наприкінці 2014 року Клаус балотувався від Християнсько-ліберального альянсу на президентських виборах. Передвиборчу кампанію він побудував на обіцянках боротьби з корупцією і поліпшення системи правосуддя.

Якщо в першому турі Йоганніс посів друге місце, то в другому турі його кандидатуру підтримала більшість виборців (54,53%). Через п'ять років він вдруге був обраний главою держави. У 2019 році його кандидатуру підтримало 66,09% виборців. 

Клаус Йоганніс - Фото 4

Йоганніс — прихильник прозахідної зовнішньої політики та об'єднання Румунії з Молдовою. У 2014 році, на тлі російської анексії Криму, Йоганніс разом з польським колегою Анджеєм Дудою ініціював створення об'єднання для поглиблення військового співробітництва між країнами східного флангу НАТО. У так звану "Бухарестську дев'ятку", крім Румунії та Польщі увійшли Болгарія, Угорщина, три країни Балтії, Словаччина і Чехія.

У 2017 році румунський президент розкритикував прийняття Верховною Радою України закону про освіту. За словами Йоганніса, документ різко обмежить доступ до освіти рідною мовою національних меншин, у тому числі етнічних румунів, які живуть в Україні.

У березні 2024 року Клаус висунув свою кандидатуру на посаду Генерального секретаря НАТО, пообіцявши "оновлення перспективи" для Альянсу, відзначивши "глибоке розуміння" Румунією ситуації, створеної російським вторгненням в Україну. 

Клаус Йоганніс - Фото 5

Його конкурентом за посаду став прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте. У червні Йоганніс зняв свою кандидатуру, а Рютте був обраний новим Генсеком НАТО.

За час президентства Клаус написав три книги, присвячені політиці: "Крок за кроком" (2014), "Перший крок" (2015) і "EU.RO - діалог про Європу" (2019).

Згідно з деякими політичними оглядачами та опитуваннями громадської думки під час другого президентського терміну Йоганніс став одним з найбільш непопулярних румунських президентів з рівнем несхвалення 90%.

Компромат

У 2009 році місцева преса повідомляла, що Йоганніс три роки перебував під кримінальним розслідуванням за нехтування службовими обов'язками у зв'язку з рецесією деяких земель.

Через п'ять років журналісти звинувачували Йоганніса в тому, що він розбагатів, використовуючи фальшивих спадкоємців і сфабриковані документи, поки був мером Сібіу. Проти нього завели дві кримінальні справи. У жовтні 2014 року, коли його запитали, як вчитель зміг придбати шість будинків за свою зарплату, Йоганніс зазначив, що йому просто пощастило.

Клаус Йоганніс - Фото 6
Згадки про персону