Клаудія Шейнбаум
Клаудія Шейнбаум
838

Клаудія Шейнбаум

Шейнбаум Клавдія: президентка Мексики з жовтня 2024 року

Клаудія Шейнбаум - Фото 1

Шейнбаум Клаудія — вчена, ексмерка Мехіко, лауреатка Нобелівської премії миру за вивчення наслідків кліматичних змін, яку називають "маріонеткою" колишнього президента

  1. Біографія
  2. Освіта
  3. Сім’я
  4. Кар’єра
  5. Компромат
  6. Декларація

Біографія

Клаудія Шейнбаум Пардо народилася 24 червня 1962 року в місті Мехіко, Мексика.

Освіта

У дитинстві Клаудія займалася балетом. Але потім вирішила пов'язати своє життя з наукою.

Шейнбаум вивчала фізику в Національному автономному університеті Мексики, де здобула ступінь бакалавра в 1989 році. Магістром вона стала в 1994 році, а через — докторкою філософії в галузі енергетичної інженерії.

З 1991 по 1994 рік Клаудія писала дисертацію в Національній лабораторії Лоуренса в Берклі, штат Каліфорнія.

Клаудія Шейнбаум - Фото 2

Сім’я

Шейнбаум з'явилася на світ в родині мексиканських євреїв в Мехіко. Родичі батька емігрували з Литви, матері — з Болгарії. Клаудія виросла в одному з районів Мехіко, де живуть представники вищого середнього класу.

Мати Енні Пардо Семо (1940 р.н.) — біологиня, почесна професорка факультету наук Національного автономного університету Мексики. Батько — Карлос Шейнбаум Йоселевіц (1933-2013) був інженером-хіміком. Батьки Клавдії були провідними активістами студентського руху в Мексиці в 1968 році. Тому Шейнбаум називає себе "донькою 1968-го".

Клаудія Шейнбаум - Фото 3

Старший брат Хуліо — фізик, дослідник фізичної океанографії. Молодша сестра Адріана — вчителька, яка живе в США й одружена з режисером Родріго Гарсією Барча.

У 1986 році Шейнбаум познайомилася з Карлосом Омазом Гіспертом, який згодом став видатним політичним діячем Партії демократичної революції. Через рік вони одружилися.

У 1988 році Клаудія народила дочку Маріану. Вона пішла по стопах матері й теж стала вченою. У 2019 році Маріана закінчила дисертацію в Каліфорнійському університеті в Берклі. Також Шейнбаум виховала сина чоловіка від першого шлюбу — Родріго Омаза Аларкона (1982 р.н.), що став пізніше кінорежисером.

У 2016 році Клавдія та Карлос розлучилися. Того ж року Шейнбаум почала зустрічатися з фінансовим аналітиком Хесусом Марією Таррібою Унгером. У 2023 році Клавдія вийшла за нього заміж.

Клаудія Шейнбаум - Фото 4

Кар'єра

У 1995 році Шейнбаум влаштувалася працювати на факультет Інституту інженерії Національного автономного університету Мексики (UNAM). 

Клавдія була науковим співробітником Інституту інженерії, а також членкинею Національної системи дослідників та Мексиканської академії наук. У 1999 році вона стала лауреаткою премії найкращого молодого дослідника UNAM за інженерні та технологічні інновації.

З юних років Шейнбаум активно займалася й суспільно-політичною діяльністю. Вона входила до студентської ради університету, який пізніше переріс в молодіжний рух Партії демократичної революції.

У грудні 2000 року Шейнбаум зайняла крісло секретаря (міністра) з охорони навколишнього середовища Мехіко. Протягом п'яти з половиною років Клаудія займалася питаннями будівництва електронного центру реєстрації транспортних засобів в Мехіко. 

Вона також контролювала впровадження системи швидкого автобусного сполучення з виділеними смугами Metrobús та будівництво другого поверху кільцевої дороги Мехіко. У 2006 році Шейнбаум повернулася до UNAM. Публікувала статті в наукових журналах. Є авторкою понад 100 статей і двох книг з енергетики, навколишнього середовища та сталого розвитку.

Клаудія Шейнбаум - Фото 5

У 2007 році в складі Міжурядової групи експертів зі зміни клімату Клаудіа стала однією з колективних лауреатів Нобелівської премії миру за вивчення наслідків глобальних кліматичних змін, викликаних діяльністю людини, і вироблення заходів щодо їх можливого запобігання.

У 2006 та 2012 роках Шейнбаум був членкинею штабів Андреса Мануеля Лопеса Обрадора на президентських виборах. У 2014 році вона покинула Партію демократичної революції та приєдналася до відокремленого руху Лопеса Обрадора Морена (Movimiento de Regeneración Nacional) — Рух національного відродження.

З 2015 по 2017 рік Клавдія керувала Тлалпаном — найбільшим районом мексиканської столиці, який знаходиться на південь від історичного центру. Влітку 2018 року Шейнбаум перемогла на виборах мера Мексика. Клавдія отримала 47,08% голосів і обійшла шістьох опонентів.

Адміністрація Шейнбаума характеризувалася міцними стосунками з федеральним урядом та президентом Лопесом Обрадором. Але водночас Клавдія дотримувалася інших підходів до певних питань, таких як управління містом під час пандемії COVID-19. У цьому питанні науковий досвід Шейнбаума зіграв вирішальну роль у формуванні епідеміологічної стратегії міста.

Клавдія пропагувала програму, спрямовану на зменшення кількості вогнепальної зброї у цивільних осіб та зменшення злочинів. Програма дозволяла громадянам анонімно обмінювати вогнепальну зброю (законну чи незаконну) на готівку. Так влада успішно вилучила в цілому 6546 одиниць вогнепальної зброї, включаючи 1315 довгоствольних рушниць.

Клаудія Шейнбаум - Фото 6

Під час її мерства були заарештовані лідери кількох злочинних угруповань. Для цього Клаудія реалізувала стратегію безпеки з поступовим розгортанням в Мехіко Національної гвардії. В результаті рівень вбивств в одному з найбільших мегаполісів у світі скоротився вдвічі.

Її адміністрація створила стипендіальну програму для більш ніж мільйона учнів від дошкільної до середньої освіти. У 2022 році ця програма була зведена до конституційного закону. 

Крім того, в бідних районах створені громадські центри розвитку мистецтва, спорту, освіти й культурних заходів. Для вищої освіти створено Інститут вищих досліджень Росаріо Кастельянос та університет охорони здоров'я. У 2018 році видання BBC включило Клаудію до списку "100 жінок". 

Клаудія Шейнбаум - Фото 7

Влітку 2019 року міський голова Мехіко оголосила шестирічний план охорони навколишнього середовища, який включає: 

  • зниження забруднення повітря на третину; 
  • посадку 15 мільйонів дерев; 
  • заборона одноразового пластику та сприяння переробці, будівництво нового заводу з розподілу відходів; 
  • забезпечення водопостачання кожного будинку; 
  • будівництво 100 кілометрів "коридорів" для виключного використання тролейбусних ліній і системи метробуса;
  • будівництво та встановлення сонячних водонагрівачів та сонячних панелей;
  • будівництво 200 кілометрів велосипедних доріжок, в основному на околицях міста, а також шести велостанцій і придбання 2500 нових велосипедів для системи Ecobici.

У 2023 році Шейнбаум оголосила про те, що збирається балотуватися на виборах президента Мексики. У липні вона перемогла на внутрішньопартійних праймеріз.

У червні 2024 року Клавдія отримала найбільшу кількість голосів (61,18% голосів виборців) в історії Мексики, перемігши в 31 з 32 штатів. Найближчий опонент — Хочитль Гальвес отримав у два рази менше.

1 жовтня вона офіційно вступила на посаду. Шейнбаум стала 66-м президентом Мексики та першою жінкою на цій посаді. Крім того, вона є першим президентом єврейського походження в переважно католицькій країні.

Клаудія Шейнбаум - Фото 8

Клаудію називають лівим політиків. Шейнбаум виступає за гендерну рівність, легалізацію абортів, підтримує права ЛГБТ. Вона обіцяє розширити соціальне забезпечення, будівництво вітрових, сонячних, геотермальних і водневих джерел.

Компромат

Опоненти критикують Шейнбаум за декілька її управлінських рішень. Коли Клавдія були головою району Тлальпан, робітникам було наказано знести стіну, яка знаходилася поруч з каплицею. Але разом зі стіною, вони зруйнували частину конструкції каплиці, включаючи її дах з листового металу, і видалили релігійні зображення. 

Парафіяльний священник заявив, що Шейнбаум несе відповідальність за знесення каплиці.

У 2017 році під час землетрусу обвалилася будівля приватній школі в Тлальпані, в результаті чого загинули 19 дітей і сім дорослих. Роком раніше Шейнбаума отримала дані про те, що будівля школи порушує правила зонування і побудована вище, ніж дозволено, а власниця навчального закладу представила підроблені документи.

Шейнбаум критикували за те, що вона не вжила заходів і дозволила школі продовжувати працювати.

У травні 2021 року на одній з ділянок метрополітену Мехіко завалилася естакада. Загинули 26 людей, 79 отримали поранення. Редактор щоденної газети El Financiero Санчес Кано, висловив думку, що Шейнбаум несе відповідальність за цю катастрофу. На той час вона вже два з половиною роки обіймала посаду мера столиці. Але проявила недбалість, не забезпечивши належне обслуговування системи метрополітену.

Клаудія Шейнбаум - Фото 9

Також в пресі Шейнбаум називають "маріонеткою" колишнього президента Мексики Лопеса Обрадора, з яким вона не одне десятиліття перебуває в політичному партнерстві. 

Декларація

Як пише видання Marca, Шейнбаум не розкрила свій точний дохід. Але журналісти підрахували, що її чистий капітал у 2024 році може скласти від 5 до 10 мільйонів доларів.

На посаді мера Мехіко вона на рік отримувала 67,9 тисячі американських доларів. Тепер, у кріслі президентки Мексики Клаудія буде отримувати на рік приблизно 134,4 тисячі доларів.

Клаудія Шейнбаум - Фото 10
Згадки про персону