Міцотакіс Кіріакос: представник давньої політичної династії та прем'єр-міністр Греції з 2019 року
Міцотакіс Кіріакос — за його керівництва в країні почалися утиски свободи преси, його звинувачували в прослуховуванні опонентів і порушенні карантинних заходів під час пандемії
Біографія
Кіріакос Міцотакіс народився 4 березня 1968 року в місті Афіни, Греція. Коли Кіріакосу було шість місяців, його сім'я переїхала до Туреччини, а потім до 1974 року Міцотакіси проживали в Парижі.
Освіта
У 1986 році Міцотакіс закінчив Афінський коледж. Наступні чотири роки він навчався в Гарварді, де вивчав соціальні науки. Потім він повернувся до Греції, щоб служити в армії.
У 1992-1993 роках Кіріакос вивчав міжнародну політику в Стенфорді. Потім він повернувся до Гарварду, щоб здобути ступінь магістра ділового адміністрування в місцевій школі бізнесу.
Окрім грецької, Міцотакіс розмовляє англійською, французькою та трохи німецькою мовами.
Сім’я
Міцотакіс належить до давньої політичної династії. Він є внучатим племінником Елефтеріоса Венізелоса, який на початку ХХ століття кілька разів обирався на посаду прем'єр-міністра Греції. Дід і прадід Кіріакоса були депутатами грецького парламенту.
Кіріакос з'явився на світ в сім'ї Маріки (уродженої Яннуку) і Константіноса Міцотакіса. На момент народження його сім'я була поміщена під домашній арешт грецькою військовою хунтою, яка оголосила батька Кіріакоса персоною нон грата та ув'язнила його в ніч перевороту.
Лише після відновлення демократії в 1974 році сім'я Міцотакіса повернулася до Греції. Батько Кіріакоса з 1990 по 1993 рік обіймав посаду прем'єр-міністра Греції.
У Міцотакіса є старша сестра Феодора (Дора), в заміжжі Бакоянні. Вона очолювала міністерства культури (1992-1993) та закордонних справ (2006-2009). З 2003 по 2006 роки Бакоянні обіймала посаду мера (дімарха) Афін.
Міцотакіс одружений з Маревою Грабовською, інвестиційною банкіркою з британським, грецьким, польським та єгипетським корінням. У них троє дітей: Софія, Константінос і Дафна.
Кар'єра
На початку 1990-х роках Кіріакос починав кар'єру у Великобританії. У лондонському Chase Bank він був фінансовим аналітиком у відділі корпоративних фінансів.
Закінчивши навчання в Гарвардській бізнес-школі, Міцотакіс працював у консалтинговій компанії McKinsey & Company. Потім був співробітником Alpha Ventures, дочірньої компанії Alpha Bank, яка займається прямими інвестиціями
Наприкінці 1990-х років Кіріакос вже сам заснував компанію (NBG Venture Capital), яка займалася прямими інвестиціями та венчурним капіталом.
У 2000 році на парламентських виборах Міцотакіс працював у штабі партії "Нова демократія". Через чотири роки Кіріакос вже балотувався сам. Перемігши на столичному окрузі, він був обраний до парламенту.
Влітку 2013 року Міцотакіс став міністром адміністративної реформи та електронного урядування. Він обіймав цю посаду до січня 2015 року і запам'ятався звільненням 15 тисяч держслужбовців.
Попри звинувачення в пресі у підіграванні приватному сектору на шкоду державі, міністр заявив, що країна потребувала реформи роздутого державного апарату. Крім того, це було вимогою міжнародних організацій для отримання від них фінансового траншу. Хоча у МВФ це рішення Міцотакіса розкритикували.
У 2015 році Міцотакіс був парламентським представником "Нової демократії". Наступного року його обрали лідером партії. З цього часу і протягом наступних трьох років Міцотакіс очолював опозицію.
У 2019 році на парламентських виборах "Нова демократія" переконливо перемога і Кіріакос сформував новий кабінет міністрів. У травні 2023 року відбулися нові вибори до парламенту.
"Нова демократія" перемогла, але не отримала абсолютної більшості. Оскільки жодна з партій, що мають на це право, не сформувала коаліційний уряд, Міцотакіс закликав до проведення ще одних позачергових виборів у червні.
На перевиборах партія Кіріакоса досягла бажаної більшості, і Міцотакіс все ж сформував свій другий уряд.
Компромат
Як пише Politico, при уряді Міцотакіса в Греції спостерігається зниження свободи преси. Насильство проти журналістів зросло, що призвело до погіршення грецької свободи преси.
На початку пандемії коронавірусу грецька влада влила понад 20 мільйонів євро в дружні ЗМІ для сприятливого висвітлення ситуації.
У листопаді 2021 року був прийнятий закон про криміналізацію поширення "фейкових новин". Цей закон дає владі право ув'язнювати на строк до п'яти років тих осіб, хто нібито поширює неправдиву інформацію, здатну підірвати довіру громадськості до національної економіки, обороноздатності країни або громадської охорони здоров'я.
У липні 2022 року лідер політичної партії ПАСОК Нікос Андрулакіс заявив, що його телефон намагалися прослуховувати шпигунською програмою "Predator". На закритих парламентських слуханнях, скликаних Андрулакісом, очільник грецької розвідувальної служби визнав, що його служба шпигувала за журналістом Танассісом Кукакісом, який також скаржився на прослуховування "Predator".
Розслідування ряду грецьких ЗМІ, встановило, що власник компанії, що продає цю шпигунську програму, контактував з головою офісу Міцотакіса і за сумісництвом племінником прем'єр-міністра Григорісом Дімітріадісом.
Сам Міцотакіс активно працював над тим, щоб перешкодити завершенню розслідування скандалу з прослуховуванням. Скандал привернув широку увагу міжнародних ЗМІ. У січні 2023 року, попри заклики опозиції притягнути уряд до відповідальності та провести подальше розслідування скандалу, адміністрація Міцотакіса успішно витримала вотум недовіри парламенту.
У грудні 2020 року прем'єр-міністр зазнав критики після того, як у соціальних мережах з'явилася його фотографія, на якій він позував з п'ятьма іншими людьми без маски, тоді як у Греції був загальнонаціональний карантин, і носіння масок було обов'язковим як у приміщенні, так і на відкритому повітрі.