Карім Хан
  • Дата народження
    30 березня 1970
  • Країна
    Сполучене Королівство Великобританії та Північної Ірландії
  • Соцмережі
Карім Хан
1098

Карім Хан

Карім Хан: головний прокурор Міжнародного кримінального суду з лютого 2021 року

Карім Хан - Фото 1

Карім Хан — у 2025 році потрапив під санкції США через висунуті звинувачення ізраїльським топчиновникам

  1. Біографія
  2. Освіта
  3. Сім’я
  4. Кар’єра
  5. Компромат

Біографія

Карім Асад Ахмад Хан народився 30 березня 1970 року в Единбурзі, Шотландія.

Освіта

Карім здобув освіту в престижній приватній школі Silcoates School. Пізніше Хан вступив до Королівського коледжу Лондона, де здобув ступінь бакалавра права та почесне звання члена коледжу. 

У 1992 році він був прийнятий до адвокатури Англії та Уельсу в Lincoln's Inn. Хан також продовжив навчання в Оксфордському університеті, де вивчав право в коледжі Вольфсон, проте не завершив програму докторантури.

Хан є почесним доктором Європейського університету Тирани та Університетського коледжу FAMA в Приштині.

Карім Хан - Фото 2

Сім’я

Карім Хан походить зі змішаної родини. Його батько, пакистанець за походженням, народився в місті Мардан (нині Пакистан) і працював дерматологом. Мати Хана — британка, працювала медсестрою. 

У Каріма є сестра і два брати, один з яких — Імран Ахмад Хан, колишній член парламенту Великобританії від Консервативної партії, засуджений за сексуальні домагання до 15-річного підлітка. 

Хан одружений на Дато Шямалі Алагендрі, малайзійській юристці, з якою у них двоє синів.

Кар'єра

У 1993 році Карін став прокурором у Королівській прокурорській службі Англії та Уельсу. У 1995 році він був призначений старшим королівським прокурором. 

З 1997 року Хан почав працювати в міжнародних трибуналах, включаючи Міжнародний трибунал по колишній Югославії (МТКЮ) і Міжнародний трибунал по Руанді (МУТР), де займався розслідуванням військових злочинів і злочинів проти людяності.

Карім Хан - Фото 3

У 2006-2007 роках Хан був провідним захисником колишнього президента Ліберії Чарльза Тейлора в спеціальному суді Сьєрра-Леоне. Він також брав участь у справах у Міжнародному кримінальному суді (МКС), представляючи інтереси таких діячів, як Саїф аль-Іслам Каддафі (син лівійського диктатора Муаммара Каддафі) та Багдаді Махмуді.

З 2017 по 2021 рік Хан обіймав посаду помічника Генерального секретаря ООН і очолював слідчу групу ООН зі сприяння притягненню до відповідальності за злочини ІДІЛ в Іраку (ЮНІТАД). В рамках цієї місії він працював у Багдаді, збираючи докази злочинів, скоєних ІДІЛ.

12 лютого 2021 року Карім Хан був обраний головним прокурором Міжнародного кримінального суду, ставши третьою особою на цій посаді. Його обрання відбулося в ході таємного голосування, в якому він отримав підтримку 72 з 123 держав-членів МКС. Хан змінив на цій посаді Фату Бенсуду з Гамбії і розпочав свої обов'язки у червні того ж року. Термін його повноважень — дев'ять років.

Карім Хан - Фото 4

Одним з ключових моментів його роботи став початок розслідування воєнних злочинів, скоєних Росією в Україні. У березні 2022 року Хан заявив, що МКС має обґрунтовані підстави вважати, що вчиняються злочини, які підпадають під юрисдикцію суду. У березні 2023 року він подав заявку на ордери на арешт Володимира Путіна та Марії Львової-Бєлової за депортацію дітей з України.

Компромат

Карім Хан не уникнув скандалів. У жовтні 2024 року проти нього були висунуті звинувачення в сексуальних домаганнях. Жінка, яка працювала його помічницею, заявила про неналежну поведінку Хана. 

Сам він категорично відкинув ці звинувачення, назвавши їх частиною «кампанії з дискредитації» у зв'язку з його роботою в МКС. У листопаді 2024 року керівництво МКС розпочало зовнішнє розслідування з цього питання.

Крім того, Хана критикували за рішення припинити розслідування воєнних злочинів, скоєних США в Афганістані, посилаючись на обмежені фінансові ресурси МКС. Це рішення викликало невдоволення правозахисників, які звинуватили Хана у вибірковому підході до правосуддя.

У травні 2024 року Хан звернувся до МКС з проханням видати ордери на арешт прем'єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньяху, ексміністра оборони Ізраїлю Йоава Галанта і трьох лідерів ХАМАС (Ях'ї Сінвара, Мухаммада Дейфа і Ісмаїла Ханії) за воєнні злочини і злочини проти людяності, скоєні в ході конфлікту в Газі. Це рішення викликало різку критику з боку Ізраїлю і США.

Карім Хан - Фото 5

Вашингтон також висловив стурбованість тим, що суд поставив під загрозу колишніх і чинних американських військовослужбовців, піддаючи їх переслідуванням, жорстокому поводженню і можливого арешту.

6 лютого 2025 року президент США Трамп підписав указ про введення санкцій проти МКС, назвавши дії суду незаконними і необґрунтованими щодо США та Ізраїлю. 

Через кілька днів Карім Хан виявився першою особою, проти якої були застосовані економічні та візові санкції з боку адміністрації президента США.

Ім'я прокурора МКС фігурує в додатку до указу Трампа, який поки не опублікований. Санкції передбачають заморозку активів на території США, а також введення візових обмежень для співробітників МКС і їх сімей.

Згідно з угодою між ООН і США, Карім Хан повинен мати можливість регулярно відвідувати Нью-Йорк для інформування Ради Безпеки ООН про справи, передані до суду в Гаазі. Однак введення санкцій ставить під питання виконання цих зобов'язань.

Карім Хан - Фото 6
Згадки про персону