«Kalush» — український репколектив та учасник Нацвідбору на Євробачення-2022
«Kalush» — гурт заснований репером Олегом Псюком у 2019 році. До складу колективу входить мультиінструменталіст Ігор Діденчук та МС Кіліммен. У 2021 році з'явився паралельний проєкт «Kalush Orchestra» (Олег Псюк, МС Килиммен, а також Джонні Дивній, Тимофій Музичук та Віталій Дужик), який взяв участь у Нацвідборі на Євробачення-2022.
Kalush
Гурт народився у 2019 році, коли Олег Псюк опублікував у соціальних мережах повідомлення про те, що набирає музикантів. Так він познайомився з мультиінструменталістом Ігорем Діденчуком та МС Кілімменом. Гурт отримав назву від рідного міста Псюка — Калуша.
Дебютний ролик «Не маринуй» хлопці випустили у жовтні того ж року. Над кліпом працював DELTA ARTHUR, який раніше знімав ролики для реперки alyona alyona. Самі зйомки проходили на вулицях Калуша. «Не маринуй» дуже швидко набрав популярності в Мережі. Цьому сприяла і alyona alyona, яка анонсувала вихід кліпу в соцмережах.
У тому ж році «Kalush» випустив ще один сингл «Ти гонишь», який також тепло було прийнято слухачами. Після його виходу за розкручування гурту взявся американський лейбл Def Jam. Треки «Kalush» з'явилися на всіх потокових сервісах.
Все в тому ж 2019 році вийшла і перша колаборація «Kalush». Хлопці випустили кліп на пісню Гори з alyona alyona. Він знімався у мальовничих Карпатах. Всього за два тижні спільну відеороботу реперів подивилося понад півтора мільйони користувачів.
У 2020 році хлопці створили більше дюжини синглів та вісім кліпів. «Kalush» продовжив співпрацю з alyona alyona, випустивши з нею два відео — «Gory» (польською мовою) і «Вода», а також з Yarmak («Таких як я»).
Наступного року «Kalush» випустив одразу два альбоми — «HOTIN» та «Йо-Йо», який був записаний у співпраці з репером із Рівного Skofka. У 2021 році хлопці з «Kalush» записали ще кілька спільних робіт, у тому числі з Христиною Соловій («Таксі») та «Океаном Ельзи» («Перемога»).
У 2021 році репколектив отримав одразу три нагороди у Top Hit Music Awards. Вони були визнані «Відкриттям року», «Найкращою групою YouTube Ukraine», а також «Відкриттям року YouTube Ukraine».
Наприкінці 2021 — на початку 2022 року репери вирушили у всеукраїнське турне. Також початок 2022 року ознаменувався виходом ще однієї колаборації. З Артемом Пивоваровим «Kalush» випустив відео на трек «Майбутність».
Репери у своїх текстах торкаються проблем нелегкого життя у невеликому провінційному західноукраїнському містечку. Треки Олег Псюк виконує на суміші калушського діалекту та неврівноваженого мамбл-флоу. Як каже сам соліст «Kalush», задум гурту у тому, щоб зробити реп, який розуміли б лише в одному місті на планеті (але це не точно).
При цьому в текстах групи немає жодних згадок про дівчат, дорогі автівки або популяризацію наркотиків. Хлопці не мають наміру рекламуватися все, що пов'язане з насильством або руйнуванням, тобто алкоголь, цигарки, хутро та м'ясні вироби.
За словами Псюка, завдання колективу – позитивний вплив на підростаюче покоління.
«Kalush Orchestra»
У 2021 році Олег Псюк запустив паралельний проєкт— «Kalush Orchestra». Окрім нього, у проєкт увійшли МС Килиммен, Джонні Дивний, Тимофій Музичук та Віталій Дужик. Ігор Діденчук вирішив сконцентруватись саме на цьому проєкті. У «Kalush Orchestra» його учасники поєднують реп із фольклорними мотивами та українською автентикою. У рік виходу проєкту хлопці випустили трек «Shtomber Womber».
Нацвідбір на Євробачення-2022
На початку 2022 року «Kalush Orchestra» подав заявку на участь в українському національному відборі на Євробачення, яке має відбутися навесні в італійському Турині. Спеціально для виступу на конкурсі колектив записав трек «Stefania», присвячений мамі Олега — Стефанії Псюк.
Виступ «Kalush Orchestra» на Нацвідборі отримав величезну підтримку серед глядачів, який поставили трек «Stefania» на перше місце. Проте думка журі конкурсу дуже розділилася.
Якщо Джамала і Тіна Кароль підтримали реперів, то третій суддя — Ярослав Лодигін — розкритикував їх і поставив низьку оцінку. Більше того, член правління та генеральний продюсер «Суспільного» образив «Kalush Orchestra», назвавши їх «людьми з гір та лісів».
У результаті репери отримали вісім балів від глядачів і всього шість — від журі і виявилися лише на другому місці, пропустивши вперед Аліну Паш.
Але під час оголошення результатів конкурсу сталася затримка, а потім з екранів зникла таблиця голосування. Це викликало сумни у чесності підрахунку голосів.
Учасники «Kalush Orchestra» зажадали показати їм папір з підсумковими результатами, але організатори Нацвідбору відмовили. До того ж, після конкурсу виявилося, що Аліна Паш у порушенні закону відвідувала окупований Крим.
Виконавиця спочатку подала довідку від прикордонників, що вона перетнула кордон з українського боку. Проте документ виявився підробленим, а на півострів Паш прилетіла із Москви. Аліна була дискваліфікована, а поїхати на Євробачення від України запропонували «Kalush Orchestra«. Хлопці прийняли пропозицію.
Однак і самі потрапили у схожий скандал. На одного з учасників «Kalush Orchestra» знайшли «російський компромат». Повідомлялося, що у 2015 році Тимофій Музичук побував у Москві, про що свідчив його допис у соцмережах.
Олег Псюк спростував ці звинувачення. Лідер «Kalush Orchestra» заявив, що Тимофій був у російській столиці в 2013 році, тобто ще до Євромайдану.
Учасники гурту
Олег Псюк
Олег Псюк (або Псючий син) народився 16 травня 1994 року в місті Калуш Івано-Франківської області. Батько репера Роман – інженер-механік, мама Стефанія – продавчиня.
Після школи Олег здобув освіту у політехнічному коледжі Калуша та на факультеті автоматизації лісотехнічного університету Львова. Ще у студентські роки Псюк був торговим агентом, працював на будівництві, кондитерській фабриці та заводі, де займався виготовленням бетонних кілець для колодязів.
У підлітковому віці Олег захопився репом та хіп-хопом. Спочатку просто слухав американських виконавців, а згодом і сам почав читати реп. Першим треком став дис на класну керівницю, що зробило його популярним серед однокласників.
За словами Псюка, надалі він писав пісні нерегулярно. Міг за один рік записати лише один трек. Натомість Олег брав участь у реп-батлах та виступав на розігріві біля місцевих реперів.
У 2014 році Псюк записав перший трек із репером Nashiem Worryk. Пізніше вони ще неодноразово співпрацювали. У 2018 році Олег під псевдонімом Псючий син випустив альбом під назвою «Торба», до якого увійшло десять треків. Після переїзду до Києва у 2019 році Олег деякий час був помічником менеджера.
Ігор Діденчук
Ігор Діденчук – народився у місті Луцьк Волинської області. З першого класу зацікавився музичними інструментами. Діденчук закінчив музичну школу та Волинський коледж культури та мистецтв імені Ігоря Стравінського. Під час навчання він активно виступав у складі ансамблю сопілкарів та ансамблю панфлейтистів, був солістом симфонічного оркестру школи.
Діденчук — неодноразовий лауреат обласних, всеукраїнських та міжнародних конкурсів, а також володар Гран-прі обласного конкурсу виконавців на сопілці та флейті Пана. Вищу освіту він здобув на факультеті музичного мистецтва Київського національного університету культури та мистецтв.
За словами Ігоря, він грає приблизно на п'ятдесяти музичних інструментах. Крім того, Ігор займається дослідженням фольклору. Для цього їздить західноукраїнськими селами.
Діденчук до участі в групі грав на сопілці оркестру театру українського фольклору «Берегиня», нерідко брав музичні халтури. У 2021 році як учасник Ігор їздив на Євробаченні разом з українським гуртом «Go_A».
МС Килиммен
МС Килиммен – найзагадковіший учасник гурту «Kalush». Він не розкриває свого імені і навіть зовнішності. Усі видимі частини тіла МС Килиммен приховані під костюмом із килимовим орнаментом. У групі у нього одразу кілька ролей. Він і танцює, і діджеїть, і читає реп.