Кая Каллас
Кая Каллас
73

Кая Каллас

Каллас Кая: Верховна представниця Євросоюзу із закордонних справ та політики безпеки (з 2024 року) та експрем'єрка Естонії (2021-2024)

Кая Каллас - Фото 1

Каллас Кая — перша жінка в історії Естонії та друга в родині Каллас голова уряду

  1. Біографія
  2. Освіта
  3. Сім’я
  4. Кар’єра
  5. Компромат
  6. Декларація

Біографія

Кая Каллас народилася 18 червня 1977 року в місті Таллінн, Естонія.

Освіта

Атестат зрілості Кая отримала в 1995 році в одній зі столичних гімназій. Потім вона переїхала до Тарту, де вступила до місцевого університету на юридичний факультет. Має диплом магістра права. Також отримала бізнес-освіту.

Сім’я

Кая — не перший голова уряду в сім'ї. З 2002 по 2003 рік цю посаду займав її батько Сійм Каллас. У різні роки він також очолював Міністерства закордонних справ і фінансів, обирався в Рійгікогу (естонський парламент), був Єврокомісаром з адміністрування, аудиту та боротьби з шахрайством, а також з транспорту.

У 2002 році Кая вийшла заміж за Ромета Лейгера. Подружжя розлучилося через чотири роки. З 2011 по 2014 рік Каллас була в романтичних стосунках з ексміністром фінансів Тааві Вескімягі. У 2011 році народила від нього сина Стена. З кінця 2018 року Кая перебуває у шлюбі з фінансистом Арво Халліка.

Крім Стена у Каллас є ще один син і донька.

Кая Каллас - Фото 2

Кар'єра

Трудову кар'єру Каллас почала відразу після закінчення гімназії в 1995 році. Вона працювала стажеркою у приватній юридичній компанії. Після отримання диплома Кая продовжила працювати в юридичній сфері. Крім Естонії вона встигла попрацювати в фінських (Hannes Snellmann), а також французьких (Courtois et lébel) юрфірмах.

У 2002 році отримала адвокатську ліцензію. Була партнеркою у кількох столичних адвокатських компаніях. Спеціалізувалася на естонському та європейському конкурентному праві.

У 2010 році Кая стала членкинею Естонської партії реформ, яку заснував її батько в 1994 році. Наступного року Каллас успішно балотувалася до парламенту. Три роки очолювала економічний комітет Рійгікогу.

У 2014 році вона була обрана від Естонії до Європейського парламенту, де була членкинею групи європейських демократів та лібералів. 

Кая Каллас - Фото 3

У Європарламенті Кая працювала над стратегією єдиного цифрового ринку, енергетичною та споживчою політикою, а також українсько-європейськими взаємовідносинами. Вона виступила за розвиток малого та середнього бізнесу.

Європейські засоби масової інформації неодноразово називали Каллас однією із найвпливовіших європейських депутатів. У листопаді 2018 року Кая опублікувала книгу, в якій описує своє життя та роботу протягом чотирьох років, проведених у Брюсселі. У 2015 році Каллас номінувалася на звання європейського молодого лідера.

У 2018 році вона зайняла вакантну посаду очільниці Партії реформ Естонії. Навесні 2019 року керована нею політсила здобула перемогу на виборах в Рійгікогу, а сама Кая набрала рекордну кількість голосів виборців. Президент республіки запропонував їй сформувати уряд. 

Але через те, що в парламенті не вдалося створити коаліційну більшість, Каллас не була затверджена на посаді Прем'єр-міністерки. Після цього майже два роки Кая залишався членом парламенту, головою фракції Партії реформ і фінансового комітету.

На початку 2021 року вона все ж зайняла посаду Прем'єр-міністерки. Каллас — перша жінка в історії Естонії, яка очолила уряд.

Кая Каллас - Фото 4

Влітку наступного року Кая пішла у відставку через розпад Кабінету міністрів. Але вже через чотири дні Президент знову висунув її кандидатуру на той же пост. 

Парламент вдруге проголосував за призначення Каллас і вона сформувала новий склад кабінету в коаліції з консерваторами та соціал-демократами. Кая сприяє реформам, спрямованим на зменшення витрат та підвищення ефективності державних програм.

У лютому 2022 року після початку агресивної війни путінської Росії проти України Каллас підтримала нашу країну. Таллінн став одним з перших, хто послав до Києва озброєння та іншу допомогу. Каллас активно відстоює ідею європейської та євроатлантичної інтеграції України.

Влітку 2024 Каллас залишила посаду очільниці естонського уряду для нової посади в Євросоюзі. За три роки Кая встигла сформувати три кабінети міністрів.

З 1 грудня вона офіційно вступить на посаду Верховної представниці Європейського Союзу із закордонних справ та політики безпеки та заступниці голови Європейської комісії. На цій посаді естонська політикиня змінить Жозепа Бореля, який очолював європейську дипломатію із грудня 2019 року.

Місце Каллас на чолі естонського уряду обійняв Міхал Крістен.

Кая Каллас - Фото 5

Компромат

Каю критикувала опозиція за її ставлення до біженців і мігрантів, а також за плани щодо збільшення приватизації державних активів.

На початку 2021 року, після призначення на посаду Прем'єр-міністерки, у деяких опонентів були сумніви в ефективності її роботи. Зокрема, були питання про те, що Каллас не має достатнього досвіду в урядовій роботі та керівництві країною.

Каллас критикували за реформи пенсійної системи, податкової політики та організації системи охорони здоров'я. Деякі опоненти вказують на те, що реформи можуть негативно вплинути на вразливі групи населення та економічно незабезпечених людей.

Кая Каллас - Фото 6

У серпні 2023 року в естонській пресі з'явилася інформація, що чоловік Каллас є співвласником транспортної компанії з перевезень, яка співпрацює з Росією навіть попри санкції проти Москви. За час війни компанія Stark Logistics заробила півтора мільйона євро. Опозиційні політики вимагали від Каллас піти відставку.

Сама очільниця уряду визнала наявність етичної проблеми, але заявляла, що її чоловік не порушував санкції щодо путінської Росії. Арво Халлік заявив, що дружина не знала про його бізнес. Він пообіцяв, що продасть свою частку в Stark Logistics і вийде з її правління.

Декларація

Згідно з даними на 2021 рік, зарплата Каллас становить близько 6200 євро на місяць. Крім того, вона має право на додаткові виплати та компенсації відповідно до законодавства.

Кая Каллас - Фото 7
Згадки про персону