Юрій Родін
  • Країна
    Україна
Юрій Родін
4822

Юрій Родін

Юрій Родін: одеський банкір, який розбагатів на рейдерстві та обкраданні своїх клієнтів

Банк "Південний", як і його основний акціонер Юрій Родін, не раз були замішані в гучних скандалах, пов'язаних з рейдерською діяльністю, різними схемами привласнення грошей, обкраданням своїх же вкладників та навіть із замахом на вбивство. Завдяки численним аферам нібито простий вчитель математики зумів стати іменитим банкіром і увійти в сотню найбагатших українців.

1. Біографія
2. Сім'я
3. Кар'єра
4. Чутки і компромат
5. Статки і джерела доходів

Біографія

Родін Юрій Олександрович народився 21 січня 1950 року в Одесі.

Сім'я

Відомо, що бізнесмен одружений, є діти.

Кар'єра

Офіційна біографія Юрія Родіна надзвичайно коротка і скупа на факти, практично вся пов'язана з банком "Південний". У деяких джерелах зустрічається інформація про те, що нинішній олігарх, який замішаний в кількох гучних скандалах, до приходу в бізнес був звичайним вчителем математики.

Однак ніде не згадується, як простому вчителю вдалося сколотити мільйонний капітал, ставши акціонером і гендиректором одного з найбільших банків України.

Лише в 2010 році в одному інтернет-виданні писалося про те, що мультимільйонер Юрій Родін зайнявся підприємницькою діяльністю в 1987 році разом зі своїм бізнес-партнером Марком Беккером. При цьому, як Беккер, так і сам Родін не тільки не розкривають таємницю своїх біографій, але й видалили практично всю інформацію про свою ранню діяльність.

Від знайомих відомого нині банкіра журналістам вдалося дізнатися, що бізнесом Юрій займався ще до 1987 року. У той час чи то він, чи то його батьки продавали отримані незаконним шляхом дефіцитні ліки і путівки в санаторії.

Попри те, що "бізнес" приносив хороші доходи, кажуть, вперше по-справжньому заробити Родіну вдалося на перепродажі єврейських квартир.

Тоді з Одеси до Ізраїлю виїжджали сотні євреїв. Їх квартири, дані колись державою, повинні були повернутися в державне розпорядження. Звичайно ж, ніхто не хотів безкоштовно віддавати своє майно, тому репатріанти переписували житло на одеських родичів або ж продавали квартири через так званих "ріелторів", які мали домовленості з чиновниками з міськвиконкому.

Точної інформації про те, чи був Юрій Родін таким ріелтором, немає, проте чутки про те, що простий шкільний учитель займався "квартирними" справами, все ще зустрічаються на просторах інтернету.

Після "перебудови" бізнесмен зміг офіційно покинути роботу вчителя і зайнятися підприємницькою діяльністю. Відомо, що в 1993 році він володів сімейним підприємством ТОВ "Текон", яке займалося знову-таки нерухомістю, а згодом виросло в цілу групу компаній. Сімейним, тому що акціонерами ТОВ "Текон" були всі члени сім'ї Родіних: сам Юрій, його батьки, дружина, дві дочки і зять.

У 1994 році через цю компанію всі вони стали співвласниками банку "Південний", розділяючи бізнес з одіозним одеським бізнесменом Вадимом Мороховським, а також з німцями Марком Беккером та Леонідом Коганом.

Чутки та компромат

Бізнесмени-рейдери

Після того, як Юрій Родін викупив частину акцій банку "Південний", ставши одним з головних його акціонерів, він зосередив практично всю свою діяльність на його розвитку. До 2003 року "Південний" через підконтрольні йому фірми заволодів рядом виробничих компаній. Спочатку це були одеські сільгосппідприємства, а потім і заводи.

Так, у 90-х роках Родін і Беккер забрали Одеський сталепрокатний завод ім. Ф.Е. Дзержинського, який займався виробництвом металевого дроту і подібної продукції. Однак подробиці проверненої бізнесменами афери зникли відразу після поглинання заводу.

Скориставшись допомогою Олега Дубини, який на той час був гендиректором "Криворіжсталі", в 2001 році Родін і Беккер забрали за борги Одеський канатний завод, після чого вже стало ясно, що партнери промишляють рейдерством.

"Південний" вирішує справи Коломойського

Керівники банку "Південний" не тільки "віджимають" бізнеси, а й допомагають вирішувати справи для іменитих олігархів. Наприклад, коли Ігор Коломойський вирішив привласнити собі ТРЦ "Україна" в Харкові, який належав братам Сорокам, йому в цьому допоміг банк Юрія Родіна.

Після невдалого замаху на одного з братів, в ЗМІ був оприлюднений запис телефонної розмови Ігоря Коломойського і Геннадія Кернеса, під час якого Беня вимагав від Кернеса вирішити якесь питання з універмагом. Очевидно, Гена не зміг цього зробити, тому справою зайнявся Юрій Родін.

Крім популярного торгового центру, Сороки володіли також комапнією ТОВ ТД "Південь-Скло", яка була клієнтом "Південного". Так, в 2009 році з розрахункового рахунку компанії зухвало було списано понад 300 000 доларів.

Коли власники "Південь-Скла" звернулися до директора філії в Дніпропетровську, де обслуговувалося їх підприємство, той почав говорити, що гроші були списані нібито на підставі якоїсь поруки дворічної давності. Показати загадкову поруку директор банку також не зміг, направив до Одеси в головний офіс "Південного". Ошукані бізнесмени звернулися безпосередньо до глави банку Мороховського, але й він не зміг пояснити, куди поділися гроші.

Змучені усіма цими розглядами, керівники "Південь-Скла" пішли в правоохоронні органи і зажадали порушити проти банку "Південний" кримінальну справу. В одному РВВС їм взагалі відмовили, а в іншому хоча справу й порушили, але через пару днів закрили за особистим розпорядженням прокурора Михайла Косюти. Через тиждень чи два тими ж прокурорами було заведено нову справу - вже проти самих обікрадених власників "Південь-Скла".

Обкрадання своїх же клієнтів

До кінця 2015 року керівники банку "Південний" провернули ще одну вражаючу аферу - вкрали у своїх вкладників мільйони доларів і звалили все на покійну співробітницю.

Так, на початку 2016 року стало відомо про несподівану смерть 37-річної Надії Гринюк, яка працювала начальницею одного з відділень банку. Сказали, що причина смерті - звичайний грип, який нібито дав ускладнення і привів до летального результату. Однак в цій історії є кілька вельми сумнівних моментів.

По-перше, Гринюк була молодою жінкою з хорошим здоров'ям, тому те, що померла вона від простого грипу, здається досить дивним. По-друге, поховали її на диво швидко - вже на наступний день. Ну і по-третє, буквально через кілька днів після інциденту співробітники відділу безпеки банку самі занесли в прокуратуру заяву про велике розкрадання коштів покійною разом з усіма документами, що нібито підтверджують це.

Всі ці "збіги" наштовхують на думки, що таким чином керівник банку "Південний" Юрій Родін і його партнери просто списали на бідну жінку викрадені у вкладників 2,7 мільйона євро, 3,5 мільйона доларів і 1 мільйон гривень, а може навіть були причетні до її смерті.

Звісно, люди, що прийшли на початку року за своїми грошима, нічого не отримали. Кажуть, подібні випадки - не рідкість для клієнтів "Південного".

Замах на німецького бізнесмена

Незадовго до того, як колишній власник "Південного" Вадим Мороховський залишив своє "дітище", яке так довго розвивав, його банк опинився в центрі гучного кримінального скандалу.

Річ в тому, що в 2007-2008 роках підприємець з Німеччини Олександр Ліхт залучав в "Південний" гроші німецьких бізнесменів, сподіваючись отримати за це хороші відсотки. Однак в Україні вибухнула криза, після якої Ліхт залишився ні з чим. Через кілька років він вирішив повернути свої гроші, які йому заборгували українські банкіри.

Так, у вересні 2011 року бізнесмен приїхав в головний офіс "Південного", зажадавши від Родіна та інших керівників банку повернути йому борг. На зворотному шляху Ліхту дали зрозуміти, що в Україні його більше не чекають, обстрілявши його автомобіль з автоматів.

Після інциденту німецький підприємець таки поїхав, проте перед цим встиг заявити на Вадима Мороховського, Марка Беккера і Юрія Родіна. Проти всіх трьох співвласників "Південного" порушили кримінальну справу, але вже в 2012 році вона була закрита, а самого Олександра Ліхта звинуватили в тому, що він нібито інсценував напад на себе з метою тиску на чесних банкірів.

Незабаром після цього, глава "Південного" Вадим Мороховський разом зі своєю дружиною, яка працювала його заступником, покинув банк і відкрив новий під назвою "Схід".

Відмивання грошей для Іванющенка

Ще бувши при владі, Віктор Янукович і його син Олександр поставили на впливові посади "своїх людей". Одним з них був земляк біглого Президента, нардеп Юрій Іванющенко, який також відомий як Юра Єнакіївський або Юрец Малой.

У 2017 році співробітники Генпрокуратури України підтвердили те, що сумнозвісний банк "Південний", яким керують одеські бізнесмени Юрій Родін і Марк Беккер, був активно задіяний в злочинних справах Юрія Іванющенка та його організації.

За даними ГПУ, Іванющенко безпосереднім чином був задіяний в злочинних схемах, пов'язаних з банківськими справами, оплатою податків, паливно-енергетичним комплексом, а також розмитненням товарів.

Також слідчі Генпрокуратури з'ясували, що всі незаконні фінансові операції Іванющенко проводив через ряд банківських установ, серед яких - "Південний" та його дочірній латвійський банк "Regionala investiciju banka".

Статки та джерела доходів

У нинішній час Юрій Родін є одним з головних акціонерів одеського банку "Південний", який має понад 150 філій і обслуговує понад 220 000 клієнтів. Крім цього, бізнесменові належать підприємства "Стальканат-Силур", "Імексбанк" та інші активи.

У 2011 році статки Роіна були оцінені в 122 мільйони доларів за версією видання "Корреспондент". Наступного року йому також вдалося увійти в список найбагатших українців, володіючи 72 мільйонами доларів.

У 2013 році матеріальне становище Юрія Родіна ще більше погіршилось: видання "Фокус" оцінило капітали бізнесмена в 56,6 мільйона доларів, поставивши його аж на 155 місце в рейтингу українських багатіїв.

Згадки про персону