Бутусов Юрій Євгенович: головний редактор «Цензор.нет» та позаштатний радник міністра оборони
Бутусов Юрій Євгенович — звинувачувався своїми колегами-журналістами у роботі на окремих політиків та зв'язках з кримінальними авторитетами.
Біографія
Юрій Євгенович Бутусов народився 17 червня 1976 року у місті Київ.
Освіта
Бутусов має диплом юриста-міжнародника, який отримав в Інституті міжнародних відносин Київського університету ім. Т. Шевченка.
Сім'я
Юрій одружений з Дарією Бутусовою. У подружжя три дочки: Богдана, Єва і Вероніка.
Кар'єра
З 2000 року Юрій займається журналістською діяльністю. Три роки працював у «Київських відомостях». Потім був оглядачем газети «Дзеркало тижня».
Восени 2004 року Бутусов заснував та став головним редактором інтернет-видання «Цензор.нет». Для свого видання Юрій обрав емоційний жанр, «оскільки робити коректні новини у наших умовах нелогічно». За словами журналіста, його дітище вдалося «розкрутити» завдяки Помаранчевій революції.
Юрій — автор резонансних матеріалів та журналістських розслідувань про корупцію. Після початку АТО основною темою публікацій журналіста стали бойові дії на Донбасі.
У червні 2007 року він зареєструвався як фізична особа-підприємець. Згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, основний вид діяльності — дослідження кон'юнктури ринку та виявлення громадської думки.
У тому ж році Юрій очолив медіахолдинг Соціалістичної партії. Видавав партійну газету «Товариш». У V скликанні Верховної Ради журналіст на громадських засадах був помічником нардепа з Соцпартії Ярослава Мендуся.
У грудні 2013 року під час висвітлення подій на Євромайдані Юрій отримав відкриту черепно-мозкову травму та струс мозку. Коли Бутусов заліз на грейдер, щоб зробити фото, то, за словами журналіста, силовики кинули у нього камінь та потрапили у голову.
У 2015 році відзначений званням «Людина року» в номінації «Інтернет-медіа року». Був радником глави МВС Арсена Авакова.
З 2014 по 2016 рік був членом урядових конкурсних комісій, які висували кандидатури на посади керівників НАБУ та Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, отриманими від корупційних злочинів.
Крім журналістики Юрій займався продюсуванням художніх фільмів: у 2005 році — «Помаранчеве небо» (також написав сценарій), а через три роки — «Ілюзія страху», який був знятий за повістю екссекретаря РНБО Олександра Турчинова.
Бутусов — засновник кількох громадських організацій: «Агентство вільної інформації», «Рада ділового співробітництва» (діяльність припинена) та «Асоціація автокооперативів та автостоянок міста Києва». Також він засновник благодійної організації «Всеукраїнський фонд зміцнення національної безпеки».
Наприкінці 2020 року Бутусов став позаштатним радником голови міністерства оборони Андрія Тарана. До цього журналіст часто критикував оборонне відомство. Тоді у міноборони запропонували «активному громадянину» та одному з найбільш безкомпромісних експертів «перейти від теорії до практики, від позиції стороннього ментора до чиновника, готового на практиці довести вартість своїх знань і слів».
За словами журналіста, йому було запропоновано на вибір чотири посади: керівника управління нормативно-методичного забезпечення та моніторингу нерухомості і земель, начальника одного з управлінь в департаменті військово-технічної політики, голови директорату інформаційної політики або позаштатного радника.
Юрій зупинився на останньому варіанті. Бутусов зазначив, що за свою роботу не буде отримувати зарплату, не має власного кабінету та будь-яких повноважень.
Компромат
Як повідомляє журналіст Володимир Бойко, Бутусов у різний час успішно підкладав своє інтернет-видання під різних політиків: Олександра Мороза, Ярослава Мендуся, Олександра Турчинова, Арсена Авакова.
Відомий журналіст В'ячеслав Піховшек у грудні 2013 року відзначав, що Бутусов не є незалежним журналістом, а працює на ВО «Батьківщину». Піховшек закликав колегу перестати «випендрюватись», бути чесною людиною та визнати себе партійним журналістом.
Володимир Бойко заявляв, що Бутусов має зв'язки з кримінальним світом української столиці, а саме з авторитетом Олександром Ліщенком на прізвисько Ліча. Нібито Бутусов допомагав розганяти мітинги проти незаконної забудови у Києві. Главред «Цензор.нет» підвозив на місце проведення мітингів звукопідсилювальну апаратуру та намагався піснями глушити виступи ораторів.
У 2019 році представники преси звинувачували Бутусова у закликах військових до непокори головнокомандувачу, а також вбивстві російських офіцерів та представників «ДНР» під час їх інспекції українських позицій під Шумами. Юрія називали одним з представників та ідеологів «партії війни».
Сам головний редактор «Цензор.нет» заявив, що його висловлювання було направлено на захист України від країни-агресора.
Декларація
Юрій Бутусов не перебуває на державній службі. Тому не надає електронну декларацію про доходи.