Юлія Тимошенко
Юлія Тимошенко
162

Юлія Тимошенко

Тимошенко Юлія Володимирівна: двічі прем’єр-міністерка України, лідерка “Батьківщини”

Тимошенко Юлія Володимирівна – депутатка, лідерка власної політсили, активна учасниця політичного життя України з президентськими амбіціями. У минулому – політв’язень.

  1. Біографія
  2. Сім’я
  3. Освіта
  4. Кар’єра
  5. Компромат
  6. Статки 
  7. Посилання

Біографія

Юлія Тимошенко народилася 27 листопада 1960 року в Дніпропетровську (нині Дніпро). Дівоче прізвище – Грігян.

Сім’я

Батьки Юлії Тимошенко – Людмила Миколаївна та Володимир Абрамович – розійшлися, коли Юлія була ще малою (за одними даними, їй був рік, за іншими – три). За словами Юлії Володимирівни, її мати – українка, а батько – латиш.

Особисте життя

Юлія Тимошенко заміжня. Її чоловік, Олександр Тимошенко – відомий бізнесмен. Пара одружилася в 1979 році. Через рік Юлія народила доньку Євгенію. 

Олександр Тимошенко займається підприємництвом з 90-х років. Крім цього, він займався організацією Євромайдану в Празі та заснував Міжнародну ГО “Батьківщина”. Зазнав переслідувань у 2000 році: його було заарештовано за підозрою в розкраданні держмайна в особливо великих розмірах.

Чоловік виїхав з України: у 2012 році отримав політичний притулок у Чехії. 

Подейкують, що у подружньому житті Юлії та Олександра не все було гладко. У 2013 році, як пишуть ЗМІ, Олександр зраджував Юлії Тимошенко відразу з двома коханками в Празі. У той час Юлія Володимирівна перебувала у в’язниці. 

Однак, за деякими даними, Юлія Тимошенко теж не зберегла вірності чоловіку. Ходять чутки про роман Тимошенко з екснардепом, адвокатом Сергієм Власенком. Мережу обійшло відео, на якому Тимошенко цілується з Власенком у тюремній камері. 

Крім цього, Юлії Володимирівні приписували зв’язки з іншими політиками: Нестором Шуфричем та Павлом Лазаренком. 

Після перемоги Майдану чоловік Тимошенко повернувся в Україну, а Юлія Володимирівна вийшла на свободу. Вони знову зійшлися.

Близьким для Юлії Тимошенко став свекор – Геннадій Опанасович. Свого часу він очолював корпорацію “Єдині енергетичні системи України”. Помер у 2012 році.

Донька Євгенія

Донька Юлії Тимошенко – публічна особа. Вона народилася 1980 року. Навчалася в Лондонській школі економіки. Займається підприємництвом. Також Євгенія очолює асоціацію “Соціальний захист”, ГО “Назустріч мрії”.

Заміжня за бізнесменом Артуром Чечоткіним. Це другий шлюб Євгенії. Першим чоловіком був рок-музикант Шон Карр (розлучилися в 2012 році).

Має трьох дітей: Єву, Давида та Адама. 

Освіта

Юлія Тимошенко має вищу освіту. У 1978 році вступила в Дніпропетровський гірничій інститут. Згодом (після одруження та народження доньки) перевелася на економічний факультет Дніпропетровського (нині Дніпровського) національного університету імені О. Гончара. Вивчилася на інженера-економіста в 1984 році (має диплом з відзнакою).

Захистила кандидатську дисертацію в КНЕУ в 1999 році. 

Кар’єра

Починала свій шлях Юлія Тимошенко на Дніпровському машинобудівному заводі. Чотири роки працювала там на посаді інженера-економіста. 

Бізнес

Згодом Юлія Тимошенко зайнялася підприємницькою діяльністю. Спершу разом із чоловіком відкрила пункт відеопрокату. Згодом у приміщенні літнього кінотеатру в Дніпрі Тимошенко створила молодіжний центр “Термінал”.

Наступний бізнес був пов’язаний із нафтопродуктами – торгівля через Російську товарно-сировинну біржу. На початку 90-х років Юлія Тимошенко очолила корпорацію “Український бензин”. Вона змогла стати монополістом у Дніпропетровській області у сфері постачання нафтопродуктів. Тим часом чоловік Олександр займався компанією з розробки родовищ червоного граніту.

Кілька років Юлія Тимошенко очолювала корпорацію “Єдині енергетичні системи України” (це та ж корпорація “Український бензин”, тільки перереєстрована).

Політика

Політичну кар’єру, яка триває у Тимошенко до сьогодні, вона розпочала в 1997 році.

Народний депутат України

Юлію Тимошенко неодноразово обирали нардепом. Вона депутатствувала в семи скликаннях Верховної Ради України (починаючи з 2-го скликання і до 9-го – з перервою на 7-ме скликання). Спершу Тимошенко була безпартійною. Згодом стала першим заступником голови партії Павла Лазаренка “Громада”. 

Пізніше Юлія Тимошенко очолювала власні політсили.

“Батьківщина”

Юлія Тимошенко у Верховній Раді організувала спершу фракцію “Батьківщина” в 1999 році. Згодом було створено однойменну партію, лідером якої стала Юлія Володимирівна. 

У 2001 році Тимошенко створила нову політсилу, яка отримала назву Блок Юлії Тимошенко – БЮТ. 

У Верховній Раді 4-го скликання Леді Ю очолила фракцію БЮТ, яка складалася з 24 депутатів. У наступному парламентському скликанні БЮТ здобув 129 мандатів.  Протягом 2005-2007 років Юлія Тимошенко разом зі своєю політсилою перебувала в опозиції до влади.

На дострокових виборах 2007 року БЮТ отримав ще більше мандатів – 156. Блок Юлії Тимошенко сформував коаліцію з НУНС.

Відставка

У 2001 році тодішній президент Леонід Кучма відправив Юлію Тимошенко у відставку. Усе через відкриті проти неї кримінальні справи часів її президентства в “ЄЕСУ”. Юлія Тимошенко очолила опозиційний рух проти Кучми, ініціювавши створення Форуму національного порятунку (ФНП), до якого увійшли розрізнені опозиційні сили. Згодом на базі ФНП виник Блок Юлії Тимошенко.

Згодом Юлія Володимирівна офіційно повернулася до парламентської діяльності (коли всі звинувачення з неї були зняті, а санкції на арешт скасовані). Вона продовжувала організовувати акції проти тодішнього президента Кучми, навіть їздила в тур містами України й збирала багатотисячні мітинги. 

Помаранчева революція і Юлія Тимошенко

Юлія Тимошенко зіграла одну з ключових ролей у Помаранчевій Революції 2004 року. Тоді вона відмовилася балотуватися в президенти на користь Віктора Ющенка. Її політсила сформувала коаліцію з силою Ющенка. У разі перемоги на виборах останнього Юлія Тимошенко мала стати прем’єр-міністром України.

Однак результати виборів оголосили фальсифікованими. Юлія Тимошенко закликала прихильників опозиції збиратися на Майдані, щоб захистити результати свого волевиявлення. Масові акції відбулися по всій Україні.  У результаті другий тур виборів, де спершу переміг Янукович, було оголошено недійсним.

У результаті повторного голосування президентом став Віктор Ющенко, а Юлія Тимошенко невдовзі отримала обіцяне прем’єрське крісло.

Прем’єрство

До прем’єрського крісла Юлія Тимошенко встигла побути також віцепрем’єром з питань паливно-енергетичного комплексу (уряд Віктора Ющенка) – 1999-2001 роки. 

Пост прем’єр-міністра України Юлія Тимошенко отримала в 2005 році. Однак її однопартійці не отримали місць ані в Кабміні, ані в облдержадміністраціях. Віктор Ющенко не призначив на важливі посади від БЮТ нікого, окрім Юлії Тимошенко.

Тоді ж, у 2005 році, Юлію Володимирівну включили в трійку найвпливовіших жінок планети (за версією “Форбс”).

Однак у прем’єрському кріслі Леді Ю не пробула й року: Віктор Ющенко відправив її та уряд у відставку. Сама Тимошенко заявляла, що Ющенко просто не зміг з нею конкурувати – її рейтинг перевищив президентський. 

Друге прем’єрство Юлії Тимошенко розпочалося в 2007 році, коли після дострокових виборів у парламент БЮТ утворив коаліцію з “Нашою Україною – Народною Самообороною”. Тоді Тимошенко висунули як кандидата на пост прем’єра. Юлію Володимирівну затвердили на посаді. Друге прем’єрство тривало протягом 2007-2010 років. Протягом цього часу було кілька спроб скинути Тимошенко з посту.

Юлія Тимошенко під час свого другого прем’єрського терміну відзначилася боротьбою із “газовою” та “земельною” мафією. Під час другого прем’єрства Тимошенко стався газовий конфлікт між Росією та Україною, у результаті чого на деякий час навіть було припинено постачання газу в Україну. 

Після різних переговорів з тодішнім прем’єром Росії Путіним Юлію Тимошенко почали називати “газовою принцесою”. Навіть у 2021 році її іноді так величають – “газова принцеса Лазаренка”. 

У 2010 році, з приходом до влади Віктора Януковича, Юлія Тимошенко втратила прем’єрський пост, вступивши його Миколі Азарову.

Революція Гідності

Юлія Тимошенко стала активною учасницею Революції Гідності, хоч на той момент  вона тільки-но вийшла на волю після ув’язнення (див. Компромат). 

Президентські амбіції

Юлія Тимошенко неодноразово балотувалася в президенти України. Тричі вона провалила вибори: у 2010-му, 2014-му та 2019-му роках. Президентом Юлія Володимирівна так і не стала. 

На виборах президента в 2019 році Юлія Тимошенко зайняла третє місце в першому турі виборів, поступившись Володимиру Зеленському та Петру Порошенку. До того, як Зеленський оголосив про намір балотуватися в президенти, Тимошенко тривалий час лідирувала в рейтингу.

У Тимошенко на виборах 2019 року навіть з’явився двійник – депутат Юрій Тимошенко. Його вона назвала технічним кандидатом, а всю ситуацію – брудною махінацією. 

На виборах Юлію Володимирівну підтримали Леонід Кравчук, Сергій Тарута, Геннадій Друзенко та інші. Після поразки Леді Ю заявила, що не підтримуватиме ані Зеленського, ані Порошенка. Також зазначила, що вони не спроможні вирішити проблем України.

Парламентська діяльність останніх років

Протягом 2019-2021 років Юлія Тимошенко – активний член парламенту. Перше, за що “Батьківщина” на чолі з Юлією Тимошенко виступала, було рішення про зняття депутатської недоторканності. Згодом Тимошенко підтримала законопроєкт про зменшення кількості депутатів у парламенті.

У листопаді 2019 року Юлія Тимошенко перейшла в опозицію до чинної влади. Це сталося після того, як ВР прийняла законопроєкт про зняття мораторію на продаж землі. Питанням щодо продажу землі Юлія Тимошенко опікувалася тривалий час і продовжує це робити. Ще в 2019 році вона об’єднала свої сили з різними політичними та громадськими організаціями (близько 40) та виступила з вимогою не продавати сільськогосподарські угіддя. У президента Зеленського Тимошенко вимагала відкласти прийняття так званих земельних законів та дати народові самостійно це вирішувати на референдумі.

Головні віхи політичної діяльності Юлії Тимошенко останніх років — це земельні питання, питання електроенергії та газу. Так, Тимошенко переконана, що ціна на газ для українців має бути не вищою від 3 гривень. Про це вона заявила в січні 2021 року. Крім цього, лідерка “Батьківщини” закликала владу відмовитися від імпорту електроенергії з Росії та Білорусі.

Компромат

Ранні кримінальні справи

Уперше Юлію Тимошенко затримали ще в 1995 році, коли вона намагалася вивезти з України валюту – 26 тисяч доларів. На той час ліміт вивезення становив 500 доларів. Проти подружжя Тимошенків порушили кримінальну справу за фактом “контрабанда валюти”, згодом постанови були скасовані.

У 2001 році Юлію Тимошенко як колишню президентку ЄЕСУ (Єдині енергетичні системи України) звинуватили в ухиленні від сплати податків. Запобіжним заходом було обрано підписку про невиїзд. Через це та інциденти з чоловіком Тимошенко тодішній президент Леонід Кучма відправив її у відставку.

Кримінальні справи з 2010 року

З травня 2010 року проти Юлії Тимошенко було порушено низку кримінальних справ, в основному вони були пов’язану з перевищенням службових повноважнь. 

Найбільш резонансними стали справи: “Кіотські гроші”, справа щодо автомобілів сільської медицини, справа щодо газового договору з Росією

У 2010 році прем’єр-міністр Микола Азаров заявив, що дії Юлії Тимошенко та її уряду завдали державі масштабних збитків – на 100 мільярдів гривень. 

Було також відновлено кримінальну справу проти Тимошенко за фактом дачі хабара з метою звільнення свекра.

Вирок та ув’язнення Тимошенко

У 2011 році суд виніс вирок Юлії Тимошенко – сім років ув’язнення та заборона займати державні посади протягом трьох років. Її визнали винною за частиною 3 статті 365 Кримінального кодексу (перевищення влади та службових повноважень).

Згодом всі справи Тимошенко щодо ЄЕСУ  були об’єднані в одну. Жінку судили протягом 12 годин в приміщенні медчастини СІЗО. Тоді вже й так ув’язнену Тимошенко арештували вдруге. 

Світова спільнота була стурбована ув’язненням Юлії Тимошенко. Було подано апеляцію, яку суд не задовольнив. Це викликало негативну реакцію Європарламенту, низки країн, серед яких США, Франція та Канада. 

Захист Тимошенко подав касаційну скаргу щодо вироку в “газовій справі”. Касаційну скаргу теж не задовольнили. 

Покарання Юлія Тимошенко відбувала в качанівській виправній колонії. Там у політика різко погіршився стан здоров’я, аж до того, що вона не могла ходити. У Тимошенко виявили міжхребцеву грижу. Також її адвокат зазначав, що у неї часті запаморочення, тече кров із носа, німіє ліва рука. 

Йшлося навіть до того, що Тимошенко отруїли в колонії.  З’являлися заяви про синці на тілі жінки, які могли бути результатом отруєння. Тимошенко обстежили в колонії лікарі клініки Шаріте, згодом її лікували в Харкові. Тричі Юлія Володимирівна оголошувала голодування. 

Юлію Тимошенко після всіх вказаних подій називали політичним в’язнем режиму Януковича.

Тимошенко звільнили 22 лютого 2014 року після довгого процесу, до якого була залучена як українська, так і міжнародна спільнота. Згодом послідувала у юридична реабілітація Тимошенко.

Ефектні образи на сьомому десятку

Останнім часом Юлія Тимошенко не втрапляла в гучні скандали, однак про неї, тим не менше, багато говорять. Часто причиною тому є зовнішній вигляд політика. Юлія Тимошенко вже розміняла сьомий десяток, але не забуває про стиль та регулярно змінює образи. Чого тільки варта її славнозвісна коса. Та після цієї зачіски Тимошенко неодноразово змінювала стиль: від гладко зачесаного хвоста до злегка недбалих локонів, зібраних на потилиці. 

У новий осінній сезон 2021 року Тимошенко прийшла набагато стрункішою, що відразу ж відзначили в пресі. Крім цього, ЗМІ неодноразово писали, що підозрюють Леді Ю у пластиці. Однак сама лідерка “Батьківщини” прокоментувала подібні чутки тим, що просто їй вдалося відпочити, тому вона стала краще виглядати.

Перепалка з Ольгою Стефанішиною

Приводом для суперечки Юлії Тимошенко та Ольги Стефанішиної, нардепа від “Голосу”, у липні 2021 року стало провалене голосування парламентарів за проєкт закону про легалізацію медичної марихуани.

Нардеп від партії “Голос” Ольга Стефанішина почала словесну перепалку з Юлією Тимошенко після критичних зауважень до законопроєкту про легалізацію медичного канабісу, за який не проголосував парламент.

Ольга Стефанішина вимагала, щоб Тимошенко не маніпулювала фактами і прочитала текст законопроєкту. Водночас лідерка “Батьківщини” звинуватила Стефанішину в тому, що вона нібито виконує замовлення своїх “господарів”.

Статки

Юлія Володимирівна Тимошенко – доларова мільйонерка. Свіжу декларацію вона подала в березні 2021 року. 

Юлія Тимошенко декларує житловий будинок площею 588 кв.м. у Козині Обухівського району Київської області, який вона орендує, а також чотири земельні ділянки (право користування). Тобто власного нерухомого майна політик не має.

Політик задекларувала низку ювелірних виробів світових брендів Mikimoto, Chanel, Van Dinh, Cartier, Chopard. Її чоловік має дві пари наручних годинників від Vacheron Constantin і Corum. Власної автівки Тимошенко не має.

Готівкою Юлія Тимошенко має 5 мільйонів 491 тисячу доларів та 290 тисяч гривень. На її банківських рахунках зберігається 780 тисяч 242 гривні. Її чоловік у готівці тримає 180 тисяч 290 євро, 550 тисяч гривень, 456 тисяч 800 доларів. На банківських рахунках у нього — 55 тисяч 888 гривень, 21 долар, 18 тисяч 310 євро, 52 тисячі 693 чеських крон.

У 2020 році Юлія Тимошенко задекларувала 150 мільйонів гривень в якості "компенсації шкоди, заподіяної політичними репресіями 2011-2014 років, яка отримана в США на стадії досудового врегулювання".

Посилання

Фейсбук, Інстаграм, Твіттер та Ютуб Юлії Тимошенко.

Згадки про персону