Джима Юлія Валентинівна: українська біатлоністка та олімпійська чемпіонка
Джима Юлія Валентинівна — біатлоністка у другому поколінні, неодноразова чемпіонка Європи та призерка чемпіонатів світу. У 2014 році у складі української збірної перемогла на Олімпійських іграх.
Біографія
Юлія Валентинівна Джима народився 19 вересня 1990 року у місті Київ.
Освіта
Біатлоністка вивчала журналістику у Сумському державному університеті.
Сім'я
Валентин Джима (1965 р.н.) – батько Юлії. З 1981 року він почав займатися біатлоном. У 1994 році Валентин брав участь в Олімпійських іграх. Наступного року в естафеті завоював бронзову медаль чемпіонату Європи. Ніна Джима — мати спортсменки в молодості також займалася біатлоном.
Юлія незаміжня. Дітей немає.
Кар'єра
Джима змалку стала на лижі. Першим її наставником з біатлону був рідний батько. Потім Валентин відвів доньку до секції біатлону. Спочатку у Юлії виходило не все добре.
Вона згадувала, що стріляла непогано, а ось каталася на лижах не дуже. Але згодом дівчина почала показувати позитивні результати. Перший сезон у біатлоні Джима провела у 2003 році. За вісім років її запросили виступати за збірну України.
З 2008 до 2011 року вона взяла участь у чотирьох юніорських чемпіонатах Європи. Золотих нагород українка здобути не змогла. Найкращими результатами стали два четверті місця: естафета у 2009 році та індивідуальні перегони у 2011 році.
На дорослих європейських турнірах Юлія виступила шість разів. І тут у неї набагато більше досягнень. З 2011 по 2015 рік у складі української збірної вона тричі перемагала в естафеті та ще раз здобула бронзу. У 2013 році Джима фінішувала другою у спринті.
Але найуспішнішим виявився чемпіонат Європи 2017 року. У польському місті Душники-Здруй українка спромоглася зібрати повний комплект нагород: бронзу у змішаній естафеті, бронзу — гонці переслідуванні та золото — у спринті. Ще один раз Джима ставала чемпіонкою Європи 2020 року. У Мінську вона була найкращою у змішаній естафеті.
На чемпіонатах світу вона брала участь вісім разів. Однак тут піднятися на вищий щабель п'єдесталу пошани їй так і не вдалося. Два рази (2013 та 2017) Юлія була другою та ще тричі (2019-2021) — третьою на естафетах. На світовій першості 2021 року у словенській Поклюці Джима залишилася за крок від бронзи у змішаній естафеті.
На початку 2012 року вона дебютувала на Кубках світу. В естафеті разом із іншими українками Джима фінішувала на восьмому місці. За кілька днів вона вийшла на свою першу індивідуальну гонку. До фінішу у спринті Юлія прийшла 34-ою. У першому сезоні з 66-ма очками молода українська біатлоністка посіла 60-те місце.
За десять років виступів на Кубках світу Юлія чотири рази (три з них в естафеті та один раз в індивідуальній гонці) посідала перше місце. Дев'ять разів Джима закінчувала гонку другою і вісім разів замикала трійку призерів.
У загальному заліку найкращим сезоном українки став 2016/2017. Тоді Джима набрала 632 очки та посіла восьме місце. Наступного сезону Юлія взяла 483 очки та опустилася на одинадцяте місце. Сезон 2020/2021 українка закінчила на 17 місці.
У 2018 році Юлія привезла з чемпіонату світу серед військових три нагороди. Бронзові медалі українка виборола у командній гонці та гонці патрулів. Друге місце вона посіла у спринті.
Найбільшим успіхом у спортивній кар'єрі Юлії стали Олімпійські ігри 2014 року, що проходили у Сочі. Для Джими вони були дебютними. В естафеті їй довірили другий етап після Віти Семеренко. Вважається, що тренери на цей етап ставлять найменш досвідчених спортсменів.
Але Юлія не тільки не зіпсувала гонки, але не використала жодного додаткового патрона та привезла на передачі з пів хвилини дуже небезпечним суперницям, як росіянка Ольга Зайцева та норвежка Тіріл Екхофф. У підсумку Валентина Семеренко та Олена Підгрушна утримали перше місце та вибороли золоті нагороди.
На цій же Олімпіаді Юлія брала участь і в інших перегонах. Проте зайняти призове місце їй більше не вдалося. В індивідуальній гонці вона була лише сьомою. Масстарт українка закінчила 22-ю, а спринт — 42-ю.
Через чотири роки на Олімпійських іграх у корейському Пхенчхані українки в естафеті виступили невдало, посівши лише одинадцяте місце. Також безуспішно Джима виступила і в індивідуальній гонці, фінішувавши лише двадцятою, а у змішаній естафеті вона була сьомою.
У тому ж 2018 році тренувалася здебільшого зі збірною Словенії. На запитання журналістів про можливу зміну країни виступ Джима заявила, що на даний момент це неможливо. Однак у майбутньому цього не виключила.
Юлія також брала участь у літніх чемпіонатах світу на лижеролерах. У 2015 році у гонці переслідуванні на 10 км вона виборола бронзу. Наступного року українка взяла срібло у змішаній естафеті. У 2021 році Джима була другою на суперспринті та гонці переслідуванні на 7,5 км.
Статки
Після тріумфу на Олімпіаді 2014 року син президента Петра Порошенка Олексій подарував спортсменці автомобіль ЗАЗ Sens. У квітні 2019 року Джима розповіла, що вирішила поміняти машину на велосипед. Крім того, за олімпійське золото біатлоністка отримала 125 тисяч доларів призових та однокімнатну квартиру у Києві.
За даними ЗМІ, за сезон 2020/2021 як призові Джима заробила 59 тисяч євро.