Ірина Ставчук
Ірина Ставчук
5211

Ірина Ставчук

Ставчук Ірина Іванівна: т.в.о. міністра екології, яку називають "українською Гретою Тунберг"

Ірина Ставчук - Фото 1

Ставчук Ірина Іванівна — екоактивістка, яка займається лобіюванням посилення заходів з енергозбереження та перехід України на стовідсоткове використання відновних джерел енергії, з червня 2020 року займає посаду тимчасово виконуючого обов'язки міністра екології.

  1. Біографія
  2. Освіта
  3. Сім’я
  4. Кар’єра
  5. Декларація
  6. Посилання
  7. Відео

Біографія 

Ірина Іванівна Ставчук народилася в 1981 році.

Освіта

Ставчук має диплом інженера програмного забезпечення, який вона отримала у київському політеху. Також Ірина має другу вищу освіту. Екологічний менеджмент та політику майбутня чиновниця вивчала в університеті шведського міста Лунд.

Сім'я

Ірина перебуває у шлюбі. Чоловіка звуть Олексій Багнюк. Згідно з декларацією Ставчук, він працює в ГО "Центр екологічних ініціатив "Екодія". У подружжя є донька Анна.

Кар'єра

Першим офіційним місцем роботи Ставчук стала приватна компанія "Ікстенд". Тут з 2004 по 2005 роки вона обіймала посаду менеджера з реклами. Потім протягом дванадцяти з половиною років (грудень 2005-серпень 2017) вона була співробітницею громадської організації "Національний екологічний центр України". Ірина координувала проєкти зі зміни клімату, а також керувала кліматичним відділом.

Ірина Ставчук - Фото 2

У жовтні 2017 року Ставчук стала виконавчим директором громадської організації "Центр екологічних ініціатив "Екодія". Через два роки вона стала державним службовцем, зайнявши посаду заступниці голови міністерства енергетики та захисту навколишнього середовища. Навесні 2020 року це відомство було реорганізовано і з нього було виділено міністерство захисту навколишнього середовища і природних ресурсів.

"Ніколи не могла уявити, що екологічна політика в державі призведе до ситуації відсутності профільного Міністерства. Бачу своєю місією якомога швидше організувати його реєстрацію і відновити повноцінну роботу.

Я йшла в міністерство з прагненням якісних системних змін в сфері екологічної політики і ця мотивація не згасає, хоча бюрократичні питання заберуть багато часу і зусиль", — написала Ставчук в фейсбук.

Ірина Ставчук - Фото 3

У червні того ж року Ставчук стала першим заступником міністра і тимчасово виконуючою обов'язки голови новоствореного органу виконавчої влади.

Ірина має багатий досвід громадської діяльності. Більше десяти років (2008-2019) вона була координатором глобальної мережі Climate Action Network на Сході Європи та Центральній Азії.

У 2011 році Ставчук стала одним із засновників і два роки керувала "Асоціацією велосипедистів Києва". Протягом чотирьох років вона була спостерігачем від громадськості в раді директорів Фонду Чисті Технологій Світового Банку.

За її словами, "зміну клімату не зупинити, але наші дії і рішення сьогодні, завтра і протягом наступних 10 років будуть визначати сценарій життя наших дітей і всіх наступних поколінь.

  • Сценарій посилених негативних наслідків, однак без глобальної катастрофи.
  • Або сценарій сотень мільйонів біженців вже цього століття, загибель живої природи в морях і на континентах, нестача питної води, голод і війни.
Ірина Ставчук - Фото 4

Ставчук вважає, що до 2050 року всі країни світу повинні відмовитися від викопного палива і перейти на 100% відновлювану енергетику. "Зміна клімату і необхідність скорочення викидів повинні йти одним з центральних критеріїв всіх секторальних і місцевих стратегій країни".

Ірина зазначає, що "в Україні більше 2/3 енергогенеруючих потужностей працюють ще з часів Радянського Союзу, є критично зношеними і повинні бути заміщені новими". Для України "це — унікальна можливість поступово перевести всю енергосистему на нові технології поновлюваних джерел енергії".

Про це вона заявила під час виступу на парламентських слуханнях, присвячених зміні клімату в червні 2018 року.

Ірина Ставчук - Фото 5

В інтерв'ю УНІАН, Ірина Ставчук заявила, що в Україні не вистачає законів у сфері поводження з відходами. "У нас досі відсутня правова основа, щоб муніципалітети вводили сортування сміття". Також за її словами потрібно, "розвивати громадський електротранспорт і велоінфраструктуру, припинити дотувати з бюджету промислове тваринництво", оскільки воно "є одним з головних джерел викидів парникових газів". 

У зменшення впливу на клімат Савчук пропонує "створювати відповідні стимули і умови. Наприклад, оподатковувати стилі життя чи технології, які призводять до забруднення довкілля, і стимулювати те, що скорочує викиди".

Ірина зазначає, що "якщо більш раціонально споживати енергію, купувати енергоефективне обладнання і утеплити будинок, ми зменшуємо цей вплив" на клімат. Також вона пропонує більше користуватися громадським транспортом, велотранспортом і ходити пішки.

За її словами, людям потрібно "споживати більш раціонально і не купувати зайвого". Ставчук зазначає, що "виробництво їжі також виходить на досить високий рівень з точки зору викидів парникових газів.

А при виробництві м'яса викидів за все. Взагалі, якщо проаналізувати весь цикл — від вирубки лісів для створення пасовищ до заморожування м'яса і його транспортування — викиди парникових газів при виробництві м'яса в десятки разів більше, в порівнянні зі споживанням рослинної їжі".

Ірина Ставчук - Фото 6

Декларація

У квітні 2020 року Ірина Ставчук опублікувала електронну декларацію про свої доходи за минулий рік.

Чиновниця володіє в спільній власності двома квартирами (70 і 54 кв.м.) у Києві. Ще однією квартирою (38 кв.м.), також в українській столиці вона користується безкоштовно, на праві користування по реєстрації. Чоловік Ірини пересувається на автомобілі Kia Soul 2015 року випуску. Машина була придбана в 2019 році за 569 тисяч.

Ірина Ставчук - Фото 7

За 2019 рік Ірина заробила 574,9 тисячі. Олексій Багнюк поповнив сімейний бюджет на 439 тисяч. У банках т.в.о. міністра зберігає 168 тисяч гривень. Готівковими коштами топ чиновниця задекларувала п'ять тисяч доларів. У чоловіка є чотири тисячі євро.

Посилання

Facebook

Відео

Згадки про персону