Інґріда Шимоніте
Інґріда Шимоніте
1205

Інґріда Шимоніте

Шимоніте Інґріда: прем'єр-міністерка Литви з грудня 2020 року

Інґріда Шимоніте - Фото 1

Шимоніте Інґріда — у 2019 та 2024 роках програла президентські вибори Ґітанасу Наусєді

Біографія

Інґріда Шимоніте народилася 15 листопада 1974 року у місті Вільнюс, Литва.

Освіта

У 1992 році Шимоніте закінчила Вільнюську гімназію Жирмунай, де отримала нагороди за академічні досягнення в математиці.

Восени того ж року вступила на економічний факультет Вільнюського університету. У 1996 році здобула ступінь у галузі ділового адміністрування, а у 1998 році здобула ступінь магістра економіки.

Інґріда Шимоніте - Фото 2

Після навчання вона проходила тренінги в міжнародних організаціях (Організація економічного співробітництва та розвитку, Агентство США з міжнародного розвитку, структури ЄС тощо).

Крім рідної литовської, Інґріда володіє англійською, російською, польською мовами, а також трохи шведською.

Сім'я

Інґріда народилася в сім’ї інженера-будівельника та економістки. Вона не заміжня й не має дітей.

Кар’єра

У 1997 році, ще навчаючись у магістратурі, Шимоніте виграла конкурс на посаду економістки податкового відділу міністерства фінансів. З 1998 по 2001 рік працювала економісткою у торговому відділі цього міністерства, після чого була підвищена до начальниці відділу прямого оподаткування.

На цій посаді вона залишалася до 2004 року, коли стала заступницею міністра фінансів. У 2009 році Шимоніте очолила головне фінансове відомство Литви.

Перший рік її роботи збігся зі спадом ВВП Литви на 14,7%. Для стабілізації економіки було скорочено пенсії, виплати по вагітності й безробіттю, зарплати бюджетників, а також підвищено податки. Вона обіймала посаду міністерки до 2012 року.

Інґріда Шимоніте - Фото 3

У 2013 році Шимоніте увійшла до правління Банку Литви, а через три роки подала у відставку через обрання до Сейму. На парламентських виборах вона була однією з трьох кандидатів, які набрали понад 50% голосів у першому турі.

Як депутат, Шимоніте приєдналася до парламентської групи "Союз Вітчизни", хоча офіційно залишалася незалежною. Вона очолила аудиторську комісію та працювала у комісії з європейських справ.

Паралельно викладала економіку в інституті міжнародних відносин та політичних наук і державні фінанси в університеті менеджменту та економіки ISM. З 2014 по 2016 рік була головою ради Вільнюського університету.

У 2019 році Шимоніте стала кандидаткою у президенти від "Союзу Вітчизни". Вона обіцяла збільшити фінансування національної оборони та назвала Росію головною загрозою безпеці Європи.

У першому турі виборів вона здобула 31,53% голосів, випередивши Ґітанаса Наусєду (31,16%), але у другому турі програла, набравши 33,47% голосів проти 65,86%.

Після президентських виборів Інґріда стала неофіційною лідеркою "Союзу Вітчизни" та одним із найвизначніших політиків, пов'язаних із партією, попри те, що офіційно вона не була її членом.

Інґріда Шимоніте - Фото 4

На нових парламентських виборах, що відбулися 2020 року, вона знову стала одним із трьох кандидатів по округах, які перемогли у першому турі. Цього разу вона отримала понад 60% голосів.

У грудні того ж року після створення урядової коаліції між "Союзом Вітчизни", "Ліберальним рухом" та "Партією свободи" Шимоніте була призначена прем'єр-міністром Литви. Вона друга жінка, яка обійняла цю посаду в історії країни. Протягом 2021 року Інґріда також очолювала Раду міністрів Балтійських країн.

Під час пандемії COVID-19 уряд Шимоніте впровадив "Паспорт можливостей", який дозволяв вакцинованим та протестованим відвідувати заходи й користуватися послугами.

2024 року Інґріда вдруге балотувалася на президентських виборах. Вона знову вийшла у другий тур разом із Ґітанасом Наусєдою, але, як і п'ять років тому, програла. Цього разу її підтримало 24,06% виборців, а Наусєду – 74,44%.

Інґріда Шимоніте - Фото 5

Політичні погляди

Шимоніте виступає за функціонування вільного ринку та мінімальне втручання держави. Вона підтримує одностатеві шлюби та заявила, що ніколи не засудила б жінку, яка зважилася на аборт.

Інґріда підтримує легалізацію марихуани з медичною метою і вважає за необхідне декриміналізувати зберігання невеликих обсягів легких наркотиків без мети збуту.

Згадки про персону