/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F7650ec58-9d55-453c-b6f4-abf2b6198fbe.jpeg)
Ігор Кушнарьов: громадській діяч, бізнесмен
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F32999a12-328e-4056-bd2a-47ba4c40bdbe.jpeg)
Успішний бізнесмен, інвестор, науковець і громадський активіст, волонтер та меценат, сумлінний платник податків, який сплатив безліч мільйонів податку в Україні.
Біографія
Ігор Володимирович Кушнарьов народився 20 вересня 1966 року на Луганщині. Одружений, виховує двох синів.
Кушнарьов Ігор неодноразово ставав власником безлічі нагород. Одна з них – «Найкращий адвокат України 2013» на Всеукраїнському конкурсі «Юрист року». Його номінували згідно з рішенням колегії українських адвокатів.
Кушнарьов Ігор Володимирович захищає права громадян, правознавець, займається адвокатською діяльністю, інвестиціями і консалтингом у сфері фінансів та права. Займається благодійністю і громадською діяльністю. Заснував та керує власним благодійним фондом. З самого початку повномасштабного вторгнення, великої війни, налагодив постачання безкоштовного дитячого харчування, ліків, гігієнічних засобів. Підтримує фінансово програму для поранених військових, яку ініціював на базі одеського шпиталю. В лютому 2022 надав Міністерству оборони України у центрі Києва велике приміщення на потреби армії.
Також юрист Ігор Кушнарьов є головою Громадської колегії з питань боротьби з корупцією Всеукраїнської громадської організації «Асоціація сприяння правовій діяльності» та з 2007 року був членом Громадської ради при МВС України та Громадської ради ДПАУ. Пізніше - експертом у Громадській колегії при ДФС. Перебуваючи на посаді радника Президента Асоціації платників податків України ініціював створення робочої групи та впровадив метод горизонтального моніторингу.
Як журналіст Кушнарьов Ігор є одним із членів Міжнародної федерації журналістів та Національної Спілки журналістів.
Ігор сумлінно платить податки, всіма активами (багато мільйонів) він розпоряджається офіційно, його вважають одним із найбільших приватників, які платять податки.
Також виступає офіційним агентом деяких великих фінансових груп ЄС, має особисті та родинні відносини з контролерами цих груп.
Освіта
Після школи майбутній юрист вступає до Ворошиловградського інституту машинобудування, який закінчує в 1992 році. Другу вищу освіту та диплом юриста Кушнарьов отримує в ЛНУ ім. Франка, в Інституті післядипломної освіти.
З травня 2005 року Кушнарьов Ігор Володимирович починає вивчати тему та готувати матеріали, а у червні 2013 року успішно захищає дисертацію кандидата наук в юриспруденції на базі Харківського національного університету внутрішніх справ. Тема дисертації: «Антикорупційна політика сучасної держави: загальнотеоретична і порівняльно-правова характеристика». Вибір саме такої теми став несподіванкою для професорського складу і вченої ради університету, оскільки до цього практично ніхто в українській науковій спільноті країн СНГ не вивчав і не писав наукові роботи такої тематики. На той час тема вважалася неприйнятною, але в теперішній час дуже поширена у світових політичних колах. Завдяки глибокому розумінню теми Кушнарьов став визнаним експертом, якого активно залучають у якості консультанта та для співпраці з різними урядовими організаціями ЄС та світу .
Через п’ять років, вже у 2018-ому, юрист захистив ще одну дисертацію, - докторську. Тема: «Політична корупція». Ступінь доктора філософії та політології отримав після захисту в Інституті держави і права ім. В. М. Корецького НАН України.
Кар’єра
Свою першу роботу Кушнарьов Ігор отримав ще до студентства, після школи. В 1983-му році почав працювати в плановому відділі «Ворошиловградського автотехобслуговування», яке належало до промислового об’єднання «Укравтотехобслуговування» Міністерства автотранспорту УРСР.
Проте вже через рік іде в армію, служив там до 1986-го року. Після повернення одразу продовжує працювати на «Старобільському спеціалізованому автопідприємстві №0305», в фінансовому відділі.
На початку 1989-го року отримує місце заступника директора з фінансів на Сніжнянському виноробному заводі Держагропромкомплексу Азербайджанської РСР при Республіканському промисловому об’єднанні з переробки винограду «Азервиноградпром».
Свою комерційну діяльністю починає приблизно тоді ж.
До бізнесу його змушує звернутися розвал Радянського Союзу. В цей час допомагав своїм батькам заробити початковий капітал через операції з приватизаційними чеками та сертифікатами. Завдяки чому родина Кушнарьова стала власницею деяких великих підприємств Донбасу.
Також Кушнарьов Ігор Володимирович починає відновлювати економічні зв’язки, товарообіг і рух продуктів споживання не лише між колишніми територіями СРСР, а й між Луганськом та іншими регіонами країни. Створює кілька компаній, які інвестували кошти в різні промислові галузі.
У 2008 році вирішує повернутися до юриспруденції і стає засновником власного бюро «Адвокатське бюро Кушнарьова», яке стало однією з найкращих компаній в Україні, що надають правовий захист.
Поштовхом для заснування власної юридичної практики стала необхідність захисту сімейного бізнесу від свавілля силовиків. Отримавши успіх у цьому напрямку - Ігор почав тиражувати свій досвід й допомагати боротися з цим явищем спочатку своїм партнерам, а потім всім, хто потребував допомоги. Завдяки своїй практиці Кушнарьов здобув авторитет у комерційних колах, що дозволило йому розширювати сферу своїх бізнес-інтересів.
«Адвокатське бюро Кушнарьова» займається також благодійністю, надаючи безкоштовну юридичну допомогу пенсіонерам та малозабезпеченим.
2009 – Кушнарьов Ігор відкрив у Великій Британії Igor Kushnarov Advisory Bureau, консалтинг для побудови бізнесу на закордонних ринках. Протягом чотирьох років, починаючи з 2011, був інвестором у британську економіку через National Loans Act 1968. Дозвіл отримав завдяки бездоганній репутації, та підтвердження чистоти активів від британських перевіряючих органів. Щодо іншої інвестиційної діяльності – Кушнарьов співпрацює з ТПП «Ізраїль-Україна», з польською інвестиційною агенцією.
2010 – бізнесмен відкрив інвестхолдинг SVH Private Banking Agency, обсяг інвестицій - $ 158 млн. У 2017 році запрацювала українська філія - EURO AUDIT. Головна мета – допомогти закордонному бізнесу, інвесторам адаптуватися в Україні, а українському – за кордоном.
У 2010-20 ті роки Кушнарьов Ігор Володимирович став контролером двох українських банків: «Інвестиційний Траст Банк» і «Фінанс банк», сумарний капітал - 336,4 млн. грн. Протягом 2014-2016 років в Україні відбувався процес реформування банківської системи, головна мета якого виявлення походження активів та встановлення реальних власників. Кушнарьов підтвердив походження та чистоту активів, залишився кінцевим бенефіціаром обох банків. Також отримав від НБУ висновок, який підтверджував стабільність «Інвестиційного Траст Банку» і «Фінанс банку».
Ігор Кушнарьов та його сім'я є найбільшими платниками податків серед фізичних осіб в Україні. За період 2010-2014 роки його сім'я заплатила податків на суму понад 30,3 млн грн.
Ігор Володимирович Кушнарьов є бенефіціаром голландських фондів Stichting Administratiekantoor LVV, Stichting Global Investment та Stichting Vanco Holding. Вони займаються активною інвестиційною діяльністю та є інвесторами в економіку багатьох країн: Латвії, Іспанії, Швейцарії, Угорщини, Польщі, Нідерландів, Гонг Конгу. Але найбільші інвестиції надходять саме в економіку України.
Супротив системі й відновлення справедливості
Фактично з самого початку своєї бізнес-діяльності, ще починаючи з 90-х років, ставав жертвою незаконних переслідувань з боку діючої влади, кому б вона не належала. Адже вже в той час заробляв чималі гроші чим привертав до себе увагу не тільки кримінальних структур, а й корумпованих чиновників, які мали практично необмежену владу і жили не за законами, а за поняттями.
До сьогоднішнього дня основні бізнес-активи фондів (компаній), що знаходяться в Україні, є предметом постійного тиску як на самого юриста Кушнарьова, так і на його родину з боку влади, періодично потрапляючи під арешт з ініціативи Генпрокуратури, інших слідчих органів чи місцевих судів різних інстанцій. Кушнарьову закидають зв'язки з чиновниками режиму екс-президента Віктора Януковича та звинувачують у нісенітницях, без висування реальних звинувачень. І це все попри наявність усіх нотаріально завірених договорів купівлі-продажу та рішень європейських судів та інших установ ЄС, що підтверджують законність придбання усіх його активів.
Варто зауважити, що тиск на родину Кушнарьова, який сам родом з Луганщини, розпочався ще з середини 1990-х. Тоді його батьки були активними учасниками процесів приватизації на Донбасі після розпаду СРСР, але згодом прийшли «великі гравці» з оточення Віктора Януковича та влаштували незаконний переділ майна, використовуючи потужний адмінресурс. У ті часи сім’я Кушнарьова мала великий бізнес у Луганській області, але з приходом команди Януковича, після серії гучних вбивств, - все було втрачено.
Більш того, у 2006-2007 роках, за часів прем'єрства Януковича, юрист Кушнарьов Ігор Володимирович декілька місяців утримувався у СІЗО в Луганську, куди його у сфабрикованій справі незаконно помістив тодішній начальник УБОЗ – людина соратника Януковича Юрія Іванющенка, також відомого як «Юра Єнакіївський». Пізніше Кушнарьова було звільнено, і вже під час каденції Юлії Тимошенко справа багато років перебувала у суді після чого розвалилася. Через це було звільнено слідчого УБОЗ. Але факт залишається фактом: навряд чи вся ця історія трапилась, якби Кушнарьов дійсно мав би зв'язки з Януковичем та його командою.
Загалом, з початку 2000-их в Україні проти бізнесу та сім'ї Кушнарьова було ініційовано цілу низку незаконних слідчих дій, які супроводжувалися обшуками, законність яких викликає серйозні питання. Також слідчі органи вдавалися до тактики залякування та погроз родині.
Зокрема, з 2005 року було проведено близько 150 обшуків не лише у самого Кушнарьова, але й членів його сім'ї, співробітників, близьких і знайомих. Лише за одним кримінальним провадженням № 42014000000001262, за яким українські правоохоронні органи запитували документи у швейцарських колег, обшуки проводилися близько 30 разів. При цьому жодного разу не було знайдено і не вилучалося нічого, що стосувалося б справи. Щоразу захист Кушнарьова подавав скарги до різних інстанцій, за якими ініціювалися судові позови щодо порушення прав громадянина. Водночас жодна з цих процесуальних дій не була проведена з повною відповідністю до законодавчих вимог.
Особливо ситуація загострилася у 2011 році, коли в ЗМІ почали активно розповсюджуватися замовні статті-компромат проти Кушнарьова нібито-то про його зв'язок з родиною та оточенням Януковича. Пізніше одного з журналістів, який розповсюджував наклепницьку статтю проти Ігоря Кушнарьова, було затримано на місці злочину під час отримання хабаря. Його було притягнуто до кримінальної відповідальності згідно з постановою суду за шантаж, вимагання та намагання отримати хабар. В лютому 2016 року між сторонами через суд було укладено мирову угоду – автор матеріалу визнав свою провину та погодився виплатити Кушнарьову компенсацію за нанесену моральну шкоду та руйнування ділової репутації за свій «компромат». Журналіст визнав, що розмістив статтю на підконтрольному йому сайті на замовлення представників правоохоронних органів з метою відкриття кримінального провадження останніми проти Кушнарьова, а також для шантажу, здирництва та тиску на його родину.
Поки йшов суд, зазначена сфальсифікована інформація тривалий час перебувала у мережі Інтернет та розповсюджувалася через інші ЗМІ, що давало слідству в рамках нових кримінальних справ змогу використовувати нічим не підтверджені факти, викладені у статтях, як підставу для корупції та вимагання у родини Кушнарьова.
Крім того, під час ведення цих справ слідчі органи долучали до них майно нідерландських компаній бізнесмена. Так, у рамках провадження щодо колишнього міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка слідчі арештували майно компанії Stichting Administratiekantoor LVV (20 земельних ділянок, 3 будинки, квартира та 2 паркомісця в Києві, Київській та Донецькій областях). Це сталося попри те, що протягом майже 10 років незаконного переслідування Кушнарьова жодних реальних доказів зв'язку цих активів із кримінальними доходами біглого екс-міністра слідство так і не знайшло.
Зокрема, 9 грудня 2021 року слідчими ДБР з Управління з розслідування злочинів, скоєних у зв'язку з масовими протестами у 2013-2014 роках, було проведено обшуки кількох житлових приміщень у Києві та Київській області, зокрема, за фактами злочинної діяльності колишнього міністра внутрішніх справ В.Ю. Захарченка та його найближчого оточення. Під обшуки потрапили 12 об'єктів нерухомості фондів Stichting Administratiekantoor LVV та Stichting Global Investment, які оглядалися на підставі постанов слідчого судді Печерського районного суду від 19 листопада 2021 року в рамках УП № 42014000000001262 від 13.11.2014 року.
Того ж дня співробітники Національного агентства України з виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА), без згоди власника та зловживаючи службовим становищем, проникли в житлові приміщення Ігоря Кушнарьова, разом зі слідчим та прокурорами, яким було надано дозвіл на проведення обшуку у квартирі згідно з постановою суду. Після протиправного проникнення в житло співробітники АРМА здійснювали його відео- та фотофіксацію всередині, оглядали особисті речі орендарів та осіб, які перебували у приміщенні, загрожували особам, які проживають у квартирі на законних підставах, примусовим виселенням, у тому числі тим, хто там проживає з неповнолітніми дітьми. І це при тому, що до зазначеного кримінального провадження власники приміщень не мають жодного відношення.
У зв'язку з цим за заявою мешканців щодо співробітників АРМА, присутніх на обшуку, 30.12.2021 року було порушено УД № 120211050500042205 на підставі ст. 162 ч. 1 КК України за фактом незаконного проникнення в житлові приміщення, що супроводжувалося залякуванням мешканців та їхніх дітей.
Протягом 2022 року адвокатами власника приміщень було подано понад десяток клопотань до Печерського районного суду міста Києва з метою скасування незаконних арештів, накладених на майно. Також протягом того ж року було подано понад п'ятдесят заяв, клопотань і скарг до органів державної влади та правоохоронних органів щодо незаконності проведення обшуків у житлових приміщеннях із залученням представників АРМА.
Крім того, було подано звернення до Комітету Верховної Ради України з антикорупційної політики, Кабінету міністрів України та Уповноваженого з прав людини Верховної Ради України щодо порушення недоторканності житла.
До слідчих ДБР та прокурорів ГПУ було направлено понад тридцять клопотань про надання матеріалів кримінального провадження для ознайомлення. Проте доступу до матеріалів справи представникам Кушнарьова надано не було.
На початку лютого 2022 року юрист Кушнарьов Ігор Володимирович звернувся з письмовою заявою до ГПУ та ДБР з метою взаємодії та співпраці з правоохоронними органами у рамках вищезгаданого кримінального провадження. Проте відповіді на свою заяву він так і не отримав, що може свідчити лише про незацікавленість правоохоронних органів у законному та ефективному розслідуванні цього кримінального провадження.
Водночас методи, використані українськими силовиками у справі Кушнарьова, викликали занепокоєння та нерозуміння у закордонних партнерів. Коли ж ГПУ та Державне бюро розслідувань звернулися до іноземних держав із запитами про міжнародну правову допомогу, зокрема, у Швейцарію та Нідерланди, останні відмовили у виконанні запитів про правову допомогу. Вивчивши надані матеріали, компетентні органи цих країн дійшли висновку, що докази провини Кушнарьова та склад злочину відсутні. Більш того, нідерландські суди визнали, що слідство в Україні порушувало законні процедури, звинувачення проти Кушнарьова були безпідставними, а його майно та бізнес не підлягають санкціям або переслідуванню.
Згодом Міністерство фінансів Нідерландів надіслало офіційного листа, у якому зафіксувало відсутність жодного підтвердження зв'язків Кушнарьова з колишніми українськими міністрами чи іншими підсанкційними особами.
Одночасно під відповідальність потрапили кілька нідерландських чиновників, в тому числі представник Міністерства фінансів, яких звинуватили в ухваленні необ'єктивних та необґрунтованих рішень щодо майна Кушнарьова, що ґрунтувалися на фальсифікованій інформації з мережі Інтернет та не були ретельно перевірені.
Сам бізнесмен Кушнарьов Ігор Володимирович протягом усіх цих років намагався боротися з незаконним переслідуванням, зокрема, звертаючись з судовими позовами проти держави Україна в особі Генеральної прокуратури України з вимогою компенсаціє заподіяної шкоди – як в українські суди, так і міжнародні, в тому числі, Європейський суд з прав людини та Міжнародний арбітражний суд у Вашингтоні.
Для захисту активів та контролю інтересів Ігоря Кушнарьова, а також його фондів, було залучено відому адвокатську фірму UNILEX ATTORNEY ASSOСIATION.
Паралельно ГПУ та інші слідчі органи в Україні вдають, що нічого цього не відбувається і продовжують корупційні дії. Однак зараз їм стає все складніше фальсифікувати справи проти Кушнарьова. Ба більше, проти деяких чиновників прокуратури та пов’язаних з нею адвокатів в Україні вже було розпочато судові і кримінальні справи через перевищення повноважень, зловживання владою, корупцію та фальсифікацію.
Варто також зауважити, що згідно із витягом про несудимість станом на 1 січня 2025 року юрист Ігор Кушнарьов до кримінальної відповідальності не притягується, незнятої чи непогашеної судимості стосовно нього немає, в розшуку він не перебуває.
Таким чином можна зробити висновок, що наразі в Україні у справах Кушнарьова проходять процеси, аналогічні до процесу в суді у Нідерландах, але вони мають специфіку, додаткові проблеми та ускладнення через недосконале пострадянське законодавство, невдалу судову реформу в Україні розпочату ще за часів Порошенка, а також складну політичну, корупційну та соціальну обстановку всередині країни.
Суспільно-політична, громадська діяльність
Ігор Кушнарьов – письменник, видавець, меценат
Написав та видав книги про політичну корупцію «Політична корупція: глобальні виклики і Україна», вони стали бестселерами серед політиків, студентів-магістрів. Книги вийшли багатьма тиражами не тільки в Україні, а й за кордоном, у Польщі, Великій Британії, адже перекладені англійською. Тему політичної корупції, та протидію цьому явищу Кушнарьов Ігор підіймає у багатьох своїх наукових працях, опубліковано більше 300 робіт.
Більше 20 років тому Кушнарьов Ігор Володимирович залучився до великого проєкту: «Українська державність:історико-правничі нариси», де отримав членство у науково-експертній раді, а також став автором деяких розділів. У 2021 році вийшов перший тираж видання.
Запустив в тираж кількома мовами історичну книгу «Угорці в Києві» авторства Стефана-Арпада Мадьяра. Окрім фінансування, збору унікальних історичних матеріалів особисто зробив переклад книги англійською.
Ініціював створення документального фільму. Тема: екологія та утилізація сміття у столиці та Київській області. На той час, 2013 рік, це був справжній виклик, адже фільм демонстрував наявну корупцію у спробі відновлення навколишнього середовища та екології мегаполісу.
Питання екології завжди привертали увагу Кушнарьова, він працював над розробкою законодавства в сфері екології для проєкту громадського руху «Native Planet Public Organization».
Разом з Кабінетом міністрів України Кушнарьов Ігор розвиває великий проєкт з переробки відходів у зоні відчуження Чорнобильської атомної станції. Адже прогресивні екологічні проєкти – передумова потрапляння України до ЄС.
Юрист і адвокат відкрив єдиний приватний музей Івана Франка у столиці. Профінансував, побудував усю логістику процесів, від знаходження будівлі до експонатів для музею письменника.
Ще з початку 2000-их Кушнарьов Ігор Володимирович підтримує фінансово медичний центр у місті Одеса. Об’єм інвестицій перевищив 2 млн $.
Фото і відео
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F60a0e875-9ce1-4a86-828f-3a2f1e59239b.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F85972acc-e682-4b87-8098-346d3fb4a157.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2Faf36033c-32c9-4984-960c-8f3afca894eb.jpeg)