Євген Уткін
  • Дата народження
    28 квітня 1958
  • Країна
    Росія
  • Соцмережі
Євген Уткін
327

Євген Уткін

Євген Уткін: підприємець, який створює біткоїни для сепаратистів

Євген Уткін першим на пострадянському просторі почав займатися виробництвом комп'ютерів і комп'ютерного обладнання. У середині 2000-х його компанію оцінювали на Лондонській фондовій біржі в кілька мільярдів доларів. Але зараз “Квазар” переживає не найкращі часи. Компанія не може розплатитися з боргами. Крім того, її підозрюють у фінансуванні донецьких сепаратистів.

1. Біографія
2. Освіта
3. Сім'я
4. Кар'єра
5. Компромат
6. Статки
7. Євген Уткін про бізнес в незалежній Україні
8. Євген Уткін про сучасну владу
9. Євген Уткін про перспективні галузі української економіки

Біографія

Євген Уткін народився 28 квітня 1958 року в місті Донецьк Ростовської області (за півкілометра від кордону з Україною).

Його батько був директором шахти, а мати була завідувачем аптеки.

Освіта

Вищу освіту здобув у 1982 році в Московському інституті електронної техніки.

Крім того, Євген Уткін навчався в бізнес-школах у Франції, Швейцарії, США та Бразилії.

Сім'я

Євген Уткін одружений. У нього четверо дітей.

Михайло - 37 років. СЕО українського стартапу eFarmer, який спеціалізується на мобільних додатках для фермерів.

Володимир - 30 років. Вивчав психологію в Московському державному університеті імені Ломоносова, навчався у київській академії медіа мистецтв, а також в Києво-Могилянській бізнес-школі. Працює в міжнародній компанії Luxoft, яка займається розробкою програмного забезпечення.

Надія - 20 років. Навчалася в Росії і Великобританії. Олександра - 14 років, школярка.

Кар'єра

Батько Євгена помер рано, тому майбутній бізнесмен пішов на роботу відразу після отримання атестата зрілості. Уткін протягом двох років працював електрослюсарем на шахті в рідному місті.

Будучи студентом, він працював у науково-дослідному інституті точних приладів, який розташовувався в підмосковному місті Зеленоград.

Ставши фахівцем в області мікропроцесорних систем, Уткін отримав розподіл до Києва. Тут він працював в НДІ мікроприладів протягом восьми років. Пройшов шлях від інженера до головного конструктора.

За словами самого Уткіна, перший час перебування в українській столиці він проживав на залізничному вокзалі, підробляв у будівельних загонах, а також у науково-виробничому об'єднанні “Криста”.

Євген за рік до розпаду Радянського Союзу створив одне з найуспішніших підприємств у Східній Європі кінця ХХ-початку ХХІ століть - “Квазар-Мікро”. Євген Уткін хотів займатися таким бізнесом, у якого не було б конкуренції і можна було б щось створювати. Вибір його зупинився на комп'ютерній продукції.

Його компанія стала першою на теренах Радянського Союзу, яка стала займатися виробництвом і реалізацією комп'ютерів і комплектуючих. Крім того, вона займалась дистрибуцією таких гігантів ринку інформаційних технологій, як Intel, Microsoft та інші.

Через п'ятнадцять років після створення компанії Євген Уткін продав п'ятдесят один відсоток акцій “Квазар-Мікро” російському концерну “Ситроникс”.

У 2006 році він очолив все той же “Ситроникс” і переїхав до Москви. Компанія працювала в тридцяти країнах. На Лондонській фондовій біржі вона була оцінена у понад два мільярди доларів. Однак у Росії Уткін надовго не затримався.

За його словами, велика частина ідей народжувалася саме в Україні, а Росія середини 2000-х років переставала бути вільною і почала своє перетворення в повторення Радянського Союзу. Тому Євген Уткін прийняв рішення повернутися в Україну.

У 2009 році Євген Уткін створює свою другу компанію з майже такою ж назвою, як і попередня  — “Kvazar-Micro Securities”. Ця компанія викупила за п'ятдесят мільйонів доларів бренд “Квазар-Мікро”.

У 2010 році бізнесмен створив інвестиційний холдинг КМ Core, в який входить дванадцать компаній із різних країн світу. Холдинг має дочірні компанії в трьох напрямках: інфокомунікаційні технології (“КМ Disti”), мікроелектроніка (“Polyteda”), нанотехнології (“КМ Labs”). Обсяг його венчурних інвестицій складає більше сотні мільйонів доларів.

Крім бізнесу, Євген Уткін займається організацією культурних (“ГогольFest”, “Jazz in Kiev”) і освітніх ( “Майстер-клас”) заходів.

Хобі бізнесмена - бойові мистецтва і біг. Євген Уткін часто бере участь в міжнародних марафонах.

Компромат

Ще в 2010 році компанія Євгена Уткіна взяла в української філії “Ощадбанку Росії” кредит на суму  шість мільйонів євро. У заставу “Квазар” передав банку нерухомість площею в 16,5 тисяч кілометрів.

Через шість років фінансова установа зажадала повернення боргу. За цей час пеня становила вісімдесят мільйонів гривень. Усього банк зажадав від “Квазара” в перерахунку на національну валюту більше трьохсот мільйонів гривень. Добровільно боржник віддавати не захотів.

Тоді “Сбербанк” подав до суду і виграв. “Квазар” подав апеляцію, проте Феміда залишилася на боці фінансової установи.

Оскільки  компанія Євгена Уткіна не могла виплатити всю суму, банк отримав в якості компенсації заставне майно. Однак “Квазар” до сих пір його використовує як власне.

У 2012 році “KM Техно” - одна з компаній, яка входить у холдинг Євгена Уткіна, виграла тендер на побудову комплексної автоматизованої системи управління на базі програм SAP для “Укргазвидобування”. Ціна договору - 63 мільйони гривень. Крім побудови SAP, переможець повинен був встановити програмне забезпечення і навчити персонал.

Однак, за твердженням замовника, на підприємство ПО так і не надійшло. У 2016 році в офіс однієї з дочірніх компаній “Квазара” нагрянули з обшуками спочатку Служба Безпеки України, а потім Генеральна прокуратура. Сам Євген Уткін повідомляв, що зі свого боку вони виконали всі умови договору, а на “Укргазвидобування” було поставлено програмне обладнання. Однак грошей за це “Квазар” не отримав.

Після того, як Уткін особисто зустрічався з президентом України Петром Порошенком, цю справу зам'яли.

У лютому 2018 року в київському офісі “Квазара” правоохоронні органи провели обшуки. Вони виявили чотириста ферм для майнінгу криптовалюти і документи, які підтверджували, що компанія займалася перерахуванням коштів в “Донецьку Народну Республіку”.

Євген Уткін пояснив, що компанія, в якої виявили ферми, до його бізнесу не має відношення. Вона всього лише орендувала приміщення в будівлі, що належить “Квазару”.

Статки

Підприємець - довгий час був учасником ТОП-200 найбагатших українців. На довоєнний 2013 році Уткін, згідно журналу "Фокус" володів 110 мільйонами доларів.

Євген Уткін про бізнес в незалежній Україні

Підприємець розповідає, що будь-який великий бізнес починається з мрії. У нього була мрія в 1990-і роки створити інноваційне і масштабне підприємство, шо за рівнем не буде поступатися Intel. Можливості, які відкрилися під час “перебудови”, давали можливість як вчитися, так і розвивати бізнес.

Бізнесмен час до 1998 року називає часом "дикого”, але водночас і чесного капіталізму. У суспільстві до слова “бізнесмен” ставилися негативно. Але в своєму колі панувала довіра.

Євген Уткін згадує, що всього один обман міг поставити хрест на кар'єрі підприємця. Бізнес ріс ще й тому що доступ до фінансових ресурсів був вільніший. Банки видавали кредити порівняно легше.

Однак наприкінці 1990-х державна система стала міцнішою, вплив Росії посилився, з'явилися перші рейдери. А початок тисячоліття минув під знаком зрощування влади і капіталу, тиском на середній і дрібний бізнес.

На якийсь час після Помаранчевої революції почалося зростання роздрібної торгівлі та ризикованого кредитування. Однак, на думку бізнесмена, все це було отруєно відсутністю державного будівництва та аморальністю політиків. А події останніх п'яти років тільки привели до того, що “мрія виявилася знекровленою”.

Євген Уткін про сучасну владу

Бізнесмен критикує нинішню владу. Гасло “Армія. Віра. Мова” він вважає середньовічним.

Говорячи про українську армію, Євген Уткін зауважує, що країна була порятована не владою, а волонтерами та добровольцями.

Не сприймає він і той факт, що влада втручається в справи церкви. Він категорично проти того, щоб держава займалась цим. Особливо коли це робить людина, що не має морального авторитету. Але більш за все його дивує натовп людей, що аплодують такому втручанню і не розуміють самого факту блюзнірства.

Не бачить сенсу Євген Уткін порушувати і мовне питання. Він вважає, що це питання порівняно з іншими справами, не важливе. Навпаки, підприємець пропонує створити центр  вивчення слов'янської культури. Цей центр міг би дати притулок російським вченим, які були змушені залишити країну.

Євген Уткін про перспективні галузі української економіки

Бізнесмен вважає, що в Україні кілька принципово важливих індустрій.

Першою він називає безпеку і оборону. На думку Уткіна конфлікт з Росією ніхто, крім самої України вирішувати не буде. Тому потрібно самостійно розвивати цю індустрію.

Другою важливою галуззю для України є сільське господарство. Нові технології можуть не тільки витягнути країну, а й допомогти стати житницею світу.

Третє - це енергетика. Причому розвиток альтернативної енергетики. Необхідно фокусуватися на енергозбереженні та технологіях - на біопаливі, вітрових і сонячних станціях, малих ГЕС.

Четвертою індустрією Уткін називає все, що пов'язано з охороною здоров'я, а особливо з фармацевтикою.

Згадки про персону