Галущенко Герман Валерійович: міністр енергетики і колишній віцепрезидент «Енергоатому»
Галущенко Герман Валерійович — голова Міненерго, якого називають протеже нардепа Андрія Деркача і помічника президента Сергія Шефіра.
Біографія
Герман Валерійович Галущенко народився 1 травня 1973 року у місті Львів.
Освіта
Галущенко має дві вищі освіти: юриста і менеджера ЗЕД. Закінчив Львівський нацуніверситет (1995) та академію зовнішньої торгівлі в Києві (2002).
У 2001 році Герман захистив дисертацію на тему: «Міжнародні договори України про правову допомогу в цивільних справах і внутрішнє законодавство» і став кандидатом юридичних наук.
Сім’я
Герман Галущенко одружений на Ользі Богдановій. Вона має диплом столичного національного університету будівництва і архітектури. У подружжя є син Максим, а також дві доньки Вероніка і Стефанія.
Ольга займається підприємницькою діяльністю (спеціалізована діяльність по дизайну). Дружина Галущенко засновник та арт-директор ТОВ «Простір 86» (діяльність в галузі архітектури), партнер у компанії 2B.group. У листопаді 2018 року Ольга створила власне архітектурне бюро — Bogdanova Bureau.
Кар'єра
Ще студентом Герман став помічником прокурора Львова. Потім він працював у МЗС. Представляв українські інтереси в антикорупційному комітеті Ради Європи.
Наприкінці 1990-х він переходить на роботу у президентський Секретаріат Леоніда Кучми. Зміна влади у 2005 році ніяк не позначається на Галущенко. Тепер він працює в Адміністрації глави держави. Після того, як у 2010 році президентом став Янукович, Галущенко займає посаду керівника департаменту судової роботи Мін'юсту.
У 2012 році Герман почав викладати міжнародне приватне право у ІМВ КНУ ім. Тараса Шевченка. З 2013 по 2014 рік Галущенко був виконавчим директором з правового забезпечення НАЕК «Енергоатом».
У 2019 році Герман був претендентом на посаду державного секретаря Міністерства економічного розвитку і сільського господарства. У травні 2020 році він повернувся до «Енергоатому», зайнявши посаду віцепрезидента компанії. До літа того ж року був членом політичної партії «Патріот».
22 квітня 2021 року голова Кабміну Шмигаль представив Галущенко як кандидата на посаду керівника Міністерства енергетики. Через тиждень парламент більшістю голосів призначив його на цю посаду.
«Я не пам'ятаю за останній час якогось міністра, якого призначали з такою великою підтримкою. 305 голосів у залі — це про щось говорить. Я думаю, пан Герман зміг переконати всіх у тому, що він може взяти управління і у нього є конкретний план, — зазначив нардеп з фракції «Слуга народу» Анатолій Костюх.
«Під час його роботи «Енергоатом» від мільярдів прибутку впав до мільярдів збитків та перетворився у годівницю, з якої олігархи брали електроенергію нижче собівартості. Тому у мене є питання про те, що він буде робити на посаді міністра енергетики», — заявив представник «Євросолідарності» Олексій Гончаренко.
«По пану Галущенко є два питання. Перше — це питання його професійності. Він, чесно кажучи, не зміг конкретно відповісти ні на одне питання. Питання друге — це доброчесності. Це питання виникає у зв'язку з тим, що він зараз працює в «Енергоатомі».
До цієї компанії є багато запитань як у депутатів, так і в Національного антикорупційного бюро. НАБУ зараз розслідує справу про продаж електроенергії структурам Коломойського по очевидно заниженою ціною. І пан Галущенко не може не бути причетним до цього», — повідомила Інна Совсун з« Голосу ».
Герман Галущенко — представник від України в арбітражі Міжнародного центру по врегулюванню інвестиційних спорів, входить до складу Американської Асоціації Міжнародного права, займає посаду віцепрезидента з питань боротьби з корупцією та корпоративної відповідальності.
Він входить у керівництво ряду громадських організацій: «Врятуй дитину», «Адвокат захисника Вітчизни», «Інститут безпеки дорожнього руху».
Компромат
У 2013 році ім'я нинішнього очільника Міненерго фігурувало у скандальному судовому розгляді з приводу виплати «Енергоатомом» 28 мільйонів доларів «за іржаві ротори» збанкрутілій фірмі.
Тоді деякі видання припустили, що Галущенко, діяв не в інтересах «Енергоатому», а на догоду голові Мін'юсту Олександру Лавриновичу, якого підозрювали в зв'язках з В'ячеславом Платоном.
Саме молдавському підприємцеві належала фірма, яка вимагала від «Енергоатому» майже 30 мільйонів. Парламентарій Володимир Ар'єв написав, що рішення про виплату цих коштів приймалося в Санкт-Петербурзі, у російському арбітражі. «Деловая столица» відзначила, що Галущенко до цього вже програвав суд офшорній компанії, яка входить у сферу впливу того ж Платона.
У квітні 2021 року нардеп Володимир В'ятрович назвав нового очільника Міненерго «креатурою російського агента Деркача і «компромісною фігурою» для кланів Ахметова і Коломойського».
За словами керівника Центру протидії корупції Віталія Шабуніна, «Енергоатом» під час роботи там Галущенко «подарував кампаніям Ахметова і Коломойського наших 65 мільйонів гривень. За цією схемою НАБУ навіть справу веде, у рамках якої вже і обшуки пройшли».
Нардеп Гео Лерос зазначив, що тільки наприкінці 2020 року компанія продала собі у збиток електроенергії майже на два з половиною мільярди. Також парламентарій назвав Галущенко похресником Деркача.
У пресі повідомляють, що Галущенко керував юридичною службою «Енергоатому», коли керівником компанії був нинішній позафракційний парламентарій Андрій Деркач.
Попри те, що він давно покинув посаду голови «Енергоатому», деякі засоби масової інформації атестують його як «тіньового керівника. За словами колишнього в.о. міністра енергетики Юрія Вітренка, «у нього там багато людей». На початку 2021 року Міністерство фінансів США назвало Деркача «активним російським агентом».
Той же Ар'єв у 2020 році заявляв, що призначення Галущенко на посаду віцепрезидента «Енергоатому» лобіював Сергій Шеріф, помічник президента України. Нібито це було своєрідним «гонораром» за публікації скандальних «плівок Деркача».
Британське видання London loves business пише, що Шефіру та Деркачу в «Енергоатомі» потрібна була людина, яка стане «весільним генералом». На папері він буде керувати підприємством, а на ділі буде робити те, що йому велять.
«Фактично всі стратегічні рішення приймаються офіцером російського КДБ Андрієм Деркачем і проросійським персонажем Сергієм Шефіром, тобто в самому «Енергоатомі» зараз є команда лояльних Росії «маріонеток».
В «Енергоатомі» вони встигли за кілька місяців «накопичити мільярдні борги, вигнати найдосвідченіших професіоналів галузі, які насмілилися висловити свою думку, і подати безглуздий позов проти Міністерства енергетики».
Як пише портал «Антикор», Галущенко в дуеті з іншим віцепрезидентом «Енергоатому» Олегом Бояринцевим взяв під контроль адміністративну вертикаль компанії, перетворивши т.в.о. президента Котина на цапа-відбувайла.
Журналісти видання повідомляють, що Котин «повинен був потурати всім примхам злочинців та у разі чого, ніс би повну відповідальність за корупційні дії Галущенко і компанії. А останні відразу взяли під контроль закупівлі підприємства, не гребуючи підкупом, шантажем і фізичними погрозами».
Також «Антикор» відзначав, що керівництво «Енергоатому», зловживаючи службовим становищем та порушуючи законодавство без проведення тендеру уклало договір на проведення робіт по завершенню будівництва «Центрального сховища відпрацьованого ядерного палива».
Колишній директор з протидії корупції в «Енергоатомі» Олег Поліщук в інтерв'ю виданню Kosatka Media повідомив, що Галущенко незаконно отримав премію за другий квартал 2020 року в розмірі 278 тисяч гривень.
Сам Галущенко, виступаючи на засіданні Верховної Ради 29 квітня заявив, що всі звинувачення у його зв'язках з олігархами і Андрієм Деркачем є фейковими та спрямованими на інформаційну дискредитацію «Енергоатому».
«Сьогодні є маса можливостей показати наказ пана Деркача про моє призначення в «Енергоатом», показати рішення суду, де я записаний, як представник і адвокат пана Деркача», — сказав Галущенко.
Декларація
Очільнику енергетичного відомства належить три ділянки землі (загальною площею 4 924 кв.м.) та житловим будинком (319,7 кв.м.) у селі Велика Солтанівка на Київщині. У спільній власності йому належить квартира (64,3 кв.м.) в Києві. Половиною столичної квартири (63,5 кв.м.) володіє і його дружина Ольга Богданова. Подружжя за дорученнями їздять на Mercedes-Benz GLS-350 2017 року випуску і Range Rover Velar 2018 року випуску.
За минулий рік Герман в сукупності заробив понад п'ять мільйонів гривень. З них три мільйони він отримав у якості гонорару Міжнародного арбітражного суду при Міжнародній торговій палаті. Зарплата в «Енергоатомі» за рік склала 1,7 мільйона гривень. Ще 222,7 тисячі йому принесло викладання в ІМВ КНУ імені Тараса Шевченка.
Ольга Богданова поповнила сімейний бюджет на 704,5 тисячі гривень. З них підприємницька діяльність принесла їй 643 тисячі, а зарплата ТОВ «Простір 86» склала 61 тисячу гривень.
У банках чиновник зберігає 855 тисяч гривень, 112,5 тисячі доларів і 14 євро. У його дружини на банківських рахунках є 29,6 тисячі гривень та 54 гривені. Готівковими коштами у Германа задекларовано 152 тисячі доларів, у Ольги — 180 тисяч доларів.