Георгій Скудар
Георгій Скудар
5111

Георгій Скудар

Георгій Скудар: машинобудівник радянської школи, звинувачений в роботі на РФ і терористів

Георгій Скудар - Фото 1

Інженер, підприємець і колишній народний депутат з репутацією коллаборанта, соратника Януковича і корупціонера.

Біографія

Георгій Скудар - один з найбільш літніх і непомітних українських олігархів. «Господар» вітчизняного машинобудування і один з найбільш впливових підприємців Сходу України, не любить спілкуватися зі ЗМІ.

Бізнесмен хоче триматися в тіні, що допомагає йому вирішувати «бізнес-питання» з іншими олігархами і постійно змінюючимися політичними елітами.

Георгій Скудар, досьє якого позиціонує його як класичного радянського інтелігента, є людиною непростої долі.

Наш герой народився в 1942 році в Читинській області (сучасна Росія).

Сім’я

Майбутній олігарх народився в евакуації, оскільки його сім'я була змушена тікати від нацистської окупації.

Відзначимо, що майбутній «донбаський мільйонер» є одним з небагатьох успішних приазовських греків, компактно проживаючих на півдні регіону.

Скудар виріс у найбільшому портовому місті на Азовському морі і одному  з металургійних центрів України - Маріуполі. Все життя і робота Георгія Скударя пов'язана з освоєнням металургійних ресурсів Донецької області.

Освіта

Молодий машинобудівник закінчив Металургійний інститут у Жданові (радянська назва Маріуполя).

У «брежнєвські» часи майбутня «акула дикого капіталізму» здобуває вищу освіту. Заводський начальник закінчує Індустріальний інститут в Краматорську.

Навчатися доводилося на вечірньому відділенні і поєднувати його з роботою, що тоді було поширеною практикою.

Кар'єра і бізнес

Георгій Скудар «виходить у велике професійне плавання» в 1960 році. Український грек потрапляє за розподілом на Новокраматорський машинобудівний завод, який в ті роки, мав звання «ленінського».

Георгій Скудар, сім'я якого була простою, також починав з самих низів. Майбутній мільйонер був підручним у коваля. Однак, юнак відразу ж продемонстрував розум, талант і хватку, що дозволило йому домогтися значного підвищення. Скудар був переведений на вакантне місце інженера-технолога.

Стрімка кар'єра була перервана службою в радянських збройних силах. Наш герой чесно віддав «борг» Батьківщині в період 1961- 1964 років. Подробиці біографії Георгія Скударя в ці роки мало відомі, проте наголошується, що назад в Краматорськ він повернувся іншою людиною.

Демобілізувавшись Георгій Скудар повертається на рідний завод, на якому обіймає посаду контрольного майстра. Після - український грек стає начальником дільниці ВТК.

Георгій Скудар - Фото 2

Отримавши диплом, Георгій Скудар різко йде на підвищення. Молодий фахівець займає місце начальника одного з цехів рідного підприємства. Далі йдуть такі «вершини», як заступник головного металурга і начальник цеху.

Георгій Скудар, біографія якого прекрасно відома в деталях, досягає першого великого успіху лише в 1988 році. Машинобудівник обирається генеральним директором одного з найбільших підприємств Радянської України - Новокраматорського машинобудівного заводу.

Кінець 80-х - початок 90-х - найцікавіший і драматичний період в житті Георгія Скударя.

Директор підприємства бореться за контроль над ним з київськими чиновниками, донецькими бандитами та іншими зацікавленими особами.

Однак, напружена боротьба приносить свої плоди. Так, Краматорський машинобудівний завод не тільки «залишається на плаву», але і повільно приватизується під контролем директора і нового господаря - Георгія Скударя.

У 1994 році колишній радянський інтелігент стає головою одного з перших в Донецькій області акціонерних товариств і генеральним директором Краматорського машинобудівного заводу.

Під контроль одного з перших донецьких капіталістів, його рідний завод переходить в 2002 році. Тоді за його призначення головою правління акціонерного товариства одноголосно голосують всі акціонери Краматорського машинобудівного заводу.

Георгій Скудар є не зовсім типовим «червоним директором». Господар Краматорського машинобудівного заводу займався не тільки експлуатацією залишеного після розпаду СРСР потенціалу підприємства. На початку 2000-х на гроші колишнього машинобудівника, який став збройовим магнатом, підприємство було реорганізовано в дві структури. Перша займалася створенням військової техніки, а друга - будівництвом устаткування і металоконструкцій до нього.

Крім того, частина коштів була інвестована в модернізацію потужностей, що дозволяє Краматорському заводу знаходиться на плаву і в наші дні.

Пік кар'єри і апогей фінансового благополуччя Георгія Скударя збігається зі сходженням до вершини влади його друга і соратника - Віктора Януковича.

У роки його президентства, маріупольський грек з краматорською пропискою стає одним з найбагатших людей України. Стан Георгія Скударя оцінювався в 400 мільйонів доларів. На даний момент його капітали впали в два рази, проте він все ще залишається одним з найбагатших людей Донецької області.

Скудар Георгій Маркович, сім'я якого належить до традиційних донецьких еліт, має репутацію шанованої людини. Імідж нашого героя, як професіонала і надійного керівника підтверджений різними нагородами.

Так, Скудар ще в радянські часи, став ветераном праці. Однак, в роки незалежності України на голову одного з найбільших машинобудівних підприємств країни «посипалися нагороди». Так, Георгій Скудар визнаний героєм України, заслуженим машинобудівником і почесним громадянином міста Краматорська. Крім того, мільйон отримав орден «За заслуги» та премію імені Вернадського. Нагороди були вручені за видатні досягнення у вітчизняній промисловості, що викликало сміх у багатьох його підлеглих.

Вражаюче, але мільйонер і підприємець мав час на наукову роботу. У всякому разі, про це стверджують його офіційні біографи. Так, Скудар Георгій Маркович зумів захистити кандидатську дисертацію з економіки в 1997 році, а в 2001 році стати доктором технічних наук.

Компромат та чутки

Георгій Скудар - Фото 3

Відзначимо, що наш герой, якого заведено називати «Скудар Георгій Маркович» намагався побудувати політичну кар'єру. Однак, згідно з даними джерел, амбіцій в цій сфері «господар Краматорська» ніколи не мав.

Свою кар'єру в політиці директор будував виключно для захисту власних інтересів в бізнесі.

Георгій Скудар, біографія якого в офіційних джерелах не акцентує увагу на його політичній кар'єрі, неодноразово обирався депутатом. У період з 1994 по 2002 роки мільйонер ставав депутатом обласної ради Донецької області. Крім того, Скудар тричі обирався народним депутатом. Вихідця з Маріуполя і Краматорська вибирали у складі трьох “версій” Верховної Ради - в 2002, 2006 і 2007 роках.

Георгій Скудар представляв «донецький клан» і працював в інтересах тодішнього лідера Партії регіонів Віктора Януковича і його «корупційної сім'ї».

Кошти, отримані коштом роботи звичайних краматорских хлопців, які звикли радіти зарплатам в 200 - 300 доларів на місяць, були інвестовані Скударем в його політичну кар'єру. Мільйони від роботи Краматорського заводу були передані в «чіпкі руки» українських політичних еліт.

Наш герой виступав довіреною особою і одним з головних спонсорів другої президентської кампанії Леоніда Кучми в 1999 році.

На початку минулого десятиліття Георгій Скудар «перефарбувався» в кольори «Партії регіонів» та став одним з основних інвесторів політичної кар'єри Віктора Януковича.

Скудар виступав представником майбутнього  президента-втікача і тричі потрапляв в його депутатські списки до Верховної Ради. Співпраця між Скударем і Януковичем обійшлася для першого недешево, однако наскільки ми так і не дізнаємося.

Георгій Скудар - Фото 4

Найбільший скандал, за участю господаря Краматорського машинобудівного заводу, стався в 2014 році. Тоді в одному зі своїх інтерв'ю Георгій Скудар, біографія якого затьмарена цим скандалом, зізнався, що ремонтував техніку сепаратистів і військових з РФ.

Крім того, багато уродженців Краматорська і представники місцевих еліт відверто заявляють, що Скудар матеріально підтримував «Антимайдан» і сили сепаратистів на Донбасі, навесні 2014 року і надавав їм інші види підтримки.

Інсайдери стверджують, що на те, щоб «подружиться» з терористами і уникнути можливих втрат від ескалації конфлікту з ними, Георгій Скудар витратив кілька мільйонів доларів.

Пізніше краматорський мільйонер був офіційно звинувачений у співпраці з терористами тодішнім прем'єр-міністром України Арсенієм Яценюком. Голова уряду заявив, що Георгій Скудар фінансував терористів, при цьому називаючи їх «порядними людьми».

Георгій Скудар - Фото 5

Тоді мільйонер не потрапив за грати і по всій видимості зумів домовиться з українською владою.Однак, висновків з подій 2014 року Скудар не зробив і працював на благо російської оборонної промисловості.

Було встановлено, що в період 2015 - 2016 років завод в Краматорську випускав і імпортував в РФ високоточне обладнання військового значення.

Тоді ця інформація перевірялася Службою безпеки України та Міністерством внутрішніх справ. Однак, офіційних звинувачень пособнику російської агресії в Україні так і не було пред'явлено.

Історія «замовчує», у скільки обійшлося Георгію Скудару закриття даних справ, але офіційних звинувачень йому не був пред'явлено і вдруге.

Декларація

Георгій Скудар замовчує інформацію про свої доходи. Однак, згідно з даними експертів, його активи оцінюються в 150 - 200 мільйонів доларів. Також йому належить безліч елітної нерухомості і парк авто.

Згадки про персону