Геннадій Корбан
Геннадій Корбан
3190

Геннадій Корбан

Геннадій Корбан: екс-глава партії "УКРОП", колишній партнер Коломойського, друг мера Дніпра

Геннадій Корбан - Фото 1

Геннадій Корбан - впливова в Дніпропетровську людина. Бувши успішним бізнесменом і активним політичним діячем, входить в оточення Ігоря Коломойського і Бориса Філатова. Через кримінальне переслідування з боку ГПУ і СБУ на півтора року виїхав до Ізраїлю. Після повернення продовжує займатися підприємницькою діяльністю, але в політику поки не повертається.

Біографія

Корбан Геннадій Олегович народився 24 травня 1970 року у Дніпропетровську. Має єврейську національність. Займається бізнесом, а також політичною і громадською діяльністю. Входить в єврейську громаду. Протягом півроку очолював партію "УКРОП".

На життя Геннадія було скоєно два замахи: одне - в 2006 році, друге - в 2010-му. Після цього він майже перестав з'являтися в публічних місцях, відвідувати клуби і ресторани.

Сім'я

Офіційно Корбан розлучений, при цьому, за даними деяких джерел, живе в цивільному шлюбі. Має чотирьох дітей - всі сини.

Освіта

Після закінчення школи Геннадій спробував вступити на філософський факультет університету в Ростові-на-Дону. Отримавши документи назад, хлопець повернувся додому, де став студентом Дніпропетровського металургійного інституту. Однак через рік кинув навчання і пішов в армію.

Після двох років військової служби вступив до Московського літературного інституту ім. І. Горького (факультет драматургії), але знову не закінчив ВНЗ.

Попрацювавши трохи на підприємстві з батьком, Геннадій втретє спробував здобути вищу освіту. На цей раз він таки закінчив Гірську академію за спеціальністю "фінанси і кредит". При цьому зізнається, що навчався лише формально, оскільки ті знання, які викладали в ВНЗ, були далекі від реального життя і бізнесу.

Кар'єра

Бізнес-діяльність

Після університету Корбан протягом року працював в Москві біржовим брокером. У 1992 році повернувся до рідного Дніпропетровська, де почав свою справу. Заробляв гроші на товарних операціях за бартерною схемою. Такий бізнес почав приносити хороші гроші, які стали стартовим капіталом для більш серйозної діяльності.

У 1994 році Геннадій Корбан заснував інвестиційну фірму "Славутич-капітал", яка викуповувала приватизаційні сертифікати і вкладала їх в акції. Через кілька років, переживши кризу, підприємство збанкрутувало.

У 1999 році бізнесмен почав займатися злиттями й поглинаннями компаній. Спочатку йому довірили приватизацію Миколаївського глиноземного заводу, потім - Дніпропетровський коксохімічний завод ім. Калініна, далі - ряд інших підприємств, серед яких було кілька обленерго, Укртатнафта і Укрнафта. За словами Геннадія, в цей період він допомагав керівникам оптимізувати і налагоджувати бізнес-процеси в своїх компаніях.

В кінці 90-х Корбан познайомився з Ігорем Коломойським, після чого вони почали щільно співпрацювати.

З 2001 по 2010 рік Корбан був головою наглядової ради Південного гірничо-збагачувального комбінату. У нинішній час продовжує займатися нерухомістю, працювати на міжнародних фондових біржах, а також входити до складу керівників "Укрнафти" і "Укртатнафти".

Політична діяльність

Після того, як Ігор Коломойський очолив Дніпропетровську облдержадміністрацію, Геннадій Корбан протягом року (2014-2015) обіймав посаду його заступника (фактично керував апаратом Дніпропетровської ОДА).

На цій посаді разом з іншими чиновниками займався нормалізацією ситуації в регіоні. Був одним з організаторів добровольчих батальйонів.

Заснував "Фонд оборони країни", на гроші якого купувалася екіпіровка, продукти харчування, товари медичного призначення, а також інша продукція для ЗСУ, територіальних батальйонів і МВС.

За даними Вікіпедії, Геннадій Корбан сприяв звільненню близько 700 українських бійців, які перебували в полоні на території "ЛНР" і "ДНР", а також допомагав евакуювати з захоплених територій близько 500 дітей, понад 85 тисяч біженців і 130 єврейських сімей.

У 2015 році він став лідером політичної партії УКРОП, за списками якої намагався пройти в Раду на проміжних виборах, але програв Сергію Березенку з БПП.

Попри те, що Корбана самого звинувачували в підкупі виборців шляхом роздачі продуктів харчування, він публічно викрив свого опонента в нечесності під час передвиборчих перегонів, через що потрапив в немилість чинного президента.

Тоді ж почав відкрито критикувати Порошенка і його оточення за корупційну діяльність, за що піддався кримінальному переслідуванню з боку ГПУ.

У тому ж 2015 році пішов з Дніпропетровської ОДА та був висунутий однопартійцями на пост мера Києва, але програв вибори.

Суспільна діяльність

Є одним із засновників БО "Фонд оборони країни", яка надає допомогу українській армії.

Захоплення

Колекціонує предмети мистецтва в сфері живопису, велика частина з яких знаходиться в світових музеях.

Геннадій Корбан - Фото 2
Геннадій Корбан - Фото 3
Геннадій Корбан - Фото 4
Геннадій Корбан - Фото 5

Компромат

У 2015 році Генпрокуратура порушила проти опозиційного політика і бізнесмена сім кримінальних проваджень, на підставі яких 31 жовтня правоохоронці ГПУ і СБУ заарештували Корбана в його власному будинку. Громадськість розцінила цю подію як політичну розправу з боку президента.

Бізнесмена звинувачували у створенні ОЗУ, розкраданні коштів з "Фонду оборони країни" (який він сам же і фінансував), викраденні голови Державного земельного агентства Сергія Рудика та секретаря Дніпропетровської міськради Олександра Величка, а також в крадіжці автомобіля.

У день арешту співробітники СБУ доставили підозрюваного в чернігівське СІЗО, а слідчі ГПУ провели в будинку і офісах Корбана обшуки, в ході яких вилучили понад 1,3 мільйона доларів і 40 мільйонів гривень. За даними ЗМІ, тільки в дніпропетровському офісі партії "УКРОП" правоохоронці знайшли більше 1 млн доларів, 5 одиниць вогнепальної зброї, апаратуру для прослуховування, а також велику кількість різних печаток.

1 листопада адвокат бізнесмена повідомив, що в Головному слідчому управлінні ГПУ його клієнту стало погано. Слідчі викликали лікарів, але ті заявили, що у Геннадія немає передінфарктного стану або будь-яких інших серйозних проблем зі здоров'ям, тому він не потребує госпіталізації.

На наступний день Генпрокуратура запросила у суду призначити підозрюваному запобіжний захід у вигляді позбавлення волі, але той не зміг цього зробити, оскільки під час засідання "швидка" таки госпіталізувала Корбана через погіршення його самопочуття.

3 листопада правоохоронці за законом повинні були відпустити бізнесмена, але не зробили цього, знову доставивши його в слідчий ізолятор і пред'явивши йому нове звинувачення.

На цей раз слідчі спробували "посадити" неугодного політика за те, що той погрожував голові виборчої комісії Дніпропетровської області. В ході судового засідання (яке тривало майже добу!) суддя призначив Корбану домашній арешт.

Прокуратура спробувала оскаржити дані рішення, проте Апеляційний суд Києва відхилив прохання про зміну підозрюваному запобіжного заходу.

7 грудня 2015 року Корбана забрала "швидка". Після діагностики лікарі поставили йому невтішний діагноз: ішемічна хвороба серця і гіпертонічний криз 2-го ступеня. У зв'язку з цим бізнесмен протягом тижня перебував в одній із дніпропетровських лікарень.

Через кілька днів після того, як Геннадія виписали додому, слідчі знову взялися домагатися його арешту.

Під час чергового засідання його знову відвезла "швидка" з підвищеним тиском, а незабаром лікарі призначили йому стаціонарне лікування у зв'язку з загостренням хвороби серця після спроб правоохоронців змусити його пройти судмедекспертизу.

Після невдалих спроб домогтися арешту Корбана в трьох різних судових інстанціях, представники СБУ знову його затримали і насильно доставили до Києва для перевірки діагнозу і зміни запобіжного заходу.

Адвокат Олексій Шевчук розповів, що розпорядження на примусове медобстеження його клієнта видав скандальний київський суддя Микола Чаус, який неодноразово був замішаний в корупційних справах і ледь не позбувся через це посади.

28 грудня ГПУ за допомогою Чауса таки домоглася того, щоб на час слідства відправити Корбана за ґрати.

29 грудня правоохоронці знову обшукали будинок бізнесмена і вилучили у нього схеми рейдерських захоплень підприємств, а також платіжки про перерахування грошей депутатам Верховної Ради за зрив судових засідань. Адвокати Геннадія заявили, що знайдені співробітниками прокуратури докази є фіктивними.

У січні 2016 року Корбан з лікарні був доставлений в СІЗО (після чого був відсторонений однопартійцями з посади глави "УКРОП"), а в березні відправлений під домашній арешт.

Незабаром суд засудив опозиційного політика до 1,5 років умовного ув'язнення за викрадення нардепа і екс-глави Державного агентства земельних ресурсів України Сергія Рудика в 2014 році.

Оскільки Геннадій домовився з потерпілим, а також виконав вимоги своїх політичних опонентів, у травні 2016 року суд скасував вирок і дав бізнесмену дозвіл на виїзд до Ізраїлю.

Цікаво, що в серпні того ж року суддя Микола Чаус був затриманий співробітниками НАБУ при отриманні хабара в розмірі 150 тисяч доларів. У підсумку, він за допомогою людей Порошенка втік з України і був оголошений в міжнародний розшук.

У вересні 2017 року з бізнесмена були зняті всі звинувачення через відсутність доказів. Крім того, співробітники Національної поліції підтвердили історичну значущість "Фонду оборони країни" для держави і реабілітували ім'я його засновника.

У грудні 2017 року Геннадій Корбан повернувся в Україну.

Варто зазначити, що на момент повернення у колишнього керівника "кріп" все ще залишалися натягнуті відносини з Петром Порошенком і його найближчим оточенням. Глава ГПУ Юрій Луценко навіть публічно заявив, що Корбан все ще фігурує в деяких кримінальних справах, тому цілком можливо, що при появі нових доказів його знову можуть заарештувати. Ці слова експерти розцінили як завуальоване звернення Порошенка до Корбана: "якщо смикнешся - заведемо справу, щоб ти став невиїзним з країни".

При цьому, на думку аналітиків, бізнесмен не повернувся б в Україну, якби не домовився з АП. Сам же Геннадій заперечує будь-які домовленості з президентом, наголошуючи на тому, що справи проти нього закриті через відсутність доказів.

Попри те, що багато хто вважає засновником партії "УКРОП" Ігоря Коломойського, дану політсилу створив саме Геннадій Корбан, хоча олігарх завжди мав там досить впливу.

Однак після того, як з подачі Коломойського бізнесмена відсторонили від керівництва партією, він припинив співпрацю з олігархом.

На думку експертів, головною причиною розриву відносин між колишніми партнерами є те, що Корбан не хоче мати відношення до особистих справ Коломойського, який то воює, то домовляється з АП.

При цьому, у колишнього лідера "кріп" зберігаються хороші стосунки з мером Дніпра Борисом Філатовим. Як відзначають аналітики, Філатову, який позбувся підтримки Коломойського, зараз доводиться маневрувати між Корбаном, з яким вони дружать більше 20 років, і оточенням Порошенко, з яким він намагається побудувати хороші відносини.

Статки і джерела доходів

За оцінками видання "Форбс", на червень 2019 року статок Геннадія Корбана становить майже 60 мільйонів доларів.

Геннадій Корбан - Фото 6
Згадки про персону