Геннадій Кернес
Геннадій Кернес
2947

Геннадій Кернес

Геннадій Кернес: покійний мер, якого палко любили харків'яни

Геннадій Кернес - Фото 1

Геннадій Кернес, попри своє кримінальне минуле, судимості і скандальну поведінку, майже 10 років незмінно обіймав посаду мера Харкова. До цього, бувши членом Партії регіонів, активно підтримував політику Віктора Януковича. У 2014 році невідомі вчинили замах на його життя, в результаті чого він втратив можливість ходити і був змушений пересуватися на інвалідному візку.

1. Біографія
2. Сім'я
3. Освіта
4. Кар'єра
5. Компромат
6. Декларація

Біографія

Кернес Геннадій Адольфович народився 27 червня 1959 року. Харків'янин. Мав єврейське походження. Був одним із найбільш одіозних політиків України. У листопаді 2010 року став мером Харкова, зберігши посаду після Євромайдану. До інвалідності займався в тренажерному залі, фотографіями з якого активно ділився в соціальних мережах. Офіційна сторінка в Фейсбук: facebook.com/gennadykernes.

Сім'я

Харківський мер був у шлюбі тричі. Від першої дружини Василенко Оксани мав сина Кирила 1982 року народження. Після розлучення жив у цивільному шлюбі з Приваловою Галиною, яка народила йому сина Данила 1988 року народження, але й з нею розійшовся. Згодом одружився з Гайсинською Оксаною - дочкою ексзаступника Генпрокурора України. Згідно зі свідченнями Василенко і Гайсинської, чиновник неодноразово бив обох жінок.

Освіта

Після закінчення школи Кернес вступив до харківського ПТУ №14. В армії не служив, оскільки був звільнений від військової служби через діагноз "шизоидная психопатія". В кінці 80-х - на початку 90-х стояв на обліку в психоневрологічній клініці, де йому поставили діагноз "психопатія збудливого типу".

Бурхливо відреагував на слова міністра МВС Юрія Луценка, який назвав його "психопатом" (подав до суду, лаявся, називав "гномом-карликом", обіцяв, що той за все відповість).

Згідно з офіційною біографією, мав дві вищі освіти. Закінчив юридичний факультет Національної академії ім. Ярослава Мудрого, а також магістратуру з держуправління в Харківському економічному університеті.

Кар'єра

Бізнес

На початку свого трудового шляху чиновник працював слюсарем на заводі. Після цього влаштувався робітником на молокозавод. Згодом відкрив майстерню з ремонту годинників.

Мабуть, легальний бізнес приносив мало доходу, оскільки у 1984 році Геннадій Кернес зайнявся кримінальною діяльністю, а саме - скуповував за номіналом чеки з популярних на той час магазинів "Берізка", а потім продавав їх на чорному ринку за вищою ціною.

Ще мер Харкова в молодості збував крадені ювелірні вироби і займався фінансовими махінаціями у сфері нерухомості.

Незаконна діяльність Гени була відома не тільки в Україні, але і в Росії. Там він використовував фальшиві чеки, виманював і недоплачував гроші, внаслідок чого його звинуватили в шахрайстві і завели на нього кримінальну справу. Хоча тоді він зміг уникнути покарання, в'язниця його все-таки наздогнала.

Так, у 1992 році Кернес за все те ж шахрайство та хуліганство отримав три роки позбавлення волі в колонії суворого режиму з конфіскацією майна. Однак з огляду на те, що він визнав свою вину, а також відсидів у СІЗО два роки, поки йшли суди, йому пом'якшили покарання і випустили на свободу.

Після звільнення Геннадій Кернес знову зайнявся бізнесом. Він очолював виробничо-комерційне підприємство "Акцептор", був головою правління АТ "НПК-Холдинг", а також володів телеканалом "Тоніс" і газетою "Вечірній Харків". На початку 2000-х отримав посаду заступника директора компанії Торговий дім "Газ України".

Політика

У політику прийшов у кінці 90-х років. Тоді він став депутатом Харківської міськради, де займався плануванням бюджету та розподілом державних фінансів.

У березні 2002 року Геннадій Кернес спробував пройти до Верховної Ради, але відмовився від посади народного депутата, ставши секретарем Харківської міськради. Уже через місяць після цього тодішній мер Харкова відправив його у відставку через розбіжності поглядів щодо роботи держструктури.

У 2005 році Геннадій Кернес приєднався до "Партії регіонів", а через рік займався передвиборчою кампанією "регіонала" Михайла Добкіна, який претендував на посаду мера міста. Відразу після його перемоги звільнений раніше Кернес знову сів у крісло секретаря Харківської міськради.

У вересні 2007 року в інтернеті з'явилося скандальне відео, на якому Добкін готується записати відеозвернення до своїх виборців, а Кернес активно йому допомагає. Широкого розголосу ролик отримав тому, що на ньому колеги матюкаються і досить цинічно висловлюються.

Попри заплямовану криміналом, психічним станом та скандальною поведінкою репутацію, Кернес впевнено піднімався по кар'єрних сходах в політиці. Так, у листопаді 2010 року він став мером Харкова, змінивши на цій посаді свого соратника Михайла Добкіна, який сів у крісло губернатора області.

Компромат

Кримінальне минуле

Геннадій Кернес, відомий у кримінальних колах під ім'ям Гепа, вже давно перебуває на обліку в органах МВС. У молодості займався підприємницькою діяльністю, проте часто використовував незаконні методи ведення бізнесу (неодноразово був звинувачений в шахрайстві, проведенні фінансових махінацій і т.д.).

Свій перший капітал заробив на скупці і збуті краденої ювелірної продукції, махінаціях з нерухомістю та незаконною приватизацією.

За даними деяких джерел, часто використовував фінанси кримінального походження. Мав великі зв'язки в кримінальному світі, у тому числі й за кордоном.

Три кримінальні справи і чутки про наркотики

У період з 2007 по 2009 рік Кернес став фігурантом відразу декількох кримінальних справ. На початку правоохоронні органи завели проти нього кримінальне провадження по підозрі в організації масових протестів у Харкові, внаслідок яких постраждало багато звичайних жителів. Хоча Генпрокуратура і зайнялася справою, до суду вона так і не дійшла.

Вже в наступному році політику були пред'явлені звинувачення в побитті депутата Московської райради Харкова Олега Медведєва. Тоді Медведєву порізали ніс, вуха й сідниці, а у його дружини забрали сумку. Цікаво, що напад на подружжя відбувся ще у 2006 році, проте справу підняли тільки в 2008-му. Ходили чутки, що конфлікт стався через наркотики. Кернес не тільки заперечував свою причетність до справи, але і звинуватив Медведєва в тому, що той зробив замах на його життя. На підтвердження своєї заяви Геннадій надав суду аудіозапис, на якому Медведєв домовляється з найманцями про вбивство його самого, його сина і Михайла Добкіна. Хоча адвокати Медведєва намагалися довести, що запис фальшивий, у 2010 році суд дав йому 10 років в'язниці.

У тому ж 2008 році Юрій Луценко (на той час міністр внутрішніх справ) звинувачував мера Харкова і секретаря міськради у вживанні наркотиків.

За його словами, правоохоронці з'ясували, що наркодилери збували частину товару Добкіну і Кернесу. Чиновники, у свою чергу, назвали ці заяви політичним тиском і в підсумку були виправдані.

Попри причетність до криміналу та наркотикам, Кернес вже в 2010 році зайняв пост глави міста, змінивши на цій посаді свого соратника.

Зміна прапорів

Всім відомо, що Геннадій з приходом в політику швидко приєднався до "регіоналів". Разом з Добкіним вони навіть під час Революції Гідності стояли на боці "тітушок" і сепаратистів, виступали на мітингах "антимайдану" і без сорому підтримували Януковича.

У березні 2014-го харківського мера разом з його охоронцями звинуватили в тому, що вони захопили, катували і погрожували вбити деяких активістів міського Євромайдану. Звичайно ж, свою причетність вони заперечували, назвавши справу "сфабрикованою".

При цьому, Кернесу вдалося уникнути покарання і навіть залишитися при новій владі на посаді мера.

Замах, інвалідність і нова кримінальна справа

У квітні 2014 року на чиновника було скоєно замах - вже не перший.

Під час стрільби невідомі зачепили хребет, в результаті чого Кернес втратив можливість ходити і з того часу пересувається тільки на інвалідному візку.

Геннадій впевнений, що вчинив замах на нього Арсен Аваков, попри те, що той зняв з нього арешт, щоб він зміг виїхати до Ізраїлю на лікування.

Вже у вересні 2016 року політик знову став фігурантом кримінальної справи, пов'язаної з земельними махінаціями. На підставі підозр у розкраданні 654 гектарів землі вартістю 4 мільярди гривень співробітники Генпрокуратури і СБУ провели обшуки в приміщеннях підозрюваного.

Коронавірус, лікування і смерть

У 2020 році Геннадій Адольфович захворів на коронавірус. Хвороба дала ускладнення на внутрішні органи. Спершу в мера відмовила, одна нирка, потім і друга. Про це інформував громадськість друг Кернеса - Павло Фукс (бізнесмен).

Кернес тривалий час лікувався в Німеччині - в клініці "Шаріте". Він у черговий раз переміг на виборах мера у Харкові. Став мером заочно. Кілька тижнів керував дистанційно, але здоров'я підвело.

17 грудня 2020 року Геннадій Кернес помер у клініці, так і не встигнувши повернутися в рідне місто.

Харків'ян звістка дуже вразила. Багато відомих українців висловили співчуття з приводу втрати. Деякі ЗМІ назвали мера, за їхньою оцінкою, кращим мером в Україні.

Дуже зворушливо висловився про смерть колеги чинний мер Дніпра Борис Філатов. 

"Гена був... Бл*, «Гена був»...
Невже я тепер пишу про нього в минулому часі? :(((
Гена був виключно складною людиною.
Але він і Харків - нероздільні поняття...
Спочивай з миром, друже мій.
І навіть, якщо сьогодні на твоїх кістках буде топтатися різна падаль, то тобі, за великим рахунком, - все одно.
Тому, що Харків любив тебе.
А ти любив Харків.", - написав Філатов у мережі.
Геннадій Кернес - Фото 2

Декларація

Згідно з електронною декларацією за 2017 рік, Геннадій Кернес не має власного житла.

У документі він вказав, що орендував будинок у Харкові площею всього 7 кв.м, а також кімнату площею 57,3 кв.м в готелі "Національ", який належить його дружині Оксані Гайсинській. При цьому, чиновник носив дорогі наручні годинники відомих брендів, яких у нього назбиралося аж 11.

Мав дві інвалідні коляски з електроприводом і володіє цінними паперами загальною вартістю понад 7 мільйонів гривень.

За рік харківський мер отримав 600 тисяч гривень в якості зарплати і ще майже 23,5 мільйона гривень - від продажу цінних паперів.

Заощадження Кернес вважав за краще зберігати в національній валюті. Так, у 2017 році у нього лежало понад 13 мільйонів гривень і 20 тисяч доларів на депозитах і ще понад 40 мільйонів гривень готівкою.

У наступному році, згідно з декларацією, його дохід склав 850 тисяч гривень (зарплата мера), 18 мільйонів 200 тисяч гривень (дивіденди) і 1600 гривень (відсотки). На банківських рахунках він зберігав майже 16,5 мільйона гривень і 19,5 тисяч доларів. Ще понад 53 мільйонів гривень чиновник зберігав готівкою. При цьому, він так і залишився жити в орендованій кімнатці площею 7 кв.м.

Згадки про персону