Епіфаній (Думенко)
  • Дата народження
    3 лютого 1979
  • Країна
    Україна
  • Соцмережі
Епіфаній (Думенко)
2632

Епіфаній (Думенко)

Митрополит Київський і Всієї України, предстоятель Православної церкви України

Дата народження: 03.02.1979 р.

Рідне місто: село Вовкове (Одеська область)

Епіфаній Митрополит Київський іменується в миру як Думенко Сергій Петрович. У духовній сфері він був названий на честь святителя Епіфанія Кіпрського, цього святого також називають Епіфаній Саламінський. Він прославився масштабним розкриттям єресі.

Майбутній служитель церкви народився в селі Вовкове Одеської області. Незабаром його сім'я переїхала. Дитинство і юність Епіфанія пройшли в селі Стара Жадова, яке розташоване в Чернівецькій області.

Закінчивши школу, хлопець перебрався до столиці. Там він вступив до Київської духовної семінарії. Своє навчання він продовжив у Духовній академії.

У 2006-му році Епіфаній вирушив на стажування до Афінського національного університету. Він був закріплений на кафедрі філософії. Там Епіфаній стажувався 1 рік.

Свою кар'єру Епіфаній розпочав у 2003-му році. Тоді він поєднував роботу в кількох організаціях. Зокрема, Епіфаній виконував обов'язки секретаря-референта в Рівненському єпархіальному управлінні, особистого секретаря митрополита Рівненського і Острозького Даниїла. Крім того, він викладав у Рівненській духовній семінарії, був старшим помічником інспектора, а також працював редактором інтернет-проекту Рівненської Єпархії.

У 2005-му році Епіфаній став прес-секретарем у Рівненському єпархіальному управлінні. Варто відзначити, що цього ж року майбутній Митрополит Київський вступив до Національної спілки журналістів України.

У 2007-му році Епіфаній почав викладати у Київській православній академії.

Через рік простий журналіст-викладач почав карколомну кар'єру священнослужителя. Темпи його просування по церковних сходах тягнуть на рекорд. Мабуть, ні в кого більше не очищалася душа так швидко, як в Епіфанія. Отже, у 2007-му році все почалося з того, як він постригся у ченці і попрощався з мирським ім'ям. Ця подія відбулася у Михайлівському золотоглавому монастирі.

Наступний рік став буквально духовним марафоном для православного олімпійця. 6-го січня Епіфаній став ієродияконом. Через два тижні він перейшов у ієромонахи. Минуло всього п'ять днів і Епіфаній став помічником патріарха Філарета. Через півтора місяця Епіфаній знову отримав підвищення. Він став архімандритом. Цікаво, що це високе звання чорні священики отримують за значні заслуги, переважно у поважному віці.

Вочевидь, після чотирьох днів дуже старанної служби юний священнослужитель очолив Свято-Михайлівський Видубицький чоловічий монастир.

Дуже скоро його призначили керувати справами Київського патріархату.

У 2009-му році Епіфанія обрали Вишгородським єпископом.

Через 3 роки Епіфаній став архієпископом.

Уже у 2013-му році його возвели в сан митрополита Переяслав-Хмельницького і Білоцерківського. Тоді ж Епіфанія призначили патріаршим настоятелем з правами єпархіального архієрея.

У 2018-му році Епіфаній очолив єдину Українську Православну Церкву. Так Епіфаній Митрополит Київський став першим предстоятелем ПУЦ. Церемонія пройшла 15-го грудня в Софіївському соборі. На ній були присутні президент Петро Порошенко і голова Парламенту Андрій Парубій. Потім Епіфаній вирушив у подорож до Стамбула для отримання томосу на автокефалію з рук Вселенського патріарха Варфоломія. У ній Київського Митрополита супроводжує президент Петро Порошенко.

До слова, Епіфаній Митрополит Київський очолив ПЦУ в 39 років. Такий вік вельми зелений як для священнослужителя високого рангу. Подейкують, що руками Епіфанія керуватиме Митрополит Філарет, його духовний наставник. Сам же Епіфаній повідомив на церемонії свого нового призначення, що Філарет залишиться його наставником. Цікавинка полягає в тому, що Константинополь не хотів кандидатури Філарета на посаді глави ПЦУ, але вона залишалася вигідною для української влади.

Варто відзначити, що священнослужитель також проявив високу активність у науковій сфері. Йому належить понад 50 праць із богослов'я. Митрополит Епіфаній є доктором наук.

Скандали

Епіфаній Митрополит Київський відомий своїми радикальними поглядами на Росію та РПЦ. Особливий резонанс спричинила його стаття, опублікована у 2015-му році. І матеріалі під заголовком «Чи довго ще в українських душах буде нишпорити Москва?» Епіфаній розкрив факти політичного втручання російської влади в духовне життя України. Зокрема, в статті описано, як російська влада просуває антиукраїнські ідеї через МПЦ і її представників на Україні.

У 2017-му році по світлій репутації Епіфанія пройшлися скандальні події, пов'язані з призначенням Митрополитом Всієї України. Його головним суперником був Михайло Митрополит Луцький. Пізніше він зняв свою кандидатуру. Як пізніше розповів Михайло Луцький, до такого вчинку його схилив Петро Порошенко.

За словами Михайла Митрополита Луцького, Філарет розумів, що Епіфаній не пройде вибори. Для цього йому довелося шантажувати сильного суперника. Філарет нібито наполягав: якщо Михайло не зніме свою кандидатуру, він не підпише документ про розпуск Київського патріархату і його приєднання до ПЦУ.

«Ми стояли на межі нерозпуску. Я сказав делегатам, що мене шантажують, а це недемократично », – поділився Михайло.

Загасити вогонь і прийняти правильне рішення допоміг Петро Порошенко. За словами Митрополита Луцького, президент запропонував домовитися і наполіг на своєму. Михайло зняв кандидатуру. Пізніше він зазначив, що нові вибори можуть бути хоч завтра, адже Митрополит Всієї України може захворіти або померти.

«Те, що він молодого віку – не гарантія того, що він надовго залишиться», – підкреслив святий отець.

Михайло не має наміру відступати від мети.

До речі, яку саме шоколадку запропонував Порошенко Михайлу замість його відмови від участі у виборах, пресі не повідомляється.

На цьому тлі виникає стійке враження, що Митрополит Епіфаній залежний від президента і може працювати на державні структури.

У 2018-му році після отримання посади Митрополита Всієї України Епіфаній заявив, що готовий об'єднатися з московськими церковниками. Цілком імовірно, що він закликав до миру і єдності, а також готовності забути всі образи. Ця думка будується на численних вигнаннях московських священиків із українських церков. Проте багато громадян сприйняли промову священика, як чергову «зраду після перемоги».

Статок

У Мережі не представлена інформація про доходи Митрополита Київського. Відомо, що Епіфаній володіє немалим майном.

Главі ПЦУ належить будинок і присадибна ділянка в рідному селі Стара Жадова.

У 2017-му році він придбав земельну ділянку площею 1,4 га. Ця земля призначена для ведення товарного сільгоспвиробництва. Після купівлі священнослужитель здав ділянку в оренду на 7 років компанії «Мрія Фармінг Буковина». Раніше цю фірму звинувачували у земельному рейдерстві.

Крім того, Епіфаній володіє ділянкою 0,3 га, призначеною для пасовищ, а також землею для сінокосу приблизно аналогічного масштабу.

У 2016-му році сільрада подарувала йому земельну ділянку площею 0,6 га. На цій ділянці Епіфаній побудував будинок площею 206 м2. Котедж розташований у Києво-Святошинському районі. Там само священнослужитель купив дві присадибні ділянки загальною площею 1,6 га. Вартість цієї нерухомості стартує від 100 тис. USD.

Зрозуміло, Епіфаній не обійшовся без квартири в Києві. Її він придбав у 2013-му році. Трикімнатна квартира священика знаходиться в ЖК «Молодіжний квартал» на вул. Єлизавети Чавдар. Житлоплощу квартири становить понад 90 м2. Таке житло обійшлося священику приблизно в 120 тис. USD.

Епіфаній катається на двох автомобілях: Volkswagen Multivan і Audi A6.

Фото/відео

Епіфаній (Думенко) - Фото 1
Згадки про персону