Джанет Єллен
  • Дата народження
    13 серпня 1946
  • Країна
    Сполучені Штати Америки
Джанет Єллен
361

Джанет Єллен

Єллен Джанет: американська економістка та очільниця Мінфіну США

Джанет Єллен - Фото 1

Єллен Джанет — очолює американське фінансове відомство з січня 2021 року

  1. Біографія
  2. Освіта
  3. Сім’я
  4. Кар’єра
  5. Компромат
  6. Декларація

Біографія

Джанет Єллен народилася 13 серпня 1946 року в Нью-Йорку, Сполучені Штати Америки.

Освіта

Єллен закінчила університет Брауна в 1967 році та здобула ступінь доктора філософії з економіки в Єльському університеті в 1971 році.

Сім’я

Джанет народилася в сім'ї єврейських іммігрантів з Польщі. Батько Джуліус був лікарем, а мати Анна Рут спочатку працювала вчителькою молодших класів, а після народження дітей стала домогосподаркою. У Єллен є старший брат Джон (1942 р.н.). Він очолював археологічну програму в Національному науковому фонді.

Єллен одружена з Нобелівським лауреатом 2001 року та економістом Джорджем Акерлофом. Пара познайомилася восени 1977 року. Вже в грудні вони заручилися, а одружилися в червні 1978 року. Їх син Роберт Акерлоф (народився в 1981 році) пішов слідами батьків і також став економістом. Він працює у Великобританії університет Ворика (місто Ковентрі).

Джанет Єллен - Фото 2

У 1986 році подружжя випустило спільну працю з економіки: "Моделі ефективної заробітної плати на ринку праці".

Кар'єра

Закінчивши Єль, Джанет почала працювати в Гарвардському університеті. Єллен викладала економіку тут протягом п'яти років (1971-1976) і була однією з двох жінок-викладачок економічного факультету Гарварду. 

У 1977 році Єллен влаштувалася на роботу у Федеральну резервну систему. Але вже через рік залишила ФРС для того, щоб супроводжувати чоловіка, якого запросили на роботу до Великобританії.

Сама Джанет з 1978 по 1980 роки читала лекції для слухачів Лондонської бізнес-школи. Повернувшись до США 1980 році, вона почала викладати та займатися мікроекономічними дослідженнями в Школі бізнесу Хааса при університеті Берклі.

Джанет Єллен - Фото 3

У 1994 році Єллен взяла п'ятирічну академічну відпустку в Берклі, щоб піти на державну службу. У цей час вона працювала в Раді керуючих Федеральної резервної системи та очолювала президентську Раду економічних консультантів.

Повернувшись до академічних кіл у 1999 році, Єллен відновила викладацьку діяльність у Школі Бізнесу Хааса. У 2004 році Джанет призначили керувати найбільшим з 12 федеральних резервних банків США — Федеральним резервним банком міста Сан-Франциско.

Навесні 2010 року президент Обама призначив Єллен заступницею голови Федеральної резервної системи. Через чотири роки американські сенатори проголосували за призначення Джанет на посаду керівниці ФРС.

Восени 2017 року, коли термін її повноважень на посаді голови наближався до кінця, президент Трамп розглядав можливість висунення кандидатури Єллен на новий термін. Однак голова Мінфіну Стівен Мнучін запропонував замість неї кандидата-республіканця Джерома Пауелла. Джанет відпрацював свій термін до кінця і пішла з ФРС в лютому 2018 року.

Її новим місцем роботи став дослідницький інститут Брукінг у Вашингтоні, де Єллен стала науковою співробітницею з економічних досліджень.

Джанет Єллен - Фото 4

На початку 2021 року президент Джо Байден запропонував Конгресу кандидатуру Джанет на посаду Міністра фінансів. Більшістю голосів (84 проти 15) вона була затверджена. Єллен стала 78-м главою фінансового відомства і першою жінкою на цій посаді.

Вона стала однією з головних прихильників обмеження цін на російську нафту, щоб позбавити Кремль відчутного поповнення бюджету для фінансування війни в Україні.

Наприкінці 2022 року після кількох місяців лобіювання та переговорів з боку США, сформувався альянс країн "Великої сімки", Європейського Союзу та Австралії. Ці країни домовилися обмежити ціну на російську нафту на рівні 60 доларів за барель в якості верхньої межі.

Наприкінці лютого 2023 року Єллен побувала в українській столиці, де підтвердила постійну економічну підтримку Вашингтона Києву в боротьбі з російською агресією, включаючи майже 50 мільярдів доларів на забезпечення безпеки, фінансів та гуманітарну допомогу. 

Джанет Єллен - Фото 5

Вона зустрілася з першими особами України та обговорила з ними виділення бюджетної допомоги на суму близько 1,25 мільярда доларів, першої з пакета цивільної допомоги на суму 10 мільярдів доларів для таких об'єктів, як школи, лікарні та служби екстреної допомоги.

Компромат

Економістку критикували за те, що вона отримала понад 800 тисяч доларів від хедж-фонду Citadel, який фігурував у розслідування щодо маніпуляції акціями ряду компаній.

Декларація

Чистий капітал Єллен оцінюється у 20 мільйонів доларів. Це її накопичення внаслідок володіння акціями, виступів і зайнятті різних урядових і академічних посад. Ставши Міністром фінансів, вона продала свої акції, включаючи акції Pfizer, Conoco Phillips та AT&T та інших компаній.

У Джанет є цінна колекція марок. Її оцінюють у суму 15-50 тисяч доларів. Сама Єллен не збирала марки, а ця колекція їй дісталася у спадок від матері.

Джанет Єллен - Фото 6
Згадки про персону