Бойко Денис Олександрович: український футболіст і воротар київського «Динамо»
Бойко Денис Олександрович — вихованець київського «Динамо». Він грав за «Оболонь», «Дніпро», турецький «Бешикташ» та іспанську «Малагу». У 2018 році, повернувся в свій рідний клуб. Чемпіон України і Туреччини.
Біографія
Денис Олександрович Бойко народився 29 січня 1988 року в місті Києві.
Освіта
З шести років Денис виховувався у футбольній академії київського «Динамо». Бойко має диплом Національного університету фізичного виховання і спорту України.
Сім’я
Денис народився у футбольній родині. Його батько Олександр Григорович Бойко (1954) грав в 1970-1980-ті роки на позиції півзахисника.
Бойко-старший захищав кольори чернівецької «Буковини», київського «Динамо», харківського «Металіста». Один сезон Олександр Бойко виступав на чемпіонаті Фінляндії з клубом «КПТ-85». По закінченню кар'єри футболіста, Бойко-старший став тренером. Він працював в Іраку, а також київській ДЮСШ-15.
Денис одружений на Валерії Бойко. У них є син Нестор. Валерія є другою дружиною Бойко. Вони одружені з 2012 року. Роком раніше, футболіст був одружений на дівчині по імені Ольга.
Кар'єра в клубі
Денис грає на позиції воротаря. Закріпитись в основному складі київського гранда молодому воротарю було дуже важко. Протягом деякого часу він грав за другу і третю команду «Динамо».
Восени 2005 року Бойко дебютував на професійному рівні. 17-річному Денису довірили місце в основі команди Динамо-3 проти «Факелу» з Івано-Франківська. Тоді кияни зазнали поразки 1:4.
У період з 2005 по 2007 рік Денис грав за «Динамо-2» і «Динамо-3» та провів 48 ігор, в яких пропустив 56 раз. У 2008 році молодий воротар відправився в оренду до столичного ЦСКА. Провівши на полі 16 матчів він пропустив 24 м'ячі.
Наступний сезон Бойко провів у іншому київському клубі — «Оболонь». Влітку він зіграв перший матч у вищому дивізіоні чемпіонату України. У матчі проти харківського «Металіста» Денис провів всі 90 хвилин і пропустив два голи.
У грі проти «Карпат» зі Львова, йому довелось витягати із своїх воріт п’ять м’ячів. Ще чотири йому забили гравці донецького «Шахтаря». Всього за шістнадцять ігор Денис забив 26 голів.
У сезоні 2010/2011 Бойко вийшов у старті київського «Динамо» у матчах чемпіонату України. Але тільки у двох він зумів зберегти свої ворота.
У 2011 році воротар переходить до криворізького «Кривбасу». Тут Денису вдається стати першим номером команди. У 26 матчах він сім разів відстояв на «нуль». В кінці сезону, Бойко повернувся в столичний клуб.
Сезон 2012/2013 Денис провів в Динамо. З рідним клубом він підписав контракт на п'ять років, але майже не мав ігрової практики. У чемпіонаті України воротар вийшов тільки два рази. Але в одному з них зміг відстояти на «нуль».
Вже на початку сезону 2013/2014 знову на правах оренди перейшов до «Дніпра». Разом з новою командою Денис здобув срібло чемпіонату і путівку в Лігу чемпіонів.
У наступному сезоні в першому матчі третього відбіркового раунду з данським «Копенгагеном» Бойко зумів зберегти свої ворота в недоторканності, але в другому поєдинку пропустив два голи. «Дніпро» поступилось 0:2 та вилетіло в Лігу Європи.
Однак сезон 2014/2015 року в цьому єврокубку склався для українського клубу якнайкраще. Не в останню чергу завдяки надійній грі голкіпера дніпряни дісталися фіналу євротурніру.
У вирішальному поєдинку українська команда поступилася іспанській «Севільї» з рахунком 2:3. За підсумками сезону Денис був одним із претендентів на звання найкращого голкіпера Європи та увійшов до символічної команди Ліги Європи.
У сезоні 2015/2016 «Дніпро» виступило менш успішно. У Лізі Європи команда Бойка не змогла вийти із групи. У шостому турі євротурніру проти норвезького «Русенборга» Деніс вивів команду з капітанською пов'язкою, а на дванадцятій хвилині зумів відбити одинадцятиметровий.
На початку 2016 року голкіпер залишив дніпрян, підписавши контракт на три з половиною роки з турецьким «Бешикташем». У лютому Денис вперше вийшов у основі стамбульського клубу у кубковому протистоянні з «Коньяспором». Бойко відіграв два кубкові матчі, в яких «Бешикташ» двічі поступився і вилетів із турніру.
Надалі Бойко ще тричі захищав ворота стамбульців у чемпіонаті Туреччини. Проте закріпитись у команді йому не вдалося. Попри це разом із клубом у сезоні 2016/2016 український воротар став чемпіоном Туреччини.
Вже за пів року після підписання контракту з «Бешикташем» Дениса було відправлено в оренду до іспанської «Малаги». Однак і тут він не зміг завоювати місце в основі, провівши лише п'ять ігор.
Наприкінці 2017 року український голкіпер повернувся з оренди до Туреччини. Денис зону не зумів стати першим номером у клубі. Більше того, українця було переведено до резервної команди. Подейкували, що Бойко перейде до грецького ПАОКу. Проте угода зірвалася.
У лютому 2018 року київському «Динамо» через низку травм серед голкіперів знадобився новий страж воріт. Вибір впав на свого вихованця, який нудьгував в Туреччині. Бойко вирушить до Києва на правах оренди.
Пів року в рідній команді виявилися успішними для Дениса і керівництво столичного клубу викупило контракт Бойка. Договір розрахований до літа 2023 року.
Після повернення до «Динамо» Бойко разом із командою став чемпіоном України сезону 2020/2021, володарем двох Кубків (2019/2020 та 2020/2021) та трьох (2018, 2019, 2020) Суперкубків країни.
У сезоні 2021/2022 Денис грає рідше за свого візаві — Георгія Бущана. У чемпіонаті України він провів лише три зустрічі. Проте всі матчі Бойко відстояв на «нуль». У Лізі чемпіонів Денис зіграв один раз проти португальської «Бенфіки». Натомість і в цьому матчі голкіпер не пропустив.
Відповідно до сайту transfermarkt трансферна вартість воротаря оцінюється (на грудень 2021 року) в один мільйон євро. Найвищу вартість Дениса за кар'єру було зафіксовано у червні 2015 року. Тоді український голкіпер оцінювався у п'ять із половиною мільйонів євро.
Кар'єра у збірній
З 2003 року Денис залучався до збірних України різного віку. П'ятнадцять разів він зіграв за U-17, по вісім — за U-19 та U-21. У 2011 році Бойка було включено до заявки на молодіжний чемпіонат Європи. Проте на цьому турнірі Бойко так жодного разу й не зіграв.
У листопаді 2014 року він вперше одягнув светр національної збірної. У товариській зустрічі з Литвою голкіпер зберіг свої ворота у недоторканності. Бойко був у заявці української команди на континентальну першість 2016 року. Але всі три матчі збірної він провів на лаві запасних.
Усього за головну команду Денис зіграв сім матчів. У товариських матчах із Кіпром та Сербією він відстояв на «нуль». Найменш успішним був матч проти Словаччини у рамках Ліги Націй. У листопаді 2018 року Денис пропустив чотири м'ячі. Після цього за збірну він не грав три роки.
У серпні 2021 року воротар був викликаний у стан «жовто-синіх» на матчі відбірного турніру чемпіонату світу в Катарі проти збірних Казахстану та Франції, а також товариський матч проти Чехії. Але зіграв Денис лише в останньому матчі.
Скандали
Інцидент із Олегом Гусєвим
Навесні 2014 року Денис захищав кольори «Дніпра». У 23-му турі української першості його команда грала проти київського «Динамо». У середині першого тайму голкіпер у боротьбі із півзахисником киян Олегом Гусєвим високо підстрибнув та вдарив опонента коліном у голову.
Після інциденту Гусєв упав на поле непритомний. Першу допомогу травмованому динамівцю надав захисник «Дніпра» Джаба Канкава. Він запобіг занепаду язика, тим самим врятував життя Олегу.
Після матчу Денис вибачився перед Гусєвим. В інтерв'ю воротар прокоментував цей епізод: «робив свою роботу, виходив на перехоплення. Жодного злого наміру в моїх діях не було».
Травма голови у «Бешикташі»
У березні 2016 року вже сам Бойко зазнав серйозної травми. У дебютній грі за турецький клуб у боротьбі за м'яч форвард суперників вдарив по голові українця. Через розтин Денису довелося звертатися за допомогою до лікарів. Але після надання медичної допомоги український страж воріт зумів продовжити гру.
Статки
У 2019 році керівництво київського «Динамо» опублікувало податкові декларації за минулий рік трьох футболістів. Одним із них був Бойко. Відповідно до фінансової звітності, голкіпер заробив майже п'ять мільйонів гривень (4,89 млн).
З цієї суми зарплата та компенсаційні виплати становили лише 172,6 тисячі. Натомість офшорна кіпрська компанія, яка також називається «Динамо Київ», виплатила спортсмену 4,6 мільйона.