Кравець Артем Анатолійович: український футболіст та нападник турецького клубу «Коньяспор»
Кравець Артем Анатолійович – вихованець київського «Динамо», у складі якого п'ять разів ставав чемпіоном України. У різний час виступав за німецький «Штутгарт», іспанську «Гранаду» та турецькі «Кайсеріспор» та «Коньяспор».
Біографія
Артем Анатолійович Кравець народився 3 червня 1989 року у місті Дніпродзержинськ (нині Кам'янське) Дніпропетровської області.
Освіта
Артем починав грати у футбол у рідному місті. Тренер дитячо-юнацької школи «Надія-Вагонмаш» побачив, як Кравець у дворі ганяв м'яч і запросив його на тренування. Після цього доля хлопчика була пов'язана з футболом.
Кравець захищав кольори цієї школи у Дитячо-юнацькій футбольній лізі. Потім грав за «Інтер» із міста Дніпро. Після восьмого класу він опинився у футбольній академії київського «Динамо».
Сім’я
У 2008 році Кравець познайомився в інтернеті з дівчиною по імені Ганна. Через два роки вони побралися. У листопаді 2017 року Ганна народила близнюків Владислава та Івана. Навесні 2020 року подружжя Кравець повідомило про розлучення. Вони вже подали документи, але через локдаун, викликаний коронавірусом, їх не змогли розлучити. Пізніше Артем та Ганна вирішили залишитись разом.
Кар'єра у клубі
Кравець грає на позиції нападника. Перший матч на професійній арені Артем провів у квітні 2006 року, коли вийшов на заміну у грі «Динамо-2» проти «Прикарпаття» з Івано-Франківська. Пізніше молодий форвард грав за другу та дублюючу команду киян.
Влітку 2007 року Артем дебютував за першу команду «Динамо». Наприкінці того ж року він зіграв у Лізі чемпіонів. В останньому турі групового етапу Кравець провів на полі пів години проти лісабонського «Спортінга». У березні 2008 року він забив перший гол у елітному дивізіоні.
У сезоні 2008/2009 молодий нападник у чемпіонаті провів дванадцять матчів, у яких відзначився чотирма голами. Але витіснити з основи Артема Мілевського чи Ісмаеля Бангуру у Кравця не вийшло. Тому він в основному виходив на заміну наприкінці зустрічі.
Натомість Артем чудово зіграв матч 1/16 фіналу Ліги Європи проти іспанської «Валенсії». Саме дубль молодого форварда допоміг киянам пройти до наступного раунду турніру.
Сильно загальмували кар'єру Артема травми. Наступні три роки нападнику доводилося більше лікуватися, ніж грати. Лише у 2011 році він ненадовго повернувся до основної команди. У березні забив у чемпіонаті «Ворсклі» із Полтави, а у травні відзначився дублем у ворота луцької «Волині».
У сезоні 2011/2012 Артем взагалі жодного разу не вийшов на поле. Хоча у заявці на кілька матчів української першості та Ліги Європи він потрапляв. Потім форварда перевели до команди дублерів.
Наступного сезону Кравець зіграв лише один матч у чемпіонаті. В останньому турі форвард провів усі 90 хвилин у грі проти запорізького «Металурга» і навіть забив два голи.
Влітку 2013 року Артем на правах оренди став гравцем іншого столичного клубу — «Арсенал». Згідно з договором Кравець мав провести у стані канонірів пів року. Але вже у жовтні футболіст повернувся із оренди. Причиною стало банкрутство клубу.
За «Арсенал» форвард встиг провести одинадцять матчів, у яких відзначився трьома голами (два у ворота «Севастополя» та один — «Волині»). До кінця сезону Артем виступав за молодіжку «Динамо». У восьми матчах він п'ять разів засмучував голкіперів суперників.
На початку сезону 2014/2015 Кравець отримав нагоду проявити себе. У четвертому турі української першості проти «Маріуполя» Артем уперше у своїй кар'єрі забив три голи. Усього ж у чемпіонаті України він відзначився рекордними для себе п'ятнадцятьма голами у 24 зустрічах. Це дозволило Артему зайняти третє місце у гонці бомбардирів першості.
В осінній частині сезону 2015/2016 статистика нападника значно погіршилася. У чемпіонаті Кравець зіграв у дванадцяти матчах, забивши лише два голи. Наприкінці 2015 року він вирушив у нову оренду. Цього разу за кордон — до німецького «Штутгарту».
У січні 2016 року українець дебютував за новий клуб у німецькій Бундеслізі, вийшовши на 77-й хвилині на заміну у матчі проти «Кельна». Вже наступного туру Кравець відзначився і першим голом.
Він знову вийшов наприкінці зустрічі проти «Гамбурга» і на 88-й хвилині приніс «Штутгарту» перемогу. Однак цей гол виявився єдиним за швабів. Артем провів ще чотирнадцять ігор у Бундеслізі та одну у Кубку Німеччини. Кравець у цих матчах зробив три результативні передачі.
Після закінчення сезону форвард перейшов до іншої оренди. У серпні 2016 року Кравець став гравцем іспанської «Гранади». Він уже у першому матчі забив гол та зміг закріпитися в основі. Загалом в іспанській Прімері Артем провів 26 матчів, у яких п'ять разів забив та двічі асистував партнерам.
Влітку 2017 року Артем повернувся до Києва. В осінній частині сезону він зіграв за «Динамо» лише вісім ігор. У січні 2018 року Кравець підписав контракт із турецьким «Кайсеріспором». Того ж місяця він дебютував у національній першості, вийшовши на заміну на 89-й хвилині у грі проти «Гезтепе».
Найбільш успішним для Артема стала гра проти «Карабюкспору» у березні 2018-го. Український нападник відзначився дублем, тим самим приніс своїй команді перемогу. У другій половині сезону 2017/2018 Артем зміг ще раз забити. У травні він «розписався» у воротах «Акхісарспору». Цьому ж клубу Артем забивав і у Кубку Туреччини.
У двох наступних сезонах за клуб із міста Кайсері українець провів понад сорок матчів. У чемпіонаті Кравець відзначився тринадцять разів, а у Кубку — чотири.
У серпні 2020 року Артем підписав дворічну угоду із київським «Динамо». У вересні форвард зіграв 24 хвилини у чемпіонаті проти «Львова». Ця гра виявилася останньою для Кравця у футболці столичного гранду.
За даними ЗМІ, між гравцем та тренером киян Мірче Луческу стався конфлікт. Румунський фахівець висловив гравцю своє невдоволення, Артем – відповів і це не сподобалося Луческу. Після розмови тренера з президентом клубу Ігорем Суркісом було ухвалено рішення розірвати дворічний контракт із нападником.
Сам футболіст заявив, що ініціатором розірвання договору був саме він. Як розповів нападник в інтерв'ю, йому потрібна ігрова практика для того, щоб потрапити до заявки збірної України на континентальну першість.
За час виступів у київському клубі Артем став п'ятикратним чемпіоном України та один раз володарем Кубка України.
Все у тому ж вересні 2020 року Кравець перейшов до ще одного турецького клубу – «Коньяспору». Дебют за нову команду у Артема склався якнайкраще. Він забив два голи та віддав гольову передачу у матчі проти «Бешикташа». За «Коньяспор» у чемпіонаті українець провів 29 матчів, у яких дев'ять разів засмучував голкіперів суперників.
У першій половині сезону 2021/2022 український нападник практично не виходив на поле через травму. Лише у грудні Артем зіграв десять хвилин у кубковому матчі. За деякими даними, взимку 2022 року Кравець може залишити «Коньяспор».
Відповідно до сайту transfermarkt трансферна вартість нападника оцінюється (на січень 2022 року) у двісті п'ятдесят тисяч євро. Найвища ринкова вартість гравця у чотири мільйони євро була зафіксована у червні 2015 року.
Кар'єра у збірній
З 2006 по 2011 рік Артем грав за різні юнацькі та молодіжні збірні України. Найбільш успішно Кравець зіграв за U-19. У дев'ятнадцяти іграх нападник відзначився одинадцятьма голами.
У 2011 році він взяв участь у молодіжному чемпіонаті Європи. Із трьох матчів, які провела Україна на турнірі, Кравець зіграв у двох. Проте результативними діями не відзначився.
За національну збірну Артем міг уперше зіграти у 2008 році, коли був викликаний на товариську зустріч із Сербією. Але завадила травма. Наступного року історія із травмою повторилася. На цей раз Кравець пропустив гру відбіркового турніру на чемпіонат світу проти Англії.
Одягнути футболку першої команди нападнику вдалося лише у лютому 2011 року під час товариського турніру на Кіпрі. Тоді Кравець вийшов на заміну у грі проти Румунії.
З того часу Артем провів понад двадцять матчів і забив вісім голів. У червні 2015 року Кравець відзначився першим голом за Україну. Це сталося у товариському матчі проти Грузії. Востаннє він грав за збірну влітку 2019 року.
Статки
Зарплата Артема у «Коньяспорі», за інформацією преси, становить сімсот тисяч євро на рік. Під час виступів за «Штутгарт» Кравець отримував двісті тисяч на місяць.