Арсеній Яценюк
Арсеній Яценюк
1246

Арсеній Яценюк

Яценюк Арсеній Петрович: експрем'єр-міністр та голова партії «Народний фронт»

Яценюк Арсеній Петрович — з 2001 року встиг побути міністром економіки Криму та всієї України, заступником голови НБУ та Одеської ОДА, очолював МЗС та парламент. Був одним із головних координаторів Євромайдану. З 2014 до 2016 року був прем'єр-міністром.

  1. Біографія
  2. Освіта
  3. Сім’я
  4. Кар’єра
  5. Скандали
  6. Декларація
  7. Посилання

Біографія

Арсеній Петрович Яценюк народився 22 травня 1974 року у місті Чернівці.

Освіта

Після закінчення 9-ї школи у 1991 році Арсеній став студентом Чернівецького національного факультету. За п'ять років отримав диплом юриста.

У 2001 році, закінчивши Чернівецький торговельно-економічний інститут Київського національного торговельно-економічного університету, Яценюк став дипломованим бухгалтером.

У 2004 році він захистив дисертацію на тему: «Організація системи банківського нагляду та регулювання в Україні» та став кандидатом економічних наук.

Сім'я

Яценюк народився у сім'ї викладачів. Батько Петро Іванович (1941-2019) працював на історичному факультеті Чернівецького університету. Мати Марія Григорівна (1941 р.н.) викладала французьку мову.

Арсеній одружений з Терезією Яценюк (дівоче прізвище Гур, 1970 р.н.). Вона керує Наглядовою радою фонду свого чоловіка, який називається «Відкрий Україну». Майбутнє подружжя познайомилось, коли разом працювало у «Райффайзен банку Аваль».

У 1999 році у пари народилася донька Христина, а через п'ять років — Софія. У 2015 році молодша дочка Арсенія засвітилася у пісенному шоу «Голос. Діти».

У політика є старша сестра Аліна Стіл (1968 р.н.). Живе у США, одружена з американцем. Має двох дітей.

Кар'єра

Наприкінці 1992 року Яценюк у віці 18 років разом із Володимиром Гладишиним, сином тодішнього голови Чернівецької ОДА, заснував юридичну компанію «Юрек Лтд». Протягом наступних п'яти років партнери займалися питаннями приватизації.

На початку 1998 року Арсеній із Чернівців перебрався до столиці. Тут він три роки працював у банку «Райффайзен банк Аваль». До 2001 року Яценюк встиг пройти шлях від консультанта кредитного департаменту до радника та заступника голови банку.

У вересні 2001 року із приватного сектору Арсеній переходить на державну службу. Його призначено виконувачем обов'язків міністра економіки Криму. Через два місяці кримський парламент офіційно затверджує його на цій посаді.

У Сімферополі Яценюк працював до січня 2003 року. Потім він повернувся до Києва, де зайняв крісло заступника Національного банку України. Його начальником був Сергій Тігіпко.

Коли той пішов перед президентськими виборами 2004 року до штабу Януковича, Яценюк виконував обов'язки керівника регулятора. З березня до вересня 2005 року Арсеній був першим заступником голови Одеської ОДА Василя Цушка.

Потім у віці 31 року Яценюка було призначено на посаду голови міністерства економіки в уряді Юрія Єханурова. Проте вже у травні наступного року весь Кабмін було відправлено у відставку. Ще два місяці Арсеній керував економічним відомством із приставкою в.о.

У вересні 2006 року президент Ющенко зробив Яценюка заступником голови своєї Адміністрації. Арсеній також представляв інтереси президента в Кабміні, був членом Наглядової ради НБУ, Ощадбанку та Укрексімбанку. Майже весь 2007 рік (з березня по грудень) він очолював Міністерство закордонних справ та входив до РНБО.

У 2007 році фонд Арсенія Яценюка «Відкрий Україну» започаткував Київський Безпековий Форум — щорічний захід, дискусія на найвищому рівні з актуальних питань української національної безпеки, Чорноморського регіону, а також європейської та світової безпеки.

Наприкінці 2007 року під третім номером блоку «Наша Україна — Народна Самооборона» Арсеній успішно балотувався до Верховної Ради. З грудня 2007 до листопада 2008 року він був очільником VI скликання парламенту.

Коли правляча коаліція НУНС-БЮТ розпалася, Арсен був зміщений з посади спікера. Ставши простим народним депутатом, на початку 2009 року він приєднався до парламентського комітету з питань охорони здоров'я та був членом фракції НУНС.

Після усунення з посади спікера Яценюк заявив про намір створити власну партію та балотуватися на найближчих президентських виборах. Восени 2009 року він став головою партії «Фронт змін», яка висунула його кандидатом на виборах глави держави 2010 року.

Проте за ексспікера віддали свої голоси лише 1,7 мільйона виборців (або 6,96%). Із цим результатом він посів лише четверте місце. Новий президент Янукович у 2010 році розглядав кандидатуру Яценюка на посаду голови уряду. Арсен відмовився від цієї пропозиції.

У 2012 році Яценюк та Юлія Тимошенко, яка тоді перебувала за ґратами, сформували так звану «Об'єднану опозицію» та погодили йти єдиним блоком на парламентських виборах під брендом ВО «Батьківщини». Арсен балотувався під другим номером у списку.

На виборах «Батьківщина» із 25,5% голосів посіла друге місце. У VII скликанні парламенту Яценюк очолив однойменну фракцію та був членом комітету у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів. Влітку 2013 року він очолив політраду ВО «Батьківщина».

Наприкінці 2013 — на початку 2014 року Арсеній став одним із координаторів акцій протесту, викликаних призупиненням Януковичем підписання Євроасоціації. У результаті мітинги переросли у Революцію Гідності. Ще у грудні 2013 року СБУ відкрила кримінальну справу стосовно Яценюка за заклики до держперевороту, а за місяць президент запропонував йому очолити уряд.

Арсеній обійняв посаду прем'єр-міністра вже після втечі Януковича у лютому 2014 року. Під час першого кабінету міністрів Яценюка (до листопада того ж року) Україна втратила Крим, розпочався збройний конфлікт на Донбасі та було підписано Асоціацію з Євросоюзом.

У вересні Яценюк став головою політради партії «Народний фронт». На позачергових парламентських виборах він очолив партійний перелік НФ. У грудні 2014 року Арсенія знову був призначений на посаду глави уряду.

Все через півтора року роботи в парламентарі визнали роботу Кабміну Яценюка незадовільною за минулий рік. Депутати спробували відправити прем'єра у відставку, проте голосів забракло. Через два місяці Арсеній сам склав повноваження очільника уряду.

У 2021 році в пресі з'явилася інформація, що Яценюк може увійти до складу Кабінету міністрів Дениса Шмигаля. Сам експрем'єр заявив, що «не збирався і не збирається до команди Зеленського». У грудні того ж року Арсеній повідомив, що хоче знову очолити уряд, а його політсила може взяти участь у виборах до Верховної Ради.

Скандали

Інцидент із керівництвом спецпідрозділу ДАІ «Кобра»

На початку 2008 року своїх посад позбулися заступник голови ДАІ та керівник спецпідрозділу «Кобра» та його заступник Олексій Кожа. Причиною звільнень став інцидент на дорозі за участю Кожі та спікера Верховної Ради Арсенія Яценюка.

За словами голови парламенту, він їхав на автівці трасою без супроводу співробітників Держохорони. Порушуючи правила дорожнього руху та створюючи аварійну ситуацію, дорогу йому перекрив джип Porsche Cayenne, після чого «з джипа показали середній палець». Пізніше з'ясувалося, що за кермом автомобіля був Олексій Кожа.

Коли про зухвалу поведінку даішника стало відомо президенту Ющенку, він вимагав звільнити як заступника, так і начальника спецпідрозділу, а також і заступника голови Державтоінспекції.

Кримінальні справи

Навесні 2016 року, лише через кілька днів після написання Арсенієм заяви про відставку з уряду, з'явилася інформація про те, що Генпрокуратура запідозрила Яценюка в отриманні хабаря у розмірі трьох мільйонів доларів. Нібито гроші він одержав від Володимира Іщука за призначення його на посаду керівника Держконцерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення влітку 2015 року.

У жовтні 2014 року нардеп Ігор Скосар заявив, що двома роками раніше дав хабар у шість мільйонів за те, щоб потрапити до прохідного списку ВО «Батьківщина». За словами політика, гроші він дав безпосередньо Миколі Мартиненку, який отримав згоду від Яценюка та Турчинова.

Цим зацікавилися правоохоронці. Нардепа перевірили на детекторі брехні, що підтвердив слова про хабар. Влітку 2015 року НАБУ відкрило кримінальну справу. Потім вона опинилась в Генпрокуратурі.

Але у 2017 році обидві справи, в яких фігурував Яценюк, були закриті через відсутність складу злочину.

Плагіат у дисертації

Навесні 2017 року доктор філософських наук, професор Тетяна Пархоменко виявила, що дисертацію Яценюка написано з використанням плагіату.

Ознайомившись із науковою роботою політика вона дійшла висновку, що сімдесят сторінок (з яких майже половина повністю або, за винятком пари речень) її основної частини містять тексти без посилань на їхніх справжніх авторів.

Крім того, на семи сторінках дисертації виявлено буквальний переклад з англійського оригіналу, який був наведений з порушенням правил цитування: відсутність лапок при буквальному відтворенні тексту, з одиничними посиланнями, в т.ч. фейковими.

У грудні того ж року в Українському кризовому медіацентрі відбулася церемонія нагородження антинагороди «Плагіатор року». Її «переможцем» став ексглава Кабінету Міністрів.

«Стіна Яценюка»

У вересні 2014 року прем'єр-міністр ініціював велике будівництво «Європейського валу» — системи оборонних споруд на всій довжині кордону України з Російською Федерацією.

Спочатку на її будівництво планувалося витратити вісім мільярдів гривень і закінчити до 2018 року. Пізніше бюджет скоротили вдвічі, а термін закінчення будівельних робіт спочатку перенесли на 2020 рік, а потім на 2025 рік.

Через два роки біля пропускних пунктів побудовано лише порівняно невисокий декоративний паркан з елементами колючого дроту, а також скромний рів. Це викликало масу критики.

Нардеп Борислав Береза ​​зазначив, що прем'єр зробив «ефективну рекламу та абсолютно неефективний захист». За його словами, на Стіну було витрачено до літа 2016 року 650 мільйонів.

За ці гроші була викопана яма, яку можна переступити, поставлена ​​звичайна сіточка з колючим дротом. 

«В результаті виходить, що ми бачимо продукт, який нікому не потрібен», — сказав депутат.

Народна обраниця від «Самопомочі» Олена Сотник сама поїхала проінспектувати будівництво. У Facebook вона написала, що поки українські військові їздять на допотопній техніці, Яценюк викопав яму вартістю 4 мільярди гривень.

Деякі фахівці зазначали, що сам проєкт «Європейського валу» є непрофесійним і показовим. До того ж місцеві жителі відкручували і секціями огорожі забирали собі до городів.

Антикорупційні органи виявили значну кількість фактів корупції під час будівництва. За фактом розтрати бюджетних грошей перед судом постало вісім осіб, серед яких посадовці прикордонної служби, підрядники та посередники.

Восени 2016 року сам Яценюк заявив, що Стіна — «не проєкт проти танків», а «облаштування державного кордону країни». 

«Я першим почав будувати кордон із росіянами. Я чітко наголосив, що це перша лінія оборони», — зазначив експрем'єр.

Вже у березні 2021 року Арсеній закликав нову владу добудувати «Європейський вал». «Тільки, щоб так не сталося, що це завершення буде, коли я вже в третій раз знов прем’єр-міністром стану. Можна, щоб вони це швидше робили?» – сказав Яценюк в інтерв'ю Радіо свободи.

Декларація

Востаннє Арсеній Яценюк подавав до НАЗК свою декларацію у квітні 2017 року.

На той момент політик спільно з дружиною чи батьками володів ділянкою землі (3031 кв.м.), житловим будинком (343,5 кв.м.) та дачею (114,5 кв.м.) у селі Нові Петрівці Вишгородського району Київської області, трьома квартирами: двома у Києві (224,9 та 83,35 кв.м.) та однією у Чернівцях (104,9 кв.м.).

З цінного рухомого майна Арсеній декларував мисливську рушницю, колекції картин і монет, бібліотеку, комплекти жіночих прикрас у кількості п'яти штук, наручні годинники у кількості двох штук, камінні годинники з свічниками два комплекти, настільний механічний годинник та керамічні вази.

Автопарк складався з двох автомобілів: Mercedes S-класу та Range Rover Sport. Також Яценюк їздив на орендованій Toyota Sequoia. Експрем'єру належало шість відсотків ТОВ «Чернівецький завод залізобетонних виробів та конструкцій».

Посилання

Сайт

Facebook

Twitter

Youtube

Instagram

Згадки про персону