Загороднюк Андрій Павлович: новий міністр оборони і нафтовик в третьому поколінні
Загороднюк Андрій Павлович - волонтер і підприємець, який став у 2019 році міністром оборони.
Біографія
Загороднюк Андрій Павлович народився в 1977 році у Києві.
Освіта
Андрій Загороднюк середню освіту здобув у київській школі №115. Дипломованим юристом він став після закінчення Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Також він вивчав фінанси у Saïd Business School - бізнес-школі Оксфордського університету.
Отримав кілька промислових сертифікатів.
Сім'я
За словами самого Андрія Загороднюка, він нафтовик у третьому поколінні.
Відомо, що Павло Загороднюк, батько Андрія, протягом двадцяти восьми років очолює концерн "Nadra Group". Також Загороднюк-старший - член правління найбільшої нафто- і газовидобувної компанії "Укрнафта".
Кар'єра
У 2005 році Андрій Загороднюк став засновником і керівником промислової компанії Discovery Drilling Equipment, яка спеціалізується на будівництві нових бурових установок, проєктуванні і виготовленні комплектуючих, а також забезпечує сервісне обслуговування.
На сайті компанії Discovery Drilling Equipment зазначено, що її керівництво базується у Великобританії і Сполучених Штатах, тоді як два заводи - в Україні.
Історія цього підприємства почалася з того, що Андрій Загороднюк, а також кілька його бізнес-партнерів придбали завод з виробництва бурових установок "Металіст", який знаходиться у місті Стрий на Львівщині. Нові власники оновили кадровий склад на дев'яносто п'ять відсотків, залучили двадцять мільйонів доларів у якості інвестицій.
Для модернізації виробництва було запрошено близько п'ятдесяти західних фахівців. Підприємство вийшло на такий рівень, що його продукцію стали купувати відомі компанії, такі як British Petroleum. На даний момент Discovery Drilling Equipment поставляє продукцію на п'ять континентів.
З початком збройного конфлікту на Донбасі, Андрій Загороднюк став волонтером української армії. Так компанія, якою він керував почала поставляти військовослужбовцям ЗСУ буржуйки і автомобілі швидкої допомоги, перероблені з броньованих інкасаторських машин. Загороднюк займався впровадженням електронних закупівель за системою ProZorro.
У 2015 році Загороднюк став главою Офісу реформ Міністерства оборони України. Офіс був створений для координації змін у оборонному відомстві із залученням бізнесу та волонтерів. Протягом трьох років займався реформуванням української армії. Андрій Загороднюк перебував на цій посаді до кінця 2017 року.
З липня 2019 роки він став позаштатним радником президента Володимира Зеленського, а також членом Наглядової Ради Укроборонпрому.
Ще на початку 2019 року Загороднюк заявляв, що не хоче бути державним чиновником, а повернеться до бізнесу. Однак уже через пів року передумав.
29 серпня 2019 року Андрій Загороднюк став міністром оборони України. Його кандидатуру підтримали триста чотирнадцять народних депутатів дев'ятого скликання Верховної Ради.
4 березня 2020 року Верховна Рада проголосувала за відставку Олексія Гончарука з посади прем'єр-міністра, це тягло за собою відставку всього уряду. У той же день Верховна Рада проголосувала за призначення генерал-лейтенанта у відставці Андрія Тарана міністром оборони України. За це рішення віддали свої голоси 285 депутатів.
Компромат
У день призначення на міністерську посаду з Андрієм Загороднюком стався цікавий епізод. Глава парламенту Дмитро Разумков виніс на голосування питання про призначення міністра оборони України. Спікер запросив кандидата на посаду виступити перед парламентарями, однак в залі Загороднюка не виявилося. Щоб знайти його, народним депутатам довелося піти на незаплановану перерву.
Секрет бізнес-успіхів ексміністра пояснюється досить просто: він син голови і найбільшого власника групи компаній "Надра" (Nadra Group) Павла Загороднюка. Компанії групи займаються сервісом в нафто- і газодобувній галузях.
За даними ЗМІ, компанія "Надра" контролювалася екснародним депутатом Іваном Діяком, який раніше був радником президента Віктора Ющенка і заступником глави "Нафтогазу України".
Згідно з відомостями, розміщеними на сайті Nadra group, перша компанія групи почала працювати ще в 1991 році. Її створили кілька вчених-геологів, які заробляли гроші, постачаючи за дорученням уряду України в Росію нафтогазове обладнання та послуги, в обмін на зустрічні поставки нафти і газу.
Перше підприємство Nadra Group називалося ЗАТ "Концерн Надра". Зараз група складається з десятка фірм, які займаються сервісом в нафто- і газовидобутку: геологічної оцінкою територій пошуку і розвідки родовищ, проектування та облаштування об'єктів видобутку, інтенсифікацією свердловин, виробництвом устаткування, консалтингом і т.д.
Батько колишнього міністра оборони Павло Загороднюк - основний власник групи компаній "Надра", і займає в ній посаду голови наглядової ради.
Ексміністр оборони Андрій Загороднюк називає себе "нафтовиком в третьому поколінні". У концерні "Надра", яким керував його батько, він на початку "нульових" отримав посаду заступника голови правління з розвитку.
Потім в 2007 році Андрій Загороднюк отримав посаду генерального директора Discovery Drilling Equipment LTD. Це підприємство з виготовлення бурових верстатів, виробництво яких організовано на потужностях заводу в місті Стрий Львівської області.
Мільйонні борги перед бюджетом і "забутий" офшор
Колишній міністр оборони є засновником і бенефіціаром-акціонером в чотирьох українських компаніях. Три з них розташовані в місті Стрий Львівської області: "Стрий-Інжиніринг", "Діскавері - Завод бурового Обладнання" і "Діскавері - бурове обладнання (Україна)".
Згідно з відомостями податкової служби, компанії мають багатомільйонні борги перед бюджетом. У "Стрий-інжиніринг" борги на 1 серпня склали 795 тисяч, а у "Діскавері - Завод бурового Обладнання" - 2,4 мільйона гривень.
Крім того, згідно з поданою декларацією, Андрій Загороднюк є 100-процентним власником британської компанії Discovery Consulting Engineers Limited.
Згідно з відомостями в британському реєстрі компаній, ексміністр оборони є в цій фірмі ще й директором з правом підпису.
Андрій Загороднюк ніяк не задекларував свою роботу на посаді директора в цій компанії. Хоча, за існуючими правилами, зайняття посади або робота за сумісництвом декларується незалежно від того, чи була вона оплачуваною. На момент написання даної статті Загороднюк продовжує числитися директором британської фірми, одночасно вже перебуваючи в статусі міністра оборони України.
Ще одна британська фірма Андрія Загороднюка називається Discovery Industrial Services Limited. У своїй декларації він повідомив, що є бенефіціаром цієї фірми. Це означає, що він є не прямим її власником, а за посередництвом компаній- "прокладок".
Цю фірму-"прокладку", можна легко обчислити через британський реєстр компаній. У ньому зазначено, що власник британської фірми - кіпрська компанія "Discovery Drilling Equipment (Europe) Limited", і на неї записані більше 75% акцій британської фірми.
На обидві фірми (і британську, і кіпрську) записані права власності на українську фірму "Діскавері - бурове обладнання (Україна)". Єдиним бенефіціаром (кінцевим власником) якої в українському реєстрі юридичних осіб зазначений Андрій Загороднюк.
Кіпрська фірма в декларації колишнього міністра оборони не вказана. Виходить, що він сумлінно задекларував факт володіння українськими та британськими фірмами. Однак кіпрську фірму-"прокладку", через яку він здійснює свій контроль, ексміністр задекларувати "забув".
Дружина вчилася на гроші Сороса, і мало не стала нардепом за списком Вакарчука
Дружину колишнього міністра оборони звуть Аліна Свідерська. Про це екс-міністр сам повідомив у своїй декларації.
Аліна Свідерська в новому скликанні Верховної Ради мало не стала депутатом. Вона йшла в нардепи за списком партії Вакарчука "Голос", куди її включили під № 19.
До парламенту пройшли всього 17 кандидатів від "Голосу", тому дружині нового міністра оборони не пощастило стати нардепом. Але якщо двоє з минулих займуть посади у виконавчій владі, або ще з якихось причин втратять мандати, то Аліна Свідерська все-таки отримає можливість стати депутатом.
30-річна дружина вже колишнього міністра - випускниця Києво-Могилянської академії. Після навчання в Україні вона вивчала право в британському Кембриджі. У 2015 році вона була радницею міністра економіки Айварас Абромавичус з питань дерегуляції. Його зараз призначили головою "Укроборонпрому".
П'ять років тому Аліна Свідерська розповідала про своє навчання в Англії. Виявляється, поїхала вона туди, отримавши стипендію від фонду Сорос.
"Я вчилася в Кембриджі на стипендії Сороса. Отримала дві стипендії. Одну стипендію Пінчука, яка покривала повністю все, і друга стипендія Сороса - вона теж все покривала. Я вибрала стипендію Сороса. Мені покривали всі витрати, аж до квитків туди і назад, гроші на харчування, перельоти, у мене залишалося ще на подорожі по всьому світу, - все за рахунок стипендії ", - розповіла Свідерська.
Декларація
Андрій Загороднюк не подавав електронних декларацій.