Андрій Таран
  • Дата народження
    4 березня 1955
  • Країна
    Україна
Андрій Таран
859

Андрій Таран

Таран Андрій Васильович: колишній міністр оборони України

Таран Андрій Васильович — спадковий військовий, який з березня 2020 по листопад 2021 року очолював оборонне відомство. Генерал-лейтенант.

  1. Біографія
  2. Освіта
  3. Сім’я
  4. Кар’єра
  5. Компромат
  6. Декларація
  7. Посилання
  8. Відео

Біографія

Андрій Васильович Таран народився 4 березня 1955 року в місті Франкфурт-на-Одері (Німеччина).

Освіта

Андрій Таран у 1977 році закінчив Київське зенітно-ракетне інженерне училище, де здобув професію інженера-радіотехніка.  Через 10 років закінчив у Києві Військову академію ППО Сухопутних військ імені Василевського за спеціальністю “Управління бойовими діями”.

У 1993 році Таран заради кар'єри дипломата перепідготувався у київському Інституті міжнародних відносин. Згодом у Вашингтоні (США) пройшов також магістратуру в Національному університеті оборони. Закінчив курс “Стратегія національних ресурсів”.

Сім’я

Андрій народився у родині військового. Він одружений з Вікторією Таран. У подружжя є двоє дітей.

Кар'єра

З серпня 1972 року Андрій Таран перебував на військовій службі у радянській армії. Почав офіцерську службу на посаді заступника командира зенітної ракетної батареї.

Після здобуття Україною незалежності Таран проходив службу на командно-штабних посадах у ЗСУ. Андрій керував Головним управлінням розвідки.

Крім того, Таран відзначився і на дипломатичній службі. Він представляв вітчизняне військове міністерство в Організації Об'єднаних Націй, а також був військовим аташе в українському посольстві в Сполучених Штатах.

Таран обіймав посаду першого заступника командувача Сухопутних військ української армії. У 2015 році Андрій займався переговорами з сепаратистами, а також з Російською Федерацією.

У 2016 році у званні генерал-лейтенанта Таран пішов у запас. Через три роки він вирішив стати політтехнологом та очолив передвиборчий штаб кандидата у президенти Ігоря Смешка. А на парламентських виборах йшов у списку партії "Сила і Честь" під 24-м номером. У тому ж 2019 році, згідно з його декларацією, генерал працював у ТОВ "Навігатор Комплект".

4 березня 2020 року, у свій 65-й день народження він очолив міністерство оборони в уряді Дениса Шмигаля. ЗМІ називають Тарана "дипломатом в погонах".

У березні 2020 року також став членом РНБО. Брав участь у роботі української делегації у Тристоронній контактній групі (ТКГ) з питань врегулювання конфлікту на Сході України.

На посаді керівника оборонного відомства Андрій провів не більше двох років. Чутки про його звільнення з'явилися у ЗМІ ще влітку 2021 року. 1 листопада Таран сам написав заяву про відставку з посади міністра. Через два дні Верховна Рада 341 голосом звільнила його. Офіційно міністр пішов за станом здоров'я.

Про це стверджував голова депутатської фракції «Слуга народу» Давид Арахамія. Але, за даними журналістів, Таран виявився дуже конфліктним і посварився з усіма.

Компромат

Звільнення та звинувачення у державній зраді

Влітку 2015 року на офіційному акаунті РНБО у Твіттері з'явилося повідомлення про те, що Таран звільнений з посади представника української сторони у Спільному центрі з контролю та координації припинення вогню на Донбасі, що складається з українських та російських військових. Крім того, повідомлялося, що його підозрюють у державній зраді.

Пізніше з'ясувалося, що акаунт був зламаний та інформацію про Тарана у РНБО спростували.

У 2020 році Тарану висловили недовіру у профільному комітеті парламенту. Тоді ж у партії “Голос” виступили з ініціативою відставки міністра оборони. У партії заявили, що Таран фактично зірвав усі контракти стосовно державного оборонного замовлення. Згодом стався ще один курйоз, пов’язаний із заявою “Голосу”. На сторінці Міноборони в соціальній мережі Фейсбук було опубліковано пост-коментар Андрія Тарана стосовно його відставки. Однак у тексті припустилися помилки, переплутавши слова фальстарт і фальцет. 

“Я першим проінформую суспільство, якщо настане час відкривати "третій конверт". Поки - фальцет”, — йшлося у повідомленні. Користувачі висміяли помилку, і згодом повідомлення видалили зі сторінки.

Скандал щодо стандартів НАТО

У 2020 році Андрій Таран викликав осуд громадськості та спровокував скандал, заявивши, що українську армію не треба адаптувати під стандарти НАТО. За словами міністра, ці стандарти для України поки недосяжні. 

Крім того, пізніше Таран скасував указ, у якому йшлося про перехід командування Збройних сил України на натівські стандарти. Як відзначають ЗМІ, указ був скасований дуже швидко та без зайвого шуму. Однак, варто відзначити, що членство України в НАТО Андрій Таран підтримує. На його думку, українське керівництво має членство в НАТО зробити пріоритетним.

Критика кадрових рішень

Не всі кадрові рішення Андрія Тарана вважали вдалими. Так, Таран звільнив Андрія Риженка — капітана першого рангу, колишнього заступника начальника штабу ВМС України з питань євроінтеграції. Риженка вважали одним з найбільш освічених офіцерів ВМС. У нього чимало досягнень, одне з яких, наприклад, отримання від США катерів типу ​​Island. 

Також Андрія Тарана критикували за те, що він у 2020 році висловив прихильність до мера Кривого Рогу Юрія Вілкула. Таран особисто нагородив ексрегіонала медаллю "За сприяння Збройним силам України». У ЗМІ з цього приводу нагадали, як у 2015 році Вілкул заявляв наступне у присутності ветеранів АТО: “Це ви підпалили Донбас, ви захоплювали Донбас, ви сепаратисти, а ми тут тримаємо удар”. 

Конфлікт з Русланом Хомчаком і Сергієм Дроздовим

Наприкінці січня 2021 року стався конфлікт між Тараном, Хомчаком (головнокомандувачем ЗСУ)і Дроздовим (тодішнього командувача Повітряних сил ЗСУ). 

Усе це було через український військовий літак, який мав перевезти зброю з Болгарії в Руанду. Про рейс дізнався міністр оборони Таран. Він заявив, що має особисто давати дозвіл на подібні перельоти. У Генштабі й Повітряних силах були проти такого. Вони виступили проти Тарана, подавши кілька позовів у суд. Згодом у конфлікт втрутився сам президент Володимир Зеленський. Він зустрівся з усіма сторонами конфлікту, після чого позови відкликали, а міністр зобов’язувався дати свободи Генштабу й Повітряним силам самостійно керувати подібними рейсами.

Декларація

Згідно з декларацією, яку Таран Андрій Васильович подав у березні 2021 року, він володіє квартирою в Києві. А також на праві користування декларує номер у готелі у столиці. Дружина ексміністра Вікторія має у Київській області земельну ділянку (1012 квадратних метрів).

У родині два авто: Андрій Таран має BUICK LACROSSE CXL 2013 року випуску, а його дружина — INFINITI G35 2007 року.

Дохід Андрія Тарана за рік склав 2 мільйони 1 тисячу 59 гривень. Його дружина заробила за рік 131 тисячу 472 гривні.

Грошові активи (разом із дружиною): 136 тисяч 383 гривні, 49 тисяч доларів та 11 тисяч євро.

Посилання 

Андрій Таран у мережі Фейсбук

Відео

Згадки про персону