Дещиця Андрій Богданович: український посол у Польщі та колишній в.о. очільник МЗС, який заспівав пісню про Путіна
Дещиця Андрій Богданович — в 2014 році відзначився тим, що заспівав перед російським посольством відому футбольну кричалку про президента Росії, чим спровокував міжнародний скандал.
Біографія
Андрій Богданович Дещиця народився 22 вересня 1965 року у селі Спасів Львівської області.
Освіта
Андрій здобув вищу освіту в університетах Львова та канадського міста Едмонтон. Дещиця — кандидат політичних наук.
Сім'я
Отець Богдан Федорович очолював поштове відділення в місті Сокаль Львівської області. Мати працювала фельдшером і медсестрою.
Андрій одружений на Ірині Дещиця. У подружжя є донька.
Кар'єра
Андрій Дещиця на дипломатичній службі з 1996 року. Починав роботу в якості співробітника українського посольства в Польщі. З 1999 по 2001 рік він входив до складу координаторів Програми ПАУСІ (співробітництва Сполучених Штатів, України і Польщі).
З 2001 по 2006 рік представляв інтереси України спочатку у посольстві Фінляндії, а пізніше Польщі. Обіймав посаду радника. Потім півтора року Дещиця був прессекретарем міністерства закордонних справ.
З 2007 по 2012 рік дипломат знову перебував у Фінляндії. На цей раз вже у якості посла. За сумісництвом Андрій керував ще й українським представництвом у Ісландії.
Повернувшись на батьківщину у жовтні 2012 року Дещиця став послом з особливих доручень. Весь 2013 рік він провів у якості спецпредставника чинного Голови ОБСЄ з врегулювання конфліктів.
Протягом декількох місяців 2014 року (лютий — червень) Дещиця виконував обов'язки голови українського зовнішньополітичного відомства. З жовтня 2014 року Андрій Дещиця керує посольством у Польщі.
Влітку 2020 року з'явилася інформація про те, що Дещиця буде кандидатом від партії "Слуга народу" на виборах міського голови Львова. Сам диплом дані чутки спростував.
Компромат
Як пишуть ЗМІ, “надзвичайно відомим і популярним Андрій Дещиця став 14 червня 2014 року, коли, намагаючись заспокоїти протестувальників, що пікетували посольство Росії на знак протесту проти підтримки росіянами терористів, виконав” популярну кричалку футбольних уболівальників про російського президента.
Як зазначило видання "Дело.ua", "інцидент викликав миттєве обурення в Москві, вже розгніваної нападом на її посольство і майно.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров в телефонній розмові з французьким колегою Лораном Фабіусом "висловив обурення з приводу бездіяльності київської влади, які дозволили бунтувати у російського посольства", — повідомили в міністерстві.
Високопоставлений російський чиновник міністерства закордонних справ Олексій Пушков закликав українського президента звільнити міністра закордонних справ країни після цього інциденту.
Леонід Калашников, заступник Пушкова, заявив російській радіостанції: "Я дійсно не можу уявити, як хтось, особливо представник Росії, може сісти з ним за стіл переговорів після цієї ситуації".
Однак Джеффрі Пайєтт, посол США в Україні, написав в мережі Twitter, що міністр "намагався розрядити небезпечну ситуацію", додавши, що Дещиця "досвідчений дипломат і служить Україні”.
Незабаром Дещиця все-таки позбувся посади в.о. міністра.
Декларація
Андрій Дещиця належить квартира (188 кв.м.) в селі Старі Петрівці та три земельні ділянки. Один знаходиться у тих же Старих Петрівцях (587 кв.м.). Ще два розташовані в Сокальському районі Львівської області (5182 і 8597 кв.м.). Цими двома ділянками землі дипломат володіє в спільній власності з братом Петром.
Ірина Дещиця — власниця столичної квартири (116 кв.м.), трьох земельних ділянок (1647, 1637 і 2301 кв.м.) та одного житлового будинку (36.5 кв.м.) в селі Гаї Львівської області. Також їй належить автомобіль Mini Cooper D Countryman 2014 року випуску. У Андрія власної машини немає.
Зарплата посла в Польщі за минулий рік склала 362 тисяч гривень. Ще 1,5 мільйона гривень — компенсаційні виплати в іноземній валюті за довгострокове відрядження за кордон. Банківські відсотки принесли чиновнику 18,5 тисячі гривень, його дружині — 17 тисяч.
У банку Андрій та Ірина Дещиця зберігають 197,7 тисячі доларів, 69,9 тисячі євро, 4,5 тисячі польських злотих та 52 тисячі гривень. Окремо у посла на рахунках зберігається тисяча євро та 500 доларів. Готівкові кошти дипломат в декларації не вказав.