Андрій Адамовський: український "зв'язківець" та забудовник з російським громадянством
Він має два громадянства, ховається в приймальні наближеного до Петра Порошенка нардепа Олександра Грановського, продовжує вести бізнес в Криму, а також керувати корупційною фірмою "Трейд Коммодити", проти якої НАБУ було порушено кілька кримінальних справ.
1. Біографія
2. Кар'єра
3. Чутки і компромат
4. Статки і джерела доходів
Біографія
Біографія бізнесмена настільки прихована, що нікому точно не відома навіть його дата народження. Деякі інтернет-джерела пишуть, що Андрій Григорович Адамовський народився в Одесі в 1972 році, інші ж вважають, що в 1962-му. Нема також інформації ні про освіту, ні про сім'ю Адамовського, про якого до 2000-х років взагалі мало хто знав.
Не можуть журналісти визначитися і з тим, до якого регіону віднести бізнес Андрія Адамовського, адже він вів справи і в Одесі, і в Донецьку, і в Києві, і в Криму. Хтось взагалі називає його московським бізнесменом, тому, що протягом довгого часу він жив за кордоном.
Кар'єра
На початку 2000-х років Андрій Адамовський заснував телекомунікаційне підприємство "Фарлеп", яке пізніше продав компанії "ІСД", а її власники в свою чергу перепродали його Ринату Ахметову.
Хоча "Фарлеп" був основним активом бізнесмена, він не залишив сферу телекомунікацій. Підприємець став одним з партнерів російського холдингу "Комстар", відповідаючи за керівництво українським відділенням компанії (пізніше вона увійшла в групу МТС).
У 2005 році Адамовський став гендиректором одеської транспортної компанії ТОВ "Метекс", а через 5 років викупив половину акцій київського ТРЦ Sky Mall.
Крім одного з найвідоміших ТРЦ, бізнесмен також мав причетність до будівництва "Парку Горького" - величезного комплексу на 600 тис.кв.м, який він продав уже в 2011 році. За деякими даними, вартість реалізації проекту становила 1 мільярд доларів.
Чутки і компромат
Зв'язок з нардепом БПП Олександром Грановським
За даними журналістів, Андрій Адамовський тісно пов'язаний з нардепом Олександром Грановським, який в свою чергу є наближеною особою до Петра Порошенка. Тож не дивно, що бізнесмен "ховається" в приймальні політика.
Офіси приятелів і бізнес-партнерів за "випадковим збігом" знаходяться на 5-му поверсі одного і того ж бізнес-центру в одному і тому ж приміщенні.
З їх іменами також пов'язана скандально відома фірма "Трейд Коммодити", яка не раз потрапляла на сторінки ЗМІ в результаті прямої участі в корупційних схемах, у зв'язку з якими НАБУ в черговий раз завело проти компанії кримінальну справу.
Плутанина з датою народження
Коли кореспонденти спробували визначити справжню дату народження Андрія Адамовського, їм сказали, що в Україні числиться два Адамовських Андрія Григоровича: один народився в 1970 році і має прописку в Алчевську, інший же народився в 1962 році і має прописку в Києві.
У киянина є ще і прописка в Москві, а також там зареєстрована квартира на нього. З огляду на те, що нашого Адамовського часто називають україно-російським підприємцем, це цілком може бути він. Тоді виходить, що народився він у 1962 році і, відзначимо, прекрасно зберігся.
Ще представники ЗМІ з'ясували, що за зареєстрованою на киянина московською адресою прописаний Адамовський Дмитро Андрійович 1983 року народження, який, очевидно, і є сином нашого бізнесмена, оскільки у багатьох документах це ім'я вказується серед співвласників активів Андрія Адамовського.
Російське громадянство
Журналістам стало відомо, що Андрій Адамовський продовжує спокійно вести бізнес в захопленому Росією Криму на підставі того, що офіційно має російське громадянство.
Такі висновки кореспонденти одного інтернет-видань зробили на підставі статуту ТОВ "Авсень", більшою половиною якого володіє Адамовський. Паспорт бізнесмен отримав в Москві понад 10 років тому (як повідомляють ЗМІ - у 2007 році).
Після анексії Кримського півострова російський паспорт став у нагоді Адамовському, який активно ним користується, щоб зберігати свої активи в поки що непідконтрольному Україні регіоні.
Журналісти намагалися уточнити питання про громадянство у самого Андрія Григоровича, але той уникає будь-яких коментарів.
Бізнес в анексованому Криму
Російське громадянство, яке приховує Адамовський, дозволяє йому як і раніше вести бізнес в Криму.
Журналісти дізналися, що в 2015 році він зайнявся переоформленням кількох своїх підприємств, щоб ті відповідали вимогам законодавства РФ.
Про це говорять дані Єдиного держреєстру юросіб російської податкової служби. Крім того, дані про фірми сім'ї Адамовських є у відкритому доступі в інтернет-каталогах РФ.
Разом з Мариною Адамовською, яка числиться керівником підприємства, Андрій є засновником ТОВ "Агропромисловий комплекс Авсень", про що свідчить запис в офіційному реєстрі ФНС. Як зазначено в документі, компанія була заснована ще в 2009 році, а російський реєстраційний номер був привласнений їй в 2015 році. При цьому зазначалося, що підприємство було створено ще в 2009 році.
Тобто Марина і Андрій просто переоформили свою українську компанію під законодавство РФ і продовжують спокійно працювати.
Ще одна компанія ТОВ "Крим Аромат", яка вказана в реєстрі, зареєстрована на Дмитра Андрійовича Адамовського (очевидно - сина бізнесмена).
В обох згаданих фірмах одним із співзасновників виступає певний Сергій Бороненко. Це означає, що компанії явно пов'язані між собою.
Війна за Sky Mall
Андрію Адамовському належить багато нерухомості в столиці, при цьому він вирішив привласнити собі ще й половину одного з найбільших у Києві ТРЦ Sky Mall, за який він свого часу почав справжню війну з естонцем Хілларі Теддером, який інвестує в нерухомість тут в Україні. Він то і побудував цей торговий центр.
Зіткнувшись з кризою в Україні, естонець не міг завершити будівлю ТЦ, тому скористався допомогою Адамовського, продавши йому 51% акцій з можливістю викупити їх назад після закінчення будівництва.
Андрій Адамовський погодився, але після відкриття Молла просто відмовився продавати свої акції назад. Теддер сприйняв це як рейдерське захоплення ТРЦ і звернувся до суду. Суди він виграв, та тільки український бізнесмен відмовляється виконувати їх рішення і досі продовжує контролювати більшу частину активів Sky Mall.
Цікаво, що проти естонця давав свідчення сам Олександр Грановський, який на той час керував компанією Assofit, яка контролювала акції Адамовського на SkyMall. Депутат БПП підтвердив те, що близько знайомий з відповідачем, при цьому заявив, що з приходом в політику нібито залишив справи, пов'язані з бізнесом.
Обвал стелі в ТРЦ Sky Mаll
У лютому 2011 року ЗМІ облетіла новина про те, що серед білого дня в популярному столичному ТЦ Sky Mаll на голови продавців і відвідувачів обвалилося майже 500 кв.м стелі.
В результаті інциденту постраждали дві продавчині, одну з яких госпіталізували.
Як повідомляли свідки події, обвалилася тільки "обшивка" стелі, виконана з гіпсокартону. На думку фахівців, НП сталася через порушення норм при внутрішніх будівельних роботах.
Проти керівників підприємства, які володіють торговим центром, було порушено кримінальну справу на підставі порушень правил безпеки при будівництві та експлуатації будівлі.
Поставки палива для армії
Ще один скандал, пов'язаний з бізнесменом, стосувався поставок палива для армії його фірмою "Трейд Коммодити". Компанія Адамовського примудрилася продавати пальне українським бійцям за явно завищеними цінами - вважають співробітники НАБУ.
В результаті корупційної афери Міністерство оборони України переплатило за паливо фірмі "Трейд Коммодити" майже 150 мільйонів гривень.
Цікаво, що тендер виграла тоді ще маловідома компанія Андрія Адамовського, хоча з нею конкурували серйозні гравці ринку такі як "Окко" і WOG. Після підписання контракту керівники "Трейд Коммодити" ще до початку поставок підвищили ціну на паливо аж на 16%.
Сам же Андрій Адамовський зазначив перед журналістами, що не є власником фірми, а тільки інвестором, знявши з себе відповідальність за дії керівництва "ТК".
Статки і джерела доходів
Про свої доходи Андрій Адамовський, звичайно ж, розповідати не любить, адже вони у нього чималі. Його інвестиційна компанія Oledo володіє як мінімум 7-ма великими об'єктами нерухомості в Україні, загальна вартість яких складає більше ніж 300 мільйонів доларів.
Наприклад, Парк Горького, який є цілим комплексом, бізнесмен продав французьким інвесторам як мінімум за 50 мільйонів доларів (за оцінками експертів). Крім цього, Адамовський не залишив і телекомунікаційний бізнес, який є ключовим напрямком його діяльності.
У 2011 році матеріальні статки Адамовського були оцінені фахівцями видання "Фокус" в 226,7 мільйона доларів. Через 2 роки після цього той же "Фокус" оцінив активи бізнесмена в 262,5 мільйона доларів, розташувавши його на 65 місці в рейтингу "200 найбагатших людей України".
Різко розбагатів Андрій Адамовський до 2018 року. З доходами в 93 мільйони доларів він увійшов до сотні найбагатших українців за версією журналу "Новий час". Цікаво, що в порівнянні з минулим роком, його багатство збільшилося майже вдвічі.
Крім нерухомості, телекомунікацій та палива, бізнесмен володіє цінною колекцією предметів мистецтва.