Каріс Алар: президент Естонії з жовтня 2021 року
Каріс Алар — колишній ректор Естонського університету природничих наук і Тартуського університету, а також директор Національного музею
Біографія
Алар Каріс народився 26 березня 1958 року в місті Тарту, Естонія.
Освіта
Після закінчення другої тартуської школи Алар став студентом ветеринарного факультету Естонської сільськогосподарської академії, яку закінчив у 1981 році.
Після розвалу Радянського Союзу і падіння "залізної завіси" він продовжив навчання в галузі молекулярної генетики в університетах Німеччини, Великобританії та Нідерландів.
Окрім естонської мови, Каріс вільно володіє англійською та російською мовами.
Сім'я
Алар одружений Сір'є Каріс (уроджена Ядал). Вона історикиня, була директоркою Естонського історичного музею та Тартуського міського музею з 2018 по 2022 рік. У подружжя є сини Крістьян і Мартін, а також донька Кірстін Каріс, яка працює вчителькою біології.
Кар'єра
З 1979 по 1989 рік Каріс був членом кантрі-групи Rentaablus. Він грав на скрипці.
Після закінчення сільгоспакадемії Алар влаштувався до Естонського Інституту тваринництва і ветеринарії. Шість років був науковим співробітником. Потім три роки на тій же посаді працював в Естонському біоцентрі при Естонській академії наук. У 1990 році його підвищили до старшого наукового співробітника.
З 1991 по 1998 рік Каріс не тільки навчався, але й працював у Гамбурзькому університеті, Національному медичному інституті в Лондоні та УнФЙіверситеті Еразма Роттердамського.
У 1999 році він став професором кафедри зоології Інституту екології та наук про Землю кафедри природи та техніки Тартуського університету. У тому ж році Алар став одним із засновників компанії Visgenyx. Вона займалася виробництвом трансгенних організмів для європейських біотехнологічних компаній та університетів.
У 2003 році Алар був обраний ректором Естонського університету природничих наук. Залишився на цій посаді чотири роки. У березні 2007 року Каріс очолив інший ВНЗ — Тартуський університет. Його робота на цій посаді закінчилася 30 червня 2012 року. Паралельно, у 2005 році Алар почав працювати професором біології розвитку в Тартуському університеті (до 2018 року).
У 2010 році Алар став почесним консулом Республіки Чилі. А в березні 2013 році Естонський парламент призначив Каріса державним контролером. На цій посаді у сферу його відповідальності входив економічний контроль, за тим, щоб державні активи використовуються законно і ефективно.
У жовтні 2017 року Алар очолив Естонський національний музей. Через два з половиною роки він був обраний головою ради Естонського університету природничих наук.
У серпні 2021 року парламент запропонував Карісу зайняти пост президента республіки. Після процедури голосування в Рійгікогу Алар був затверджений на цій посаді. Однак, самі вибори зазнали критики через відсутність опозиційних кандидатів. Каріс був єдиним кандидатом.
11 жовтня він офіційно був затверджений президентом Естонії, шостим за рахунком після здобуття незалежності в 1991 році. Перший офіційний візит Алар здійснив до столиці Латвії, міста Рига.
В Естонії повноваження президента значною мірою обмежені. Він не входить до системи виконавчої, законодавчої або судової влади і є більше символічною фігурою, що формально виконує представницькі функції.
Відразу після обрання Каріса президентом, у вересні 2021 року 68% респондентів підтримали його на посаді президента в опитуванні Kantar Emor, проти 11% його супротивників.
В опитуванні Norstat, проведеному на замовлення Міноборони у березні-квітні 2022 року, 77% респондентів оцінили інститут президента як надійний, а 15% - як ненадійний.