Ахтем Чийгоз
  • Дата народження
    14 грудня 1964
  • Країна
    Україна
  • Соцмережі
Ахтем Чийгоз
5798

Ахтем Чийгоз

Чийгоз Ахтем Зейтуллайович: колишній в'язень режиму Кремля, під колесами якого загинула вагітна жінка

Ахтем Чийгоз - Фото 1

Чийгоз Ахтем Зейтуллайович - був засуджений на вісім років в окупаційному Криму, але помилуваний і відправлений до Туреччини.

1. Біографія
2. Освіта
3. Сім'я
4. Кар'єра
5. Компромат
6. Декларація
7. Посилання

Біографія

Чийгоз Ахтем Зейтуллайович народився 14 грудня 1964 року у місті Булунгур (Узбекистан). З двадцяти п'яти років проживав в Бахчисараї.

Освіта

Згідно з даними, які Ахтем Чийгоз сам надав до Центральної виборчої комісії в 2019 році, він має тільки середню освіту.

Сім'я

Батьки новообраного парламентарія - депортовані в Середню Азію кримські татари. У сім'ї народилося четверо дітей.

Старший брат - Рустем Чийгоз (1963-2010) - український і кримськотатарський політик, заступник міністра економіки Криму, заступник голови Бахчисарайської районної державної адміністрації. Помер від інфаркту.

Дружина - Аблялімова Ельміра - український і кримськотатарський політик. Двічі (2002, 2006) обиралася депутатом міської ради Бахчисарая. У 2014 році короткий час очолювала Бахчисарайський державний історико-культурний заповідник.

Ахтем Чийгоз - Фото 2

Кар'єра

По поверненню на кримський півострів Чийгоз деякий час працював теслею і робітником на ПМК.

Громадською діяльністю Ахтем Чийгоз зайнявся у 2002 році. Тоді він очолив регіональний меджліс Бахчисараю і увійшов до складу Ради представників кримськотатарського народу при Президентові України (до 2010 року).

Через шість років Ахтем став заступником Мустафи Джемілєва на посаді глави Меджлісу кримськотатарського народу. Протягом 2011-2013 років Чийгоз був керівником громадською організацією «Агентство регіонального розвитку».

У 2012 році вирішив спробувати свої сили на виборах в український парламент. Ахтем самовисуванцем балотувався по десятому мажоритарному округу (Бахчисарайський район, частина Сімферопольського району). На час виборів був приватним підприємцем.

Ахтем Чийгоз - Фото 3

За Чийгоза проголосувало 19.56% або 14 427 виборців. За результатами виборів він виявився лише другим, пропустивши вперед представника Партії регіонів Григорія Грубу (41.60% або 30 671 виборця).

У 2013 році після залишення посади голови Меджлісу Джемільовим,  Ахтем Чийгоз розглядався як один з найбільш ймовірних його наступників. Однак сам Чийгоз наполіг, щоб цю посаду зайняв Рефат Чубаров.

Підтримав Євромайдан і брав участь у протестному русі з початку окупації Кримського півострова Російською Федерацією. За останнє і був підданий політичним переслідуванням.

Ахтем Чийгоз - Фото 4

На початку 2015 року Ахтем Чийгоз був затриманий так званими “кримськими правоохоронцями”. Проти нього було порушено кримінальну справу нібито за те, що він організовував масові заворушення.

Через півтора року, у вересні 2017 року, "Верховний Суд" Криму виніс вирок - вісім років суворого режиму. Але вже через місяць Чийгоз разом з іншим кримськотатарським політв'язням Ільмі Умеровим були звільнені від відбування покарання та передані до Туреччини. Пізніше вони повернулися в Україну.

Ахтем Чийгоз - Фото 5

Під час президентських виборів 2019 року Ахтем став довіреною особою кандидата Петра Порошенка по сто вісімдесят шостому виборчому округу (Херсонська область).

Влітку того ж року прізвище Чийгоза опинилось восьмим у списку партії "Європейська Солідарність" на позачергових парламентських виборах. За результатами ця політична сила отримала вісім відсотків підтримки виборців, які трансформувалися у двадцять чотири депутатські мандати у Верховній Раді. На час виборів Чийгоз був тимчасово безробітним.

У парламенті дев'ятого скликання Ахтем Чийгоз став членом комітету з питань прав людини, деокупацію і реінтеграції тимчасово окупованих територій в Донецькій, Луганській областях та Автономній Республіці Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин.

Очолює також підкомітет з питань етнополітики, прав корінних народів і національних меншин України. Парламентарій є заступником члена Постійної делегації в Парламентській асамблеї Організації Чорноморського економічного співробітництва.

Ахтем Чийгоз - Фото 6

Компромат

У 2004-му році кримський політик на пішохідному переході збив 24-річну вагітну жінку. Через три дні потерпіла Світлана Бондаренко померла. Як відзначають "Подробиці" Чийгозу "вдалося піти від відповідальності".

В інтерв'ю журналістам Віталій Курбатов, який представляв у суді інтереси родичів загиблої розповів, що "розслідування йшло не один місяць - проводилися різні експертизи". Однак, за його словами, правоохоронці не побачили "складу злочину в тому, що сталося. За однією з версій - йшов дощ і Чийгоз просто не побачив жінку на дорозі".

Суд зобов'язав Ахтема виплатити компенсацію у розмірі вісімдесяти тисяч гривень. Але як відзначають журналісти, "грошей сім'я так і не побачила".

Ахтем Чийгоз - Фото 7

За повідомленнями ЗМІ, в "2010-му році між кримськими татарами і православним товариством Бахчисарая виник конфлікт. У його ході група активістів на чолі з Ахтемом зруйнувала бетонний фундамент, зведений для побудови кіоску монастиря. Як пізніше пояснив Чийгоз, ларьок будувався не на території монастиря, а на ділянці громадського користування".

Декларація

Ахтем Чийгоз не подавав електронну декларацію. Про його майно відомо лише те, що в окупованому Криму, а конкретніше в Бахчисараї у нього є житловий будинок.

Посилання

Особиста сторінка в Фейсбук

Ел. пошта

Телефон (044) 255-44-27.

Згадки про персону