Чийгоз Ахтем Зейтуллайович: колишній в'язень режиму Кремля, під колесами якого загинула вагітна жінка
Чийгоз Ахтем Зейтуллайович - був засуджений на вісім років в окупаційному Криму, але помилуваний і відправлений до Туреччини.
1. Біографія
2. Освіта
3. Сім'я
4. Кар'єра
5. Компромат
6. Декларація
7. Посилання
Біографія
Чийгоз Ахтем Зейтуллайович народився 14 грудня 1964 року у місті Булунгур (Узбекистан). З двадцяти п'яти років проживав в Бахчисараї.
Освіта
Згідно з даними, які Ахтем Чийгоз сам надав до Центральної виборчої комісії в 2019 році, він має тільки середню освіту.
Сім'я
Батьки новообраного парламентарія - депортовані в Середню Азію кримські татари. У сім'ї народилося четверо дітей.
Старший брат - Рустем Чийгоз (1963-2010) - український і кримськотатарський політик, заступник міністра економіки Криму, заступник голови Бахчисарайської районної державної адміністрації. Помер від інфаркту.
Дружина - Аблялімова Ельміра - український і кримськотатарський політик. Двічі (2002, 2006) обиралася депутатом міської ради Бахчисарая. У 2014 році короткий час очолювала Бахчисарайський державний історико-культурний заповідник.
Кар'єра
По поверненню на кримський півострів Чийгоз деякий час працював теслею і робітником на ПМК.
Громадською діяльністю Ахтем Чийгоз зайнявся у 2002 році. Тоді він очолив регіональний меджліс Бахчисараю і увійшов до складу Ради представників кримськотатарського народу при Президентові України (до 2010 року).
Через шість років Ахтем став заступником Мустафи Джемілєва на посаді глави Меджлісу кримськотатарського народу. Протягом 2011-2013 років Чийгоз був керівником громадською організацією «Агентство регіонального розвитку».
У 2012 році вирішив спробувати свої сили на виборах в український парламент. Ахтем самовисуванцем балотувався по десятому мажоритарному округу (Бахчисарайський район, частина Сімферопольського району). На час виборів був приватним підприємцем.
За Чийгоза проголосувало 19.56% або 14 427 виборців. За результатами виборів він виявився лише другим, пропустивши вперед представника Партії регіонів Григорія Грубу (41.60% або 30 671 виборця).
У 2013 році після залишення посади голови Меджлісу Джемільовим, Ахтем Чийгоз розглядався як один з найбільш ймовірних його наступників. Однак сам Чийгоз наполіг, щоб цю посаду зайняв Рефат Чубаров.
Підтримав Євромайдан і брав участь у протестному русі з початку окупації Кримського півострова Російською Федерацією. За останнє і був підданий політичним переслідуванням.
На початку 2015 року Ахтем Чийгоз був затриманий так званими “кримськими правоохоронцями”. Проти нього було порушено кримінальну справу нібито за те, що він організовував масові заворушення.
Через півтора року, у вересні 2017 року, "Верховний Суд" Криму виніс вирок - вісім років суворого режиму. Але вже через місяць Чийгоз разом з іншим кримськотатарським політв'язням Ільмі Умеровим були звільнені від відбування покарання та передані до Туреччини. Пізніше вони повернулися в Україну.
Під час президентських виборів 2019 року Ахтем став довіреною особою кандидата Петра Порошенка по сто вісімдесят шостому виборчому округу (Херсонська область).
Влітку того ж року прізвище Чийгоза опинилось восьмим у списку партії "Європейська Солідарність" на позачергових парламентських виборах. За результатами ця політична сила отримала вісім відсотків підтримки виборців, які трансформувалися у двадцять чотири депутатські мандати у Верховній Раді. На час виборів Чийгоз був тимчасово безробітним.
У парламенті дев'ятого скликання Ахтем Чийгоз став членом комітету з питань прав людини, деокупацію і реінтеграції тимчасово окупованих територій в Донецькій, Луганській областях та Автономній Республіці Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин.
Очолює також підкомітет з питань етнополітики, прав корінних народів і національних меншин України. Парламентарій є заступником члена Постійної делегації в Парламентській асамблеї Організації Чорноморського економічного співробітництва.
Компромат
У 2004-му році кримський політик на пішохідному переході збив 24-річну вагітну жінку. Через три дні потерпіла Світлана Бондаренко померла. Як відзначають "Подробиці" Чийгозу "вдалося піти від відповідальності".
В інтерв'ю журналістам Віталій Курбатов, який представляв у суді інтереси родичів загиблої розповів, що "розслідування йшло не один місяць - проводилися різні експертизи". Однак, за його словами, правоохоронці не побачили "складу злочину в тому, що сталося. За однією з версій - йшов дощ і Чийгоз просто не побачив жінку на дорозі".
Суд зобов'язав Ахтема виплатити компенсацію у розмірі вісімдесяти тисяч гривень. Але як відзначають журналісти, "грошей сім'я так і не побачила".
За повідомленнями ЗМІ, в "2010-му році між кримськими татарами і православним товариством Бахчисарая виник конфлікт. У його ході група активістів на чолі з Ахтемом зруйнувала бетонний фундамент, зведений для побудови кіоску монастиря. Як пізніше пояснив Чийгоз, ларьок будувався не на території монастиря, а на ділянці громадського користування".
Декларація
Ахтем Чийгоз не подавав електронну декларацію. Про його майно відомо лише те, що в окупованому Криму, а конкретніше в Бахчисараї у нього є житловий будинок.
Посилання
Телефон (044) 255-44-27.